11:35
16/11/2023

Od 17 listopada Polacy mają mieć możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w państwowym rejestrze. Ma to zapobiegać braniu kredytów na cudze dane, ale też innym rodzajom przestępstw i wyłudzeń. Jak będzie wyglądała procedura? Czy mamy pewność, że naprawdę zadziała od jutra? Odpowiadamy na te i inne pytania.

W Niebezpieczniku od dawna pisaliśmy o tym, że w Polsce będzie można zastrzec PESEL w usłudze e-administracji i w ten sposób ochronić się przed kradzieżą tożsamości. Prace nad rozwiązaniami prawnymi rozpoczęły się jeszcze w 2022 roku. W okresie od maja do lipca br. trwały pracę w parlamencie, a w lipcu ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pisaliśmy wówczas, że na pełne wejście ustawy w życie trzeba będzie jeszcze poczekać, ale rząd i jego służby informatyczne — trzeba to przyznać — nieco nas zaskoczyły swoją szybkością działania.

W komunikacie przesłanym różnych redakcji Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że zastrzeżenie numeru PESEL będzie możliwe od tego piątku (17 listopada). Będzie to można zrobić w aplikacji mObywatel, ale również w banku czy na poczcie. Trochę inaczej sprawa wygląda z “odstrzeganiem”. Jeśli chcecie poznać wszystkie zmiany związane z państwowym rejestrem PESEL to przygotowaliśmy dla was podsumowanie w postaci zbiorku pytań i odpowiedzi.

Uwaga: Niestety, jak już wspomnieliśmy, ustawa wprowadzająca ten rejestr nie weszła w pełni w życie. Dlatego nawet jeśli jutro dopiszemy się do rejestru to nie możemy mieć pewności, że wszystko będzie działać. Być może część z operatorów, banków i notariuszy przystąpi do systemu wcześniej, ale obowiązkowy termin to dopiero 1 czerwca 2024.

Podkreślamy, że zamieszczone niżej pytania i odpowiedzi przygotowaliśmy wyłącznie na podstawie ustawy. Jak będzie w praktyce? O tym przekonamy się niebawem.

Jakie będą skutki “zastrzeżenia numeru PESEL”?

Ten, kto zechce zastrzec swój numer PESEL będzie musiał go dopisać do specjalnego rejestru prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji (lub innego odpowiedzialnego w przyszłości za informatyzację). Jeśli PESEL danej osoby zostanie zastrzeżony, to nie będzie można z tym PESEL-em dokonać pewnych czynności. Mówiąc dokładniej…

 • banki lub instytucje kredytowe będą sprawdzać czy PESEL jest w rejestrze przed zawarciem umów związanych z pożyczkami, kredytami, otwieraniem rachunków, świadczeniem usług płatniczych czy leasingiem;
 • notariusze przed dokonaniem czynności związanych ze zbyciem nieruchomości będą sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony i odmówią wykonania czynności jeśli tak będzie; Ale opcjonalnie, będą też mogli weryfikować status PESEL-u przy innych czynnościach.
 •  dostawcy usług telekomunikacyjnych nie będą wydawać duplikatów kart SIM jeśli PESEL będzie zastrzeżony (por. Masz telefon w T-Mobile? Jeśli ktoś zna twój PESEL, może przejąć Twój numer i kartę SIM).

Co istotne, instytucje finansowe nie będą mogły domagać się od nikogo pieniędzy, jeśli umowę zawarto w momencie gdy dany PESEL był zastrzeżony. Wtedy to bank czy firma pożyczkowa będą miały problem.

Plakat Czy teraz ten horror będzie mniej straszny?

Jak będzie można dokonać zastrzeżenia?

Będzie kilka opcji.

 1. w bankach,
 2. na poczcie,
 3. online (usługi mObywatel),
 4. w urzędach gmin.

Tutaj ważna uwaga. Ustawa daje bankom czy Poczcie Polskiej (a dokładniej “operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu prawa pocztowego) możliwość świadczenia usługi zastrzegania numeru pesel (możliwość, ale nie obowiązek). Regulujący tę sprawę art. 23f też nie wszedł w życie od razu, a poza tym instytucje muszą się odpowiednio przygotować. To tłumaczy, dlaczego na drzwiach niektórych urzędów pocztowych wywieszono wywieszkę jak na zdjęciu poniżej.

Czy będzie można cofnąć zastrzeżenie?

Tak. Online i w urzędzie gminy. Poza tym:

 1. Będzie można również w każdej chwili sprawdzić, czy nasz numer jest zastrzeżony.
 2. Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie można dokonać także czasowo, wskazując chwilę ponownego zastrzeżenia numeru.
 3. Czas zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia odnotowuje się w rejestrze z dokładnością do sekundy.

Jakie dane będą gromadzone w rejestrze zastrzeżonych PESEL-i?

W rejestrze znajdą się:

 • numery PESEL, które mają być zastrzeżone lub były zastrzeżone;
 • informacje o tym, czy dany numer jest w danym momencie zastrzeżony;
 • informacje o chwili zastrzeżenia danego numeru PESEL;
 • informacje o cofnięciu zastrzeżenia danego numeru PESEL;
 • informacje o chwili cofnięcia zastrzeżenia danego numeru PESEL;
 • oznaczenie organu albo podmiotu rejestrującego zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.

Dane zgromadzone w rejestrze nie będą usuwane. Zapisy w dziennikach w logach będą przechowywane przez 6 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym powstał zapis.

Co będzie zawierał wniosek o zastrzeżenie (cofnięcie) PESEL?

Wnioski będą zawierać:

 1. numer PESEL;
 2. nazwisko i imię (imiona)
 3. adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego;
 4. własnoręczny podpis wnioskodawcy albo adnotację o przyczynie braku podpisu;
 5. nazwisko i imię (imiona) oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości opiekuna prawnego lub kuratora;
 6. nazwisko i imię (imiona), rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości pełnomocnika (opcjonalnie);
 7. informację o wyrażeniu zgody na przekazanie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych.

Czy tylko posiadacz danego PESELu będzie mógł go zastrzec? Czy będzie można zastrzec PESEL przez pełnomocnika?

Niekoniecznie.

 1. Możliwe będzie zastrzeżenie z urzędu w sytuacji zagubienia lub zniszczenia dowodu osobistego.
 2. Wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL będzie mógł złożyć także opiekun lub kurator.

W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą. Pełnomocnik musi złożyć pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i musi potwierdzić swoją tożsamość za pomocą odpowiedniego dokumentu.

Czy będzie można zastrzec PESEL tylko na pewien czas?

Ustawa przewiduje taką możliwość.

Czy będzie można cofnąć i natychmiast zgłosić PESEL do ponownego zastrzeżenia?

Nie będzie można dokonać zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL przez 30 minut od chwili, w której dokonano cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.

Załóżmy, że zmieniłem PESEL. Jak to wpłynie na zastrzeżenie numeru?

Zastrzeżenie nie obejmie automatycznie nowego numeru PESEL. Trzeba będzie zastrzegać PESEL jeszcze raz.

Czy cudzoziemcy będą mogli zastrzec PESEL?

Tak.

Czy zastrzegając PESEL w banku, na poczcie lub w urzędzie otrzymam potwierdzenie dokonania tej czynności?

Tak.

Czy zastrzeżenie PESEL-u coś mi utrudni?

Tak. Jeśli będziesz chciał wypłacić pieniądze w banku (kwotę powyżej 3 minimalnych wynagrodzeń) i nie cofniesz zastrzeżenia PESEL-u przed wizytą w banku, to jeśli bank stwierdzi, że Twój PESEL jest zastrzeżony, to:

 • Nie wypłaci Ci pieniędzy
 • Nawet jeśli od razu, jeszcze przy okienku cofniesz zastrzeżenie PESEL-u, to i tak będziesz musiał poczekać 12 godzin na możliwość wypłaty środków.

Zastrzeżenie PESEL-u nie rozwiąże całkowicie problemu kradzieży tożsamości w Polsce

Wprowadzenie usługi zastrzegania numeru PESEL sprawi, że nasz dawny artykuł o zapobieganiu kradzieży tożsamości stanie się częściowo nieaktualny. Ale tylko częściowo, ponieważ pewne wymienione w nim usługi i ataki ciągle będą dostępne.

To jednak nie oznacza, że nie warto sobie PESEL-u zastrzec. Warto. Bardzo. Jeden, państwowy system zastrzegania PESEL-i sporo zmienia, nawet jeśli nie wyeliminuje wszystkich negatywnych skutków kradzieży tożsamości.

Co jeszcze warto zrobić?

 • Sprawdź, co na Twój temat już wyciekło do sieci i do czego dostęp mają przestępcy.
 • Dowiedz się, co zrobić, aby nikt tego nie wykorzystał przeciwko Tobie!

Do końca dnia, dostęp do naszego szkolenia “Wycieki Danych” możesz kupić aż 50% taniej podając kod ZASTRZEGAM. Kod działa tylko do końca dnia, ale dostęp do webinara otrzymasz na 30 dni, więc spokojnie zdążysz go zobaczyć.

Kliknij tutaj aby kupić w promocyjnej cenie (ważne tylko do 23:59).

Czy uda się przestępcom ominąć ten mechanizm?

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli o tym informować, ale ponieważ PESEL można “odstrzec” zdalnie, to pewnie cyberprzestępcy znajdą jakiś sposób na to, aby tego dokonać. Będzie to jednak dla nich dodatkowa przeszkoda. I dlatego warto swój PESEL zastrzec.

O konieczności wprowadzenia tego rodzaju rozwiązania pisaliśmy od lat. Co ciekawe, wiele osób z branży finansowej przekonywało nas, że to niemożliwe, oraz że nie jest to konieczne (sic!) bo kradzieży tożsamości “to niewielki odsetek” ataków (sic!). Naszym zdaniem kradzież tożsamości to przestępstwo, które wiąże się z ogromną krzywdą i kosztem psychologicznym po stronie ofiary. Częstotliwość ma tutaj drugorzędne znaczenie. Dlatego jeszcze raz polecamy Wam zastrzec sobie PESEL już dziś.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

115 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W końcu dodatkowa ochrona.

  Ciekawe jeszcze kiedy duże banki wprowadza U2F(Yubikey) dla klientów ?

  • @Łukasz

   Dopiero kiedy będą musiały :[

  • W Banku ING można korzystać z kluczy fizycznych. Pisali o tym na Twitterze.

 2. Wszystko to jest postawione na głowie. I tak będzie grupa obywateli, która nie zastrzeże swoich peseli z różnych powodów: braku wiedzy, planowanego kredytu. A ich też trzeba chronić. Nie może być tak, że gdy obywatel np. planuje wzięcie pożyczki, musi odblokować pesel i państwo abdykuje z ochrony jego mienia. Trzeba zastrzec pesele wszystkim, a w sytuacjach brania pożyczek dodatkowo sprawdzać tożsamość, np. przez mObywatel. W przypadku, jeśli jednak dojdzie do oszustwa, obarczać odpowiedzialnością winnych, a nie ofiarę.

  • Ale ta wlasnie wyglada ta chora rzeczywistosc. Tu wszystko jest postawione na bezdennej tepocie. Jesli masz cos wiecej w glowie – masz szanse, ze przetrwasz. Jesli jestes typowym baranem wykonujacym bez szemrania polecenia wladzy, bezkrytycznie wierzac w belkot massmediow i bez jakiekolwiek swiatomosci otoczenia, a jednoczesnie przekonanym o swojej wszechwiedzy – przerobia cie na mielonke na 100%, tu nie ma jakiechkolwiek watpliwosci. Tak to dziala, takie sa tego zalozenia. I ma to sens, jesli sie nad tym zastanowic. Ktos musi gnic, by inny nie musial. I nie jest w zaden sposob przypadkowe. To intencjonalne dzialanie systemu. A ze to bandycki to system, to juz inny temat.

  • Problem z oszustwami jest taki że równie dobrze mógłbym jutro pójść do banku, wziąć kredyt, a pojutrze zadzwonić że widzę że ktoś wziął kredyt na moje dane i to na pewno nie byłem ja. Dlatego te sprawy są tak trudne.

 3. W zasadzie to PESEL powinien być zastrzeżony “by default”, a prawowity właściciel
  i tak musi okazać dowód w banku/na poczcie/u operatora lub aby zastrzec/odblokować PESEL.

  • Przychodzę z fałszy… to znaczy KOLEKCJONERSKIM dowodem osobistym z czyimiś danymi i co zrobisz?

  • Przecież i tak musisz pokazać dowód zawierając np. umowę na telefon. Więc co by dawało dodatkowe zastrzeżenie?

  • A czy kolekcjonerskim dowodem można zastrzec/odstrzec pesel. Nie? No to tak samo nie powinno się nic załatwić w banku.

  • Karolina a próbowałaś skutecznie fałszywym dowodem odblokować PESEL? Skąd wiesz że się nie da. Jak zawsze pewnie się da, a jedyne pytanie to czy ewentualny złodziej pójdzie ponosić ten koszt/ryzyko czy poszuka łatwiejszej ofiary?

  • Najbardziej przewrotnym przykładem, kiedy to mimo zastrzeżenia numeru PESEL można paść ofiarą jego wyłudzenia, są kredyty bankowe. To jeden z najczęstszych przypadków wyłudzeń, dlatego banki znalazły się na liście tych podmiotów, które po 1 czerwca 2024 roku będą musiały weryfikować, czy PESEL kredytobiorcy nie jest zastrzeżony. Ale przestępcy wcale nie muszą wykorzystać skradzionego PESEL-u do wyłudzenia kredytu. Założą na niego firmę, wystąpią o kredyt dla przedsiębiorstw. Bank rozpatrując wniosek będzie wówczas weryfikował NIP, nie PESEL i zapewne kredytu udzieli.

 4. Myślałem, że chodziło o zmianę numeru. Czy potencjalni przestępcy nie mogą po prostu przeczekać kilka miesięcy przed próbą np. wyłudzenia kredytu?

  • Nie wystarczy poczekać. Trzebaby jeszcze wiedzieć w którym momencie PESEL został odblokowany (możliwe ale jednak dość pracochłonne).

 5. W ogóle “zastrzeganie PESEL-u” to idiotyczny pomysł. Owszem, możliwość zastrzeżenia możliwości wykonywania pewnych operacji dla konkretnych osób, jest dość ciekawą opcją, ale przedstawianie tego jako “zastrzeganie PESEL-u” jest wciąż pogłębianiem patologii, jaką jest wykorzystywanie numeru PESEL do _uwierzytelnienia_ osoby.

  • To wymyśl lepszy sposób. Nawet kombinacja imię + nazwisko + data urodzenia nie jest unikatowa.

  • Pesel – maksymalnie jako login
   + hasło
   + u2f

  • No ej. Nie ma znaczenia czy identyfikatorem jest pesel czy inny zestaw deklarowanych danych. Uwierzytelnienie jest dopiero gdy zatwierdzimy to kluczem. Niejawnym.

  • Myślę, że sformułowanie “zastrzeżenie numeru PESEL” jest niefortunnym skrótem myślowym. Chodzi raczej o zastrzeżenie tożsamości, uniemożliwiające wykonywanie niektórych czynności prawnych. Nie ma to nic wspólnego z “utajnianiem” numeru PESEL. Zresztą nie istnieją chyba żadne czynności, które byłyby uwierzytelniane samym PESELem, bez dodatkowych dokumentów tożsamości.

 6. Jako uzupełnienie powyższego tekstu polecam poniższe artykuły.
  1) Zastrzeżenie nie obowiązuje gdy gdy “umowa została zawarta online, a pożyczkobiorca został uwierzytelniony z wykorzystaniem indywidualnych danych uwierzytelniających”.
  PESEL będzie można zastrzec już od piątku. Jak to zrobić?
  https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art39405331-pesel-bedzie-mozna-zastrzec-juz-od-piatku-jak-to-zrobic

  “Bank lub inna instytucja finansowa zajrzy do rejestru i sprawdzi, czy numer PESEL danej osoby jest zastrzeżony. A  od 1 czerwca 2024 r. będzie musiała to robić także we własnym interesie.  Jeżeli np. udzieli pożyczki bez weryfikacji PESEL, to nie będzie mogła domagać się zaspokojenia roszczenia z tytułu tej umowy ani też zbyć wierzytelności powstałej z tego tytułu. Z jednym wyjątkiem – gdy umowa została zawarta online, a pożyczkobiorca został uwierzytelniony z wykorzystaniem indywidualnych danych uwierzytelniających.”  

  2) Zastrzeżenie obowiązuje również przy większych wypłatach gotówki.
  Od 17 listopada będzie można zastrzec numer PESEL
  https://www.prawo.pl/prawo/kradziez-tozsamosci-nowe-przepisy,521295.html

  “Weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłat gotówki, które pojedynczo lub jako suma wypłat dokonanych w danym dniu w placówce bankowej jednego dnia będą przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.” 

  Przestępca, jeśli się postara to będzie mógł wyłączyć zastrzeżenie np pokazując fałszywy dowód osobisty na poczcie.
  Można się spodziewać, że przestępcy aby wyłudzić kredyty zaczną się podszywać pod firmy. Mogą również zakładać firmy na cudze dane.

  Jestem ciekawy czy zastrzeżenie można wyłączyć natychmiast i czy system będzie o tym informował osobę zainteresowaną (powiadomienie email albo sms).
  Dopóki nie zobaczę jak to wszystko działa w praktyce mam zamiar nadal korzystać z Alertów BIK.

 7. Brakuje mi tu jasnej informacji jakie skutki zastrzeżenia wchodzą w życie jutro.

  • Jutro? Żadne.

 8. ” Ustawa przewiduje bowiem, że system może być tymczasowo niedostępny, albo że pewne umowy mogą zostać zawarte pomimo zastrzeżenia numeru. Wtedy to bank czy firma pożyczkowa będą miały problem.”

  Niestety jest inaczej, w ustawie jest napisane, że jeśli podmiot nie może przez 15 minut zweryfikować pesela, to po poczekaniu i powtórnej nieudanej próbie ma 2 możliwości: może odmówić przeprowadzenia danej operacji do chwili uzyskania dostępu do systemu weryfikcji pesel, albo może przeprowadzić daną operację, ale będzie musiał dołożyć należytej staranności przy czynności weryfikacji tożsamości klienta i będzie musiał to zaprotokołować. I uwaga, jeśli podmiot zdecyduje się z klientem przeprowadzić daną operację bez weryfikacji, to zobowiązania podmiotu wobec osoby korzystającej z usługi będą identyczne jak wcześniej, przed wejściem ustawy w życie, czyli wówczas nie obowiązuje ochrona klienta!. Dlatego istotne jest zabezpieczenie operatora systemu zastrzeżenia pesela przed sytuacją, w której podmiot twierdzi, że nie mógł zweryfikować pesela, bo system nie działał, a operator nie potwierdzi takiej awarii systemu. Co wtedy? Nie wiadomo, ustawa nie przewiduje takiej sytuacji, pewnie wyjaśnieniem takich przypadków będzie się zajmował sąd.

 9. Dla uczciwego obywatela będzie to utrudnienie, bo – jeśli dobrze rozumiem – trzeba będzie swój pesel usuwać z listy zastrzeżonych za każdym razem, gdy będzie chciało się załatwić jakąś sprawę wymagającą podania numeru pesel, a potem ponownie go zastrzegać. To chore.

  I pytanie, czy nie będzie teraz łatwiej dokonać kradzieży tożsamości, jeśli wszystkie instytucje będą zakładać, że skoro istnieje możliwość zastrzeżenia peselu, to każdy niezastrzeżony należy do osoby nim się posługującej. To tylko uwiarygodni oszustów.

  • No faktycznie wielki wysiłek w apce wyklikac…

  • Nikt ci nie każe z tego korzystać. A problem z odblokowaniem będą mieć chyba ludzie żyjący na kredyt i biegający co kilka dni po kolejny.

  • Kolejny idiotyzm dla otumanionych mObywatelem i appkami.

   Nie korzystam i nie będę. A pieniądze wypłacam kiedy i jak chcę. To na instytucji finansowej powinien spoczywać obowiązek weryfikacji danych.

 10. Ciekawe czy odstrzeżenie na poczcie będzie trudniejsze niż założenie lewego PZ na “kolekcjonerski” dowód?

  Ciekawe czy będzie licznik zapytań do rejestru?

  Jak duże jest ryzyko, że przestępca skorzysta biorąc na mnie lewy kredyt, w trakcie gdy celowo “odstrzegę” PESEL (bo chcę wziąć legalny kredyt)?

  PS Artykuł o kradzieży tożsamości był super. Mapka rysowana w Paintcie jest piękna ;) ale budziła grozę wśród wszystkich, którym ją pokazywałem.

  • Na pierwsze pytanie tobie nie odpowiem, ale na drugie to z tego co pamiętam w ramach serwisu zastrzegającego PESEL będzie również rejestr żądań weryfikacji czy został on zastrzeżony i do niego będzie miał wgląd użytkownik.

 11. Martwi mnie to, że to zastrzeżenie będzie można wyłączyć w banku. Czyli ktoś kto wyrobi sobe fałszywy dowód osobisty na moje dane pójdzie do banku, wyłaczy zastrzeżenie i złoży wniosek kredytowy? Oszustowi dojdzie tylko jeden dokument więcej do podpisania?
  Przy kredytach i pozyczkach wyłudzanych online zastrzeżenie wydaje się skuteczniejszym zabezpieczeniem.
  Tak na prawdę przekonamy się jak to będzie działało dopiero za kilka lat, gdy przestępcy oswoją się z nowym rozwiązaniem i nauczą się je obchodzić (albo i nie).

  • Ustawa nie daje możliwości odstrzegania pesel w banku ani na poczcie. Tylko urząd o forma pisemna lub mobywatel. Banki mogą przyjmować zastrzeżenia (w jedną strone) ale nie muszą… ustawa nie nakłada na nie obowiązku.

 12. Ciekawy też jestem jak to będzie wyglądało z w przypadku instytucji z innych krajów. Czy ktoś będzie mógł zaciągnąć na nas kredyt/podpisać umowę na przykład w Czechach?

  • Jeśli instytucja nie będzie przyłączona do rejestru to pewnie tak.
   Inna sprawa czy sprytny oszust nie będzie mógł jakoś się podszyć i odblokować czyjegoś peselu, oby nie.

   Ciekawi mnie też jak to jest rozwiązane na zachodzie, czy istnieją jakieś dobre sprawdzone rozwiązania, jeśli tak czemu z nich nie korzystamy.

   A może zwyczajnie przy każdym użyciu pesela powinno przychodzić powiadomienie na tel i po akceptacji dopiero powinna odbywać się “transakcja”/uwierzytelnianie do której jest wymagany.

   Przecież pesel, nr dowodu z jednej strony się chroni a z drugiej choćby sprzedając samochód podajemy to na tacy nie wiadomo komu.

 13. Drodzy, przyjrzyjcie się zabezpieczeniom Orange Flex. Tam po zalogowaniu do aplikacji można żadnej dodatkowej weryfikacji uzyskać duplikat oraz kopię SIM działającą równolegle z główną kartą, można też zmienić numer , a nawet adres e-mail służący do logowania.

  PS.1 czerwca do jeszcze wiosna

 14. Czyli że.. zastrzegam PESEL.
  Zapominam o tym.
  Za dwa lata udaje się po kredyt do banku a tam sorry, zastrzeżony.

  Wyciągam telefon, w aplikacji mObywatel potwierdzam że jestem sobą , bank sprawdza ponownie czy dalej wisi „zastrzeżony”.
  Jeśli nie, daje kredyt – jeśli tak, każe wyjść i nie trzaskać drzwiami?
  W sumie w idealnych warunkach – chyba spoko opcja, gorzej jak w lokalu/galerii będzie słaby zasięg xD

  • Wejdź sobie na gov.pl to się dowiesz jak to działa, 30 min przed musisz odblokować.
   Jak masz problem to nie zastrzegaj i ciesz się.

 15. Przydałoby się, skoro w zastrzeżeniu jest adres email, żeby system PESEL wysyłał powiadomienie do właściciela PESElu, że było zapytanie z takiego czy innego podmiotu.

  Chodzi mi o mechanizm podobny do alertów blik.
  Technicznie to jest wykonalne, nie wiadomo, czy jest możliwe prawnie i intelektualnie.

  Pozdro

  • Przydałoby się najpierw zapoznać jak to działa a nie wymyślać w ciemno, alerty są.

 16. Niczym wróżbita Maciej – tylko że za darmo – przewiduję, a właściwie wróżę, że jutro aplikacja mObywatel nie będzie działała dobrze. Bo za dużo ludzi na raz będzie chciało zastrzec.

  • Takich wróżb nie chcemy nawet za darmo, tym bardziej że zastrzeżenie działa jedynie na stronie.

 17. Nie ”tłumaczcie” poprostu piszcie…po polsku

 18. A dlaczego nie ma wzmianki o Służbie Zdrowia, nagminnie Pesele są wertowane i wymuszane dane

  • @Marta

   Bo temat gospodarki danymi w podmiotach opieki zdrowotnej (to nie jest “służba”, ten termin jest prl-owską zaszłością) zasługuje na nie wzmiankę w artykule o wyłudzaniu kredytów, tylko na encyklopedię. Wielotomową.

 19. Artykuł mało precyzyjny. Banki nie mają obowiązku przyjmowania dyspozycji zastrzegania pesel. Ustawa nie pozwala ma odstrzeganie w banku czy na poczcie a jedynie przez mobywatela lub w urzędzie. Przy niedostępności systemu powyżej 15 minut bank może udzielić np pożyczki bez potwierdzenia braku zastrzeżenia na zasadach jak dziś.

  • Ale jak się okaże, że PESEL był zastrzeżony to nie ma jak egzekwować tej kasy – tak przynajmniej ja to rozumiem.

 20. Jak bardzo psiarnia będzie się podczas legitymowania czepiała osoby, która ma zastrzeżony pesel?

  • Nijak – przecież zastrzeżony to nie znaczy, że tajny. Nie będzie można podpisać umowy dot. np abonamentu lub pożyczki, ale poza tym będzie się nim można posługiwać na codzień tak jak teraz.

  • A skąd psiarnia ma mieć wiedzę o zastrzeżeniu? Kredytu ci nie udzielają.

  • Nawet jak wyleci Ci zioło kitrane w majtkach, to nic nie zrobią, bo będziesz miał zastrzeżony PESEL. Powaga, kolega szwagra ma znajomego psa, który to potwierdza.

 21. Ja pierdziu dlaczego numeru Pesel nie da się zmienić kwestia bazy danych jak zastrzegam niech wydadzą mi nowy. Będę się zastanawiał przez lata czy ktoś kto ukradł mi dowód użyje kiedyś pesel. Litości Pesel powinien być przywiązany do mObywatel i można go zmieniać dowolnie byle by był zweryfikowany na 1000% że użył go właściciel mało jest szczelnych na wyłudzenia technologi a może opłaca się ścigać ludzi którzy mają kasę i rozum żeby nie brać kredytów na potęgę a ktoś użył ich danych

  • Idea zmiany unikatowego numeru przypisanego osobie jest sprzeczna z logiką, która definiuje nadawanie tych numerów.

  • PESEL jest numerem obozowym, tak samo jak eufemistyczne brednie w USA czyli nr “ubezpieczenia”. To numer identyfikacyjny Kowalskiego i ciesz sie, ze nie tatuuja ci go przy urodzeniu na ramieniu lub szyi (ale i do tego moze dojsc, bo byly i takie projekty oznaczania stada).

  • @Pawel

   Problem w tym, że nie da się zweryfikować na 1000, a nawet na 100% że danym identyfikatorem (czy to fizycznym czy to informacyjnym) posłużyła się osoba uprawniona. Można tylko ograniczać ryzyko wykorzystania identyfikatora przez nieuprawnioną osobę, ale ono nigdy nie zejdzie do zera. Zawsze to będzie balans kosztów i zysków; dążymy więc do tego by posługiwanie się cudzym identyfikatorem było na tyle trudne by stało się w większości przypadków nieopłacalne. W normalnych zastosowaniach oznacza to, że potrzebny jest niejawny składnik uwierzytelnienia osoby, a nie sam identyfikator. Jak to wdrożyć na poziomie dowodu osobistego / innego personal ID? Bez uciekania się do wymienionego przez Kolegę @rozbawiony tatuowania, czy skuteczniejszego bo niejawnego chipowania, czy innego powiązania biometrycznego (które nawiasem mówiąc też atakujący może obejść, jeśli cel uzna za wyjątkowo opłacalny). Ot, wyzwanie.

  • @rozbawiony

   Specjalnie dla Ciebie dodam jeszcze, że cieszę się, że ryzyko błędnej identyfikacji nigdy nie zejdzie do zera – bo to znaczy że jesteśmy (poszczególne jednostki) jednak nadal czymś więcej niż określają to systemy ewidencji :-) Pozdrawiam

 22. Dobrze. A podali, O KTÓREJ GODZINIE ta opcja będzie dostępna na mObywatelu i w którym miejscu? Jest piątek 17 listopada, godzina 6:30, przejrzałem całą aplikację – nie mogę doszukać się tej opcji. W sklepie play w dostępnych aktualizacjach nie ma mObywatela.

  • Idź na pocztę :)

  • W aplikacji nie widzę, ale na mobywatel.gov.pl właśnie zastrzegłem.

  • Jest dostępna w mObywatel przez www, w aplikacji tego nie widzę.

   Zastrzeżone bez problemu, bez żadnej dodatkowej weryfikacji. No co jak co albo chociaż głupiego SMS czy push z aplikacji mObywatel powinien być. Nie testowałem jeszcze odblokowania, ale zastrzeżenie to dosłownie 1 kliknięcie.

   Tylko od razu jest napisane, że to obowiązuje od czerwca 2024, więc teraz to taki przycisk co nic nie robi :X

  • Bez problemu załatwiłem sprawę na mobywatel.gov.pl
   1) Uruchomiłem zastrzeżenie – wystarczy jedno czy dwa kliknięcia
   2) Cofnołem zastrzeżenie – potrzebna była autoryzacja kodem sms
   3) Po odczekaniu 30 minut można ponownie zastrzec i bez problemu to zrobiłem.

   Przydałoby się potwierdzenie email dla cofnięcia zastrzeżenia w sytuacji gdy operacja jest wykonana poprzez papierowy formularz (np w urzędzie gminy). Może jest takie potwierdenie, ale nie mam jak przetestować.

   W tym artykule minister cyfryzacji tłumaczy kiedy do systemu przyłączą się banki i inne insytucje:
   Zastrzeganie numeru PESEL to pierwszy etap. Minister podał termin dla instytucji
   https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/numer-pesel-bedzie-mozna-zastrzec-od-17-listopada-2023-minister-cyfryzacji-wyjasnia-st7440895

 23. Dobrze. A podali, O KTÓREJ GODZINIE ta opcja będzie dostępna na mObywatelu i w którym miejscu? Jest piątek 17 listopada, godzina 6:30, przejrzałem całą aplikację – nie mogę doszukać się tej opcji. W sklepie play w dostępnych aktualizacjach nie ma mObywatela.

  • Tak, to prawda. Też zajrzałem do aplikacji i klapa – brak opcji.
   Na obywatel.gov.pl oczywiście wszystko działa.

 24. Ma to działać od 1 czerwca 2024 więc nie ma się czym podniecać. Teraz nic nie obliguje banki do sprawdzania tego rejestru.

 25. Ja bym konieczność spłaty kredytu lub pożyczki zniósł całkowicie, skutkiem czego całe ryzyko miało by być zawsze po tej stronie, która pieniądze pożycza. Skończyły by się takie oszustwa. Prócz tego następstwem było by oczywiście znaczne ograniczenie liczby kredytów, zwiększenie liczby odmów i całkowita przebudowa mechanizmów finansowych gospodarki z wiecznego zasilania jej kredytem, czyli pustym pieniądzem w kierunku finansowania jej z oszczędności. Niemniej jednak uważam, że jest to konieczne by przywrócić zwykłym ludziom wolność i nauczyć ich lepszego gospodarowania własnym majątkiem. Spowodowało by to też spadek cen np. nieruchomości, które to obecnie napompowane są właśnie pustym pieniądzem, działaniami wyłącznie od strony popytu a nie podaży. Na zmianach zyskali by przecitni ludzie i gospodarka w dłuższym okresie, stracily by bankierzy i ich wielkie fortuny zbudowane na pożyczaniu pustego pieniądza, także różne Rotshildy na to raczej nie pozwolą.

  • Świetny pomysł. Liczba wyłudzeń tylko by wzrosła, bo oszuści mieliby jeszcze mniej hamulców moralnych, aby wykorzystywać dane osób trzecich.

 26. Możliwość cofania zastrzeżenia na poczcie, która zajmuje też udzielaniem pożyczek to nie jest dobry pomysł.

  Przydała by się też możliwość włączania karencji trwającej np. kilka dni i obowiązujacej po cofnięciu zastrzeżenia oraz możliwość informowania o cofnięciu zastrzeżenia poprzez sms lub email.

 27. W zasadzie to problem leży gdzie indziej. Od dawna PESEL jest tylko cyfrowym, unikalnym oznaczeniem człowieka. Janów Kowalskich jest wielu, ale PESEL każdy ma inny. Traktowanie go jako tajnego logina czy identyfikatora to bzdura. Zamiast tworzyć kolejne systemy zabezpieczające PESEL lepiej byłoby się skupić na doskonaleniu rozwiązań służących bezpiecznej identyfikacji.

 28. Można zastrzec w mObywatel przeglądarkowym/ na www, a nie w aplikacji mobilnej mObywatel na telefonie- to w przyszłości.

 29. Zastrzeżenie było proste – jedno kliknięcie. Potem postanowiłem sprawdzić jak wygląda wyłączenie zastrzeżenia. Po kliknięciu przyszedł sms z kodem nr 1, ale na stronie nie pojawiła się formatka do wpisania kodu :-D. Tylko komunikat z “przetwarzaniem danych”. Po pewnym czasie komunikat zniknął i nic się nie zmieniło – pesel nadal był zastrzeżony. Po drugim kliknięciu w przycisk odblokowania peselu znów przyszedł sms z kodem nr 1 (innym :D), ale tym razem pojawił się formularz do wpisania kodu. Pesel został odblokowany. Teraz czekam pół godziny na możliwość ponownego zastrzeżenia :-D.

  No i tu pojawia się spora wątpliwość – a co w sytuacji gdy utracę telefon oraz dowód osobisty? Nie “odstrzegę” peselu bez telefonu i nie wyrobię duplikatu sim bez “odstrzeżonego” peselu. Nie “odstrzegę” peselu w urzędzie, bo nie mam dowodu. Ciekawe czy z zastrzeżonym peselem będę mógł wyrobić nowy dowód? Możliwe, że tak, ale to potrwa kilka tygodni… kilka tygodni bez telefonu…

 30. Czy zastrzeżenie peselu uniemożliwia też kradzież pieniędzy z konta do wysokości tej trzykrotności średniej krajowej? , np 5000 , lub nawet 1000 zł. ?

  • Niby w jaki sposób, skoro nie używasz PESEL-u do logowania się do aplikacji bankowej?

 31. Zastrzeganie numeru PESEL w mObywatelu jeszcze nie jest obsługiwane. Ciekawe, czy na poczcie lub w urzędzie da się w ogóle przeprowadzić, bo co z tego, że ustawa weszła w życie, jak urzędnicy nie mają o tym pojęcia.

 32. Działa taka funkcja na stronie a owszem (jake sa efekty jej działania pewno na razie żadne) ale brak info przynajmniej Push w mObywatelu jest słaby!!

 33. A jak ktoś nie umie korzystać z mObywatel, a do urzędu daleko?

  • to jest nieporadny życiowo i się powinno ubezwłasnowolnić

 34. Czy w mObywatel (17.11.2023) za nic nie mogę znaleźć opcji ‘zablokuj pesel’ ..

  • Podobno taka możliwość ma być dodana do aplikacji mObywatel w połowie grudnia. Ale jak będzie to nikt nie wie. ;)

 35. Szkoda, że ustawodawca nie pomyślał aby zastrzeżenie obejmowało również założenie firmy. Czasami przestępcy zakładają na cudze dane działalność gospodarczą lub spółkę. Potem wyłudzają na taką firmę kredyty, podatki, dotacje itd.

  Przestępcy ukradli mu tożsamość i założyli firmy. Takich spraw jest więcej…
  https://dziennikzachodni.pl/przestepcy-ukradli-mu-tozsamosc-i-zalozyli-firmy-takich-spraw-jest-wiecej/ar/c3-9813150
  Ratownik górniczy jest prezesem dwóch firm z Katowic i Piotrkowa Trybunalskiego? Według KRS – tak. Problem w tym, że Tomasz Mrowiec nie jest przedsiębiorcą i nigdy… nie zakładał żadnej firmy.

  Kobieta straciła dowód. Ktoś go wykorzystał: założył firmy i narobił długów
  https://gloswielkopolski.pl/kobieta-stracila-dowod-ktos-go-wykorzystal-zalozyl-firmy-i-narobil-dlugow/ar/3378707

  Biednemu wiatr w oczy
  https://bielskobiala.naszemiasto.pl/biednemu-wiatr-w-oczy/ar/c3-6368741
  Kiedy kilka lat temu pan Ryszard zostawił w aptece dowód osobisty, nie mógł przypuszczać, że będzie to początek jego życiowego dramatu. Na jego nazwisko kilku oszustów założyło firmę i to do niego zgłaszały się …

 36. > Zastrzeganie numeru PESEL. Jak to działa?

  Ja to widze tak: najpierw zalatwiasz wszystkie kwestie formalne w urzedzie, a potem jestes prowadzony do podziemi gdzie stoi wehikul czasu z terminatora, z pomoca ktorego udajesz sie do przeszlosci z maska z filmu “Krzyk” i teatralnym norzem i starasz sie wystraszyc wlasna matke tak zeby do porodu doszlo (najlepiej) dzien wczesniej ;)

 37. Tytuł zmieniony – z technicznego punktu widzenia, funkcja działa. Ale nic nie robi.

 38. To nie lepszy byłby mechanizm typu 2FA?
  Bez sensu to „odstrzeganie” peselu. Zastrzeganie powinno być włączeniem mechanizmu 2FA takiej dodatkowej weryfikacji czynności. Lepiej byłoby, aby móc np. w mObywatelu po prostu potwierdzić czynność tak jak ma miejsce potwierdzanie przelewu w aplikacji w banku.

 39. Szkoda, ze mozna tylko zastrzec albo nie-zastrzec PESELu.
  Dobrze jakby byla mozliwosc wyboru do jakich operacji chcemy zastrzec PESEL, a do jakich juz nie.

  Bo w tej chwili jesli zastrzezesz PESEL to dotyczy:
  1. Mozliwosci dyspozycji wlasnoscia nieruchmosci u notariusza.
  2. Wziecie kredytu/pozyczki.
  3. Wyrobienie duplikatu SIM.
  4. Wyplata gotowkowa w oddziale kwoty wiekszej niz 3 krotnosc sredniego wynagrodzenia.

  I teraz jest klopot. Bo o ile chcialbym skorzystac z punktu 2 (blokada wziecia nowego kredytu/pozyczki) o tyle nie chce blokowac mozliwosci sprzedazy nieruchomosci, wyrobienia SIM.
  A przede wszystkim chce miec mozliwosc wyplaty dowolnej kwoty w banku a nie jakis groszy (do 3 krotnosci sredniego wynagrodzenia).

  Wiec w takim przypadku nie moge w ogole skorzystac z takiej uslugi.

  Co gorsza ustawa wprowadza w zycie automatyczne zastrzezenie PESELu jesli sie zgubi dowod osobisty.
  I teraz jesli zgubie dowod, a nowego nie wyrobie (mozna to zrobic tylko w Polsce. w ambasadzie dowodu nie wyrobisz) to bede mial zastrzezony pesel wbrew swojej woli.
  I moglbym zawrzec umowe sprzedazy nieruchomosci okazujac paszport (obywatel mieszkajacy za granica na stale nie ma obowiazku posiadania dowodu osobistego) ale moj pesel bedzie zastrzezony.

  A przeciez paszport zastepuje calkowicie dowod osobisty.

  lepiej niech usprawnia system wydawania nowych paszportow po 10 latach.
  teraz musze specjalnie do ambasady PL jechac zlozyc wniosek o nowy paszport.
  niech odciski palcow beda w systemie paszportowym.
  a co 10 lat powienien przychodzic maila ze konczy sie waznosc paszportu i trzeba nowy wyrobic.
  wtedy logujesz sie na gov PL i wysylasz plik z zdjeciem oraz podajesz adres na jaki maja wyslac nowy paszport.
  i wtedy kurier dostarcza Ci nowy paszport na wskazany adres.

  proste i skuteczne.

  • Jak kończyła się ważność paszportu, to przez 3 miesiące przed datą końca ważności co miesiąc dostawałem SMS i maila z informacją o dacie końca ważności paszportu.

  • No tak. Ale paszport trzeba wymienic najpozniej na 6 miesiecy przed uplywem terminu bo moga na kontroli granicznej nie przepuscic.
   A i tak trzeba jechac do Ambasady zlozyc wniosek, a potem odebrac dokument.
   A tu chodzi, zeby zdjecie i adres wysylki podawac przez internet i wszystko odbywalo sie automatycznie.
   Wkoncu kazdy potrzebuje wazny paszport, a dowod nie jest zabardzo potrzebny.

 40. PESEL jest ujawniany w certyfikacie podpisu elektronicznego, Dokument nim podpisany jest publikowany na stronie np. dziennika ustaw i mamy dane typu:
  c=PL
  serialNumber=PNOPL-70092300384
  sn=Salamończyk
  givenName=Monika
  cn=Monika Salamończyk

  gdze serialNumber=PNOPL- to PESEL

  • Pesele można pozyskiwać z dziesiątek różnych miejsc. Sam fakt publicznej dostępności tego numeru jeszcze nie oznacza, że wykorzystają go przestępcy.

 41. Napiszcie coś o tym PESEL w certyfikacie podpisu elektronicznego.

 42. Podpisujecie cokolwiek profilem zaufanym? Wasz PESEL jest jawny.

 43. Co stoi za enigmatycznym stwierdzeniem “banki (…) będą sprawdzać czy PESEL jest w rejestrze przed (…) świadczeniem usług płatniczych”?

 44. Super, że coś się w tej kwestii ruszyło!

 45. Czy podpisywanie umów abonamentowych (orange, tmobile..) też będzie zablokowane?

 46. A jak się ma kwestia zastrzegania PESL-a dla osób, które swoje dane muszą podać w KRS?

  • Nijak – dane w KRS służą do zupełnie innego celu.

 47. Od >>>>1 czerwca 2024 r.<<<<>>konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero<<<>>>>od 1 czerwca 2024 r.<<<<<<

 48. ludzie po co wam cokolwiek zastrzegać wasz pesel mają w aptekach,u lekarza,banki,operator gsm,energetyka,gazownia,spłódzielnia ubezpieczyciel auta praktycznie wszędzie każda instytucja ……a w tych instytycjach miliony ludzi

  • @jan
   Po to, żeby oszust nie wyłudził pożyczki na te dane, a jeśli już to zrobi, to nie ofiara będzie musiała udowadniać i przepraszać, że nie jest wielbłądem.

  • Co w przypadku korzystania z usług PayPo, Allegro Pay, i podobnych? Czy w momencie nowego zakupu muszę mieć odblokowany Pesel, czy może być zablokowany i płatność się powiedzie?

  • Prawdopodobnie przy zakładaniu konta będą musieli cię zweryfikować.
   A jeśli już konto posiadasz… pewnie nie.

 49. […] W przeciwieństwie do wycieku haseł, PESEL-u nie da się zmienić. Ale możesz go od niedawna zastrzec. I chyba nie ma na co czekać, warto to zrobić — instrukcję znajdziecie tutaj. […]

 50. Skoro dało się wziąć kredyt na kolekcjonerski dowód, to pewnie będzie się dało odzastrzec pesel na kolekcjonerski dowód.

 51. ‘Nawet jeśli od razu, jeszcze przy okienku cofniesz zastrzeżenie PESEL-u, to i tak będziesz musiał poczekać 12 godzin na możliwość wypłaty środków.’
  Po co te 12 godzin? Czy do wyrobienia duplikatu sim też trzeba będzie tyle czekać?
  Jeśli tak, to słabo. Zgubię telefon i będę bez numeru przez 12 godzin?
  A jeśli nie będzie trzeba czekać 12 godzin przy wyrabianiu duplikatu sim, to też słabo. Ja będę czekał 12 godzin na wypłatę kasiory, a ktoś mi wyrobi duplikat sim.

  I jeszcze jedna hipotetyczna sytuacja. Mam zastrzeżony pesel. Jestem na wakacjach. Gubię telefon. Chcę wyrobić duplikat sim w mieście gdzie wypoczywam. Dostępu do aplikacji mobywatel nie mam, bo się zgubiła razem z telefonem. Dostępu do strony mobywatel też nie mam, bo 2fa do logowania się team zgubiło się razem z telefonem. Mogę w dowolnym urzędzie go odstrzec?

 52. Kłamią bezczelnie. W żadnym mobywatel na www nic się nie da zastrzec. Zakładka jest pusta. Jak wiele innych. Nie mam tam nawet przycisku “wyloguj” Więc nie da się z mobywatela www wylogować. Gniot i tle

 53. Zamiast używać słowa zastrzeżenie numeru PESEL lub zastrzeżenie dowodu osobistego dziennikrze powinni używać określenia zastrzeżenie kredytowe (kilka z języka angielskiego). Ludzie będą to mylić ze zgłoszeniem zgubionego dowodu i mało kto skorzysta z tej opcji.

 54. Na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie wyraźnie napisano, że “Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.”
  To oznacza, że do czerwca 2024 można zastrzec PESEL wyłącznie dla sportu, bo to absolutnie nic nie daje? O co w tym chodzi, bo nie rozumiem…… Możecie zastrzec PESEL już dziś, ale w sumie do czerwca przyszłego roku nie ma to żadnego znaczenia?

 55. Część instytucji wdroży system przed czerwca (deadline).
  Nie wszystkim “lichwiarzom” zależy na pożyczaniu pieniędzy oszustom więc też będą chciali dołączyć do systemu jak najszybciej (przed 1 czerwca).

 56. Państwo z kartonu !
  Możliwość skutecznego zastrzeżenia PESEL będzie możliwe w momencie, gdy banki otrzymają mozliwość uruchemia systemu komputerowego czyli dopiero w czerwcu 2024 roku !
  Teraz co najwyżej możesz otrzymać papierek z urzędu miasta, że zastrzegłeś a parabanki nadal mogą naciągać na kredyty…..

 57. Interesująca jest jeszcze jedna kwestia. Bardzo chciałbym, aby ktoś mi to wyjaśnił.
  Według mnie to chora sytuacja, że ktoś mając mój PESEL i inne dane osobowe może zaciągnąć na mnie kredyt i to ja muszę go spłacać, chociaż wcale nie zaciągałem takiego zobowiązania. Nie byłem w danej instytucji finansowej i nie podpisywałem żadnej umowy.
  Państwo powinno chronić porządnych obywateli i ścigać przestępców, a nie przerzucać obowiązki w zakresie ochrony na obywateli. Może w ogóle zlikwidujmy policję i niech każdy troszczy się o siebie we własnym zakresie (wiem, że to absurd, ale proszę potraktować to jako drobną prowokację z mojej strony). Niech taka instytucja finansowa w sądzie udowodni, że to ja podpisałem umowę. Niech pokażą mój własnoręczny podpis. Wolałbym, aby udzielanie kredytów czy też pożyczek było niemożliwe bez osobistej wizyty w instytucji finansowej i bez własnoręcznego podpisu (zgodziłbym się na taką niedogodność w imię ochrony dla mnie).
  Zobaczcie, przecież jeżeli zastrzegę swój numer PESEL to wprowadza pewne ograniczenia również dla mnie – posiadacza numeru PESEL, ponieważ jeśli będę chciał dokonać pewnych czynności prawnych to najpierw będę musiał cofnąć to zastrzeżenie.
  Podsumowując, rozumiem, że to rozwiązanie prawne ma działać w moim interesie, ale cały mechanizm prawny stoi według mnie na głowie. Przeraża mnie jak łatwo wyłudzić kredyt/pożyczkę w naszym kraju. Czy my jesteśmy rozwiniętym krajem, członkiem Unii Europejskiej, szczycącym się z poziomu swojego rozwoju, czy też jesteśmy kraikiem trzeciego świata, którym kręcą oszuści i złodzieje, a Państwo jest bezradne……

  • Tak masz racje, winne tej sytuacji są inne przepisy, chroniące banki i innych kredytodawców. Przepisu ułatwiające handel długami, czy przepisy, że sądy nawet zaocznie bez twojej wiedzy w ekspresowym tempie orzekają nakazy komornicze, a komornik siada Ci na konto, nawet nie wiesz kiedy. Niestety to na nas spoczywa udowodnienie niewinności i to, że to nie nasz podpis jest na umowie kredytowej/pożyczki- Tak właśnie kiedyś obudził się mój kolego z zablokowanym kontem w banku i bez kasy w portfelu. Odkręcanie sprawy zajęło 2 lata w sądach. Cała odpowiedzialność powinna spoczywać na kimś kto daje “komuś” kasę i niech sobie sam to zweryfikuje komu daje, kto to jest i czy odda.

  • Z tego co rozumiem:

   > banki lub instytucje kredytowe będą sprawdzać czy PESEL jest w
   > rejestrze przed zawarciem umów związanych z pożyczkami,
   > kredytami, otwieraniem rachunków, świadczeniem usług płatniczych czy leasingiem;
   > notariusze przed dokonaniem czynności związanych ze zbyciem nieruchomości
   > będą sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony i odmówią wykonania czynności
   > jeśli tak będzie; Ale opcjonalnie, będą też mogli weryfikować status PESEL-u przy
   > innych czynnościach.
   > dostawcy usług telekomunikacyjnych nie będą wydawać duplikatów kart SIM
   > jeśli PESEL będzie zastrzeżony (por. Masz telefon w T-Mobile?
   > Jeśli ktoś zna twój PESEL, może przejąć Twój numer i kartę SIM).”

   W kazdym z tych przypadkow winna jest instytucja niewlasciwie weryfikujaca osobe ktorej udziela kredytu, wydaje duplikat karty, etc i to ona oficjalnie ma i *powinna miec* z tego powodu klopoty jesli/poniewaz nie jest w stanie udowodnic ze to nie klient zawinil.
   Kazda inna organizacja tego problemu jest skrajnym DE*zmem, ktory NIGDY nie bedzie dzialac poprawnie PONIEWAZ PROMOWANA (przez banki itp.) WADLIWA INTERPRETACJA NAGRADZALA BY WERYFIKUJACEGO ZA KAZDA PORAZKE…!!!

   Banki zarabiaja na kredytach, notarjusze na aktach notarialnych (operatorzy to bardziej zlozona kwestja) upraszczajac kowalski zalozy sobie jeden kredyt, oszust wezmie na jego pesel i setke jesli sie uda *i kto jest tutaj lepszym klientem* ?

 58. Przecież tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o kontrolę użytkowników (obywateli). Jak będziesz nieposłuszny to ci “zastrzegą” pesel i nic nie zrobisz…

 59. […] studenci UZ pytają nas teraz, czy warto coś robić poza zastrzeżeniem numeru PESEL. Owszem, można jeszcze zgłosić dowód osobisty do systemu Dokumenedukacty Zastrzeżone i […]

 60. […] ostrzegł też, że kurierzy powinni uważać na dalszy phishing, powinni zastrzec dokumenty i PESEL i muszą liczyć z wyłudzeniami […]

 61. […] Zastrzeżenie numeru PESEL, choć pełna ochrona z tego tytułu obowiązywać będzie dopiero za kilka miesięcy, należy PESEL zastrzec już teraz. […]

 62. […] zaleca zastrzeżenie numeru PESEL i zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu maili i SMS-ów. Ta druga porada jest […]

 63. Zastrzegłem PESEL, jak pod koniec grudnia 2023. Jakoś tak niedługo po tym, jak to można było zrobić. Nie zdejmowałem tej „blokady” nigdy potem. Trzy dni temu wlazłem do pewnego sklepu z AGD, wrzuciłem do koszyka sprzecior za 400zł. Jako płatność wybrałem PayPo. Przekierowało mnie na serwis PayPro, odpytalo o numer telefonu i PESEL… po czym założyło mi konto w PayPro i dokonało płatności. Towar już jest w paczkomacie. Czyli, że to nie działa na płatności odroczone? Super… No, fakt, wysłało SMSa z kodem na telefon, ale mogłem przecież podać dowolny.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: