15:07
11/3/2010

Odciski palców, skanowanie tęczówki, geometria naczyń krwionośnych dłoni… to wszystko już znamy. Pora na identyfikację ludzi za poprzez kształt nosa! Poważnie…

Identyfikacja na podstawie kształtu nosa

Serio, kilku brytyjskich badaczy stworzyło trójwymiarowe modele nosów, które starali się scharakteryzować pod kątem kształtu czubka, grzbietu i obszaru pomiędzy oczami (sic!). Wyróżnili oni 6 głównych typów: rzymski, grecki, nubijski, sokoli, zadarty i krzywy. Odkrywcze, nie ma co… ;-)

Biometria nosa

Nosy zostały wybrane jako parametr identyfikacji …ponieważ ludzie zazwyczaj ich nie ukrywają, czego nie można powiedzieć o oczach (okulary), czy palcach (rękawiczki)…

Złamany nos

Poważnie? Identyfikacja po kształcie nosa? A co z bokserami? Węszymy w tym badaniu jakiś przekręt… No, ale może to dobry czas na rozpoczęcie biznesu pt. sprzedaż wysyłkowa piłeczek na nos typu klaun?

Zrobią z nas klaunów?

Słowo “klaun” zresztą dobrze podsumowuje to badanie… Naprawdę niezły cyrk!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. kto im płaci za badanie czegoś takiego
  i do czego może się to przydać :))

 2. Niemcy robili to samo tylko 70 lat temu…

 3. A czy nos rzymski nie może zostać złamany?
  Proponuję uszczegółowić klasyfikację: nos złamany, nos koślawy, nos nierówny, nos prosty inaczej, nos chybotliwy, nos przetrącony… ;)

 4. @Rafał: celniejszej riposty chyba nie mógłbym wymarzyć. ;]

  W takim razie ja żądam identyfikacji na podstawie nosa mojego avatara. ;]

 5. W biometri ostatnio cieszy się popularnością rozpoznawanie na podstawie uszu (na pdst. wielkości ucha, kształtu ucha, układu małżowiny, długości poszczególnych linii małżowiny usznej itp.). Rozpoznawanie następuje po filtracji krawędzi, więc głównie próg ustala się metodą prób i błędów w zależności od filtru.

 6. Nikt z Was nigdy nie próbował się chyba zastanowić – czemu tak rzeczywiście ma to służyć. Nie sądzę by w przyszłości wszystkie te dane o liniach papilarnych, siatkówce, DNA, skan twarzy, nosa itd. miały nam ułatwiać życie codzienne. Takimi metodami opisuje się szczury w laboratorium, by były łatwe do identyfikacji przez każdego pracownika instytutu który dysponuje opisem badanego zwierzaczka.
  Wrzucenie wszystkich tych danych o nas do jakiegoś systemu globalnego śledzenia (a taki już powstał, również przy współudziale AGH) sprawi że będziemy więźniami w więzieniu bez krat.

 7. Na świecie powstają globalne systemy śledzenia, a krajowa policja nie radzi sobie z takimi sprawami, jak np. sprawa porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika.
  Tak, świat, tzn. ziemia, powoli robi się więzieniem.
  Za te badania płacą najbogatsze kraje, to jasne, żywo zainteresowane tym, by nikt im nie pomieszał szyków w drodze do władzy totalnej.
  Tylko patrzeć, jak zechcemy ucywilizować Yeti :D

 8. Z artykułu BBS: “The research is based on a study of 40 noses” – kocham badania oparte na takiej wielkości próby :)

 9. Biometria palca jest często wykorzystywana w kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy.

  Nowe systemy biometryczne ( m.in. biometria żył ) będzie wykorzystywana w bankomatach w Polsce, na świecie jest to już bardzo często spotykane.

  Co do biometrii uszu – a jak ktoś ma długie włosy ? ;) za dużo kombinowania chyba

 10. Biometria nosa czy uszu może okazywać się bardzo przydatna w identyfikacji ciał. Do powszechnego użytku absolutnie się nie nadaje.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: