14:30
20/6/2014

* ZUS nie lubi Flasha od Google Chrome?

Taki komunikat pokazuje się Leszkowi, naszemu czytelnikowi, który wypełniania wniosek o przekazywanie składek do OFE przez platformę ZUS. Niektórzy zapewne będą się tu doszukiwali sabotażu ze strony ZUS-u, który celowo utrudnia wytransferowanie środków do OFE — ale nas bardziej interesuje powód techniczny; czy ktoś może nam wyjaśnić czego braku Flashowi od Google Chrome?

ZUS nie lubi Flasha od Google Chrome

ZUS nie lubi Flasha od Google Chrome

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

27 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Cześć. Pisaliśmy o tym na Spider’s Web. Sprawę wyjaśnił rzecznik ZUS-u: http://www.spidersweb.pl/2014/04/serwis-internetowy-zus.html

  • Uuu ależ cios dla niebezpiecznika jak juz spidersweb szybsze o ponad 2. miesiace ;d

  • \wracaj na wykop.

 2. A ktoś może wyjaśnić po co w ogóle Flash zusowi?

  • No jak to? Wirtualnego asystenta mają przecież.

  • We Flashu zaimplementowali całą obsługę formularzy, walidację itd.

  • Pewnie jakiś exploit chcą wykonać i po to im flash, a że akurat nie działa ich exploit na flashu w google chrome to i dali taki komunikat. Nie ma się czym przejmować.

  • Na pytanie nie odpowiem, ale flash często jest osadzony na niektórych stronach ze względu na LSO które pozwala trackować z pominięciem przeglądarki (poza IE) i czasem nawet w trybach prywatnych (przynajmniej tak było jak się tematem interesowałem)

  • a ktoś może wyjaśnić po co wogóle zus?

  • A ktoś może wyjaśnić po co w ogóle Flash zusowi do formularzy?

 3. Prawdopodobnie ze względu na flashowy uploader.

 4. Również widziałem ten komunikat podczas wypełniania wniosku na stronie ZUS. Musiałem skorzystać z innej przeglądarki. Żenada.

 5. Przecież od dawna wiadomo że to popierdzielona organizacja. A ten news wyżej jeszcze to potwierdza.

 6. W skrócie, Pepper flash zmienił interfejs komunikacji z przeglądarką z NPAPI na PPAPI. Pozwoliło to zamknąć plugin w piaskownicę i lepiej wykorzystać przyspieszenie sprzętowe. Niestety Pepper flash jest forkiem, który po prostu działa inaczej. Stąd takie kwiatki, że coś nie działa jak poprzednio.

  To tak jak IE i Firefox. Niby oba produkty to przeglądarki, ale jakoś strony wyglądają inaczej, albo potrzeba dodatkowych kodów CSS żeby wyglądały w zbliżony sposób ;)

 7. Nie wiem ile to ma wspólnego, ale przelewy też pozostają bez potwierdzenia, mimo, że pod Firefoxem ZUS robi automatyczne przekierowanie do strony banku z wypełnionym formularzem.

 8. W chromowskim Flashu jest problem z wpisaniem litery “ą” – po użyciu kombinacji alt+a cały wpisany tekst się kasuje – może o to im chodzi :) Chociaż nie wszędzie tak się dzieje, zauważyłem to na kilku chatach wykonanych we Flashu.

  A tak po za tym to kto dzisiaj używa Flasha? Takie rozwiązanie obniża tylko dostępność… Przy umiejętnym użyciu CSS + JS można dziś zrobić dobry formularz (i nie tylko) o większej dostępności niż we Flashu, który niekoniecznie musi być dostępny na urządzeniu użytkownika…

  • To nie jest kwestia flasha z chroma, tylko czcionek które nie posiadają polskich znaków diakrytycznych.

   Dla mnie sprawa jest prosta – jak się nie potrafi robić kompatybilnych stron, to się daje komunikaty o tym że coś gdzieś nie działa, zamiast napisać jakieś haki, czy użyć innego sposobu na rozwiązanie tego problemu. Za kasę jaką zus zapłacił za tą leciwą stronę, to ona powinna być kompatybilna ze wszystkim. A formularze we flashu to porażka.

 9. na tej stronie nawet IE NIE dziala prawidlowo, caly czas wyskakuje info ze mam nieaktulaną wersje, a musze go uruchamiac bo na pozostalych przegladarkach “pue” w ogole nie mozna pracowac.

 10. Ostatnio opisywaliście kwestię używania przez kogoś tam starej wersji Javy z powodu iż “na nowszej wersji nie działa”. Flash w Chrome instaluje się automatycznie, może ktoś bał się że ludzie zaczną korzystać z nowszej wersji pluginu i przestanie działać? :)

 11. Ciekawe, czy błąd występuje gdy zmieni się user-agent np. na IE czy Fx?

 12. dziur brakuje?

 13. Fajnie, fajnie. Ciekawe co będzie jak Google przestanie wspierać NPAPI i usunie je z Chrome (na Linuxie już tak jest, niedługo jeszcze Windows i OS X)

 14. Chroma uzywa wlasnej wersji wtyczki flash – pepper. Przerobil adobowska jakis czas temu i teraz roziwja ja rownolegle w oparciu o kolejne wydania oryginalnego pluginu. Jak to we wlasnych przerobkach bywa, nie wszystko jest poprawnie zrobione i zdarzaja sie problemy z dzialaniem googlowskiego potworka. Najczesciej dotycza one wydajnosci, ale tez zdarzaja sie inne. Osobiscie najwieksze problemy mialem z dekodowaniem dzwieku. Widac zus ma problem z flex-owymi kontrolkami…

  Mnie bardziej zastanawia tok rozumowania zleceniodawcy (ZUS), wykonawcy (jakas firma) i programisty, ktory doprowadzil do wybrania flasha jako najlepszego rozwiazania do obslugi formularzy na www :D

  • Może był tani i flash to jedyna technologia którą znał “bardziej” ? :P

 15. Dziś się loguje na pue a tam że mam korzystać z Firefoxa bo chrome nie obsługuje flexa,4 lata minęły

 16. Rok 2020. Uśmiercenie flasha przez wszystkie przeglądarki za max 11 miesięcy. Cała platforma ZUS (niemal wszystkie formularze do wypełniania) dalej stoją na flashu.

 17. Rok 2020. Składasz ZAS-58. Nie dra rady na Google Chrome. Wywala komunikat sprzeda znany już przez lata.. ZUS to tylko łoi kasę z podatników nic poza tym…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: