12:03
9/6/2020

Bardzo ciekawą pracę naukową opublikował zespół badaczy z uniwersytetów w Bostonie. Przeanalizowali m.in. zdjęcia satelitarne ukazujące zmianę w ruchu na parkingach przed szpitalami w Wuhan i postawili tezę, że epidemia koronawirusa mogła zacząć się już wczesną jesienią 2019. Dowody nie są wybitnie mocne, ale sam proces analizy bardzo ciekawy i warty poznania.

OSINT jest cudowny!

Od roku szkolimy Polaków z OSINT-u, czyli praktycznego pozyskiwania i analizowania informacji o ludziach i firmach z publicznych źródeł (nie tylko internetowych). Na naszym szkoleniu wspominamy także o analizie zdjęć i tym, jak wiele informacji można z nich wywnioskować. Jak określić czas i miejsce zdjęcia na podstawie tego co widać na zdjęciu, a nie tylko zaszytych w pliku metadanych. Wyjaśniamy też jak sprawdzić, czy zdjęcie było retuszowane i omawiamy wartości jakie daje analiza zdjęć satelitarnych (wbrew pozorom przydaje się nie tylko wojskowym do badania ruchów arsenału nuklearnego wrogich państw ;), zwłaszcza po zestawieniu tych informacji z innymi źródłami danych na temat okoliczności danego zdarzenia.

Cudownym przykładem na prawdziwość potencjału powyższych technik jest opublikowana właśnie praca amerykańskich uczonych, którzy przejrzeli zdjęcia satelitarne parkingów przed szpitalami w Wuhan i przeanalizowali różnice w liczbie zapytań o “kaszel” i “biegunkę” kierowanych do chińskiej wyszukiwarki Baidu. Co dokładnie zrobili badacze?

  1. Ustalili adresy szpitali (używając Google Maps, Wikipedii i PubMedu)
  2. Usunęli z listy szpitali placówki specjalistyczne (dotyczące np. tylko chorób serca)
  3. Pozyskali zdjęcia satelitarne okolic wybranych szpitali z okresu od 9 stycznia 2018 do 30 kwietnia 2020.
  4. Obrali trzy punkty referencyjne do analizy “globalnych” zmian w natężeniu ruchu w mieście (plac handlowy i stacje kolejowe), dzięki czemu mogli wyeliminować zmiany na parkingach, które są wynikiem “globalnego” trendu dotyczącego mieszkańców miasta.
  5. Ręcznie zliczyli samochody i porównali do średniej liczby samochodów na parkingu danego szpitala w danym okresie
  6. Pobrali dane dotyczące zapytań związanych z objawami “kaszel” i “biegunka”, które kierowano do wyszukiwarki Baidu od kwietnia 2017 do Maja 2020.
  7. Pozyskali dane kliniczne dotyczące grypopodobnych chorób z dwóch szpitali w Wuhan.

Co mówią te dane?

Między wrześniem a październikiem 2019 w 5 na 6 monitorowanych szpitali odnotowało najwyższe obłożenie parkingów przyszpitalnych.

Ten trend wedle badaczy skorelował z zapytaniami o symptomy COVID-19 kierowanymi do wyszukiwarki Baidu. Tu warto dodać, że badacze świadomi sezonowości “kaszlu” będącego objawem innych chorób grypopodobnych, bardziej skupili się na badaniu trendu fraz związanych z “biegunką”, która według badaczy ma być bardziej unikatowym symptomem COVID-19.

Uwaga, nie jesteśmy lekarzami i znamy się tylko na wirusach komputerowych, a nie ludzkich. Mniej interesują nas poruszane w pracy badaczy kwestie tego, czy wirus SARS-CoV-2 faktycznie zaczął swoją przygodę z człowiekiem na targu w Wuhan, czy nie, dlatego tych wątków tu nie omawiamy i odsyłamy do pracy badaczy. W tym artykule skupiamy się tylko na wykorzystanych przez badaczach technikach OSINT-owych służących do zebrania danych, na podstawie których stawiają oni hipotezy. Szkoląc z OSINT-u zawsze jednak powtarzamy, że zbieranie danych i dowodów to jedno, a stawianie hipotez w oparciu o nie to drugie. Nie zawsze wnioski są możliwe do wyciągnięcia lub prawdziwe. Im więcej dowodów i danych tym lepiej, zwłaszcza że niektórym OSINT-owym źródłom nie zawsze można wierzyć… Badacze też zwracają na to lojalnie uwagę.

Interpretacja danych to nie jest łatwa sprawa

Zespół w swojej pracy ujawnia, że miał problem z analizą zdjęć, ponieważ nie zawsze jest tak pięknie, że zdjęcie satelitarne interesującego ich obiektu (szpitala) było robione w bezchmurne południe. Spora część fotografii miała cienie i zachmurzenie, które uniemożliwiało dokładnie zliczenie samochodów. Takie zdjęcia odrzucano. Dodatkowo, Wuhan, jak się okazało, wcale nie ma wielu archiwalnych zdjęć satelitarnych — co jest wynikiem słabego zainteresowania takimi materiałami przez biznes (inne obszary archiwizuje się częściej, bo są klienci na zdjęcia). Co więcej, zapytania kierowane do wyszukiwarek też mogą nie oddawać faktycznej skali problemu. Część z nich mogła być wynikiem tego, że w mediach zaczęto mówić o wirusie i ludzie — jeszcze nie chorzy — zaczęli po prostu szukać informacji na ten temat. Brakuje nam też konkretnych zapytań jakich użyli badacze.

Czy pomimo tych przeszkód można uznać wniosek badaczy za prawdziwy i zawierzyć że dane satelitarno-wyszukiwarkowe wskazują iż epidemia koronawirusa zaczęła się wcześniej? Stuprocentowej pewności brak, ale przyznacie, że takie podejście do potwierdzania/odrzucania hipotez jest wartościowe. To także kolejny przykład na to, że różne dane gdzieś sobie leżą, a jeśli się do nich sięgnie, można przynajmniej próbować coś lepiej wytłumaczyć, potwierdzić, obalić. Tu warto byłoby jeszcze zestawić wnioski badaczy z np. statystyką sprzedaży / wzrostu zakupów samochodów przez Chińczyków. Ponowić analizę dla innych szpitali w innych miastach. Miejmy nadzieję, że te badania będą inspiracją dla kolejnych osób i w konsekwencji pozwoli to bardziej wiarygodnie potwierdzić albo obalić stawianą przez naukowców teze.

Co ciekawe, z obecnej analizy badaczy wynika także, że liczba samochodów na parkingach przyszpitalnych i frazy związane z symptomami COVID-19 kierowane do wyszukiwarki znów wzrastają w Wuhan w kwietniu 2020…

Fajna ta analiza, chcę więcej!

Jeśli chcesz dowiedzieć gdzie w internecie (i poza nim) leża dane, które można wykorzystać do różnego rodzaju analiz, np.:

 • przewidywania wzrostów i spadków na giełdzie,
 • planów i zmian w kondycji konkurencyjnych firm
 • namierzania lokalizacji i majątku ludzi
 • ustalania powiązań pomiędzy firmami i osobami
 • odnajdywania usuniętych treści
 • namierzania infrastruktury sieciowej/internetowej firmy

…to zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu OSINT (Biały Wywiad) czyli techniki pozyskiwania informacji o ludziach i firmach. Szkolenie jest turbo-praktyczne, bez zbędnego teoretyzowania. Samo skondensowane mięso. Jest idealne dla analityków finansowych, pracowników służb, prawników, komorników, dziennikarzy, rekruterów i miłośników prywatności, którzy chcą wiedzieć jak nie zostawiać śladów na swój temat w sieci.

Szkolenie trwa 1 dzień (8,5h) i możesz w nim wziąć udział zdalnie, przez internet. Do udziału w szkoleniu nie jest wymagana żadna wiedza wstępna (jeśli potrafisz korzystać z przeglądarki internetowej, dasz radę). Szkolenie ma formę interaktywnego wykładu przeplatanego demonstracjami technik wyszukiwania informacji i pokazami narzędzi. Oto najbliższe terminy:

Warszawa: 11 czerwca 2024r. — UWAGA: zostały tylko 2 wolne miejsca
Ostatnio ktoś zarejestrował się 27 maja 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

  1399 PLN netto (do 3 czerwca)
  1599 PLN netto (od 4 czerwca)

ZDALNIE: 09 września 2024r. — zostało 5 wolnych miejsc
Ostatnio ktoś zarejestrował się 26 maja 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

  1399 PLN netto (do 7 czerwca)
  1599 PLN netto (od 8 czerwca)

Wrocław: 12 września 2024r. — zostało 7 wolnych miejsc
Ostatnio ktoś zarejestrował się 21 maja 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

  1399 PLN netto (do 7 czerwca)
  1599 PLN netto (od 8 czerwca)

Kraków: 16 września 2024r. — zostało 8 wolnych miejsc
Ostatnio ktoś zarejestrował się 25 maja 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

  1399 PLN netto (do 7 czerwca)
  1599 PLN netto (od 8 czerwca)

Poznań: 28 listopada 2024r. — zostało 9 wolnych miejsc
Ostatnio ktoś zarejestrował się 24 kwietnia 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

  1399 PLN netto (do 14 czerwca)
  1599 PLN netto (od 15 czerwca)

Gdańsk: 09 grudnia 2024r. — zostało 9 wolnych miejsc
Ostatnio ktoś zarejestrował się 27 maja 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

  1399 PLN netto (do 14 czerwca)
  1599 PLN netto (od 15 czerwca)

Nie pasują Ci te terminy? Żaden problem — wpisz swojego e-maila poniżej, a otrzymasz o nas informację, kiedy otworzymy rejestrację na kolejne terminy tego szkolenia:
Oto opinie uczestników ostatnich terminów tego szkolenia:

“Naprawdę warto, najlepsze szkolenie w jakim brałem udział. Każdy kto chodź trochę jest zainteresowany OSINT-em powinien wziąć udział w tym szkoleniu. Każdy dział był rozbudowany, a nie robiony po “łebkach”. Masa stron/informacji nieznanych i przydatnych podana. Od razu podawane były odpowiedzi na pytania przez prowadzącego, a nie na sam koniec szkolenia.”
— Maciej,

“Mimo, że szkolenie było online i było długie – nie czuło się znudzenia.”
— Krzysztof,

“Konkretna, bez zbednego owijania wiedza przekazana na faktycznych dzialaniach. Naprawde warto!
— Marek,

PS. Po szkoleniu uzyskasz dostęp do zamkniętego, największego w Polsce forum analityków, na którym regularnie wymieniamy się wiedzą i informacjami o nowych technikach. Bo OSINT to ciągła zmiana. Nie czekaj, dołącz do ponad 1 300 uczestników tego szkolenia i zobacz jak wykorzystywać leżące w internecie (i poza nim) informacje na swoją korzyść.


Aktualizacja 15.06.2020, 10:02
Wątek na Hackernews poświęcony temu badaniu zauważa, że tłumaczenia słów kaszel i biegunka użyte przez badaczy nie są najszczęśliwiej dobrane, a sama biegunka nie jest często występującym symptomem COVID-19. Przy innych tłumaczeniach wykresy nie są już tak popierające stawianą przez badaczy tezę. Warto mieć to na uwadze z dwóch powodów: OSINT w innym języku i kulturze to niełatwy temat oraz — jak wspomnieliśmy — im więcej źródeł/dowodów, na poparcie tezy, tym lepiej. Jesteśmy ciekawi czy inni badacze uzupełnią braki w tej pracy naukowej i z jakich źródeł skorzystają.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

25 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czy będzie kiedyś jakieś szkolenie OSINT w weekend?

  • Tak, były już dwa i będzie trzecie. Dopisz się pls do listy powiadomień, albo stuknij na szkolenia@niebezpiecznik.pl, żeby koleżanki Cię sprofilowały i powiadomiły o starcie :-)

 2. Lubię was czytać, ale nie przeginajcie:
  “przewidywania wzrostów i spadków na giełdzie”

  Trzeba dodać jeszcze “prognozowanie pogody do 45 dni i turbulencji każdego lotu”. Na bezpieczeństwie się nie znam, ale z tą giełdą to trochę kompromitacja Panowie. Serio musicie się tak wydurniać?

  • Jestem jednym z absolwentów [pozdrawiam grupę z listopada z Warszawy ;]] Trener pokazywał kilka technik, które mogą być przydatne także traderom. Jedną techniką jaką najmocniej pamiętam było przewidzenie fuzji || współpracy firm. Czyli sytuacja w której nawet plany mutualnych działań nie zostały podane do publicznej wiadomości ale Ty na podstawie analizy infrastruktury sieciowej to ustalasz i monitorujesz.
   Taka wiedza, gdy firma A z danego sektora zacieśnia współpracę z firmą B o konkretnym profilu ma wpływ na wycenę spółek po ogłoszeniu [oficjalnym] współpracy i niektórzy daliby się za nią pokroić !!! jeśli nie mają dostępu do zarządów. Coś tam wiem w tym temacie ;]

   Do Osint trzeba mieć otwarty umysł. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy go ma, Paweł ;]. Tym lepiej dla tych, którzy te sztuczki znają, bo mniej `konkurencji` :]

  • Ludzie nie ma żadnej epidemii. Chodzi tylko wyłącznie o uwalenie firm i wykupienie ich za grosze.

  • @Kxx3

   Gdyby te techniki były skuteczne, to trener nie byłby trenerem, tylko inwestował na giełdzie.

  • Trener inwestuje. I pozdrawia.

  • Bo jest “skuteczność” i skuteczność. Problemem jest tu to,że sam OSINT nie daje ścisłej informacji z pierwszej ręki,w dużej części nadal to gdybanie i probabilistyka – to raz. Dwa – jak by nie było jednak nadal do Big Data potrzeba człowieka, nie ma takich AI które wszystko za ciebie zrobią i nie oskryptujesz wszystkiego (na razie…). Po trzecie – no właśnie dostęp do tej sieci w ramach OSINTu i nie tylko. Żeby dostęp do takich statystyk był zawsze czy choćby tylko strony takie jak allegro można było scrappować do woli pajączkami to by się może nawet pijało pinacoladę czy tam co innego na kajmanach na plaży w otoczeniu cycastych panienek. Niestety – no nie ma tak lekko…

 3. pierwszy opisany przypadek to 1 grudnia 2019
  zatem na pewno były wcześniejsze zachorowania. wiele osob łączy chorobe covid ze zwiększoną zachorowalnością w Polsce w styczniu lutym.
  Jak jest nikt na razie nie wie… bo nikt tego nie bada

  • Otóż są badania przeciwciał z Krakowa na losowej próbce. 2% tylko osób je mam W Bergamo 57% osób. Burmistrz Giżycka też uważał, że miasto już przeszło, bo była “dziwna grypa”, a oni gościli ekipę z Chin. Zbadał 287 urzędników na przeciwciała i wykryto je tylko u 14 osób. Także ta dziwna grypa że stycznia, to po prostu grypa :-)

  • Wirus krąży po świecie od 2 lat, na zachodzie Europy był już w październiku. W Polsce na przełomie grudnia i stycznia. Wystarczy przepytać lekarzy pierwszego kontaktu z jakimi objawami zgłaszali się pacjenci na przełomie roku 2019 i 2020. Istnieje bardziej zjadliwa wersja (mutacja) gdzie występują problemy z oddychaniem i mniej zjadliwa podobna do uporczywej grypy. W obu przypadkach seniorzy mogą przechodzi go bardzo ciężko i muszą dbać o swoją odporność. Na jesieni mogą powrócić nowe mutacje ale raczej tej słabszej wersji bo ludzie postrzegają ją jako zwykłą grypę. Obostrzenia gospodarcze są zbyt restrykcyjne i służą wywołaniu resetu gospodarczego, wzrostu długu, uzależnienia obywatela od instytucji państwowych i promowaniu wielu programów inżynierii społecznej. Atomizacja społeczeństwa poprzez brak kontaktow stołecznych, likwidacja gotówki, handel wysyłkowy, cyfryzacja obiegu dokumentów, przymus szczepień, cenzurę, inwigilacje, samoizolacje poprzez areszt domowy bez posiadania objawów, bakteriofobia, rezygnacja z jedzienia mięsa bo zwierzęta przenoszą choroby. Nadawanie dodatkowych uprawnień służbom specjalnym, zandarmerii wojskowej i służbom sanitarnym na podstawie tyko podejrzenia choroby. Zamiast zachęcać ludzi do zgłaszania się do szpitala w stanie zagrażającym życiu media zniechęcały do wszelkich prób szukania pomocy czyli paraliz dostepu do służby zdrowia gwarantowanego przez konstytucję, która nie została zawieszona przez wprowadzenie stanu wyjątkowego. Zapewne za jakiś czas mądrzy ludzie będą pisać książki o tym jak państwo stało się niewydolne, a urzędnicy dostali przyzwolenie na nierealizowanie służby publicznej. PS. Grypę żołądkową łapię co roku i nie wydaje mi się, że biegunka ma coś wspólnego z tym wirusem, ale zarażenie jednym wirusem może obniżyć odporność i zwiększyć prawdopodobienstwo zachorowania na grypę żołądkową (norowirus).

 4. Osint faktycznie jest cenny i prostszy bo operuje na powszechnie dostępnych danych ale jeszcze trzeba mieć do tego zmysł analityczny żeby połączyć kropki. Jednak to insiderzy mają najlepsze info… bo od źródła. Czysta wiedza bez domysłów etc.

 5. Zaraz światowa organizacja zdrowia opublikuje swoje badania i analizy i zdementuje wszelakie próby podważenia chińskiej wiarygodniści.

 6. Link do badań nie działa

 7. No niestety lipna ta analizka. Analiza za okres obejmujący jesień tylko raz nie może być uważana za sensowną. Bo jeśli założymy, ze w okolicy co roku dochodzi do jesiennego wysypu grypy to może okaże się, że COVID był tam co roku. A najczęstszym statystycznie objawem covid jest… brak objawów. Taka statystyczna ciekawostka, bezużyteczna niestety.

 8. Bezobjawowa choroba to coś a`la urojona ciąża.

 9. To prawda, ospa, grypa i inne choroby to również scam. Widać to na mapach polskich szpitali, gdzie w trakcie zimy jest wiele zachorowań, a w lato nie ma!! Powinni zlikwidować szpitale

 10. Chińczycy sami twierdzili, że chorobę przywieźli do Wuhan amerykańscy marines zwiedzający targ na jesieni zeszłego roku.

 11. słowo komentarza bo autorzy mogli tu zrobić coś lepiej:
  – google maps to nie jest dobry pomysł w ChRL, streetview funkcjonuje punktowo, lokalizacje są przesunięte nieraz o 1-2 ulice podczas gdy na https://map.baidu.com jest wszystko co trzeba a nawet mapy.cz są dokładniejsze
  – prawie wszyscy dojeżdżają skuterami zwykle elektrycznymi lub transportem publicznym. z racji ciasnoty samochód to problem- czy dojeżdżają nim wybrani z willi poza siecią metra? nie wiem, na peryferyjnych stacjach metra też widziałem po 500 jednośladów więc chyba przesiadki się bardziej opłacają
  – w lutym funkcjonowały już szpitale tymczasowe, stąd pustki przy zamknięciu ruchu w mieście pod tymi szpitalami
  – podczas epidemii obowiązuje zmniejszenie i dywersyfikacja personelu, tam samo było w Polsce. Wtedy przy wykryciu zakażenia wśród członka dziennej najbardziej licznej zmiany nie idzie na kwarantannę z kontaktu 70% personelu lekarskiego rozkładając grafik i obsadę. Więc mniej samochodów, zakładając że to lekarskie.

 12. Powyższe ustalenia zgadzają się z wynikami badań mutacji genetycznych opisanych w “Świecie Nauki” 06.2020 (dobrze rozrysowane wsteczne drzewo genetyczne), gdzie badacze doszli do wniosku, że pierwsze zakażenie człowieka nastąpiło w Chinach pomiędzy 9 października 2019 a grudniem 2019.

 13. Czyli tak:
  Istnieje takie coś jak “niewydolność krązeniowo-oddechowa” oznaczające w lekarskiej gwarze “umarł to umarł na … drążyć temat”.
  Analizując to zapytanie w G widać szczyt w 2015, a następnie szczyt w grudniu 2019. Słowa “Grypa” z “Biegunka” mamy szczyt również grudniowy zeszłego roku.
  Czyżbyśmy mieli również małe problemy, o których władzuchna nam nie wspomina bo “mądrzej o tym nie wspomnieć”?

 14. Czy można prosić o podanie tytułu pracy źródłowej? Niestety, link nie działa, już wcześniej ktoś o tym pisał.

 15. […] info. Po publikacji artykułu, w którym nawiązaliśmy do naszego szkolenia OSINT-owego, wielu z Was prosiło o to, aby uruchomić szkolenie w terminie weekendowym, bo nie wszyscy mogą […]

 16. Kilogram miodu miesięcznie na 1 osobę podwyższa odporność. Należy spożywać każdego dani regularnie. Żadne wirusy nie straszne

 17. […] Analiza zdjęć satelitarnych w celu ustalenia początku epidemii koronawirusa (dodajmy, że część naukowców miała zastrzeżenia do wniosków płynących z tej pracy — tak czy inaczej, technika OSINT-owa jest warta odnotowania) […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: