12:48
6/7/2017

Skarżycie się, że dostajecie od ZUS-u listy z informacjami o stanie konta, mimo iż wcześniej założyliście profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Rok temu pisaliśmy o tym, że ZUS ma prawo wysyłać do was listy z mnóstwem waszych danych, aby poinformować was o stanie konta jako ubezpieczonego. Informowaliśmy, że założenie konta na PUE ZUS powinno wstrzymać wysyłanie tych listów do was, a tym samym powinno sprawić, że wasze cenne dane nie będą się obijać po skrzynkach pocztowych lub klatkach schodowych.

W ostatnich dniach w komentarzach pisaliście, że otrzymujecie listy mimo założenia konta na PUE ZUS. Niektórzy komentujący sugerują, że to normalne gdyż ustawa bezwzględnie zobowiązuje ZUS do wysyłania listów (co nie jest prawdą, bo Art. 50 ust. 1h Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wyraźnie mówi, że “ZUS nie wysyła” informacji do tych, którzy założyli profil w jego systemie teleinformatycznym).

Pytaliśmy wczoraj o sprawę rzecznika ZUS. Ten potwierdził, że osoby posiadające profil PUE ZUS nie powinny otrzymywać listów.

Zawsze przed wysyłką IOSKU (Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego – red.) dokładnie weryfikujemy listę zarejestrowanych na PUE. Nie wysyłamy korespondencji do tych co mają profile na Platformie. Jeżeli ktoś do Pana zgłosił taki przypadek to proszę o dane – zweryfikujemy czy tak rzeczywiście się stało – napisał Wojciech Andrusiewicz, Rzecznik Prasowy ZUS.

Podkreślamy więc. ZUS nie powinien wysyłać listownie informacji o stanie konta do osób, które posiadają konto PUE ZUS. Jeśli macie taki problem powinniście to zgłaszać do ZUS-u. Ewentualnie możecie zgłosić problem nam, a my postaramy się wyjaśnić z ZUS-em jak do tego doszło.

Ten tekst zawiera informacje, które znalazły się w 2# aktualizacji tekstu sprzed roku.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. I będzie najprościej, jak usuną wszystkim konta PUE ZUS i zmuszą do ponownej rejestracji ;)

  Tfu, obym nie napisał w złą godzinę…

 2. Właśnie wczoraj dostałem – konto na PUE ZUS mam dobrze ponad pół roku… :)

 3. “proszę o dane – zweryfikujemy czy tak rzeczywiście się stało”

  Czy ZUS ma prawo ujawniać osobie postronnej (dziennikarzowi), czy dany ubezpieczony ma konto PUE czy nie? Jak rozumiem, to właśnie zaproponował rzecznik ZUS…

  • Żle rozumiesz, rzecznik zaproponował by to dziennikarz przekazał dane, a oni zweryfikują czy błąd miał miejsce. Nawet nie ma wprost że podzieli się wynikami zwrotnie z dziennikarzem.

 4. A co ma wspólnego bezpieczeństwo IT z wysyłaniem listów pocztą?
  I naprawdę ktoś się skarży Niebezpiecznikowi, że dostał list z ZUS’u?

  • Bezpieczeństwo informacji podczas ich przetwarzania… jak najbardziej ma “coś” wspólnego z rozsyłaniem informacji pocztą.

 5. Hm, coś mi mówi że zawiodła negacja warunku w kodzie, bo ja konta w PUE nie mam i kolejny już rok ZUS mi niczego nie przysłał.

  • Bo Twój pracodawca nie odprowadza składek, więc co Ci mają przysłać? Tabula rasa?

  • Akurat odprowadza. A gdyby faktycznie tego nie robił to i tak powinna chyba przyjść informacja o planowanej +- 300 złotowej emeryturze w przyszłości ;o)

  • Nie mam konta w jakimś dziwnym PUE ZUS i co roku dostaję pocztą IOSKU.
   Twój argument jest inwalidą.

   bajdełej
   370zł emerytury. Dziesięć tanich bochenków chleba na miesiąc.

  • @Neevor Burżuj… Ja bochenka za 37 złotych na pewno nie nazwałbym tanim. :>

  • @rob006
   O ja głupia pinda koszyczka zapomniałam.
   Za karę przepiszę całą tabliczkę mnożenia do 100. Bez kalkulatora.

  • @rob006 – może do każdego bochenka dolicza kiełbasę w szklanym flaku, wtedy cena się zgadza ;-P

 6. Mam inne pytanie:
  PUE mam od kilku lat, listów nie dostaję. Pytanie gdzie (w jakiej zakładce w PUE) znajdę informację o wysokości szacownej emerytury?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: