8:00
7/4/2010

Poniżej zamieszczamy przykładowy plik PDF, który atakuje nie tylko Acrobat Readera, ale także alternatywny program: Foxit Reader. Dzięki tej luce, atakujący może odpalić dowolny program na komputerze ofiary. Jak to możliwe?

Dziura w PDF

Złośliwy plik PDF korzysta ze standardowych funkcji wchodzących w skład specyfikacji formatu PDF (/Launch /Action). W skrócie, funkcje te pozwalają na odpalenie umieszczonego w PDF-ie kodu wykonywalnego. Czytnik PDF powinien co prawda zapytać użytkownika o zgodę na uruchomienie zagnieżdżonego w PDF-ie programu, ale okno dialogowe z pytaniem można lekko przeprojektować, wprowadzając użytkownika w błąd:

Ciekawy komunikat, ale większość i tak z rozpędu kliknie na Open ;)

I znów potwierdza się reguła, że to człowiek jest najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa…

Co ciekawe, Foxit Reader uważany za bezpieczniejszą alternatywę dla Acrobat Readera w ogóle nie pokaże ostrzeżenia, od razu uruchamiając plik. Warto również zauważyć, że w przeciwieństwie do wielu “dziur” w PDF, tym razem wyłączenie wykonywania JavaScriptu nie pomoże.

PDF Exploit w akcji

Przykład PDF-a, który po otworzeniu uruchomi plik cmd.exe na komuterze użytkownika można pobrać stąd. Poniżej video prezentujące exploit w akcji:

Adobe jeszcze nie zareagowało, Foxit natomiast wypuścił nową wersję swojego czytnika, która dodaje ostrzeżenie o próbie uruchomienia zagnieżdżonego w PDF-ie kodu.

Ktoś jeszcze twierdzi, że PDF to “bezpieczny” format? :-)

Aktualizacja 7.04.2010, 15:58
Adobe pokazuje jak można zminimalizować ryzyko poprzez odpowiednie ustawienia w rejestrze systemu Windows.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

22 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. U mnie nie działa ;-P ;-D. Kubuntu 9.10 amd64 i otworzyłem w Okularze. Tak więc tak, pdf to w tym wypadku bezpieczny format ;-).

 2. Nie chcę Ci przerywać chwili zwycięstwa, ale ten pdf jest wymierzony w Windows (cmd.exe) ;)
  No a tak poważnie ciekawe czy jest gdzieś pdf odpalający bash ?

  P.S. xpdf ani też wyżej okular nie wyrzuca żadnego komunikatu, czyżby poziom zabezpieczeń był jak w Foxit Reader czy po prostu nie obsługują tych funkcji ?

  Pozdrawiam

 3. Czy uważasz że jeśli specyfikacja udostępnia wykonywanie wbudowanego kodu to jest to zła specyfikacja? A może wina leży w obsłudze tego formatu (specyfikacji).
  Słabym ogniwem w tym przypadku jest też klient obsługujący format PDF.

  • @me_zola: sama specyfikacja nie pozwala tak łatwo uruchamiać zewnętrznych plików. Didier oprócz odpowiedniej instrukcji do wykonywania dołączonego do PDF-a kodu użył innych technik (nieopisanych w szczegółach), aby móc uruchomić binarkę.

 4. U mnie Acrobat Reader ostrzega o próbie uruchomienia cmd.exe, zaś Sumatra milczy. I właśnie się zastanawiam, czy pozwoliła odpalić binarkę w tle, czy po prostu na to nie pozwala…

 5. @Cyber Killer,
  bardzo łatwo można zrobić pdfa na inne systemy:
  patrz -> http://seclabs.org/fred/docs/sstic09/samples/actions/launch/calc.pdf

  Didier dodał swój kod który odczytuje z pamięci pliki schowane w pdfie i później je uruchamia. Dzięki temu tylko pdf wystarczy by zarazić ofiare.

 6. Sumatara AFAIR w ogóle nie implementuje akcji /Launch (podobnie jak i Okular)

 7. […] że atak zbiega się z niedawno upublicznionym, bardzo ciekawym błędem w plikach PDF, do wykorzystania którego nie potrzeba żadnego exploitu… CERT udziela porad jak walczyć z […]

 8. PDF-XChange Viewer: Ostrzeżenie + “nie można wykonać działania ‘open’ dla ‘D:\cmd.exe'”

 9. @Piotr Konieczny:
  Nie wiem, czy o tej samej Sumatrze mówimy. Ja korzystam z tej:
  http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/index.html

 10. U mnie na pozostalych przegladarkach:
  Sumatra PDF v1.0.1 – otwiera, bez ostrzezenia i bez uruchomienia cmd.exe
  PDF-XChange Viewer v2.0 – otwiera z ostrzezeniem o probie uruchomienia cmd.exe
  Cool PDF Reader v. 3.0.0.128 – w ogole nie otwiera pliku PDF

 11. Przeterminowane. Foxit właśnie wypuścił poprawkę. Co się tyczy lnx:
  http://www.cam.ctan.org/tex-archive/macros/latex/contrib/vpe/vpe.txt

 12. Ktoś jeszcze twierdzi, że PDF to “bezpieczny” format? :-)

  Eee, to są jeszcze tacy w ogóle?

  Mam jeszcze starego Foxita, więc potwierdzam: działa. I to na koncie usera. Ściągam zaraz nowego Foxita.

 13. A może doprecyzujmy zakres, na czym działa a na czym nie? U mnie *stary* Foxit Reader 1.3 @ WinXP, konto administratora – nothing happened, dokument się otwiera, nic ponadto się nie dzieje, lista procesów czysta (bez cmd.exe).

 14. firewall wyłapuje wszystko, jak zezwolę readerowi odpalić cmd to i tak firewall wskazuje mi dokładnie co chce on zrobić i pyta, czy mu zezwolić na odpalenie (i tu pełno informacji). Tak więc nawet gdybym miał tego foxit readera to i tak firewall zapytałby mnie o zgodę.

 15. Evince pod Debianem wyświetla tylko pięknego Hello World’a (tak, tak, wiem że to wymierzone w Windowsa).

 16. co wy chcecie, macie cmd.exe na linuksach, czy nie? jak nie to skąd te pytania?

 17. Czyli do używania djvu, a do ataków pdf.
  Muszę sobie znaleźć jakiś automatyczny konwerter powyższych jako wtyczkę do ff.

 18. Informacja na stronie pojawila sie 4 lipca a juz 29 czerwca Adobe poprawila tego buga:

  http://www.adobe.com/support/security/bulletins/apsb10-15.html

  Od wersji 9.3.3 ten problem nie wystepuje.

 19. Sins: 7-mego kwietnia się pojawiła, nie 4 lipca… i DOPIERO (a nie “a już”) 29 czerwca (po 2 mcach) została załatana. W Polsce daty czytamy po polsku, a nie po amerykańsku ;)

 20. Za bardzo jestem przyzwyczajony do tej drugiej pisowni dat – moj blad.

  Ale glownie chodzilo mi o to ze obecnie jest to poprawione.

 21. A sprawdzałem sobie po latach , czy czasem Adobe X nie odziedziczył czegoś po przodkach. http://i46.tinypic.com/k2l9qf.jpg tego nie odziedziczył ;p

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: