15:10
18/5/2010

Jeden z banków na swoich internetowych stronach pomocy wyjaśnia, czego nie wolno wpisywać jako odpowiedź na tzw. pytanie kontrolne:

Fragment FAQ banku Sacramento Credit Union

Kto wie:

 • z którego modułu do Apache’a korzysta bank, ew. jakiego ma WAF-a? :>
 • …i jak można obejść ten problem? :-)

Ku pamięci: oryginał i cache Google.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

16 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie wystarczy przyjmowanych danych enkodować?

 2. my w firmie mamy wyfiltrowane etc/passwd

 3. mod_security?

 4. HCSL był pierwszy :>

 5. r9: Chyba raczej Jubal kilka dni temu na blipie ;) a potem tmkasprzak, do którego odsyłamy w naszym tekście i do którego dziś link podesłał nam jeden z czytelników przez formularz :)

 6. Pytanie powinno być “kto zatrudniał małpy do pisania aplikacji/zapytań do bazy” ;]

 7. Możliwe ;D

 8. @XANi
  Małpy nie są aż takie głupie.

  No ale bez przesady, wyfiltrowanie takiego czegoś to kwestia 2-3 linii kodu. Chyba że chodzi im o fakt zastosowania właśnie takiego zabezpieczenia przez co mogą wystąpić przekłamania.

 9. a może poprostu robią statystykę ile osób próbuje się do nich dobrać i zliczają wszystkie komendy

 10. Powinni, wzorem innych firm, zabronić włamywania się do banku przez Internet.
  Kto wie, jakie zabezpieczenia są używane przez hamerykańskie banki ? Chodzi mi o jakieś tokeny, hasła sms i tego typu wynalazki.
  Kiedyś słyszałem plotę, że jak mamy login/hasło użytkownika banku, to możemy sobie robić co tylko chcemy z jego pieniędzmi…

  PS. Odnośnie małp i zapytań do bazy… Idę o zakład, że robiła to jakaś firma, która była TANIA.

 11. Chodzi właśnie chyba o to, że filtrują takie dane.

  Z tym, że jeśli klient sobie będzie chciał ustawić odpowiedź: “Ala ma DROP kota”, to po filtracji zostanie mu “Ala ma kota” – a to nie jest odpowiedź wpisana przez niego.

  Tak, czy inaczej – śmiesznie :)

 12. @Mike filtrować ? nawet to nie jest potrzebne
  $query=”SELECT * FROM x WHERE a = ? AND b = ?”
  $db->execute($query, $a, $b);
  i tyle, ew. if żeby a i b nie były za długie ( no bo po co męczyć baze noobkami ślącymi 16kB parametry)

 13. Co innego gdyby chodziło o pytanie, ale jeśli idzie o odpowiedź to czy zahashowanie jej nie jest wystarczającym rozwiązaniem? Ew. jeszcze zamieniać wszystkie litery na małe.

 14. @middleofdreams: Małe litery to raczej kosmetyka, dla silnika bazy danych nie ma znaczenia, czy napiszesz “SELECT”, czy “select”.

 15. @Tomko middleofdreams raczej miał na myśli trzymany w bazie hash(lowercase(odpowiedz_na_pytanie)), a przy porównywaniu: if(hash(lowercase(odpowiedz_na_pytanie_z_formularza)) == hash_zapisany_w_bazie)
  return ok;
  a nie samą zamianę wielkich liter w zapytaniu sql na małe.

 16. a czy * or 1=1 or 1=* przy logowaniu zadziała?
  Gwiazdki zamiast apostrofów bo blokujecie…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: