12:08
17/4/2014

ABW opublikowała raport ze swojej działalności za rok 2013. Dowiemy się z niego m.in. o tym w jakich obszarach działa ABW, kto może wstąpić w jej szeregi, na co agencja wydaje przyznany jej budżet, z kim współpracuje i w jakich projektach bierze udział oraz czym jest CAT i …ROTOR, projekt, który opisywaliśmy kilka miesięcy temu.

abw-raport-2013

Poniżej kilka cytatów z raportu:

Zespół CERT.GOV.PL zarejestrował 9033 zgłoszenia ataków i zagrożeń na systemy teleinformatyczne administracji publicznej, z których 5676 zostało zakwalifikowanych jako faktyczne incydenty. Różnica pomiędzy liczbą zarejestrowanych zgłoszeń a liczbą faktycznych incydentów wynika z tego, że część z nich to tzw. false-positives, czyli przypadki błędnej interpretacji przez zgłaszającego legalnego ruchu sieciowego lub wielokrotne zgłoszenia dotyczące tych samych incydentów.

W 2013 r., w ramach prac z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ABW uczestniczyła w projekcie pod nazwą „ROTOR”. Jego celem była budowa systemu organizacyjnego mającego na celu zagwarantowanie najwyższego poziomu ochrony kryptograficznej krajowych informacji niejawnych.

W celu modernizacji systemów teleinformatycznych związanych z konstrukcją urządzeń do ochrony informacji niejawnych w ABW opracowano autorskie rozwiązania w postaci demodulatorów i dekoderów służących do nasłuchu określonych typów transmisji radiowych.

W 2013 r. Wydatki ABW zamknęły się kwotą 502,7 mln zł. Kontrola przeprowadzona przez NIK potwierdziła prawidłową realizację budżetu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2013 r. oraz przestrzeganie zasad gospodarności, oszczędności i celowości wydatków. [Atakowano nas główniez adresów IP należących do] USA, Chin, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

W ramach prowadzonych testów bezpieczeństwa przebadano 45 witryn internetowych należących do administracji państwowej. Stwierdzono ogółem 755 błędów, w tym: 244 o bardzo wysokim poziomie zagrożenia, 33 o wysokim, 340 o niskim oraz 138 oznaczonych jako informacyjne. Zespół CERT.GOV.PL przeprowadzał również testy penetracyjne w trzech instytucjach administracji państwowej: Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Ośrodku Studiów Wschodnich oraz Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Kontrwywiad ABW potwierdził, że główne kierunki zainteresowań obcych służb specjalnych w Polsce, w tym zwłaszcza rosyjskich, nie uległy zasadniczym zmianom w stosunku do lat poprzednich. Nadal priorytetem pozostawały zagadnienia dotyczące polityki energetycznej naszego kraju, w tym zakres dywersyfikacji źródeł energii do Polski, perspektyw rozwoju sektora jądrowego czy plany eksploatacji złóż gazu łupkowego. Służby wywiadowcze obcych państw zabiegały również o uzyskanie informacji dotyczących polityki zagranicznej władz RP w kontekście naszego członkostwa w strukturach europejskich i NATO, a także kreowania polityki wschodniej, w tym programu „Partnerstwo Wschodnie”.

Potwierdzono przy tym, że obce służby specjalne działające na terytorium naszego kraju:
• prowadzą aktywne działania zmierzające do pozyskania informacji z zakresu wywiadu gospodarczego, politycznego i naukowo-technicznego,
• starają się docierać do osób dysponujących wiedzą istotną z punktu widzenia interesów i bezpieczeństwa Polski,
• wykorzystują w swoich przedsięwzięciach nowoczesne rozwiązania techniczne i teleinformatyczne, szczególnie te służące do pozyskiwania informacji oraz prowadzenia łączności wywiadowczej,
• wspierają działania o charakterze lobbingowym na rzecz rodzimych firm funkcjonujących na polskim rynku,
• inspirują do działań zgodnych z interesami swoich państw.

Kontrwywiad ABW wdrożył w ubiegłym roku wobec rosyjskiego oficera Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) procedurę uznania go za persona non grata i wpisania na listę osób niepożądanych w Polsce, co było skutkiem prowadzenia przez niego agresywnych działań wywiadowczych zagrażających bezpieczeństwu RP. W okresie poprzedzającym Zapad 2013 strona rosyjska podejmowała działania na rzecz zapewnienia sobie korzystnego odbioru manewrów przez opinię publiczną państw Zachodu.

W 2013 r. ABW wydała łącznie 8663 poświadczeń bezpieczeństwa, z czego 308 osobom zatrudnionym w kancelariach: Prezesa Rady Ministrów, Sejmu, Senatu oraz Prezydenta RP. Odmówiła 11 osobom i cofnęła poświadcznia 15 osobom.

Służbę w ABW może pełnić obywatel polski, który wykazuje nieskazitelną postawę moralną i patriotyczną, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie i określone kwalifikacje zawodowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.

Zagrożenie terrorystyczne na terytorium RP nie zwiększyło się w stosunku do roku poprzedniego i utrzymywało się na niskim poziomie. W 2013 r. prowadzono ogółem 7 spraw dotyczących przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Przeczytaj także:

19 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Największy absurd to przykładanie wagi uczciwości, szczerości i jawności do raportu agencji mającej u korzeni zasadę tajności. Instytucje oraz pracujące dla nich osoby są moralnie wypaczeni w kierunku elitarności i władzy, a ich wartością nadrzędną jest wykorzystanie innych do swoich celów. I temu służy również ten raport – jego celem jest stworzenie wrażenia, że agencja jest jak mały szczeniaczek, taka słodka, urocza i w ogóle do rany przyłóż, co złego to nie my. Motto – żeby nadal rządzić krajem.

  • Jest to służba kontrwywiadu, a nie wywiadu.

 2. proszę o opinię; ilu informatyków o “nieskazitelnej postawie moralnej” znasz ? i proszę o wyjaśnienie czy to coś jak “wielka stopa” na Syberii , wszyscy słyszeli że coś takiego istnieje, ale nikt nie widział :) ?

  • wlasnie upomniał mnie kolega ( nie można wiedzieć wszystkiego … ) że można mieć; certyfikat etycznego hakera, nie możemy dojść do zgody, która kuria wydaje takie coś i czy wymagana jest spowiedz … prosze o info …

 3. Ale że nie mamy atomu gotowego do użycia, to jest skandal. W dzisiejszych czasach tylko atom jest gwarantem suwerenności

  • Chyba nie wierzysz ze zyjesz w suwerennym kraju, w ktorym prawa ratyfikowane w Brukseli sa nadrzędne nad prawami uchwalanymi w Warszawie

  • A kto ci powiedzial ze Polska nie ma glowic z bronia jadrową? :) A ktos ci powiedzial ze pod Moskwa nie ma paru polskich “niespodzianek” ? :) No wlasnie tak myslalem :)

 4. W 2013 r. Wydatki ABW zamknęły się kwotą 502,7 mln zł

  Tak mało ? :D mogli wydać jeszcze 1,7 mln żeby liczy ładnie wyglądały

 5. Przyjaciele ABW, Tuska i Radzia Applebaum:
  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000253
  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000254

  • A przeczytałeś to chociaż, czy wkleiłeś link bo było napisane UMOWA, IZRAEL, TAJEMNICA ?

 6. W tym PDFie na pewno ukryty jest wirus/trojan z projektu ROTOR (w modernizację systemów OIN nie wierzę) :)

 7. Służbę w ABW może pełnić obywatel polski, który wykazuje nieskazitelną postawę moralną i patriotyczną…..

  A jaka jest definicja patriotyzmu abw pod zniewoleniem usa/europejskim.

  • Najwidoczniej mają ONI swoją “wewnętrzną” definicję przytoczonych tu pojęć :D
   Czytając “między wierszami” chodzi tu zapewne o uniwersalną zasadę “ręka rękę myje”.
   Trzeba być totalnym idiotą żeby wierzyć w takie frazesy typu “uczciwość” biorąc pod uwagę fakt ,że mamy do czynienia z ludźmi ,którzy z założenia często i gęsto muszą uciekać się do prowadzenia działań operacyjnych metodami mającymi mało wspólnego z wyżej wymienioną uczciwością , często też jak widać Ci ludzie kręcą mniejsze bądź większe “wałki” na boku :D
   Zastanawiam się tylko co polakom można jeszcze “ukraść” ???
   Na terenie tego kraju “polskie” zostały JESZCZE tylko lasy , jakieś krzaczory lub chaszcze :D … reszta została już dawno sprzedana lub rozkradziona przez urzędasów :D (brak przemysłu , jakiejkolwiek większej produkcji , innowacyjność praktycznie równa “0”). Co obce wywiady mogłyby nam wykraść ??? :)
   Więc tak naprawdę nie mam zielonego pojęcia po jakiego grzyba w ogóle takie służby są utrzymywane … chyba tylko po to aby ochraniać prywatne interesy aktualnie rządzących.

 8. Kinomaniakiem kierował szef wydziału Olsztyńskiego CBŚ o nieskazitelnej opinii, moralności oraz predyspozycjom psychicznym i fizycznym wymaganych na to stanowisko…

 9. @Au
  Negujesz fakt że terroryści z państwa Izrael to kumple Bastarda, Tuska i ABW czy o co chodzi?

  Tu masz więcej na temat umowy z terrorystycznym państwem Izrael podpisanej w lutym 2011:
  cz.1 – http://rafzen.wordpress.com/2012/10/17/umowa-z-izraelem-o-ludobojstwie-polakow-czesc-i
  cz.2 – https://rafzen.wordpress.com/2012/10/23/umowa-z-izraelem-o-ludobojstwie-polakow-czesc-ii/
  cz.3 – http://rafzen.wordpress.com/2012/10/28/umowa-z-izraelem-o-ludobojstwie-polakow-czesc-iii/

 10. A jak ja sie staralem to dostalem odpowiedz ze takiego dewianta, cpuna i psychola nie potrzebuja i w zadnym wypadku nie zamierzaja specjalnie dla mnie tworzyc odzielnego pionu ;o wtf

 11. Nawiązując do wypowiedzi Piotr (2014.04.17 14:24) i „nieskazitelnej postawie moralnej” – zastanawia mnie to pojęcie w tym kontekście. Pomijam przemyślenie co dla jednego jest moralne to dla drugiego może nie być. Moja pierwsza myśl z tym związana a dotycząca ABW czy SKW nawiązywała, że dobro ratowane musi mieć zawsze większą wartość od dobra poświęconego. Niektóre metody stosowane przez służby będą postrzegane jako nie moralne czyli względem dobra o mniejszej wartości, ale podyktowane jest to jakiemuś ważnemu celowi, który ma zadanie ochronę dobra o znacznie większej wartości. Czy wtedy takie zachowanie staje się moralne?

  Również „uczciwość” ? o której wspomniał Zdzisiek (2014.04.18 19:51) . Nie zdarzyło Wam się nie raz skłamać w słusznej sprawie?, nie żeby mieć z tego jakieś korzyści, tylko wobec kogoś. Pierwszy lepszy przykład, lekarz okłamuje i podchodzi dziewczynę która coś zażyła i próbowała popełnić samobójstwo. Stosuje różne sztuczki, na końcu łącznie z podniesieniem głosu czy po prostu daniem jej liścia w twarz oraz jej najbliższej przyjaciółce która nie chciała nic powiedzieć ani pomóc. Osiągnął cel, dowiedział się co zażyła przez co mógł podać jakieś antidotum. Uratował jej życie, czyli dobro o najwyższej wartości, ale czy to było moralne i uczciwe wobec niej patrząc na środki jakie musiał użyć?

  PS: pomijam oczywiście wszelkie sprawy związane z jakimś umowami, korupcją, ręką która drugą myje, ue, nato , kgb , usb i happy tree friends, nie o tym chciałbym podyskutować.

  • Raczej chodzi o to czy to Ich nie kłamiesz ;)

 12. Zawsze mnie interesowało jak nasze służby wykorzystują open-source i czy w ogóle. Amerykańskie NSA wykorzystuje Openstacka pewnie do big data.
  http://www.youtube.com/watch?v=NgahKksMZis
  A co nasze służby wykorzystują ? Przewertowałem masę bip-ów, ale nic fajnego nie znalazłem.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: