10:53
26/7/2019

W tym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim poinformowała o postępowaniu przeciwko oszustom, którzy ukradli spore pieniądze posługując się m.in. duplikatami kart SIM.

W Niebezpieczniku już kilka razy pisaliśmy o zagrożeniach wynikających z możliwości wyłudzania kart SIM i wspominaliśmy o szajce, która dokonała kilku kradzieży na duże kwoty. Obawiamy się niestety, że postępowanie z Ostrowa może dotyczyć  innej szajki (mówiąc precyzyjniej – to co opisała prokuratura nie pokrywa się z przypadkami znanymi nam). Oczywiście w toku śledztwa może się okazać, że przestępcy mieli więcej na sumieniu.

W związku ze sprawą policja zatrzymała trzech mieszkańców woj. mazowieckiego w wieku 26-29 lat. Wygląda to na pewien sukces, bo przestępcy byli dobrze zorganizowani. W komunikacie czytamy iż…

posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali z zduplikowanych kart SIM, poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi.

Nie wiemy co oznacza “profesjonalny sprzęt komputerowy”, ale przestępcy z takim zapleczem z pewnością zadbali o wiele szczegółów. 2 lipca 2019 r. posługując się zduplikowanymi kartami SIM dokonali kilkunastu transakcji, dokonując wypłat na ustalony rachunek bankowy. Następnie ukradzionymi środkami dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które to sztabki odebrali tego samego dnia.

Nie jest to również pierwszy raz, gdy słyszymy o oszuście kupującym złoto. Nie tylko bitconów można używać w sposób anonimowy, ale “fizyczne” złoto trzeba skądś odebrać i miejsce odbioru zawsze może stać się miejscem wpadki. Nawiasem mówiąc sprzedawcy złota stosują mechanizmy procedury AML/KYC, które mają na celu wyłapać podejrzane transakcje. Czy — podobnie jak i w poprzednim opisywanym przez nas wątku ze złotem — to właśnie sprzedawcy złota należy zawdzięczać sukces? Tego nie wiemy.

Gratulujemy policji i prokuratorom, choć zapewne zbieranie dowodów potrwa jeszcze długo. Na razie wobec  podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Szkoda, że nie podali, czy odzyskano złoto.

  • Tak odzyskano. Morawiecki mówił w TV, że jedzie do Polski 100 ton złota z UK.

 2. głupki. powinni kupić bitcoiny

 3. Bitcoiny- nie, za dużo niestabilnych podmiotów działa w tym interesie. Powinni zrobić kilka pojedyńczych przelewów na Kajmany (ważne nie przekroczyć 10000PLN). Przy tej kwocie co udało im się zdobyć, bankier na Kajmanach na zapytanie o anonimowe konto odpowiedziałby:
  Panowie, biedy nie trzeba się wstydzić.

 4. Piszecie “14 sztabek złota” ale jakich? 1gram? 20 gram? 1kg? to robi różnicę :)

  • 28,34 g

  • Sztabki złota są unormowane w tzw. standardzie Good Delivery. Najczęściej spotykane są sztabki o wadze 400 uncji jubilerskich trojańskich (400 × 31,1 gramów = 12,44 kg)

 5. Gdzie polecacie zakup złota? Wiemy u jakiego sprzedawcy się zaopatrywali?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: