19:55
10/3/2010

Kilka dni temu Google wydało oficjalne oświadczenie dotyczące przerwy w działaniu usługi Google App Engine spowodowanej kilkugodzinną awarią prądu w serwerowni.

24 lutego 2010 Google Apps stanęło na 2 godziny. W obszernym oświadczeniu udostępnionym 5 marca przeczytać możemy co poszło nie tak i o czym zapomnieli pracownicy Google:

Pomimo faktu iż posiadamy plan postępowania w przypadku tego typu awarii, nasi pracownicy nie byli z nim zaznajomieni (…) Dokumentacja nie była ścisła, w kilku miejscach odnosiła się do konfiguracji poprzedniej, a nie obecnej wersji produktu (…)

Analiza awarii zawiera także informacje na temat nowych procedur, jakie wdrożono “post-mortem”, aby tego typu wypadek już nigdy się nie powtórzył.

Niektórzy żartują, że Google miało odpowiednie procedury postępowania w tego typu przypadkach, ale leżały one na Google Docs, które padło w trakcie awarii ;-)

Google i Dreamhost wzorem do naśladowania

Wypowiedź App Engine Teamu chcemy przedstawić jako wzór do naśladowania i chlubny wyjątek na tle firm hostingowych, które zazwyczaj skrzętnie ukrywają wszystkie swoje awarie i potknięcia.

Drugim wyjątkiem na polu “zarządzania kryzysem” jest również nasz hostingodawca — Dreamhost, który od dawna posiada specjalną stronę (hostowaną poza własną serwerownią) na której wyjaśnia wszelkie, nawet najmniejsze awarie. (Jakbyście chcieli kupić u nich hosting, dajcie znać, możemy Wam załatwić sporą zniżkę :-)

Dreamhoststatus.com dostarcza szybkie informacji na temat najdrobniejszych nawet błędów w pracy serwerów

Nie będziemy wymieniać, które z serwerowni/hostingów leżą na “przeciwnym” końcu zarządzania kryzysem, ale jesteśmy pewni, że sami znacie kilka z nich ;-)

Zapamiętaj usługodawco!

Kiedy coś nie działa, każdy jest wkurzony …ale zdecydowanie mniej nerwów tracą ci, którzy wiedzą co się dzieje i kiedy problem zostanie rozwiązany…

Naprawiać, informować i jeszcze raz informować.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Także siedzę na DH i jedyny minus jaki na razie widzę to to, że mogliby mieć lepszą kolokację, bo zachodni brzeg USA to nie jest optymalne miejsce. ;] Faktycznie, że DH status jest genialną ideą, sam niewiele razy korzystałem z niej, bo w ciągu pół roku korzystania nie uświadczyłem ani jednego padu, ale dobrze wiedzieć co się dzieje “pod maską”.

 2. Fajnie rozwiazanie ma tez OVH http://prace.ovh.pl/ mozna sobie czasem poczytac ciekawe watki ;-)

 3. W sumie to nie hosting, ale: ja siedzę na rootnode.net, który też ma swoją ‘statusową stronę’ poza swoją infrastrukturą na której informuje o nawet drobnych awariach. Osobiście jestem z nich bardzo zadowolony.

 4. OVH jest dobre, trzymam u nich domeny, tylko DNSy ustawiam na DH. Kolega poleca mi też VPSy w StatNecie, trzeba będzie kiedyś przetestować.

 5. Cóż, polska mentalność z tą skrytością awarii. W sejmie, rządzie tak mamy, czemu by nie u hostingodawców :/ Z tego względu staram się unikać od jakiegoś czasu dużych polskich firm….

 6. Każda porządna firma tak ma, np. http://noc.leaseweb.com

 7. Ja w kwestii formalnej. Google Apps (Gmail, Docs, kalendarz i okolice, dla domeny) i Google AppEngine (platforma dla aplikacji działających w chmurze) to dwie zupełnie różne usługi i dziwie się, że zostały tu pomylone. Awarii uległ AppEngine, Google Apps działały bez problemu.
  Zawsze obejrzeć stan działania usług Google.:
  – Dla Google Apps: http://www.google.com/appsstatus
  – Dla Google AppEngine: http://code.google.com/status/appengine

  • @KościaK: faktycznie, mój skrót Google Apps, do opisu Google App Engine nie jest najtrafniejszy. Dopisałem “engine” w dwóch miejscach. Mam nadzieje, że teraz łatwiej będzie to rozróżnić nawet tym osobom, które nie przeczytały podlinkowanego oświadczenia inżynierów Google :-)

 8. Jeszcze ten obrazek jest nie z tej usługi co trzeba :)
  A co do meritum. O ile umieszczenie szczegółowego postmortem to bardzo dobry ruch to w trakcie samej awarii informacje były dość skromne (można poczytać na http://groups.google.com/group/google-appengine-downtime-notify/). Choć i tak jest zauważalny spory postęp. Podczas poprzedniej tak poważnej awarii GAE informacje na grupie pojawiły się jeszcze później, strona ze statusem nie działała, a postmortem za wiele nie wyjaśniało.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: