16:03
19/9/2013

Poradnik Pawła, jak niskim kosztem można wdrożyć kilka sprawdzonych rozwiązań z IT Security w placówkach oświatowych i administracji publicznej.

W poradniku dużo rozwiązań darmowych (w tym open source) oraz informacja o tym, że bezpieczeństwo to proces, wymagający ciągłego monitoringu i inwestycji nie tylko w rozwiązania namacalne, ale również w ludzi (nie tylko obsługę techniczną, ale i zwykłych pracowników — oni są najsłabszym ogniwem).

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

12 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Moja szkoła nie ma na kompach nawet antywirusa, a jest to technikum informatyczne

  • Brak pozornej ochrony w postaci antywirusa nie jest jakimś większym błędem. W przypadku ataku drive-by download antywirus może nawet nie mrugnąć.

  • Kamil w Twoim technikum nie ma antywirusa na komputerach a pomyśl że są szkoły wyższe o bardzo dobrej renomie jeżeli chodzi o nauki techniczne, między innymi informatyka gdzie bardzo kuleje bezpieczeństwo, choćby dostęp z zewnątrz do ważnych portali. Portale powinny mieć ACL z dokładnością co do lokalizacji skąd możesz się połączyć, adresem IP etc.
   Tak powinno być… a jak jest sam wiesz

  • Ponieważ antywirus na lokalnym koncie to ostatnia ściana zabezpieczenia. Zanim ruch sieciowy dojdzie do lokalnego komputera jest przepuszczany przez szkolne odsyfiacze i hostingu.

 2. http://pastebin.com/rCrvSat4 ;)

  • Wybacz, ale w swoim arcie nie odkryłeś niczego nowego. Każdy domorosły admin czy cracker powinni wiedzieć to, co w nim napisałeś. Ale musisz zwrócić uwagę na jedno…taki art, FAQ czy Zin to jakby Twoja wizytówka, Twoje CV. Jak piszesz CV lub List Motywacyjny to też tyle emotikonek do niego wstawiasz? Przez to Twoja praca traci na powadze i wiarygodności… Nie uważasz?
   I jeszcze jedno – nie opisałeś “porad *praktycznych* dla administratorów i crackerów”, tylko “teoretycznych”. Pisałeś jedynie o teorii, nie ma w Twoim arcie nic z praktyki.

 3. Spis treści posiada linki do nieistniejących zagadnień, np “Korzystanie z MS EMET”.

 4. Woli ścisłości antywirus MS Security Essential nie może być używanych w szkołach.

 5. ta wersja jest bardziej aktualna:
  https://docs.google.com/document/d/sCF8HyhVP4G0I-I82IMNeGQ/headless/print

 6. a ja w mojej szkole zhakowalem wszystkie komputery administracji, serwer, router i monitoring, a w pracowni komputerowej sa keyloggery na kazdym komputerze. do dzisiaj nikt sie niezorientowal :D

  • brawo, mamy nadzieje (czytelnicy niebezpiecznika) że teraz
   pora na poziom wyżej może teraz “hello world” w bashu…

  • Czy mądrze jest się tym chwalić?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: