14:30
20/6/2014

* ZUS nie lubi Flasha od Google Chrome?

Taki komunikat pokazuje się Leszkowi, naszemu czytelnikowi, który wypełniania wniosek o przekazywanie składek do OFE przez platformę ZUS. Niektórzy zapewne będą się tu doszukiwali sabotażu ze strony ZUS-u, który celowo utrudnia wytransferowanie środków do OFE — ale nas bardziej interesuje powód techniczny; czy ktoś może nam wyjaśnić czego braku Flashowi od Google Chrome?

ZUS nie lubi Flasha od Google Chrome

ZUS nie lubi Flasha od Google Chrome

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

31 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Cześć. Pisaliśmy o tym na Spider’s Web. Sprawę wyjaśnił rzecznik ZUS-u: http://www.spidersweb.pl/2014/04/serwis-internetowy-zus.html

  • Uuu ależ cios dla niebezpiecznika jak juz spidersweb szybsze o ponad 2. miesiace ;d

  • \wracaj na wykop.

 2. A ktoś może wyjaśnić po co w ogóle Flash zusowi?

  • No jak to? Wirtualnego asystenta mają przecież.

  • We Flashu zaimplementowali całą obsługę formularzy, walidację itd.

  • Pewnie jakiś exploit chcą wykonać i po to im flash, a że akurat nie działa ich exploit na flashu w google chrome to i dali taki komunikat. Nie ma się czym przejmować.

  • Na pytanie nie odpowiem, ale flash często jest osadzony na niektórych stronach ze względu na LSO które pozwala trackować z pominięciem przeglądarki (poza IE) i czasem nawet w trybach prywatnych (przynajmniej tak było jak się tematem interesowałem)

  • a ktoś może wyjaśnić po co wogóle zus?

  • A ktoś może wyjaśnić po co w ogóle Flash zusowi do formularzy?

 3. Prawdopodobnie ze względu na flashowy uploader.

 4. Również widziałem ten komunikat podczas wypełniania wniosku na stronie ZUS. Musiałem skorzystać z innej przeglądarki. Żenada.

 5. Przecież od dawna wiadomo że to popierdzielona organizacja. A ten news wyżej jeszcze to potwierdza.

 6. W skrócie, Pepper flash zmienił interfejs komunikacji z przeglądarką z NPAPI na PPAPI. Pozwoliło to zamknąć plugin w piaskownicę i lepiej wykorzystać przyspieszenie sprzętowe. Niestety Pepper flash jest forkiem, który po prostu działa inaczej. Stąd takie kwiatki, że coś nie działa jak poprzednio.

  To tak jak IE i Firefox. Niby oba produkty to przeglądarki, ale jakoś strony wyglądają inaczej, albo potrzeba dodatkowych kodów CSS żeby wyglądały w zbliżony sposób ;)

 7. Nie wiem ile to ma wspólnego, ale przelewy też pozostają bez potwierdzenia, mimo, że pod Firefoxem ZUS robi automatyczne przekierowanie do strony banku z wypełnionym formularzem.

 8. W chromowskim Flashu jest problem z wpisaniem litery “ą” – po użyciu kombinacji alt+a cały wpisany tekst się kasuje – może o to im chodzi :) Chociaż nie wszędzie tak się dzieje, zauważyłem to na kilku chatach wykonanych we Flashu.

  A tak po za tym to kto dzisiaj używa Flasha? Takie rozwiązanie obniża tylko dostępność… Przy umiejętnym użyciu CSS + JS można dziś zrobić dobry formularz (i nie tylko) o większej dostępności niż we Flashu, który niekoniecznie musi być dostępny na urządzeniu użytkownika…

  • To nie jest kwestia flasha z chroma, tylko czcionek które nie posiadają polskich znaków diakrytycznych.

   Dla mnie sprawa jest prosta – jak się nie potrafi robić kompatybilnych stron, to się daje komunikaty o tym że coś gdzieś nie działa, zamiast napisać jakieś haki, czy użyć innego sposobu na rozwiązanie tego problemu. Za kasę jaką zus zapłacił za tą leciwą stronę, to ona powinna być kompatybilna ze wszystkim. A formularze we flashu to porażka.

 9. na tej stronie nawet IE NIE dziala prawidlowo, caly czas wyskakuje info ze mam nieaktulaną wersje, a musze go uruchamiac bo na pozostalych przegladarkach “pue” w ogole nie mozna pracowac.

 10. Ostatnio opisywaliście kwestię używania przez kogoś tam starej wersji Javy z powodu iż “na nowszej wersji nie działa”. Flash w Chrome instaluje się automatycznie, może ktoś bał się że ludzie zaczną korzystać z nowszej wersji pluginu i przestanie działać? :)

 11. Ciekawe, czy błąd występuje gdy zmieni się user-agent np. na IE czy Fx?

 12. dziur brakuje?

 13. Fajnie, fajnie. Ciekawe co będzie jak Google przestanie wspierać NPAPI i usunie je z Chrome (na Linuxie już tak jest, niedługo jeszcze Windows i OS X)

 14. Chroma uzywa wlasnej wersji wtyczki flash – pepper. Przerobil adobowska jakis czas temu i teraz roziwja ja rownolegle w oparciu o kolejne wydania oryginalnego pluginu. Jak to we wlasnych przerobkach bywa, nie wszystko jest poprawnie zrobione i zdarzaja sie problemy z dzialaniem googlowskiego potworka. Najczesciej dotycza one wydajnosci, ale tez zdarzaja sie inne. Osobiscie najwieksze problemy mialem z dekodowaniem dzwieku. Widac zus ma problem z flex-owymi kontrolkami…

  Mnie bardziej zastanawia tok rozumowania zleceniodawcy (ZUS), wykonawcy (jakas firma) i programisty, ktory doprowadzil do wybrania flasha jako najlepszego rozwiazania do obslugi formularzy na www :D

  • Może był tani i flash to jedyna technologia którą znał “bardziej” ? :P

 15. Dziś się loguje na pue a tam że mam korzystać z Firefoxa bo chrome nie obsługuje flexa,4 lata minęły

 16. Rok 2020. Uśmiercenie flasha przez wszystkie przeglądarki za max 11 miesięcy. Cała platforma ZUS (niemal wszystkie formularze do wypełniania) dalej stoją na flashu.

 17. Rok 2020. Składasz ZAS-58. Nie dra rady na Google Chrome. Wywala komunikat sprzeda znany już przez lata.. ZUS to tylko łoi kasę z podatników nic poza tym…

 18. Hej.
  A czy może mi ktoś pomóc .
  Co mam zrobić zeby ominąć ten kounikat
  Mogę jakoś odinstalować flasha od chrome ?
  Hekp

 19. Rok 2020. Szkoda, że w dalszym ciągu zniechęca się do korzystania z załatwień przez internety w komórce (mobilnie), skorzysta na tym nasz sąsiad zza Odry, który u siebie, do tego typu bezstresowej aktywności zachęca. Młodzi wyjeżdżają. Przez co? Bo tam jest kultura, a tu napiszą, że dodatku solidarnościowego nie otrzymasz i guzik ich obchodzi jak nie masz podpisu kwalifikowanego (jak nie działa ePUPA) aby sprawdzić wiadomość w skrzynce odbiorczej PUE. Przez e-mail nie uzyskasz inf. bo nie jesteś zweryfikowana, mimo że masz ten sam e-mail podany w PUE. Brak kultury- dlatego wyjeżdżają.

 20. Wiktoria, jak nie masz realnego dostępu do innego urządzenia wyjściowego (zakładam że posiadasz telefon dotykowy z Chrome, a nie posiadasz laptoka) to jedynym wyjściem dla uzyskania dodatku solidrnościowego jest wyłącznie POZEW przeciwko organowi o wypłatę świadczenia -ustawa jasno mówi, że to organ zapewnia bezpłatną możliwość do potwierdzenia złożenia wniosku. Jeżeli zapewnia możliwość wadliwą, to wina leży po stronie organu.

 21. Na stronie testowej Flasha świeci się coś takiego:

  Ważne przypomnienie: Wtyczka Flash Player przestanie być obsługiwana 31 grudnia 2020 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie zakończenia obsługi wtyczki Flash Player.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: