19:00
8/11/2010

Pierdolę, nie robię” — taki napis widniał na elektronicznej tablicy na czele jednego z warszawskich autobusów.

Tablica elektroniczna na autobusie:

autobus zhackowany

Zhackowany autobus (zdjęcie podesłał kryX)

Autobus podobno wykorzystywany był dzień wcześniej do dowożenia ludzi do nowootwartego Centrum Nauki Kopernik.

Zapewne wszelkie oskarżenia padną teraz pod adresem kierowcy, ale kto widział panel sterowania tego typu tablicami wie, że z reguły nic nie broni do niego dostępu (żadna szafka na kluczyk, żadne uwierzytelnianie). Wystarczy więc, że kierowca poszedł na tzw. “krótkiego sika”, a jednym z pasażerów był jakiś fascynat komunikacji miejskiej o swobodnym podejściu do pracy ;-)

Jeśli jesteś zainteresowany innymi hackami na środki komunikacji miejskiej, przeczytaj o atakach na pociągi.

Zhackowana tablica pociągowa... fot. ???

P.S. Drzwi do autobusu (od strony kierowcy) można otworzyć od zewnątrz “w nieautoryzowany sposób” — trzeba tylko wiedzieć, gdzie paluszka wsadzić… Nie zostawiajcie swoich autobusików bez ochrony!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ma ktoś linka bez cenzury? :D

 2. We wrocławskim MPK kierowcy zwykle gaszą silnik, co jest równoznaczne z odcięciem dostępu do elektroniki

  • nie jest to równoznaczne….

 3. Ciekaw jestem, czy da radę sterować tą tablicą elektroniczną za pomocą fal radiowych. Dorobienie pilota jakiemuś fanatykowi elektroniki nie powinno sprawić kłopotów.

 4. a moze kierowcy faktycznie nie chciało się jeździć, a mówimy o hackowaniu tablicy :)

 5. skąd założenie że zdjęcie nie zostało podesłane przez kierowcę?

  • watta: a skąd założenie że kryX nie jest kierowcą? :)

 6. Piotr Konieczny: ja takiego założenie nie czynię, natomiast założenie że kryX nie jest kierowcą poczynione przez autora, tłumaczyłoby dlaczego to znalazło się w tym serwisie ;)

 7. zawsze mi sie wydawalo ze te tablice maja zaprogramowane to co maja wyswietlac a kierowca tylko numerek wbija i to co jest pod danym numerem to sie pokaze na tablicy

 8. To nic. W Autobusach linii np: 178 (ZTM Waw) jest zainstalowany monitoring (kamery), co ciekawe, możnaby się do niego wbić przez wifi-jest sieć ad hoc, jest niezabezpieczona.

 9. u mnie MZK został zhackowany przez sms

 10. Przypomniał mi się fajny buffer overflow na automatach biletowych w krakowskim mpk, o którym Piotr wspominał na jakimś SFI – po wykładach na mogilskim ustawiła się spora kolejka do KKMu i komentarze “ee, tu nie działa” :)

  Banery drogowe (zombies ahead), tablice odjazdów, wyświetlacze w autobusach – jaki będzie następny cel lifehackerów :) ?

 11. Jaki jest sens cenzury tego zdjęcia skoro w newsie wpisany jest cały tekst? ;-)

 12. Czytałem na jednej z warszawskich stron, że chcą gościa wywalić z roboty za ten napis.
  Jeśli jest nie winny ( chociaż co to za wina, miał gość jaja – ja często używam tego określenia :D ), ci z ZTMu powinni przeczytać artykuł o pociągu i jego tablicy.

 13. kamilku, może to wysyłający dokonał cenzury? i może tam jest zupełnie inny tekst pod cenzurą? :P

 14. Kamil – przez fale radiowe raczej nie, tego typu wyświetlacze (R&G) najczęściej są sterowane po RS485, czyli przez kabel, czasem Irdę.

 15. I tak to nie przebije moskwy gdzie w styczniu podmieniono reklamy wyświetlane na wielkiej ulicznej tablicy elektronicznej na film porno. Podobno część miasta została zupełnie sparaliżowana przez korek.

 16. Mam swoje “kontakty” i wiem gdzie tego paluszka wsadzić : D

 17. w 16 metrowych solarisach trzeba nacisnąć jedną z żarówek po stronie lewej i wtedy odskakuje panel z przyciskiem do otwierania drzwi :) kierowcy sie w mzkp nie specjalnie kryją który nacisnąć trzeba :)

 18. Z tego co ja wiem ( pracuje przy montowaniu led ekranow tego typu tyle ze wieksze)
  wystarczy wam szczerze mowiac wi-fi i odpowiedni program do onslugi ledy

 19. Z tego co gdzieś wyczytałem są tam tylko predefiniowane teksty. Chyba, że faktycznie ktoś na przykład via WiFi popsuł autobus. Dziwne, że w nocy. Dla poklasku lepiej byłoby to zrobić w dzień ;]
  Swoją drogą ciekawe czy nie jest to fałszywe zdjęcie :]

 20. Nikt nic nie hackował. Jak napisał, tak zrobił. Sam kierowca. http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1681319,0,,zamiast_numeru_linii__odwazna_deklaracja,wiadomosc.html

  • JamŁasica: w podlinkowanym przez Ciebie artykule nie ma nic na temat tego, ze kierowca sie przyznal (czy cos przeoczylem?).

 21. haha maja pomysly te nasze dzieci ;P

 22. dzie tvn24 puscilo nową notkę, że kierowca przeprasza
  http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1682042,0,,kierowca_przeprasza_za_zart,wiadomosc.html

 23. Wydaje mi się, że to ściema – bo do programowania takiego sterownika jest wymagany osobny programator, do którego driverzy nie mają dostępu – oni co najwyżej mogą zmieniać nr linii i kierunek, ale nie to, co jest tam napisane… Wiem bo miałem praktykę przy takim sprzęcie ;)
  Wg. mnie to żart mechaników, którzy podmienili napisy ;)

 24. […] zażartował, że jeden z programistów Allegro chyba postanowił rzucić pracę w podobnym do kierowcy autobusu stylu, dodając że za pomocą powyższego błędu można było poznać hasła setek tysięcy osób. […]

 25. Aby wejsc do autobusu wystarczy przekrecic zawor awaryjnego otwierania drzwi – znajduje sie… tuz obok kazdych drzwi. Sporadycznie jest to przycisk lub jest zabezpieczony kawalkiem zrywalnego plastiku. Przepisy wymagaja aby takie zawory byly na zewnatrz jak i wewnatrz autobusu. Przekrecamy pokretlo, powietrze uchodzi z drzwi i juz mozna wejsc ;)

 26. […] Tego typu informatyczne sabotaże to częste zjawisko w zinformatyzowanych firmach. Przypomnijmy chociażby wulgarny napis na jednym z warszawskich autobusów. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: