10:04
30/3/2020

Osoby odbywające kwarantannę domową będą miały obowiązek instalowania aplikacji dostarczonej przez Ministra Cyfryzacji. W pewnych warunkach ten pomysł mógłby być do przełknięcia, ale bardzo wskazane byłoby umożliwienie głębszej kontroli społecznej nad aplikacją.

Jak zapewne wiecie, Sejm pracował w ostatnich dniach nad specjalnymi ustawami związanymi z zagrożeniem COVID-19. Niebawem te prace podejmie Senat, ale ze strony partii rządzącej jest nacisk na przeprowadzenie prac szybko i bez wdawania się w szczegóły. Większość tych szczegółów nie dotyczy naszej branży, ale jeden owszem.

Instalacja albo oświadczenie

Chodzi o Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W proponowanym tekście ustawy znajduje się art. 15, który proponuje wprowadzenie do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19 artykułu 7e, który ma brzmieć tak.

Art. 7e. 1. Osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na swoim urządzeniu mobilnym udostępnione przez ministra właściwego do spraw informatyzacji oprogramowanie służące do potwierdzania realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny oraz używa go do potwierdzania realizacji tego obowiązku.

2. Obowiązek zainstalowania i używania oprogramowania, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzącej lub niedowidzącej), osoby, która złożyła oświadczenie, że nie jest abonentem lub użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej lub nie posiada urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.

3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zamieszcza w nim klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

4. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, składa się do Policji lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca odbywania kwarantanny. Oświadczenie może być złożone za pośrednictwem
środków komunikacji elektronicznej.”;

Czyli mówiąc krótko stosowanie opisywanej już u nas aplikacji Kwarantanna domowa może być obowiązkowe dla osób odbywających kwarantannę. Używania aplikacji będą mogły uniknąć osoby niepełnosprawne lub osoby, które złożą oświadczenie iż nie są użytkownikami lub abonentami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia pozwalającego na zainstalowanie aplikacji.

Przepis w przywołanej formie poszedł już z Sejmu do Senatu i znajdziecie go w druku senackim nr 94.

Niektórzy będą musieli zrobić porządek na swoich telefonach :).

Aplikacja powinna być otwarta

Wcześniej pisaliśmy, że naszym zdaniem aplikacja Kwarantanna domowa nie jest katastrofą dla prywatności, ale bardzo dużo się zmienia w momencie wprowadzenia prawnego obowiązku jej instalowania. Przede wszystkim zgadzamy się z opinią wyrażoną już wcześniej przez Fundację Panoptykon, że tego typu aplikacje powinny być otwarte.

Po udostępnieniu “Kwarantanny domowej” pojawiło się wiele pytań, na które Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało tylko częściowo. Aplikacja może prosić o dostęp do mikrofonu, ale teraz nie prosi. Dlaczego tak? Właściwie nie wiadomo, bo wiemy tylko “że tak”. Czy okres przechowywania danych osobowych przez 6 lat jest naprawdę absolutnie niezbędny? Ministerstwo nie wyjaśniło tego wyczerpująco. Owszem, na część pytań da się odpowiedzieć bez zaglądania w kod, ale tylko otwarty kod dałby silną gwarancję, że państwo nie przesadza z naruszeniami prywatności.

Owszem, otwarty kod może też ułatwiać sposoby poszukiwania wad w aplikacji. Na tym jednak polega bezpieczeństwo, aby wady znajdować i możliwie szybko usuwać.

 

Singapur otwiera swoje rozwiązanie

Pisaliśmy już o tym jakie środki techniczne stosowane są w innych krajach walczących z pandemią. Rząd Singapuru zrobił ciekawe posunięcie tworząc aplikację Trace Together, która wykorzystuje Bluetooth aby śledzić i zapisywać na smartfonie informacje o tym, z jakimi osobami mógł stykać się użytkownik. Te informacje mogą być wykorzystane gdy uruchomione będzie postępowanie dotyczące danej osoby. Trzeba przyznać, że choć Trace Together jest produktem wyraźnie “do śledzenia” to jednak wbudowano w niego pewne zabezpieczenia prywatności.

Minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan już 23 marca ogłosił na Facebooku, że Trace Together będzie udostępnione jako oprogramowanie open source.

Wraz z tą zapowiedzią pojawił się manifest BlueTrace, w którym możecie poczytać m.in. o tym że wirusy nie znają granic, a zatem aplikacja Trace Together oraz wszelkie jej siostrzane projekty powinny być interoperacyjne. Obecnie trwają prace nad uporządkowaniem dokumentacji, która pozwoli Singapurowi na podzielenie się swoim dziełem z resztą świata.

My podajemy ten przykład by pokazać, że rząd może opracować i udostępnić otwarte oprogramowanie, a w przypadku rozwiązań przeciwdziałających koronawirusowi ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze, pandemia nie musi oznaczać odzierania się z prywatności w 100% i jeśli już mamy instalować rządowe aplikacje to powinniśmy wiedzieć jak one działają. Po drugie, otwarty kod pozwala na ciągłą kontrolę jakości, ulepszenia oraz przekazanie efektów swojej pracy innym krajom. Dlaczego mielibyśmy być gorsi od Singapuru?

Co dalej?

Dziś Senat rozpoczyna prace nad ustawami związanymi z zapobieganiem COVID-19. Przekonamy się niebawem, czy przepisy w proponowanym kształcie wejdą w życie. W tym miejscu moglibyśmy wiele napisać o tym jaka powinna być ścieżka ustawy oraz kto i jak powinien ją zaopiniować, ale nie miejmy złudzeń. Te przepisy zostaną przyjęte pospiesznie, a strona społeczna nie będzie miała szczególnie dużo do gadania. Naciskanie na to, aby otworzyć kod aplikacji, wydaje się jednym z lepszych pomysłów. Można będzie to robić nawet po zakończeniu procesu legislacyjnego.

Niebezpiecznik.pl skierował do Ministerstwa Cyfryzacji pytania o to, czy aplikacja “Kwarantanna domowa” będzie udostępniona jako open source, albo czy ministerstwo w ogóle to rozważa. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja 2.04.2020 10:07

Przepis przewidujący obowiązek instalowania aplikacji “Kwarantanna domowa” znalazł się w ostatecznym tekście Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Znajdziecie go na stronie 19 dokumentu z Dziennika Ustaw.

Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na nasze pytania o możliwość otworzenia kodu aplikacji.

Panie Redaktorze,

doceniamy wiedzę i dokonania programistów, projektantów, testerów oraz całej społeczności skupionej wokół idei open source, jednak nie ma możliwości, by udostępnić kod aplikacji „Kwarantanna domowa”.

Pozdrawiamy,
Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji

Spytaliśmy Ministerstwo o powód tego “braku możliwośći”. W kolejnym e-mailu Ministerstwo Cyfryzacji przyznało, że…

Chodzi o ograniczenie licencyjne. To komercyjny produkt wykorzystany do obsługi naszego projektu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

91 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Aplikacja BlueTrace nie będzie działać. Co gorsza, żadna tego typu aplikacja nigdy nie zadziała, jak należy, bo nasze telefony w naszych kieszeniach głównie śpią i to głęboko – więcej piszę o tym w tym tekście: https://informatykzakladowy.pl/czy-smartfony-moga-nam-pomoc-w-walce-z-chorobami-zakaznymi/

  • prima aprilis

 2. […] Rząd zaproponował wprowadzenie obowiązku instalowania aplikacji w projekcie przepisów o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy w tym zakresie poszły już do Senatu. Więcej w kolejnym artykule pt. Aplikacja “Kwarantanna domowa” będzie obowiązkowa dla osób objętych kwarantanną […]

 3. Krok po kroku: jak wprowadzić w Polsce autorytaryzm?

 4. Mogą delikwenta zmusić, żeby zainstalował apkę na telefonie, ale jak będzie chciał to zostawi go w domu. Just saying.

  • Jak już wspominałem w komentarzu pod poprzednim postem na ten temat, posiadam sprzęt, na którym w chwili obecnej (nawet gdybym zechciał) nie miałbym możliwości instalacji w/w oprogramowania. Jestem sobie jednak w stanie wyobrazić, że gdyby było ono Open Source, a przynajmniej opublikowano źródła protokołów komunikacji i informacje o transmitowanych danych, znalazłby się ktoś, kto przeportowałby/napisał apkę na J2ME albo Symbiana.

  • No nie do końca ponieważ osoby objęte kwarantanną podlegają kontroli bezkontaktowej z odpowiednimi organami (czyt. policją). W przypadku, kiedy Ty pójdziesz sobie do sklepu zostawiając telefon w domu a nie odbierzesz dzwoniącej do Ciebie kontroli to zapewne służby na sygnale podjadą pod Twój domek i będą czekać na Twój Powrót bo 30 koła mandatu piechotą nie chodzi (właściwie, to chodzi).

  • Ciekawe co zrobią z osobami ,które nie mają telefonu komórkowego ,albo mają jakieś stare nokie :)

   Ciąg dalszy zniewolenia obywateli. Smutne jaka ciemnota na świecie, a niby wszyscy po studiach^^

  • Komunizm w czystej postaci pod pretekstem walki z urojonym wirusem.

  • Bartłomiej 2020.03.30 13:44
   Co jak sobie ktoś przekieruje połączenie telefoniczne i tela odbierze na drugim, albo utworzy wideokonferecje xD Policja nie wyczai. Pomijam, że bezdomnym nic nie zrobią bo nic nie mają.

   Ps.
   Dziś policja ujeła kobietę ,która dwa razy opuściła kwarannaną kupując mleko dla niemowlaka. Jutro sobie znowu wyjdzie bo będzie jej wisieć czy będzie mieć do zapłaty 60 czy 300 tysięcy złotych

  • Wy chyba nie doczytaliście do końca artykuł. Według tych nowych przepisów będą ci instalować apke co będą mieć możliwości techniczne itd.

   Ja tu widzę jednak inne zagrożenie. Państwo ogranicza nam prawa obywatelskie pod pretekstem KOROŚWIRUSA. Stworzyli sobie epidemię ,która nie istnieje.

  • kopciuszek
   Od zawsze wiadomo ,że obywatele to bydło. Wystarczy ich odpowiednio nakręcić, postraszyć i sami oddadzą wolność. Dziś wprowadzono zakaz ,że nie wolno chodzić do parków ,ale już na wybory do urn to można się udać^^

  • Właśnie przeczytałem jak bolszewicki nieRząd wprowadził nowe zarządzenia ograniczające prawa obywateli. Posłowie jeżdzą za granicę , na wycieczki i ich kwarantanna nie obowiązuje.

  • Bartłomiej – jakie 30k zł kary? Nigdzie nie ma tego wprowadzonego (Dziennik Ustaw). Maksymalna grzywna to 5k zł.

 5. Idealny sposób na przemycenie rządowego trojana

 6. Czy ten projekt ustawy przewiduje karę za niezainstalowanie aplikacji? Czy to jest kolejny martwy przepis?

  • Przepisów karnych nie ma. Więc chyba martwy przepis.

 7. A czy ową aplikację trzeba zainstalować na telefonie wyposażonym w kartę SIM? Może wystarczy zainstalować ją na jakimś starym smartfonie, który jeszcze nie trafił do elektrośmieci?

  • O tym samym myślałem – czy można zainstalować tą apkę na nieużywanym codziennie telefonie?

  • Dzwoniłem do NFZ i karta SIM jest wymagana do działania aplikacji.

  • Z drugiej strony nie ma o tym informacji w regulaminie:
   W celu prawidłowego i pełnego korzystania z Aplikacji, Użytkownik powinien
   dysponować urządzeniem mobilnym z systemem Android 6.0 lub wyższym z dostępem
   do sklepu Google Play lub iOS w wersji nie niższej niż 10.3 i z dostępem do sklepu
   AppStore, modułem GPS oraz mającym dostęp do sieci Internet oraz wyposażonym w
   aparat fotograficzny o minimalnej rozdzielczości 5Mpix i z możliwością nagrywania
   wideo.

  • “oraz wyposażonym w aparat fotograficzny o minimalnej rozdzielczości 5Mpix i z możliwością nagrywania wideo.”

   Jeśli ktoś więc ma np. popsuty aparat, to wg tego zapisu użytkownik nie ma urządzenia umożliwiające “prawidłowe i pełne korzystanie z Aplikacji”.

   Co wtedy?

 8. 0. Łapię covida lub znajduję kogoś z covidem.
  1. Instaluję apkę na emulatorze.
  2. Idę apką na wirtualny spacer. Odwiedzam Sejm, Senat, Gabinet Premiera, Gabinet Zwykłego Posła (ocieram się o kota).
  3. Zgłaszam
  4. Patrzę na ewakuację w/w pomieszczeń.

 9. A jak ktos nie ma smart phona ? ;) To co dostanie za darmo nowy ? xD

  • Składa oświadczenie, że nie posiada takiego urządzenia i tyle.

 10. A jest na symbiana? :)

 11. A jak ktoś używa starej nokii 3310 to wtedy co? Rząd kupi mu nowego smartfona? ;)

 12. Ja tam nie czekam na cyberpunk, bo on już jest dzisiaj.
  Państwo kręci na nas pętlę.

 13. Nie całkiem. Okresowo przychodzi polecenie zrobienia sobie selfi więc musisz mieć telefon przy sobie. Przynajmniej tak opisywano działanie tej apki.

  • Jak masz wyłączone połączenia sieciowe również?
   Poza tym czy “żądanie” przychodzi inną drogą, np. SMS lub telefoniczną?
   A co z tymi co będąc w pracy, nawet zdalnej, co mają wyłączone wszelkie powiadomienia, więc nie widzą/słyszą żadnych informacji tego typu. Ja np. tak robię, bo się skupiam na pracy, a nie zabawie telefonem.
   Pytam szczerze, bo mogę być targetem takiej aplikacji w każdym momencie (wystarczy spacer do sklepu).

   A swoją drogą, wolałbym aplikację w wersji singapurskiej, która służy ludziom, aby wiedzieli o możliwym narażeniu ich zdrowia, a nie władzy, aby kontrolowała i trzymała za rękę…

  • Będąc objętym kwarantanna wychodzisz do sklepu? Że cię sąsiad jeszcze nie sprzedał.

 14. Jeśli to nie będzie opensource to jak znam życie ta apka będzie jak ser szwajcarski.

 15. Co jeśli nie akceptuję regulaminu aplikacji? Co w takiej sytuacji?

  • Nic, nie masz takiego obowiązku, i nigdy nie będziesz miał.

 16. Zainstaluje i odbiorę wszystkie uprawnienia aplikacji, GL

 17. Jest wersja Java?

 18. Mam taka wątpliwość czy można kogoś zmusić do instalowania czegokolwiek na jego własnym telefonie w drodze zwykłej ustawy. Jeśli ktoś odmówi i uzasadni odmowę tym ze instalacja nieznanej aplikacji może narazić bezpieczeństwo danych zawartych na telefonie. Moze być ciekawa sprawa sądowa…

  • Nikt by takiej sprawy nie wygrał w tym, jak i w jakimkolwiek innym kraju bo skala jest za duza i na przegraną nie mogli by sobie pozwolić. Jeśli ktoś chce chronić swoje dane to musiał by kupić sobie drugi telefon po formacie i mieć go tylko od covida.

  • Do tego jakaś apka w stylu microphone blocker’a

  • Nikt cię nie może zmusić do instalowania aplikacji, ale nawet jeżeli się ugniesz to nie musisz akceptować regulaminu. Regulamin jest dobrowolny jak każdy.

 19. Jak to dobrze, że mam jeszcze na chodzie starego klawiszowca… pokażę cegłę i napiszę oświadczenie :P

 20. Pytanie za 100 punktów: Jak sprawdzimy zgodność tego co jest w Google Store z udostępnionym kodem?

  • Kompilując źródła i sprawdzając czy otrzymujemy to samo co w Google Store.

 21. No jak niemam miejsca to nie mogą mnie zmusić żebym odinstalowal inne apki żeby zainstalować tą kwarantannę… Więc niemam urządzenia na które mogę ją zainstalować bo niemam miejsca. Wszystko się zgadza. Ta dum pssst.

  • Hacker :D

 22. Appka korzysta z komercyjnego rozwiązania (whitelabel taketask), więc otwarcie kodu w obecnych warunkach byłoby co najmniej trudne. Ale zgadzam się, otwarty kod (+bounty hunting) powinien być podstawą całego IT w sektorze publicznym.

 23. A to selfie to jest jak wysyłane swoją drogą? mms czy przez internety, bo ja nie używam internetu w swoim telefonie. Nawet nie mówię o mobilnym, ale wifi chyba raz tylko włączyłem na chwilę.

 24. Niestety repozytorium na GitLabie już nie jest dostępne. Open Source projekt Kwarantanny Domowej
  https://www.guaana.com/challenge/dSvc4QnSmsSvmDG5k/results/DGDe3gvtFB9Ngi6Ns/uRjwAqyuPgaSja7dH/main

 25. W wymaganiach Android 7… a co jak ktoś ma “nawet i smartfona”, ale jego wsparcie producent zakończył na Andku w wersji 5.1? – kupią obywatelowi nowy telefon? :D

 26. Jak to przejdzie, to nastepnym razem nikt nie bedzie sie osobiscie zglaszal na kwarantanne. Obecny rzad lamie na lewo i prawo konstytucje, a teraz dodatkowo idzie w kierunku Chin, albo Korei polnocnej, gdzie obywatel nie ma zadnych praw.
  Nie mam nic przeciwko kwarantannie, bo w obecnej sytuacji jest to zrozumiale, ale wydaje mi sie, ze w konstytucji napisane jest, ze Polska jest krajem demokratycznym i obywatel ma prawo do prywatnosci i prywatnej wlasnosci.

 27. W sklepie Google:
  aplikacja wymaga Androida 6.0 i nowsze

  Na moim nie pójdzie :)

 28. Mam nadzieję,żę się chłopaki do tego przyłożą i nie potkną na słowie emulator :)

 29. A czemu nie napisaliście o podejrzeniach Panoptykonu, że zdjęcia „z rąsi” o róznych porach dnia mogą być przechowywane aż tyle czasu po prostu po to, by trenować rządowe systemy do rozpoznawania twarzy? To istotna wada, zwłaszcza, że aplikacja jest zrobiona na bazie innej aplikacji i nie wiadomo, gdzie te dane idą, kto jeszcze skorzysta z tych zdjęć. Bo co z tego, że udostępnią np. jej kod, jak i tak musisz się zgodzić na tego typu działanie aplikacji i koniec? Nic. A nie każdy dodaje też swoje zdjęcia gdzie popadnie, no i to jednak jest zagrożenie dla prywatności.

 30. Sms przychodzi 4 razy dziennie o instalacji aplikacji. Mimo, że skończyła mi się kwarantanna, dalej dostaje.

 31. Nawet gdyby aplikacja była otwartoźródłowa i przeszła profesjonalny audyt bezpieczeństwa, nawet gdyby nie wymagała robienia sobie selfie, to sam pomysł, żeby władza zmuszała do instalacji rządowego oprogramowania na prywatnym urządzeniu sieciowym jest poroniony. Jeżeli ktoś nie chce aplikacji, niech policja się fatyguje i kontroluje. Trudno.

 32. Być inwigilowany przez aplikację otwartoźródłową czy zamkniętoźródłową, oto jest pytanie? A jak ktoś ma starego Androida to może wystarczy sprawdzać obecność przez telefon stacjonarny. A w przypadku chronicznego braku miejsca na nowe aplikacje istnieje rozwiązanie – Apps Restore umożliwia archiwizację aplikacji na karcie pamięci.

  • Różnica jest taka, że:
   a) Aplikację otwarto-źródłową możesz w miarę szybkim czasie przeanalizować pod kątem co jest wysyłane i czy nie robi machlojek w Twoim systemie
   b) Możesz skompilować i zainstalować poza sklepem na sprzęcie nie połączonym z żadnym kontem np. google (taki sprzętowy sandbox).

 33. Mam smarka, który spełnia warunki by aplikacja się uruchomiła, ale nie mam konta Google i nie chce mieć. Nie zgadzam się na warunki użytkowania tegoż konta. Kto mnie wtedy zmusi by takowe utworzyć by zainstalować jakąkolwiek aplikację?

  • Bez konta Google też można to pobrać i zainstalować, wiem, że w ApkPure jest, pewnie jeszcze w paru innych miejscach. Pytanie, kto z rządzących o tym wie – o ile oni takie kwestie w ogóle są w stanie zrozumieć…

 34. aplikaktywacja

 35. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Każdy regulamin jest dobrowolny, nie ma przymusu go akceptowania. Tak samo jak uprawnień w telefonie.

 36. A ja mam w domu kukle manekina. Co jesli bede robil zdjecia manekinowi, a aplikacje je zatwierdzi?

 37. Można sobie też maske kupić i w niej zrobić 1 zdjęcie a naste ne bedzie już robił kto tam będzie pod ręką. No i anonimowość też będzie :)

 38. Przecież władzuchna ma dostęp do bazy pesel, gdzie są wszystkie zdjęcia. Piękne, biometryczne… Tak, że tego. Oni je już mają i tak.

 39. Pomijam fakt prima aprilis, ale w Polsce nie obowiązuje prawo nakazujące posiadanie numeru telefonu, a także urządzenia pozwalającego na instalacje tego wirusa do śledzenia ludzi.Do czasu aż Państwo nie zapłaci nam abonamentu za telefon może mnie cmoknąć w…

  • Jest dokładnie tak jak mówisz jak państwo wymaga czegoś to zawsze samo płaci bo inaczej się nie da legalnie. Dlatego jak założysz działalność i dostaniesz zakaz jej prowadzenia tO państwo sponsoruje ci ZUS…. o… wait.

 40. Ciekawi mnie zgodność tych aplikacji z regulaminami sklepów Google Play Store i Apple AppStore, szczególnie w kontekście wyłączenia z mocy prawa dobrowolności użytkowania.

 41. Pierwsze zdanie z regulaminu apki:
  ‘Drogi Użytkowniku!
  Dziękujemy za pobranie aplikacji „Kwarantanna domowa”. Informujemy, że korzystanie
  z Aplikacji jest dobrowolne’

  Case closed.

  • Zapewne zapomnieli zaktualizować. Ale regulamin nie jest źródłem prawa. Jest nim np. ustawa, i ona mówi o obowiązku instalacji. Jest to też wyjaśnione na gov.pl/koronawirus

   Żeby było jasne: idea żeby ta aplikacja była obowiązkowa jest nie do przyjęcia, i każdego na kwarantannie ZACHĘCAM DO OBYWATELSKIEGO NIEPOSŁUSZEŃSTWA (aplikacji nie używać, oświadczenia nie składać, nagabywania służb zbywać).

   Oczywiście kwarantanny należy sumiennie przestrzegać. Ale nie pozwolić żeby rząd panoszył się na naszym urządzeniu mobilnym, to jest horror jakiś żeby coś takiego było obowiązkowe.

  • @ Kłapouchy
   Nie zmienią tego regulaminu bo byłoby to wbrew zasadzie dobrowolności instalowania oprogramowania wynikającej z zasad użytkowania Play.
   Trochę brakuje w arcie opinii prawnika który powinien wyjaśnić czy ustawodawca ma prawo do zmuszenia mnie do zaakceptowania regulaminu aplikacji. Aby wywiazać się z obowiazku używania apki muszę kliknąc, że zgadzam się z regulaminem. Co jeśli się nie zgadzam?

   Czytamy arty o sposobach na wrzute Pegasusa i na tym że NSA chce backdorów… A tu w biały dzień po prostu: Instalujesz albo do paki…PiS zawstydził mosad.

  • @Kłapouchy
   @Czapa

   Poważnie zastanawiam się czy nie dałoby się nakłonić Google’a albo Apple’a do wyrzucenia tej aplikacji ze sklepów jako “naruszającej prawa człowieka”…

  • @lejdis
   Regulamin apki jest bardzo jasny: aplikacja jest dobrowolna. Apka po zainstalowaniu posiada też standardowego checkboxa “zrozumiałem i AKCEPTUJĘ” (że będziecie mnie śledzić, macie dostęp do zdjęć itd…).

   To że Polacy sobie wybrali ustawodawcę który pod przymusem każe obywatelowi zgodzić się z regulaminem, to nie problem informatycznych gigantow. Oni tylko dają linę. Wieszamy się sami…

 42. Sama appka mnie tak nie martwi jak wysylanie niezlej kolekcji selfie. Jedyny sposob jaki widze na uratowanie sie to faktycznie zutylizowac smartfona i wyposazyc sie na ten czas w cos niewspieranego.

 43. Proste. Pewnie szykują upgrade z funkcją zdalnego głosowania ;)

  Taaa daa tsss…

 44. “Faszyzm For Dummies”:
  1. Znajdz sobie wroga.
  2. Demonizuj go i wyolbrzymiaj.
  3. Zduś w zarodku racjonalna dyskusje.
  4. Buduj napiecie sensacyjnymi “przypadkami” i ukrywaniem faktycznych informacji/danych.
  5. Wprowadzaj bezsensowne obostrzenia w ramach walki z tym wrogiem (zeby “uspokoic gawiedz” ale tez przygotowac do tresury).
  6. Zostawiaj dziury w zasadach przez ktore przecisnela by sie dzuma, pozwalajac na swobodne roznoszenie wirusa, poniewaz zamiast traktowac obywateli jak ludzi informujac i ustalajac reguly traktujesz ich jak dzieci co zdejmuje z nich odpowiedzialnosc.
  7. Przyznaj sobie wiecej praw, a potem, rotacyjnie: 5-6-7-5-6-7-5-6-7…

  Uwagi:
  – Unikaj funkcjonowania w ramach prawa, bo mechanizmy kontrolne mogly by zwrocic uwage na dzialania w ktorych laczy sie bezzasadnosc i bezprawie.
  – Upewnij sie ze twoje dzialania sa w wystarczajacym stopniu absurdalne/bezsensowne, bo w ten sposob wpoisz ludziom ślepe posluszenstwo – ludzie ktorych rozpusci podazanie za racjonalnym i kompetentnym liderem, trudno kontrolowac…

  • I nie jest to najezdzanie na “naszych”, bo to nie “nasi” publicznie zrobili z stawiajacego sie francuza potulna mala suczke…

 45. Faktycznie to wpadli na pomysł jak ludzi zamknąć bez decyzji sądu (Konstytucja), przestępcy maja lepiej bo maja dostęp do lekarza.

 46. A czy zgodne z prawem jest WYMUSZANIE zgody na regulamin niezapisany w ustawie oraz czy zgodne z prawem jest zmuszanie do przekazywania danych osobowych Google lub Apple, na których ta aplikacja jest uruchamiana?

  Dlaczego nie ma nic o tym w oświadczeniu na gov.pl? Dlaczego rząd kłamie?

 47. Czy zgodne z prawem jest wymuszanie zgody na regulamin aplikacji? Czy zgodne z regulaminem Google Store są aplikacje obowiązkowe? Czy zgodne z prawem jest zmuszanie ludzi do robienia zdjęć za pośrednictwem Google i Apple (mogą uzyskać te dane)? Niektórzy mają pozaklejane kamerki zanim muszą zainstalować.

  • Dodatkowo aplikacja wymaga odinstalowania oprogramowania firm trzecich, które ktoś może używać.

 48. Mam telefon, nie jestem niewidomy, zainstaluję aplikację.
  W domu nie mam zasięgu. Chyba ustawa nie przewiduje takiej opcji/ pójdę siedzieć!

 49. Używanie niby też narzuca Ustawa… nie tylko instalacje.
  a co jeśli wyciszę telefon? co jeśli chce by dziecko spało i przegapię pod rząd 5 zadań pod rząd kilka dni?
  Czy to zbrodnia ?

 50. ZACHĘCAM DO OBYWATELSKIEGO NIEPOSŁUSZEŃSTWA
  Aplikacji nie używać,
  oświadczenia nie składać,
  nagabywania służb zbywać!

  Oczywiście kwarantanny należy sumiennie przestrzegać. Ale nie pozwolić żeby rząd panoszył się na naszym urządzeniu mobilnym

 51. Ten mem idealnie opisuje to co rozgrywa się teraz na moim telefonie.

 52. Cześć,
  Czy wiecie, co się dzieje w przypadku, gdy ktoś jestabonentem oraz posiada smartfon, który posiada techniczne możliwości zainstalowania aplikacji, ale np. nie ma konta Google (np. ponieważ nie akceptuje polityk i regulaminów Google) wobec czego nie może zainstalować tej aplikacji ze sklepu Play. Co wtedy? Czy można się nie zgodzić na używanie tej aplikacji ale pozostanie na kwarantannie? Nie podoba mi się bardzo możliwa inwigilacja i nie mam zamiaru robić sobie zdjęć na życzenie rządu – nie jestem kukiełką na rozkazy.

 53. dlaczego mam na swoim telefonie za który ja zapłaciłem instalować cokolwiek czego nie chce , czy jest obowiązek posiadania internetu ? Czy Państwo polskie zapłaciło za sprzęt , który ja posiadam? Czy nie jest to łamanie moich praw obywatelskich i próbę inwigilacji ?Co na to konstytucja ? Dlaczego po powrocie z zagranicy nie zrobiono mi badań ? Dlaczego badania na covid-19 zrobione w Niemczech nie są ważne w Polsce? Pytań mam jeszcze dużo ale nawet rzecznik NFZ nie potrafi udzielić mi odpowiedzi.

 54. Wszystkich ,którzy wracają z zagranicy traktuje PiS jak nosicieli , ale żadnych badań nie robią .Jesteśmy Ci źli , dobrzy jesteśmy jak zostawiamy pieniądze w kraju,każdy pracujący za granicami zostawia w Polsce około 85-100 tysięcy złotych rocznie , jest nas kilkaset tysięcy , zasilamy budżet naszego kraju , ale nasz Rząd ma o chyba to pretensje , może czas zostać tam gdzie pracujemy , niech sie topią sami w tym bagnie które tworzą.

 55. Ta aplikacja przyprawia o palpitacje serca bogu ducha winnych ludzi. Mieszkam w pasie nadgranicznym ale nigdy nie byłem za granicą. Mój telefo czasami loguje się w sieci ,,sąsiada” -konkretnie niemieckiej – a później po zalogowaniu w polskiej sieci komórkowej otrzymuję powiadomienie SMS, że ,,wróciłem zza granicy , mam pobrać i zainstalować aplikację ,,Kwarantanna” i że podlegam 14 dniowej kwarantannie wraz z domownikami”. To ma być ,,ponury żart”? To jakiś koszmar. Dla mnie i mojej rodziny. Kogo oskarżyć o straty moralne i narażenie życia i zdrowia bo omal nie dostałem zawału. Jaja sobie robicie – zarządzający aplikacją?

 56. […] że to czy z tego protokołu skorzystamy, czy nie zależy tylko i wyłącznie od nas (chyba, że rząd każe to nam go włączyć ustawą). Ale nawet aktywacja tego protokołu automatycznie nie oznacza, że jeśli kogoś zainfekowanego […]

 57. Super sposób na zainstalowanie softu pegazusa

 58. Zwykłe oświadczenie o nieposiadaniu urządzenia umożliwiającego instalację powinno wystarczyć. Jesli ma się starą komórke bez zaktualizowanego systemu i sklepu Play już jesteśmy bezpieczni. A jeśli nie to:Np. ja mam FireWall, który blokuje wszystkie aplikacje żądające lokalizacji, zarówno takie jak GooglePlay jak i nawigacje itd… Firewall blokuje też wszystkie aplikacje Google’a przesyłające pakiety danych, nie mogę więc połączyć się ze sklepem GooglePlay. I nie umiem tego wyłączyć, taki jestem nieumiejętny ;)
  Co więcej, nie wyrażam zgody na przetwarzanie moich danych przez firmę zewnetrzną, to kolejny bonus prawny… Takich furtek jest pełno, pozdrawiam myślących, miłego dnia

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: