7:26
5/3/2014

Ostatnio Apple zaliczyło podwójnego goto-faila ;) …ale trzeba przyznać, że takich fatalnych błędów bezpieczeństwa, które można było usunąć poprawką w jednej linii kodu było kilka. Oto lista 5 z nich dotyczących X (2006), OpenSSL w Debianie (2008), OpenSSL (2008), Android (2010), Tarsnap (2011).

Chcecie się pochwalić jakimś swoim fuckupem? :-)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

12 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie mój, ale epicki i klasyk ;)

  http://sudokode.net/~tim/bumblebee/

  • Piękne.

 2. Średnik za for()’em się liczy? :)

  • To nie jest dziura tylko zwykły bug. Po czymś takim ci się przecież kod nie skompiluje :)

  • jak sie nie skompiluje? jasne ze tak i trudne do znalezienia
   dlatego trzeba uzywac klamerek

  • @Zacheusz – Klamerki nie pomogą, przynajmniej w C[++]. for(…); { … } jak najbardziej się skompiluje. Blok wyznaczony klamrami to normalny statement w gramatyce języka – nie musi znajdować się po instrukcji kontroli sterowania. I tak, czasami taki wolnostojący blok się przydaje – RAII. ;)

  • @Zacheusz
   Nie musisz tego znajdywać, średnik bez sensu po klamrze nie spowoduje żadnego błędu, to jest tak jakby pusta instrukcja. Nic się nie stanie.

  • @wral:
   Średnik po klamrze jest rzeczywiście nieszkodliwy, natomiast średnik po nawiasie okrągłym zamykającym wyrażenia sterujące pętlą spowoduje, że wnętrze pętli będzie puste, natomiast następujący po takim nieszczęsnym średniku blok umieszczony w nawiasach klamrowych (który w zamyśle miał być wnętrzem pętli) zostanie wykonany bezwarunkowo po wyjściu z pętli.

 3. No i właśnie to jest piękno Open Source – takie bugi są znajdowane szybko. Kod z pewnością był przejrzany przez “gównodowodzących” i w ciągu kilku dni/godzin (raczej to drugie) załatany. Pewnie trzeba było czekać trochę na załatane binarki (chyba że ktoś wszystko z repo sam kompiluje, jak np. ja), ale źródła zostały szybko załatane.

  W oprogramowaniu zamkniętoźródłowym takie coś by zapewne latami siedziało. Taki srajdołs ma setki tysięcy dziur, inaczej by wirusów nie było.

  W ogóle WinAPI to jest jakiś żart. Umożliwia dostęp do pamięci innych procesów (SetWindowHook i inne), przed vistą to w ten sposób można było się dostać z poziomu aplikacji działającej na prawach ograniczonego usera do procesu aplikacji działającej z prawami admina i bawić się jego pamięcią (odczyt/zapis), a nawet do aplikacji działającej na prawach użytkownika SYSTEM (!). Implikacji chyba nie muszę wyjaśniać.

  W Viście to załatali, ale kto wie ile tego typu dziur tam jest i czy na pewno wszystkie “dojścia” załatali?

  • Czy praktycznie sprawdziłeś możliwość dostania się do pamięci innych procesów z prawami administratora lub systemu, czy tylko o tym czytałeś?

  • https://niebezpiecznik.pl/post/23-letni-blad-w-x11-xorg/

   A grzebanie w innych procesach jest i pod Linuxem – ptrace. Tylko by design nie powinno to pozwalać na dostęp do procesów innego usera, i nie słyszałem o takim bugu w nim.

   Mógłbyś poprzeć jakimś źródłem, że przed Vistą można było ot tak grzebać w pamięci procesów innych userów (rzeczywiście pracując na koncie zwykłego usera, nie administratora. Praca na koncie administratora jest jak na roocie, a UAC na tym koncie to IMHO próba obrony usera przed samym sobą.).

  • z drugiej strony, https://news.ycombinator.com/item?id=7342655 – w komentarzach na HackerNews pod kwestią jednolinijkowego buga w GNUTLS ten temat wzbudził raczej krytyczną wobec mitów FOSS dyskusję

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: