10:15
23/1/2019

Policja z Bytomia poinformowała o zatrzymaniu “​oszusta wykorzystującego popularną aplikację” do wypłacania pieniędzy z bankomatu bez użycia karty. W policyjnej informacji prasowej tak opisano sposób działania przestępcy (pogrubienia nasze).

Sprawca wysyłał na losowo wybrane numery telefonu informacje o rzekomym przystąpieniu do wysoko płatnej prenumeraty gier online. W przypadku chęci rezygnacji, należało „kliknąć” na wskazany link, gdzie ukazywał się formularz, w którym trzeba podać swój numer telefonu oraz wybrać bank. W kolejnym kroku należało zalogować się na swoje konto bankowe. W taki sposób sprawca uzyskiwał potrzebne mu dane i wypłacał pieniądze. Oszust usłyszał już zarzut. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia.

To wygląda znajomo i wydaje nam się, że już o tym pisaliśmy (por. Przestępcy od starego oszustwa SMS udoskonalili atak). I słusznie ostrzegaliśmy, aby nie podawać numeru telefonu czy PESEL-u.

Domyślamy się, że informacja o numerze telefonu była potrzebna do wyłudzenia karty SIM. Policja podała zresztą, że w mieszkaniu sprawcy znaleziono kilkadziesiąt telefonów komórkowych, modemów i kart sim.

W Niebezpieczniku opisywaliśmy już jak przestępcy wykorzystują wyłudzenia kart SIM, aby wykradać sumy liczone w setkach tysięcy złotych. W tamtych przypadkach oszuści wyłudzali karty SIM na takie numery telefonów, które były ogólnie znane jako numery okradanych przedsiębiorców. Przypadek oszusta z Bytomia jest o tyle ciekawy, że wyłudzał on informację o numerze, ale też używał jej do wykradania mniejszych kwot. Policja wspomina, że zatrzymany mógł wypłacić “nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych” co oznacza, że jego łupy były mniejsze niż kwoty wykradzione przez wcześniej opisanych oszustów.

Postaramy się uzyskać więcej informacji o tej sprawie.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

4 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Obstawiam BLIK. W BZWBK wymaga logowania do potwierdzenia transakcji wypłaty. Może w innych bankach też tak działa?

  2. “Oszust usłyszał już zarzut. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia.”

    A dlaczego nie grozi mu oddanie poszkodowanym wszystkich środków, które im ukradł?

    • Grozi. Art 46 k.k.

    • Grozi, a jak nie odda to odsiedzi kazdego poszkodowanego z osobna. Znam taki przypadek gdzie kolo robil walki na Allegro i siedzi juz prawie 9 lat. Najpierw za oszustwo, a pozniej za to, ze nie splacil oszukanych.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: