19:55
16/6/2020

Bolesne decyzje o zatrzymaniu operacji wywiadowczych. Upokarzające ostrzeganie zaprzyjaźnionych wywiadów o tym jak bardzo nawalili Amerykanie. Zorientowanie się, co się stało dopiero po roku od kradzieży danych, kiedy część z nich pojawiła się na WikiLeaks. To grzechy CIA i opis największego wycieku rządowych narzędzi hackerskich w historii.

W sieci właśnie ukazał się raport z października 2017 roku, dotyczący wyników śledztwa, które w skrócie można zatytułować jako

“jakim cudem WikiLeaks zdobyło nasze zabawki!?”

Raport jest ocenzurowany, ale mimo to można z niego wyczytać kilka smaczków na temat funkcjonowania jednostki Center for Cyber Intelligence (CCI), która tworzyła hackerskie narzędzia, z jakich korzystał wywiad USA w swoich operacjach na całym świecie. Oto, jak — w skrócie — eksperci oceniają poziom systemów bezpieczeństwa w tej jednostce:

Zadaniem pracowników CCI jest co prawda wyszukiwanie podatności w oprogramowaniu wykorzystywanym w sieciach “wroga” i tworzenie oprogramowania, które je wykorzysta do kradzieży danych i inwigilacji, a nie zabezpieczanie swoich systemów. Ale wszyscy komentatorzy są zgodni. Poziom zabezpieczeń był poniżej krytyki…

Jak do tego doszło? Ona tego nie wie

Tak bardzo poniżej krytyki, że w zasadzie — jak przyznaje raport — bez publikacji na WikiLeaks (wyciek o pseudonimie Vault 7) agencja nigdy nie dowiedziałaby się że została okradziona. Ale się dowiedziała. Po roku od incydentu (w dniu publikacji na WikiLeaks).

Sam wyciek narzędzi hackerskich był dla CIA o tyle upokarzający, że nastąpił 3 lata po wyniesieniu danych przez Edwarda Snowdena z NSA. Raport podsumowuje to tak:

CIA zbyt wolno wdrażało zabezpieczenia, o których (po kradzieży dokumentów przez Snowdena — dop. red.) wiedziało, że są konieczne. Nasze najważniejsze “cyber bronie” nie były odpowiednio odseparowane od siebie, użytkownicy którzy mieli do nich dostęp dzielili hasła administratorskie, a systemy nie kontrolowały tego co jest podpinane do portów USB.

Brak było też monitoringu. Po wycieku nie udało się ustalić ile dokładnie danych skradziono ponieważ nie dało się tego wyczytać z logów. Rarpot wyjawia, że mogło to być między 180 gigabajtów a 34 terabajtów danych. Co za precyzja!

Najtrudniej jest się bronić przed swoimi

USA o kradzież danych podejrzewa Joshue Schulte, byłego pracownika CIA. Toczy się przeciw niemu śledztwo. On sam nie przyznaje się do winy, a jego obrońcy podnoszą, że nie tylko on miał dostęp do tych danych, a sama sieć w CIA była tak dziurawa, że źródłem wycieku mógł być każdy.

Przypomnijmy, że wyciek miał miejsce 3 lata po kradzieży danych z NSA przez Edwarda Snowdena i 6 lat po wyniesieniu tajnych notatek dyplomatycznych przez Chelsea Manning. Te incydenty powinny były nauczyć Amerykanów co zrobić, aby nie doszło do kradzieży danych z CIA. Ale nie nauczyły. Mądry Amerykanin po szkodzie…

Systemy firm na całym świecie, nie tylko CIA, są narażone na wycieki danych. Nie tylko w skutek ataków, ale również poprzez ich wyniesienie przez pracowników. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Po prostu coraz więcej systemów przetwarza nasze dane i nie zawsze ktoś odpowiednio opiekuje się tymi systemami.

Warto założyć, że nasze dane już wyciekły. I warto wiedzieć, jak na taki wyciek poprawnie zareagować, aby ochronić się przed jego negatywnymi skutkami — począwszy od kradzieży tożsamości do kradzieży pieniędzy z banku. Co robić, a czego nie robić? Na te pytania, przy pomocy praktycznych porad odpowiadamy w trakcie naszego 1,5h webinara o ochronie przed wyciekami. Dziś, z racji włamania i wycieku danych z AVON, ten webinar możecie obejrzeć taniej aż o 80PLN jeśli podacie kod ChceszCosCosZAvonu. Ta cena tylko do środy…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tymczasem w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego…

 2. Często tworząc strony i aplikacje dla klientów tłumaczę że o bezpieczeństwo trzeba dbać na bieżąco i nie ma bezpieczeństwa absolutnego, że wszędzie można się włamać… Mam chyba nowy przykład do podawania.

  • I tak gdzieś (najprędzej na wykopie) znajdziesz jakiegoś cześka przekonanego, że JEGO nie da się oszukać / zhackować / okraść, bo jest tak ŚWIADOMY zagrożenia, że nie jest możliwe zdobycie jego twierdzy.

 3. Systemy mogą być bezpieczne, wygodne, tanie. Z tych trzech opcji możesz wybrać tylko dwie jednocześnie.

 4. Niebezpiecznik nie omieszkal ‘pochwalic’ osiagniec wywiadu sowieckiego i chinskiego. What’s new on that picture?

 5. “Systemy mogą być bezpieczne, wygodne, tanie.”.
  Mozliwe jest tez ze beda 3 ale pod pewnymi warunkami – na przyklad – co to znaczy “tani’?
  Dla mnie tani to taki ktorego sumaryczny koszt uzytkowanie bedzie akceptowalny przy okreslonych zalozeniach. A koszt sumaryczny to nie tylko koszt zakupu ale tez koszt sprzetu, instalacji, uzytkowania, ochrony, czy uaktalniania i dezaktywacji.
  Wygodny to znaczy realizujacy w sposob akceptowalny przez uzytkownika zalozona funckcjonalnosc przy zachowaniu bezpieczenstwa uzytkowania (bo to jest jedna z zalozonych funkcjonalnosci).
  Co oznacza “bezpieczny”? Bezpieczny w jakich okolicznosciach i przy jakich czynnikach zewnetrznych? Przykladowo – czy moge zbudowac system ktory bedzie mogl przetwac bezposrednie trafienie pociskiem termojadrowym? Nie sadze. Ale jestem w stanie zbudowac system ktory bedzie mogl dzialac w okreslonym klimacie (np. klimat typowy dla Polski) i odporny na zagrozenia dla tego obszaru. Podobnei z cyberbezpieczenstwem – czy wlamujacy sie to NSA / KGB czy to powiedzmy redaktor Niebezpiecznika. Pierwszych stac na dosc duze moce obliczeniowe, Niebezpiecznik pewnie ma nieco mniejsze zasoby.Tak tez bezpieczenstwo jest zawsze relatywne a nie bezwzgledne. Nie ma wiec “dwa z trzech” – moze byc “trzy na trzy” ale przy dobrym okresleniu co rozumiemy przez bezpieczenstwo, cene i wygode uzycia.

 6. Nie jestem święty, ani tym bardziej prawnikiem, ale czy Bob budowniczy nie podpada pod art. 141kw ?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: