15:46
9/5/2010

Na łamach Niebezpiecznika często poruszamy tematykę bezpieczeństwa w bankowości. Pisaliśmy już między innymi o tym jak wygląda bankomat od środka oraz jak zainfekować bankomat trojanem. Dziś chcielibyśmy zaprezentować 12 sekundowe nagranie, które pokazuje jak szybko złodzieje są w stanie zainstalować skimmer na bankomacie:

Złodzieje wykorzystują skimmery do sczytywania zawartości pasków magnetycznych kart kredytowych (i debetowych). PIN do karty jest wykradany przy pomocy kamery umieszczonej na bankomacie i obserwującej ruchy ręki na klawiaturze. Na niektórych bankomatach przestępcy instalują także specjalne nakładki na klawiaturę, które “pamiętają” wklepywany PIN — w tym przypadku zasłanianie klawiatury ręką niczego nam nie da, ale już ta hackerska metoda może pomóc.

Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach złodzieje w ogóle nie potrzebują PIN-u do karty. Opisywaliśmy już na łamach Niebezpiecznika jak robić zakupy kartą, do której nie zna się PIN-u

Przechwycone dane karty złodzieje nagrywają na nową, czystą kartę, przy pomocy której mogą wyciągać pieniądze z innych bankomatów lub dokonywać płatności w sklepach.

Pułapki na pieniądze

Niektóre z osób pałających się okradaniem bankomatów są naprawdę pomysłowe — poniżej zdjęcie nie skimmera, a “pieniężnej pułapki” zakładanej na otwór, przez który bankomat wysuwa gotówkę.

Cash Trap, czyli pieniężna pułapka instalowana na bankomatach

Pieniądze wyciągane z bankomatu przez ofiarę są “przechwytywane” przez pułapkę. W końcu zrezygnowana ofiara, ciągle nie widząc swoich pieniędzy, udaje się do banku celem złożenia reklamacji. Wtedy złodziej podchodzi do bankomatu i usuwa pułapkę z gotówką. Podobne mechanizmy, składające się wyłącznie z kliszy do aparatu służyły kiedyś do blokowania kart w budkach telefonicznych…

Jeśli powyższe metody okradania bankomatu nie poskutkują, załamany złodziej zawsze może sobie kupić używany bankomat i po prostu wyciągnąć numery kart z jego pamięci… A jeśli brakuje mu gotówki na używany bankomat, może zaryzykować kradzież prawdziwego bankomatu, np. metodą “na Polaka”… ;-)

Przeczytaj także:

12 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nieźle – wszystko przygotowane na wymiar, klik i gotowe. hehe ;-)

 2. s/zczytywania/sczytywania/

 3. “sczytywania”
  Czyżby autor w trakcie pisania newsa bliski był szczytowania? ;)

 4. Oj, hcsl było szybsze ;p

 5. Wszystkie karty (oprócz kasowej) trzymam głęboko w szufladzie, a po gotówkę sunę do okienka, co i innym zalecam.
  Z kart będę korzystał, jak w Polsce upowszechnią się czytniki tęczówki z wykrywaniem stresu właściciela.

 6. @Matsukawa: z moja wyplata by to nie przeszlo… jak ide odebrac kase to mam z pewnoscia wiekszy poziom stresu i nerwow niz bandziorno… Ja to sie zaczne martwic o zabiezpieczenia ATMow w Polsce jak zaczne zarabiac tyle zeby mnie chcieli okrasc ;)!

 7. http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2519710
  sczytać — sczytywać «czytając, porównać tekst przepisany z oryginałem»

  Tu nie jest nic porównywane…

 8. ojoj moze mam zwidy ale panowie modyfikujacy bankomat swoja cera dziwnie jedna ze wschodnich spolecznosci przypominaja.

 9. […] kilka razy pokazywaliśmy wam jak wyglądaja skimmery zakładane na bankomaty i jak łatwo możne je kupić w sieci za grosze. Okazuje się jednak, że […]

 10. […] pokazującej kradzież bankomatu metodą “na Polaka”. Ciekawe jest również nagranie wideo z instalacji skimmera na bankomacie oraz atak na bankomat przy pomocy […]

 11. Co do budek telefonicznych i kart magnetycznych jeszcze jeden sposób mi się przypomniał – widziałem, jak jakiś koleś wyciągał karty. Do budki była wsadzona karta z zagiętymi “przednimi” rogami. W efekcie po rozmowie nie wyrzucało karty. Po kilku takich sytuacjach karty były wyciągane za pomocą też zagiętej karty – ot trzeba było siły pewnie użyć. Dodam, że to były bodajże czasy automatów niebieskich, gdzie kartę się ręcznie wyciągało kółkiem.

 12. […] powyżej, takie karty kredytowe wspaniale ułatwiają sprawę przestępcom — już nie muszą instalować skimmerów w bankomatach […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: