14:33
10/2/2011

Developerzy frameworków Ruby on Rails oraz Django wypuścili aktualizacje fragmentów kodu odpowiedzialnych za ochronę przed atakami CSRF.

Ataki CSRF na Django i ROR

Oba frameworki posiadają standardową ochronę przed atakami CSRF, polegającą na sprawdzeniu tokena. Ochrona ta jednak nie obejmowała żądań AJAX-owych, które framework rozpoznawał po nagłówku X-Requested-With. Gwarantem bezpieczeństwa tego “wyjątku” przy weryfikacji tokena była SOP.

Okazuje się jednak, że można zmusić przeglądarkę do ustawienia nagłówka X-Requested-With w sposób inny niż za pomocą XMLHttpRequest z domeny webaplikacji — a tak przynajmniej twierdzi inżynier Google, który powiadomił teamy Django i ROR o technice ataku wykorzystującej “pewne pluginy w przeglądarkach oraz zestaw przekierowań“, pozwalający w konsekwencji na przesłanie zespoofowanego żądania pomiędzy różnymi domenami.

I mimo, że nie wyjawiono szczegółów ataku, to najwyraźniej nie można go lekceważyć — developerzy obu frameworków zdecydowali się na wydanie poprawek “niekompatybilnych” wstecz. Poprawki w dużej mierze polegają na objęciu żądaniach AJAX-owych wymogiem weryfikacji tokena CSRF. Zarówno Django jak i Ruby on Rails zachęcają do natychmiastowej aktualizacji.

Nie wszystko w powyższym tekście jest zrozumiałe? Może czas wybrać sie na nasze szkolenie z Atakowania i Ochrony Webaplikacji? W terminie lutowym zostały już tylko 3 miejsca 2 miejsca… — lepiej zarejestruj się już teraz :)

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Szeryfie! Ruby nie Rubi :).

  2. Informacje z drugiej ręki – publikacji o szczegółach ataku można się spodziewać na dniach. Ptaszki ćwierkają o Flashu i magicznej liczbie 307…

  3. Niewiele rozumiesz z powyższego tekstu? Zapisz się na szkolenie. :)) Dobre. :)))

  4. polegają na objęciu żądaniach -> polegają na objęciu żądań

  5. @Lama
    No niezłe, ale w sumie gorąco popieram. Kumający mają ciekawego newsa, a niekumający mają na wyciągnięcie ręki możliwość zamiany swego niekumania na głębokie zrozumienie :-)

  6. Przy upgradzie railsów 2.3.* uwaga na racka. W wersji 1.0.0 się wysypał po upgradzie do 2.3.11.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: