8:10
17/7/2017

“Hej! Zagłosujesz na mnie w konkursie fotograficznym?”. Takie i podobne prośby lepiej ignorować, jeśli wsparcie ma polegać na wysłaniu SMS-a pod numer 74***.

Mateusz doniósł nam, że dostał na Facebooku wiadomości takie jak poniżej. Jego uwagę zwróciło to, że wysyłający je znajomy był w danym momencie nieaktywny (ale nie zawsze tak będzie, więc uważajcie).

Nie warto reagować, nawet gdyby wysłał to najlepszy przyjaciel ;)

SMS przesyłany na numer 74480 nie będzie darmowy. Z zasady jeśli numer Premium SMSa zaczyna się od liczby 7 to druga cyfra numeru informuje o cenie. Numery w formacie 74*** kosztują 4 zł plus VAT (czyli 4,92 zł).

Gdybyśmy wierzyli rejestrowi UKE sądzilibyśmy, że wysyłanie SMS-ów na numer 74480 przynosi korzyści firmie Leaders sp. z o.o. z Andrychowa.

Niestety rejestrowi UKE nie wierzymy, bo już raz wprowadził nas w błąd. Przedstawiciel urzędu Tomasz Karamon wyjaśnił nam wówczas, że przepisy Prawa telekomunikacyjnego nie określają trybu dokonywania aktualizacji informacji zawartych w rejestrze. “Mogą zdarzyć się przypadki, iż w rejestrze uwidocznione są usługi o podwyższonej opłacie, których świadczenie zostało zakończone z podaniem numerów wykorzystywanych do ich świadczenia” – wyjaśnił przedstawiciel UKE.

Przy tej okazji odnotujemy, że Ministerstwo Cyfryzacji opracowało projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, który ma m.in. uporządkować rejestr. Projekt zawiera też inne propozycje przepisów, które mają chronić konsumentów przed naciągaczami Premium SMS.


Aktualizacja 23.03.2018, 09:24
Skontaktował się z nami Szymon Węgrzyn z firmy Leaders. Oto jego oświadczenie w tej sprawie:

Numer 74480 jest numerem współdzielonym, co oznacza, że w jednym momencie korzysta z niego wiele, często nawet kilkaset podmiotów jednocześnie. Niestety większość z nich nie zgłasza swojej działalności do rejestru (co swoją drogą zapobiega wielu patologiom tj. sytuacji, w której konsument nie wie do kogo spośród kilkudziesięciu podmiotów zgłosić reklamację), ale to temat na duże opracowanie ;).

Przechodząc do tematu. Firma Leaders korzystała z numeru 74480 w 2016 roku na potrzeby obsługi usług Partnerów platformy HotPay. W okresie opisywanym przez Państwa w artykule nasza firma nie korzystała z tej numeracji, dodatkowo nigdy wcześniej nie świadczyła żadnych usług z prefixem “MSMS.” To po nich rozpoznaje się dostawcę usługi premium, z kolei po sufixie (to, co jest po kropce) konkretnego organizatora usługi. Aby doprecyzować – prefiks “MSMS.” należy do serwisu MicroSMS.pl, który z kolei dzierżawi numer od słynnego CashBill.pl.

W związku z powyższym, bardzo prosimy o zaktualizowanie wpisu na Państwa stronie, gdyż nazwa naszej firmy już nie figuruje w Rejestrze Premium Rate w związku z tym, że od dłuższego czasu nie korzystamy z tej numeracji.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Hej – no niestety wpadłem i posłałem takiego SMSa. Co powinienem zrobić aby to teraz odkręcić?

  • zazwyczaj aby anulować usługę płatnych SMSów trzeba wysłać na podobny numer słowo STOP. Czy to zadziała tego nie wiem ale powodzenia i uważaj następnym razem :)

 2. W jaki sposób te wiadomości się wysyłają na Facebooku bez udziału właściciela konta?

  • Jak ktoś ma 10,000 znajomych, to jak ma każdego z nich zweryfikować? :D
   A tak na serio, na 99% nastąpiło przejęcie konta znajomego, jak w większości tego typu przypadkach.

  • No właśnie interesujący byłby dokładny opis mechanizmu. Czy znajomy miał np. zawirusowany komputer + zapamiętane logowanie do Facebooka w przeglądarce, czy to jakiś mechanizm samego Facebooka pozwala na takie nadużycia (co brzmi dość nieprawdopodobnie) czy to jeszcze coś innego.

  • Zetknąłem się z przypadkiem że takie działania podejmowała apka mająca możliwość publikacji na FB. Właścicielka nie umiała wyjaśnić, skąd to wzięła ;)

 3. “Gdybyśmy wierzyli rejestrowi UKE sądzilibyśmy, że wysyłanie SMS-ów na numer 74480 przynosi korzyści firmie Leaders sp. z o.o. z Andrychowa.” akurat tutaj tutaj wasze domysły są prawidłowe.

  • Akurat nie są, bo ten prefix należy do Microsms. A Leaders już na tej numeracji nie świadczy usług od ponad roku.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: