10:13
2/4/2020

Chyba po raz pierwszy w historii do polskiego prawa wszedł przepis, który nakazuje obywatelom instalowanie określonego oprogramowania na smartfonach.

Mówiąc ściślej przepis przewidujący obowiązek instalowania aplikacji “Kwarantanna domowa” znalazł się w ostatecznym tekście Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Znajdziecie go na stronie 19 dokumentu z Dziennika Ustaw.

Już wcześniej pisaliśmy, że skoro aplikacja ma być obowiązkowa to naszym zdaniem jej kod źródłowy powinien być otwarty. Niestety Ministerstwo Cyfryzacji dało nam jasno do zrozumienia, że udostępnienie otwartego kodu nie wchodzi w grę. Oto co odpisało nam ministerstwo na pytania o ewentualne otworzenie kodu.

Panie Redaktorze,
doceniamy wiedzę i dokonania programistów, projektantów, testerów oraz całej społeczności skupionej wokół idei open source, jednak nie ma możliwości, by udostępnić kod aplikacji „Kwarantanna domowa”.
Pozdrawiamy,
Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji

W kolejnym e-mailu Ministerstwo Cyfryzacji przyznało, że…

Chodzi o ograniczenie licencyjne. To komercyjny produkt wykorzystany do obsługi naszego projektu.

Niniejsza notatka jest aktualizacją do obszerniejszego artykułu na ten temat pt. Aplikacja “Kwarantanna domowa” będzie obowiązkowa dla osób objętych kwarantanną

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

42 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Gratuluję. Obywatelu – instaluj bo musisz, ale nie twoja sprawa co ten program będzie robił, jakie dane zbierał i komu je wysyłał. Już widzę popularność programów do symulowania lokalizacji GPS…

  • No raczej nie widzisz bo z tego co już każdy wie, wynika, że program będzie wykrywał, że takowy program do symulacji GPS znajduje się na telefonie

  • Przy pierwszym odpaleniu (w dn. dzisiejszym) aplikacja poinformowała mnie, iż mam zainstalowaną niedozwoloną aplikację mock GPS/fake GPS (konkretnie chodziło o VPN od Surfshark) i nakazała jej odinstalowanie.
   https://zapodaj.net/db1499ee9ef59.jpg.html
   https://zapodaj.net/c9f01f4ad5b83.jpg.html

   Nieistotne, że VPN był wyłączony w czasie odpalenia Kwarantanny Domowej.

   Dla mnie to trochę za daleko.

 2. Spełniam wszystkie warunki na zainstalowanie aplikacji, jakie spotkają mnie konsekwancje gdy mimo to odmówię jej zainstalowania?

 3. Czy gdziekolwiek są wypisane kary/sankcje za nie wykonanie zadań w aplikacji?
  Raz, gdy dziecko śpi to mam wyciszony telefon a dwa to uporczywa jej ignorowanie

  • W aplikacji straszą 5-30k kary, natomiast to tak naprawdę dotyczy złamania kwarantanny. Jeśli nie wykonasz zadania, odwiedzą Cię służby celem zweryfikowania czy jesteś na miejscu. To świeże info z infolinii.

 4. A jak ktoś nie ma smartphona? :D

  • Państwo wie czy masz smartofona – informacji dostarczy operator. Jak się upierasz, że nie masz – musisz zgłosić oświadczenie pod rygorem karalności za składanie fałszywych zeznań.

  • Jeżeli masz normalny klasyczny telefon (tak jak i ja i prawie cała moja najbliższa rodzina) to korzystasz z zapisu z tejże ustawy, mówiącego:

   “Obowiązek zainstalowania i używania oprogramowania, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osoby (…), która złożyła oświadczenie, że (…) nie posiada urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.”

  • “Państwo wie czy masz smartofona”. A jak mam (i miliony Polaków) smartfon od pracodawcy zarejestrowany na firmę a nie osobę fizyczną?

 5. To jest skandaliczna odpowiedź ministerstwa cyfryzacji. Open source powinno być podstawową metodą tworzenia rządowego oprogramowania.

  Odpowiedź “Nie mamy na to czasu w tej chwili, ale wrócimy do tematu gdy nasi porgramiści złapią oddech” byłaby zrozumiała, a zamiast tego MC mówi nie bez podania przyczyny? Czy tą aplikację kupili z firmy outsourcingowej bez pełenego dostępu do kodu?

 6. Nie udostępnimy panu źródeł, i co nam pan zrobi?

 7. Czy brak miejsca na smartfonie oznacza brak urządzenia umożliwiającego zainstalowanie oprogramowania? :)

 8. Z tego co rozumiem, apliiacja jest dostępna tylko w Google Play.
  Wrzucam czysty custom ROM bez aplikacji Google’a i nie mam możliwości zainstalowania oprogramowania.

  • W ustawie stoi wyjątek dla osoby, która “nie posiada urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania”. Jak nie masz konta Google, to nie masz możliwości zainstalowania z Google Play, i tyle…

  • wystarczy mieć huaweia ;)

  • Ja wiem o co najmniej jednym źródle poza Google Play, z którego da się pobrać. Pobrałam dla testu, z czystej ciekawości, żeby się przekonać, że się da. Pewnie na innych stronach zbierających aplikacje na Androida też się znajdzie, w wolnej chwili mogę poszukać.. A też mam czysty ROM bez Google i nie posiadam tam konta.

 9. juz widze jak xposed ludzie instaluja by moc pozorowac lokalizacje bo tak to pozorowanie aplikacji nic nie daje bo i tak google sobie wyczyta z np wifi lub gps

 10. […] * Aplikacja “Kwarantanna domowa” będzie obowiązkowa, ale nie … […]

 11. Mam Librem 5 z oprogramowaniem PureOS a nie androidem czy iOS. Jak zyc

 12. Jakieś półtora roku temu Chińczycy łapali Ujgurów z Xinjiang na ulicach i kazali im instalować aplikacje szpiegowskie na telefonach. Wtedy myślałem, że takie rzeczy tylko w Chinach :(

 13. Hm a czy be stanu nadzwyczajnego takie przepisy moga byc wprowadzone? Bo chyba naruszaja konstytucje.

 14. Ustawa ani rozporządzenie nie mówi jakie oprogramowanie i skąd je wziąć. Brak tytułu oprogramowania ” kwarantanna domowa”, googleplay to nie minister cyfryzacji Po za tym, ludzie przekraczający granicę nie są podejrzani o zakarżenie wirusem SARS-CoV-2, jak wymaga ustawa. Regulamin to nie rozprządzenie. Totalne sito prawne.

  Art. 7e. 1. Osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na
  swoim urządzeniu mobilnym udostępnione przez ministra właściwego do spraw informatyzacji oprogramowanie służące do potwierdzania realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny oraz używa go do potwierdzania realizacji
  tego obowiązku

 15. Rozwiązanie: kupić gownoamartfon tylko dla tej apki a potem wyrzucić albo sprzedac

 16. Ta aplikacja zajmuje prawie 80 mega trochę dużo jak na apkę która ma robić zdjęcia.

  • 10Mb apka, 70mb plugin do pegasusa

 17. Rozwiązanie? Zainstalować tą apliakcje na telefonie wewnątrz VMOSa. Wtedy ta aplikacja nie będzie miała dostępu do niczego czego nie chcemy jej dostępu dawać.

  • Dla większości łatwiej wyciągnąć starego fona z szuflady.

 18. Proste pytanie: powiedzmy, czysto teoretycznie, że jestem w kwarantannie i apkę instaluję… po czym z premedytacją “niechcący i przypadkowo psuję/uszkadzam” ładowarkę do telefonu, po którego rozładowaniu odcinam się od jakiegokolwiek kontaktu telefonicznego i apka przestaje działać.

  Czy mam rację, że w tej sytuacji nie mogą mi nic zrobić?

  W końcu nie ma prawa, które zmusza obywatela do posiadania sprawnego telefonu, racja? Nie mogą kogoś ukarać “bo popsuł mu się telefon”, czyż nie?

  P.S. A tak w ogóle, nawet jeśli ktoś zainstaluje apkę, to czy ma obowiązek ładowania telefonu? :P

 19. Mam Sailfish OS. Jak żyć panie ministrze Szumowski? Jak żyć?

 20. A jak ktoś poogląda tak jak tu i coś znajdzie, to też będzie komercyjna?
  https://github.com/OpenSC/OpenSC/issues/1992

 21. Polecam rzucić okiem na oceny tej apki

  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.droid.kwarantannadomowa&hl=pl&showAllReviews=true

 22. Ta apka to jedna wielka lipa.
  Czasami nie daje zakończyć zadania bo tak, nie wskazuje co jest nie tak.
  Parę razy walneła błąd o braku internetu.
  No i co z tego że zainstalowałem i robię selfie jak i tak policja codziennie podjeżdża pod blok i prosi o pomachanie :-)

  Kogoś od tekstów też powinni wynająć bo aż boli jak się niektóre czyta.
  No i te SMS-y:
  “Do 2 minut w aplikacji Kwarantanna domowa będzie czekać na Ciebie nowe obowiązkowe zadanie.”
  Nie wiem o co chodzi z tymi 2 minutami.
  Nie czeka od 2 minut bo sms pojawia się odrazu a na wykonanie ma się 30 min.

  • W moim przypadku SMS dostaję ja i matka, ojciec ma spokój,numer zarejestrowany jest na mnie,pomimo wysyłania selfie,policja raz dziennie przyjeżdża na kontrol

 23. O boze czego to Panowie w rzadzie nie wymysla… za niedlugo bedziemy musieli wszysty osowiazkowo nosic kombinezony ochronne i skafandry na glowei :D

 24. Witam! Aplikacja do inwigilacji. Dostali ja od chinczykow do testowania. Razem z 5G! Nie wiem tylko jak polski kosciol na to wyrazil zgode.

  • polski kościół udostępnił swoje wieże do montażu anten u nas ma ich na kościele około 40stu :-(

  • polski kościół to biznesmeni, którzy z anten zrobili sobie dobry biznes – na naszym kościele (JCH w Kutnie) jest ich około 30stu

 25. A co jeśli akurat tego dnia co dostałem kwarantannę zdar

 26. A co jeśli akurat tego dnia zgubiłem mój telefon? Mogę złożyć to oświadczenie?

 27. Program szpiegowski. Mam zainstalowane blokady takich programów. Więc niestety.

 28. […] instalować jakieś rządowe aplikacje na telefonach Polaków. Pierwszą wmuszaną aplikacja była Kwartanna domowa. Wzbudzało to wiele złych emocji i obawy o prywatność, tym bardziej, że aplikacja prosiła o […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: