11:38
20/3/2014

Kilka minut temu mocno podskoczyły ceny BTC na Bitmarket.pl. Czyżby sposób na Bitcureksa? :-)

Bitmonitor_-_sprawdź_wartość_waluty_Bitcoin_

Ciekawy watek dotyczący tej podatności znajduje się na Wykopie. A przyczyną błędu była — jak informuje nas jeden z czytelników — włączona opcja płatności testowej PayU do 999zł, przy pomocy której można było doładować konto kilkukrotnie a następnie zrobić wymianę na giełdzie.

Warto przejrzeć swoje integracje z API dostawców płatności — nie tylko PayU oferuje tzw. “testowe” płatności.

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy atakującemu udało się wyprowadzić BTC lub złotówki z giełdy i jakie straty ponieśli użytkownicy Bitmarketu.

Aktualizacja 12:30
Odezwał się do nas jeden z czytelników, który najprawdopodobniej ma coś wspólnego z atakującymi. Przesłał następujące informacje:

Ilość waluty jaka została wypłacona: 26.828BTC oraz 82 LTC
Wina którą próbują zwalać na platnosci.pl jest zupełnie nie słuszna.
Mimo zabezpieczenia poprzez wyłaczenia już platnosci testowej jest jeszcze jedna możliwość oszustwa wpłaty z platnosci.pl ale to sprawdzimy w innym czasie. Damy im szanse na audyt wewnętrzny czy tam zewnętrzny.
Aaaa i dziękujemy nieświadomemu użytkownikowi za “użyczenie” zombie jednostki do ataku.

Gdyby tak czytelnik ten podał prawdziwego e-maila, z chęcią byśmy z nim porozmawiali… :-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

16 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. https://forum.bitcoin.pl/post164822.html#p164822

  Cytaty:

  [quote=”thomas515″]
  Na mikroblogu wykopu pojawiła się informacja, że jeden z użytkowników odnalazł bug który pozwala wpłacić dowolną ilość pieniędzy. Niestety nie może się z nikim skontaktować od rana i prawdopodobnie ktoś inny wykorzystał ten bug. Oczywiście informacja nie jest potwierdzona[/quote]

  [quote=”Bit-els”]to by miało sens. Na Bitmarkecie kupiono około 100 btc, a teraz sprzedano też około setki na Bitcurexie[/quote]

  [quote=”GetBitCoin_pl”]To samo na LTC – sprzedało mi się trochę, zobaczymy czy będzie rollback[/quote]

 2. https://forum.bitcoin.pl/post164833.html#p164833 – wyjaśnienie sytuacji

 3. BTC obecnie to jedna wielka ruletka, nikt za nic nie odpowiada, dzisiaj mozesz ulokowac w tym np. 1000 i tego samego dnia to stracic i to nie przez zmiane kursu ale dziury i samo zlodziejstwo serwisu

  • Jak jest się tak głupim, żeby trzymać środki na giełdzie to oczywiście, że jest to ruletka.

  • @tere – bzdura. Im dalej patrzę, tym większym przeciwnikiem BTC jestem. Zwykła giełda też jest podatna na krachy i awarie. Ale w przeciwieństwie do giełdy BTC tutaj mam załóżmy 100 akcji. Dziś są warte 100zł, jutro 105, a pojutrze 50 – taka gra. Ale nikt mi nie powie, że dziś mam 100 akcji a jutro tylko 15. Giełdy BTC to patrząc z boku to często-gęsto amatorszczyzna, totalny brak zaufania i złodziejstwo obsługi. Że o samym BTC nie wspomnę.

  • ale Tobie sie konkretnie coś pomyliło, winisz BTC za to, że giełdy są dziurawe?
   To może przestańmy używać PLN, bo Ambergold kradł złotówki.

  • @wojtekm – nie, nie pomyliło się. Winię BTC za wysoką podatność na manipulacje a giełdy BTC za amatorszczyznę. A cały system BTC którego anonimowość i brak nadzoru – wielka zaleta – jest jedną wielką wadą. Stara śpiewka z Ambergold – tyle że w Ambergold zainwestowano ułamek ułamka finansów, śmierdziało to od dawna i nie zachwiało to obrotem PLN w żadnym stopniu. A w BTC co i rusz na jakąś giełdę się nie spojrzy to albo admin-złodziej albo haker dyma wszystkich bez mydła. A jak kasa zginie, to sobie można posta na forum co najwyżej napisać.
   Tak w skrócie :-)

  • Polecam zapoznanie się z firmą “Nova KBM”, która z dnia na dzień znikła z GPW. Znikła firma a wraz z nią akcje z portfeli akcjonariuszy.

   http://www.parkiet.com/artykul/1353834.html

  • @Les – tak, z pewnością mówimy o tej samej skali zjawiska…

 4. Bardzo mądry atak. Ktoś, kto go wykonał, jest obeznany z działaniem systemów płatności.

 5. To ile w końcu skubnęli?
  26.828BTC to 28 tysięcy BTC według polskich norm. Naprawdę tyle poszło?

  • ponad 48, nie 28.

  • @eee, chodziło o nomenklaturę, nie o wartość tych BTC w złotówkach (szczególnie, że ejty nie podał nigdzie ‘zł’, tylko w obu przypadkach pisze o BTC). Do oddzielenia części dziesiętnych od całości używa się w Europie (chyba nie całej, ale w większości państw) przecinka, nie kropki.

   @ejty, 28, nie 28k. Wartość zapewne skopiował lub wstukiwał z klawiatury numerycznej (na pewno na Windzie kropka/przecinek na numerycznej zależy od konfiguracji języka, ale domyślnie wszędzie jest po amerykańsku, czyli kropka). Giełda sama mówi o tym, że uciekło mniej niż 100BTC (niektórzy na bitcoin.pl szacowali, że tyle mogło zostać wyprowadzone z giełdy).

 6. Cyrk dla frajerow.

 7. Najczęstsza dziura w bramkach płatności polega na nieweryfikowaniu wysokości wpłaty i braku hashu transakcji. Wtedy użytkownik może zmienić kwotę przed przekierowaniem do portalu obsługującego płatności i merchant dostanie callback z info, że pełna kwota została wpłacona.

 8. […] a sprawa ma związek z wydarzeniami, które opisywaliśmy dokładnie rok temu — por. Bitmarket i wahnięcie kursu. Co ciekawe, po publikacji tego artykułu napisał do nas ktoś, kto miał dość dużą wiedzę na […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: