11:51
11/2/2022

Od kilku tygodni otrzymujemy od naszych Czytelników bardzo ciekawe sygnały, które łączą telefony od “robotów” wciskających np. darmowe pulsoksymetry z telefonami od złodziejaszków bankowych korzystających ze spoofingu telefonicznego i podszywających się pod numery infolinii banków, tych samych, którzy codziennie okradając w ten sposób Polaków na dziesiątki tysięcy złotych.

Najpierw dzwoni bot, a potem bankowi oszuści

Problem botów telemarketingowych, z których chyba najbardziej znany to ten przedstawiający się jako Klara Sobieraj, opisywaliśmy kilka miesięcy temu w tym artykule: Zadzwonił do niego robot, a on go zapętlił.

Kilku z naszych Czytelników zdradziło nam, że kiedy odbierali rozmowę od bota-spamera, to celowo wchodzili z nim w interakcję. Podawali w takich rozmowach zmyślone dane, np. ktoś kto miał na imię Jan przedstawiał się botowi jako Andrzej i umawiał na spotkanie, żeby złośliwie spowodować koszty po stronie spamerów (bo na umówione spotkania wysyłani są już prawdziwi ludzie).

Świetnie ten cały proceder darmowych spotkań z bezpłatnymi nagrodami ale także sprzedażą różnych przedmiotów opisuje portal eostroleka.pl oraz dziennikwschodni.pl, a Marcin Łukasik z Money.pl ustalił nawet w rozmowie z UOKiK osobę, która stoi za siatką firm organizującą tego typu spotkania reklamowane telebotami.

I teraz plot-twist.

Niektórzy Czytelnicy odnotowali po pewnym czasie ciekawe telefony. Otóż dzwonili do nich oszuści podszywających się pod pracowników Banków i ci oszuści — to istotne — zwracali się do nich dokładnie tymi danymi, jakie Czytelnicy podali wcześniej botom telemarketingowym.

Przypomnijmy, że oszustwo na pracownika banku to scam, który nagłaśniamy na Niebezpieczniku od 2 lat. Złodzieje podszywają się pracowników polskich banków i pod pretekstem podejrzanej transakcji okradają ofiary.

Scam jest wiarygodny, bo po pierwsze oszuści stosują spoofing telefoniczny i dzwonią z poprawnych numerów infolinii polskich banków, a po drugie zwracają się do ofiar poprawnymi danymi! Sposób działania tych złodziejów przedstawiliśmy na tym filmiku:

Oto wiadomość do jednego z Czytelników, nazwijmy go Janem:

1. Wydzwaniają do mnie boty ze słynnego Euro Call Center
2. Ostatnio przedstawiłem się fałszywym imieniem i nazwiskiem i zapisałem się na pokaz czegoś tam dla seniorów. Robię to pro-bono by im trochę uprzykrzyć życie :)
3. Dzisiaj zadzwonili do mnie słynni Ukraińscy/Rosyjscy/Białoruscy Scamerzy twierdząc, że ktoś wziął kredy na moje dane a oni dzwonią z “centrum usług bankowych”. Co ciekawe użyli dokładnie tego samego imienia i nazwiska z punktu 1)
Czyli jakby nie patrzeć jest to “dowód” na to, że Euro Call Center sprzedaje dane scamerom lub miało wyciek danych.

A tu Czytelniczka “Magdalena”:

pani zwróciła się do mnie po imieniu, ale to nie było moje imię! Powiedziała do mnie “Pani Magdaleno”, a ja mam na imię Karina. I teraz uwaga: jest jedna sytuacja, w której przedstawiałam się wielokrotnie jako Pani Magdalena. To rozmowa z Panią z programu Małopolskie Dba o Zdrowie. W tym programie Pani zaprasza rozmówcę na spotkanie w jednym z Krakowskich hoteli, aby spotkał się ze specjalistami i odebrał darmowy pulsoksymetr. Podsumowując: programy typu Małopolskie Dba o Zdrowie są powiązane w jakiś sposób z oszustwami bankowymi, albo są regularnie podsłuchiwane.

A tu Czytelnik Bartek:

Bartek w kolejnym twicie dodaje:

Botom fotowoltaicznym podaję zmyślone dane, i o jedne z nich dopytywała właśnie oszustka podająca się za policjantkę. Nie wiem czy ECC sprzedaje te dane czy zostało okradzeni, ale nikt inny nie posiadał mojego numeru przypisanego do mojej zmyślonej postaci.

Skąd złodzieje mają dane podawane botom telemarketingowym?

To co udowodnili nasi Czytelnicy, to fakt, że oszuści bankowi mają dostęp do danych, które zbierają niektóre boty telemarketingowe. Kilku Czytelników wprost twierdzi, że w takim razie

za botami i oszustami musi stać ta sama grupa, zwłaszcza że — jak dodają — firma od botów ma swoje “korzenie” na Ukrainie, a dzwoniący do Polaków fałszywi pracownicy banków przecież zawsze maja wschodni akcent

Ciekawa to hipoteza, ale nie mamy na nią żadnych dowodów. A dodatkowo, warto zwrócić uwagę, że przepływ tych danych mógł nastąpić jeszcze na kilka innych sposobów:

 1. Firma telemarketingowa stojąca za botami albo któryś z jej pracowników-telemarketerów dorabia sobie na boku sprzedając bazy klientów na różnych forach, do których dostęp mają oszuści bankowi. A ci te dane skupują, tak jak i dane pochodzące z innych wycieków, bo na tej podstawie mogą się lepiej uwiarygodnić przed swoimi ofiarami (podając im ich prawdziwe dane osobowe i teleadresowe). Innymi słowy, oszuści bankowi nie są powiązani z firmą telemarketingową. Po prostu akumulują wszystkie bazy na jakich mogą położyć swoje łapska.
 2. Oszuści bankowi aktywnie pozyskują dane. Włamali się na serwery/centralkę firmy z botami telemarketingowymi i tak “po cichu” zdobywają i wykorzystują dane z rozmów. Znów bez wiedzy firmy telemarketingowej.
 3. Jeden z pracowników firmy telemarketingowej pracuje też “na drugi etat” jako oszust bankowy i do pracy w drugim miejscu korzysta z bazy, do której ma dostęp w pierwszym miejscu pracy. Znów firma telemarketingowa nie ma w tym wariancie powiązań z oszustami bankowymi.

 

Która z hipotez jest prawdziwa? To doskonałe pytanie. Warto też zauważyć, że firmy stojące za botami mogą świadczyć usługi telemarketingowe innym firmom. A więc do grona podmiotów posiadających dane zbierane w trakcie rozmów wchodzą też spółki-klienci firm telemarketingowych obsługujących boty i to któraś z nich może być źródłem danych dla oszustów bankowych.

Zrób to, kiedy kolejny raz odbierzesz telefon od bota

Na dziś pewne jest to, że do niektórych z Was dzwonią oszuści bankowi, którzy posługują się Waszymi danymi — dokładnie tymi, które wcześniej podaliście różnym botom telemarketingowym.

Dlatego aby ustalić skąd dokładnie wypływają dane, mamy do Was prośbę:

Kiedy kolejny raz zadzwoni do Was bot, porozmawiajcie z nim. Podajcie (za każdym razem) inne imię i nazwisko i zanotujcie datę połączenia, przedmiot który bot chciał “sprzedać” oraz dane jakie mu podaliście. A jak potem zadzwonią do Was oszuści bankowi, dajcie nam znać, z którego zestawu Waszych danych osobowych skorzystali.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

125 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Niezależnie która opcja jest prawdziwa: jednych i drugich zrównać z ziemią, a ludzi wtrącić do lochu…
  Rozmarzyłem się ;)

  • Uważaj bo marzenie się spełni :)

  • Po wyjaśnienie zagadki kto stoi za ECC zapraszam na dół,do
   Ktosik 2022.02.20 00:26
   (asdsad przepraszam że się podczepiłem,ale przy setce komentarzy mogło by to utonąć)
   Przy okazji: pod koniec wpisu literówka,powinno być “…przez wujka….” chodzi naturalnie o google.

 2. Ostatnio coś się zmieniło, bo zamiast Klary dzwonił do mnie jakiś gostek :)

  • Może Klara nie wyrabiała targetow i ja zwolnili xD

  • A do mnie ostatnio dzwoniła z tej samej “agencji” Kamila Zapała xD

  • do mnie dzwoniła, oczywiście, Klara Sobieraj (w sierpniu 2021), Kamila Zapała, Kacper Mrozowski (w styczniu), i dziś lub wczoraj, jakaś Paulina. A ile mam teelfonów nieodebranych, co na stronach internetowych ludziska zglaszają opinie, że telemarketing – TO SZOK!! Czasem przeciągam rozmowę i udaję głupa, żeby tylko zając im czas. Ale bałam się podawać cokolwiek…

 3. Przepraszam wszystkich ale ja jestem na urlopie, dzwonić do Państwa będzie mój kolega z biura Patryk ze szczecina.
  Pozdrawiam
  Klara

  • hahaha, spoko, dobry i on! :D

 4. Wiem, że nie każdy tak może, ale… szacuję, że jakieś 70-75% społeczeństwa jak najbardziej… po prostu włączyć “nie odbieraj spoza listy kontaktów”… szczerze, to rok temu w podobny sposób nawet RCB “zbanowałem”, po tym jak kilka razy dziennie wysyłał SMSy “noś maseczkę”

  • Nie wspominając o spamie w dniu wyborów, który nijak ma się do bezpieczeństwa.

 5. Ja od kilku tygodni blokuję te połączenia aplikacją Odebrać telefon?, tylko dziwi mnie nieco ich zwiększona aktywność w ostatnim tygodniu, oraz to, że czasem dostaję powiadomienie o zablokowanym połączeniu od razu po włączeniu telefonu. W każdym razie w eksperymencie pomogę jak coś mi się przeciśnie przez antyspam

  • Wbudowany w Phone by Google filtr spamu działa wyśmienicie. U mnie sprawdza się lepiej niż wszelkie aplikacje third party.

  • > Phone by Google filtr spamu
   Tja, działa doskonale zwłaszcza na stacjonarnych.

  • @Tomek
   1. Wątek jest o aplikacjach geniuszu.
   2. Nie ma żadnego problemu z posiadaniem numeru stacjonarnego u operatora komórkowego. Wtedy masz po prostu kartę SIM w smartfonie i filtry nadal działają.

 6. Do mnie ostatnio na WhatsAppie napisał jakiś bot w sprawie projektu WINSHOP, abym sobie dorobił. Nie wiem dlaczego ale od razu skojarzyło mi się to z Klocuchem, gdzie turecki oszust chciał mu dać pieniądze za darmo xD

 7. Cześć,
  A nie ma jakiejś aplikacji na telefon co by mogła do rozmowy z tymi Klarami i Patrykami zatrudnić asystenta Google’a?
  Niech automaty rozmawiają z automatami. ;-)

  • A jest :) Google call screening, działa w 10 krajach (oczywiście nie w Polsce), na każdym Pixelu i niektórych androidach
   Namiastką tego jest apka phone by google z filtrem spamu – powinna działać prawie wszędzie.

  • Słynny Kitboga prezentuje działania takiego sztucznego inteliena własnej produkcji. Na YT jest filmik z linkiem do kodu na githubie (w opisie).

 8. Wyciek z Euro Call Center – przednio się ubawiłem… Bo Euro Call Center działa całkowicie legalnie… Weźcie jeszcze do nich napiszcie prośbę o usunięcie numeru z bazy podpisując się imieniem i nazwiskiem… Podajcie przy tym jeszcze adres zamieszkania, nazwę banku i operatora… Przecież to całe Euro Call Center musi opłacić ludzi obsługujących automaty, a ilu jest takich co dadzą sobie wcisnąć jakieś badziewie… Oni specjalnie spamują, aby wymusić reakcję od drugiej strony – wniosek o usunięcie danych, a ci sprytni co myślą, źe to rozwiąże problem to chyba jacyś naiwni…

  • Wiesz, że tego nie sprawdzamy i możesz tam podać dowolne wymyślne dane?

  • Mają formularz iodo, napisałem wniosek o usunięcie i przestali dzwonić, a miałem z 30 telefonów na tydzień, więc jak widać czasem działa.

  • Nikt Ci nie każe podawać jakichkolwiek danych jak wyślesz im powiadomienie, ew podczas rozmowy poprosisz o taką opcję. Wystarczy że wszystko odbywa się z danego numeru na który dzwonią. Szkoda mi tak ograniczonego pretensjonalnego podejścia gdzie prostolinijność to jedyne według nich rozwiązanie. :)

  • Potwierdzam nie usunęli mojego telefonu.

 9. @Niebezpiecznik: Widzę, że mój komentarz został zauważony. ;)

 10. Gdyby mój pracownik, sprzedał klientowi hot doga, po którym ten miałby sraczkę to odpowiedzialność byłaby po mojej stronie, mimo, że nie mogę stać i patrzeć cały czas pracownikom na ręce. Ale ja odpowiadam, bo ja go zatrudniłem i czegoś nie dopilnowałem. W tej sprawie ewidentnie śmierdzi coś po stronie EuroCallCenter, a Wy piszecie, że nie ma powiązań z firmą telemarketingową… Ręce opadają. Pracownik wynosi dane, ale to ECC go zatrudniło i być może ECC ma za słabe zabezpieczenia. Inna sprawa: swego czasu pracownik pewnego operatora komórkowego w trakcie przyjmowania zlecenia na nową małą kartę SIM rzekomo “odruchowo” zaznaczył w moim imieniu zgody marketingowe. Dzień wystarczył, że mało nie oszalałem i tylko jedna dzwoniąca osoba raczyła powiedzieć, skąd jej firma dostała moje dane. Odkręciłem sprawę – tzn prawie – bo niektóre z firm, które dostały te dane gdzieś mają żądanie wypisania z bazy. Dostali legalnie ale już tak łatwo nie rezygnują. I tym powinny się zająć jakieś kontrole. Co firmy robią z żądaniami usunięcia danych? Jakieś kary może – bo teraz chyba nic za to nie grozi. Można ukryć pochodzenie dancyh (równie dobrze może to być jakaś nielegalna “giełda” i można bezkarnie olać proszącego o wykreślenie. Smutne.

  • Zbrodnia doskonała: zatrudnij się w jadłodajni Pana Andrzeja i lej rycynę do hot dogów. Nawet jak się zorientuje, to będzie myślał, że to jego wina =]

  • Niebezpiecznik nie napisał że “ECC nie ma z tym nic wspólnego”. Z artykułu wynika że nie ma wiarygodnych dowodów na to że spółka przekazuje te dane oszustom bankowym świadomie. Mam nadzieję że po tym artykule ktoś dowody redakcji dostarczy bo tu na bank dzieje się coś śmierdzącego.

  • Dwa pytania:
   1: w jaki sposób zostanie potwierdzony fakt sprzedaży hot-doga przez pracownika?
   2: jak uprawdopodobnić związek przyczynowo-skutkowy z art 157 KK?
   Resume: https://listarobinsona.pl/dopisz.html

 11. Czy aby rozmowa z botem jest bezpieczna? Czy może być tak, że oni zbierają próbki głosu by później się pod nas podszyć? Deep fake z Obamą czy choćby Kaczyńskim pokazują, że można.

 12. Jak zobaczyłem telefon od Komendy Głównej Policji to byłem zdziwiony “cooo, oni jednak coś robią???”.
  A potem doczytałem, że to ci spooferzy dzwonili.

 13. Jakiś czas temu dostawałem dużo telefonów od ludzi (wtedy jeszcze nie botów) zapraszających na pokazy garnków itp. Zawsze na pytanie “czy mieszka pan w X” odpowiadałem, że to pomyłka i podawałem jako miejsce zamieszkania jakąś miejscowość w najdalszym zakątku Polski. Po jakimś czasie te telefony zapraszały do właśnie tej miejscowości, którą zmyśliłem, więc wykminiłem, że te babeczki co tak zapraszają na garnki muszą jakoś te dane aktualizowac sobie i zapisywać. W końcu zacząłem im podawać, że na stałe wyprowadziłem się do Monachium. I od tamtej pory (zrobiłem tak jeszcze z 5 razy) żadnych telefonów z zaproszeniem na garnki :)

  Ale boty z jakiegoś powodu dalej dzwonią do mnie, jako mieszkańca faktycznie miejscowości, w której mieszkam i podawanie im fałszywych danych zamieszkania nie pomaga.

  • Też ma taką obserwację. Podawałem moja ulubioną nazwę miejscowości Murzasichle. Po jakimś czasie kolejni telemarketerzy dopytywali.fzy jestem mieszkańcem powiatu w którym właśnie leży Murzasichle.

 14. Odkąd mam telefon Samsunga to wszystkie klasy, garnki i badania mnie omijają- automatycznie blokuje ten system. Brawo samsung

 15. Ta firma saszek Euro Call Center jest w jakiś sposób powiązana z poznańską Foxir Sp zoo (obecnie w likwidacji). W ogłoszeniach ECC pojawiają się maile foxir.hr@gmail.com, ddrzewicz@foxir.pl, pkalemba@foxir.pl

  choćby tu https://projektpraca.eu/praca-stala/konsultant-do-umawiania-spotkan-o-tematyce-zdrowotnej/163916 (podany tu telefon 786 840 056 to ten sam co na stronie FB Euro Call Center z rekrutacją do obsługi botów)

  Tak tylko nadmienię, że za tym Foxirem stoją:
  Jarosław Tadeusz Nowaczyk, pesel 74021802857
  Wojciech Jęchorek, pesel 67020111655
  no i (co za zaskoczenie) pani ze wschodu Iryna Skorobohata

  Foxir też szukał firmy fotowoltaicznej do współpracy: https://onoze.pl/produkt/wspolpraca-biznesowa-z-firma-fotowoltaiczna/

  “Witam, Spółka Foxir podejmie współpracę z firmą fotowoltaiczną na zasadzie pozyskiwania Klienta.”

  • To pewnie słupy.
   Ale z Foxirem, to kiedyś sobie popisałem. Pani od RODO odpowiadała zawsze w ostatnim dniu terminu. Na pytanie skąd mają dane odpowiedziała, że kupują w pakietach od jakiejś Ukraińskiej spółki i że to nie ich wina, jeśli tamta spółka nie pozyskała ich legalnie.

  • Tylu w PL świetnych hakerów, a nie ma kto rozwalić im infrastruktury, eh… :(

 16. Ja zawsze podawałem botom fałsze imię i nazwisko, ale oszuści dzwoniący z “centrum usług bankowych” znali prawdziwe dane.

 17. Ja początkowo z Klarą sobie żartowałem, tak jak zresztą ktoś kiedyś tu polecał, czyli długo sobie rozmawiałem o moim domu zlokalizowanym w jej serduszku, pokrytego miłością i czułością, Marian, lat 187. Natomiast nastał moment, w którym zaczęli do mnie dzwonić 40 razy w ciągu 3 dni, często tylko do momentu aż odbierałem połączenie. Każde z innego numeru. Zgłosiłem do UKE i na policję. UKE odpowiedzialo, że będzie działać. Policja przekierwała do prokuratury (uporczywe nękanie), a prokuratura umorzyła. Na japku pomogła mi apka Hiya, która automatem to blokuje, ale niestety kosztuje. Jakieś pomysły?

  • U mnie podobnie, ale będe się odwoływał, prokuratura nie była łaskawa udostępnić mi akt bez osobistej wizyty, jak przyjechałem w godzinach pracy powiedzieli ze koniec miesiąca i przydź później. Będe sie na pewno odwoływał/wznawiał sprawe , jakbyś był chętny odezwij sie na ecc@nusch.pl

  • Jeśli jesteś w Orange to w AppStore jest ich appka nazywa sie Orange Telefon. Działa bardzo dobrze. Zaleta dodatkow taka, że nie udostepniasz danych o osobach dzowniących firmie trzeciej.

 18. Która z hipotez jest prawdziwa? Wszystkie i jeszcze kilka? Czy ktoś zastanawiał się czemu oszuści dzwoniacy metodą na wnuczka maja dane seniorów?

  • Z książki telefonicznej, bo dzwonią na stacjonarne i wybierają imiona typu Grażyna, Irena czy Eugeniusz.

 19. wystarczy nikomu nie podawać danych osobowych przez telefon, nawet gdy dzwoni prawdziwy pracownik banku. To zawsze będzie marketing, nie jakieś istotne informacje. Bank ma ustawowy obowiązek przekazywać ważne informacje na tzw. trwałym nośniku a nie przez telefon.

 20. Również przeprowadzałem małe śledztwo, dowiedziałem się że eurocallcenter kupuje paczki danych z ukrainy, adres jest podany na jakiś domek, w mieście które trudno wyszukać nawet ukraińskim google mapom, tam jest niby strona internetowa tej firmy ale nie ma w ogóle z nimi kontaktu, jak niebezpiecznik będzie zainteresowany to odezwijcie się to podrzucę co to za firma i moje informacje

  • Mi się udało taki adres ustalić:
   KOLL CENTER PLATINUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnopol (Ukraina) przy ulicy Mykulynetska 3, biuro 10, Tarnopol (Ukraina)
   To samo?

 21. W USA funkcjonują federalna oraz stanowa lista “Do Not Call”, za złamanie której amerykańskie firmy ‘marketingowe’ bywają pociągane do finansowej odpowiedzialności – może udałoby się przeprowadzić w Polsce skuteczny lobbing za podobną ustawą.

  Niektórzy (w USA) z takich kar, zasądzanych od spamerów, uczynili sobie źródło dodatkowego dochodu.

  Więcej szczegółów w artykule: https://www.news4jax.com/news/local/2022/02/10/i-team-how-to-sue-a-telemarketer/

  • po co?telemarketing powinien być ZAKAZANY. jeden telefon telemarketera i dostaje on 5 latek a firma jeśli istnieje jest natychmiast LIKWIDOWANA a właściciele do PAKI

   telemarketing jest nikomu do niczego nie potrzebny i od samego początku wiązał się z oszustami

 22. W przypadku telefonów z EuroCallCenter nieźle sprawdza się pozwolenie botowi na rozmowę z radiem. Przystawienie słuchawki w trakcie audycji jest rozpoznawane przez tępy program jako interakcja z prawdziwym użytkownikiem. Najdłuższa z dotychczasowych rozmów trwała 9 minut z programem polskim pierwszego radia:). Warto przetestować inne stacje radiowe.

 23. Ja wygooglowałem sobie i podaję dane szefa lokalnej delegatury UOKIK albo UKE ( zamniennie ) i tak samo adres pod który mają przyjść konsultanci w celu wyceny fotowoltaiki to adres delegatury UKE/ UOKIK

 24. Dwie nitki wiąża mi się w głowie, może do jest daleko idąca spekulacja, ale Panie właścicielki firmy mają pochodzenie zza wschodniej granicy, a jak wiemy bardzo często scamerzy mają wschodni akcent – choć ostatnio to się już zmienia

 25. Strasznie sie ostatnio ukatywnili… dzwonia po 7 razy dziennie… Dodaje do Hiya, ale zmieniaja numery. Zaczeli rowniez dzwonic na numery na Skype.
  Niestety zgloszenia do UKE niewiele daja. Czy jest jakas organizacja, ktora probuje zbudowac prawdziwa liste Robinsona? W UK zglaszalo sie numer i koniec telefonow. Jeden telefon z telemarketingu, bez wyraznej zgody i Ofcom robilo tej firmie najazd z mandatami w dziesiatkach tysiacach funtow…

  • Co wszyscy tutaj o tym Hiya piszą?… Ta apka pobiera numery z naszych kontaktów!
   Tego “Odebrać telefon”/Should I answer?” nie robi i nie trzeba dodawać każdego numeru, bo większość już dodana. Trzeba tylko co jakiś czas pobierać nowe numery do lokalnej bazy danych, ale apka przypomina.

 26. Uważaj, bo za publiczne odtwarzanie radia trzeba dodatkowo płacić ;)

 27. W takich sytuacjach osobiscie stosuje i doradzam prosta zasade: “jesli zrodlowe zachowanie jest niemoralne (przestepstwo), to przestepstwo bedace jego skutkiem nie jest przypadkiem”.

  Jesli Pan X porwal staruszke dla okupu (co wiemy) a jej cialo zaraz po zniknieciu policja wylawia z rzeki, nie “zastanawiamy sie, kim byla tajemnicza osoba ktora staruszke zamordowala” wierzac (jak kretyni) w zapewnienia Pana X ze mu z tego bagaznika wyparowala, tylko niczym osoba z funkcjonujacym mozkiem zakladamy prawidlowo ze to on jest winny z zastrzezeniem ze jesli moze to niech broni swojej niewinnosci.

  Poniewaz kazde inne podejscie prowadzi do nastepujacego absurdu: zlapany przestepca przerzuca wine na kolejnego i sie robi z tego nieskonczony lancuszek “niewinnych biedaczkow” z majaczacym gdzies na horyzoncie Keyser’em Söze…

 28. Ja mam inny problem.
  Kilka razy dzwoniła do mnie Klara Sobieraj, czy kto tam puszcza nagrane teksty. O ile wcześniej Klara oznajmiała, że dzwoni w sprawie programu “Czyste cośtam”, fotowoltaiki czy jeszcze czegoś, to teraz miałem telefon w sprawie programu “Czyste powietrze”. A taki program faktycznie istnieje. Wiem, bo się nim interesowałem.
  Tylko że teraz dzwonił facet, nie Klara. Puszczane teksty były identyczne, jak u Klary, identyczne odpowiedzi, zapętlał się dokładnie jak Klara. I tak samo nie był w stanie powiedzieć słowa od siebie. Tylko nagrane teksty.
  I teraz się zastanawiam: czy rządowa instytucja korzysta z tej firemki, czy też ta firemka chciała coś ode mnie wydębić, podszywając się pod Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

  Ktoś też miał taki telefon?

  • Miałem nową wersję telefonu botowego. Specjalnie pytałem się czy jest przedstawicielem reprezentującym jakiś urząd, czy operatora programu. Odpowiedź to „reprezentuje operatora rządowego programu, a nasza firma ma siedzibę w Krakowie” i tylko tyle jest w stanie powiedzieć.

 29. To już wiadomo dlaczego bot gada, żeby nie było obcego akcentu słychać. To ta sama grupa złodziejska, policja do roboty.

 30. Powiem pewną ciekawostkę, wydaje mi się, że dane wyciekają prosto od operatorów. Niedawno uruchomiłem usługę dodatkowy numer w orange. Nigdzie tego numeru nie podawałem, nigdzie nie dzwoniłem. Ba nawet nie wiedziałem, że usługa jest już aktywna. Nagle telefon na nowy numer, odbieram a tam boot z fotowoltaika.
  Podejrzewam więc, że ktoś sobie w orange dorabia handlując danymi.

  • To nie są dziewicze numery, tylko po kimś. A bot mógł Cie po prostu wylosować.

  • Proceder znany od lat. Miałem bardzo podobnie. Numer nigdzie nie podawany, a tu nagle dostawałem jakieś smsy od ezoteryki, telefony telemarketingowe, gdzie zgody na udostępnianie mojego numeru partnerom Orange nie wyraziłem.
   Zadzwoniłem do nich kiedyś i mocno opierniczyłem, to nawet jako reklamację uznali ale odpisali, że nic im z bazy nie wyciekło. I teraz ciekawostka. Od tego momentu telefony się skończyły. Teraz dzwoni praktycznie tylko sam Orange.

  • Mam stacjonarny w Orange. Bo telefon firmowy, internet od Orange, to i trzymam ten numer trochę z przyzwyczajenia. Od lat nie dzwoniłem z niego. Ale mam też komórki, ale nie w Orange. Komórki od lat, dzwonię tylko z komórek, wszystkie sprawy nimi załatwiam i ich numery podaję, komu trzeba i we wszelkich sklepach czy serwisach.
   Ale spam mam tylko na stacjonarny od Orange. Przypadek?

  • Orange’utany niestety ostro outsource’ują swoje callcentery, także o wyciek baz nie trudno…

 31. Dzwonił do mnie wczoraj Pan Bot, który chciał mnie umówić na spotkanie w sprawie rządowego programu czyste powietrze. Scenariusz miał taki sam, jak Klara. Co więcej, znał moją lokalizację. Tzn. pytał mnie, czy mieszkam w konkretnym powiecie. Powiecie, w którym mam zarejestrowaną działalność gospodarczą, do której przypisany w CEIDG jest właśnie ten numer. Nie mieszkam tam, a powiązania mojego numeru z tym powiatem są właśnie tylko w ceidg.

 32. Kiedy dzwoni do mnie nieznany numer stacjonarny odbieram taki telefon i od razu mutuję mikrofon. Słyszę 2-3 razy bota mówiącego dzień dobry, po czym dzwoniący kończy rozmowę. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ten sam numer zadzwonił do mnie ponownie. Polecam ten sposób :)

  • Mają multum numerów, w zasadzie prawie nie dzwonią drugi raz z tego samego nawet przy kontynuacji sprawy i próbie potwierdzenia, że na pewno przyjdziemy na prezentację masażera

 33. Klara Sobieraj dzwoni z różnych numerów. Zablokowałem już kilkanascie dotyczących fotowoltaiki i programu czysty powiat oraz kilka numerów innych programow, zdrowie coś tam… Czasami blokuję bez odbierania bo widzę że numer różni się 4ma ostatnimi cyframi. Niestety oszusci zmieniaja również całe numery. Zaobserwowalem już kilka serii.

  Bot proponujacy fotowoltaike, podawal strone www, którą nie zawierala żadnych danych firmy, adresu, czegokolwiek co można użyć jako punktu zaczepienia do poszukiwań. Ostatnio pojawiła się nowa strona, która nie ma już postych linków i wygląda bardziej wiarygodnie, nadal bez żadnych danych teleadresowych, numerów Regon, NIP.
  W ostatnich tygodniach zadzwonił juz pan Bot!. Niestety tylko raz i nie zapamiętałem przypisanego wirtualnego imienia. Pewnie kolega pani Klary :)
  Czasami oddzwaniam na numer z których dzwonią oszuści. Przeważnie nikt nie odbiera, ale jedenr mnie zadziwił, bo system operatora podał taki nie istnieje. Jak nie istnieje a dzwoni?

  • Nie ma programu Czysty Powiat, na który się powoływali. To ściema.
   Ale rządowy program Czyste Powietrze, na który teraz się powołują, faktycznie istnieje.
   Moim skromnym zdaniem oszuści podszywają się pod ministerstwo.

 34. Podobną sytuację z fałszywym telefonem z banku miałam po wystawieniu ogłoszenia na OLX. Osoba dzwoniąca miała w ten sposób mój tel., imię i lokalizację (miasto). Podała najpopularniejszy bank PKO, bez oczywiście rozróżnienia, które PKO.

 35. W punktach:
  1: czy słowo ‘harvester’ trąci egzotyką? Po co odpalać jakiś atak skoro istnieją sposoby prostsze?
  2: do czego służy wtyczka do firefoxa, taka jak np Flagfox?
  3: nie istnieje taki plugin jak https?
  4. Tak trudno ograniczyć połączenia przychodzące?

  • tak, bardzo trudno ograniczyć połączenia przychodzące na tel stacjonarny. Również na normalny telefon do dzwonienia nie ma apki smartfonowej. Pozdrawiam wszystkich opiekunów seniorów.

 36. Każdego spoofera można doprowadzić do szewskiej pasji, na kilka sposobów:
  1: pytanie o nagrywanie rozmowy
  2: z czego wynika inny niż polski akcent interlokutora?
  3: dlaczego inicjator połączenia pyta o dane, które powinien mieć? Dlaczego np bank pyta klienta o wrażliwe dane dostępowe do konta?
  4. Weryfikacja numeru telefonu w połączeniu przychodzącym nie jest trudna. Zajmuje mniej niż 60 sekund. Jakakolwiek niezgodność spowoduje, że rozmówca usłyszy tylko jedno słowo: ‘sp….j’

  • No to napisz jak identyfikujesz czy numer jest spoofowany czy nie… ;))

 37. Hmm, może przed PL tak katowali rosjan, że teraz chcą ich najechać za ten cały scam. Ciekawe czy jak rosja ruszy do ataku na Ukrainę to czy te wszystkie oszustwa się skończą.

  Wczoraj lub przedwczoraj w “czarno na białym” (tvn24) był chyba jakiś reportaż o tym.

  • Ruskie trolle także tutaj?
   Kto Cię tu wpuścił?

 38. Gdy dzwonią boty właściwie nigdy nie odbieram, a jeśli już to się nie odzywam. Kilka dni temu zadzwoniła do mnie pani, podszywając się pod prawdziwy numer infolinii pewnego banku. Oczywiście zaciągała dość mocno. Nic się nie odzywałam, tylko słuchałam. I owa pani zwróciła się do mnie poprawnym imieniem, co mnie bardzo zdziwiło, bo jestem pewna, że NIGDY nie podałam swojego imienia.

  • Pewnie miała dane z jakiegoś wycieku.

 39. Kacper Lis z projektu czyste powietrze do mnie przed chwila dzwonił, gościu czy tam inny bot ma wschodni akcent, nie jakiś mocny, ale to nie Polak.

 40. Mały research i mamy kilka tropów. Otóż ECC ma podpisaną umowę z grupą 3S (play) na świadczenie usług telecloud (voip). Jako że play miał trochę wycieków w swoim czasie obstawiałbym tą ścieżkę, chociaż współpracy pomiędzy ECC i spooferami nie można wykluczyć (a nawet zakładam,że to jest dokładnie Ukraiński oddział ECC – ich prawo (a może tak naprawdę głęboko idąca korupcja) może pozwalać na takie praktyki w stosunku do obywateli naszego kraju). 3S ma płacone więc kontrachent wywiązuje się z umowy i umywają rączki co on z tym robi. W polsce jest tylko oferta “czysty powiat” i “miasto x dba o zdrowie”, a na Ukrainie cała reszta działaności (banki, paczkomaty itd.).

 41. Jakich używacie apek na iphone do rozpoznawania numerów spamingowych?

 42. A ja ostatnio podałem, że jestem James Bond i że na pokaz przyjdę z Izabelą Scorupko. I teraz pewnie nie zadzwonią :(

 43. Dziś do mnie zadzwonili, zapisałem się jako Sabirżan Muminow, czekam na kolejne telefony.

 44. Bot nie ma dostępu do danych ofiary. Bazuje na dsnych , nawet z ’czapy’ jakir uzyskuje od przyszłej ofiary. Przestępca , korzystający ze spoofingu ma juz gotowa baze danych a czy aktualna to juz inna bajka. Podalem takiemu bootowi jakieś dane wziete ‘z sufitu’ oraz numet telefonu inny niz uzywany w kontekt
  ach z bankami etc. Jakis czas pozniej dzwinił typ, ktory nigdy nawet nie pracował w banku. Schemat proby oszustwa niemal ksiazkowy. Troche im nie wyszło. Zbyt wiele mam lat praktyki w IT. Dość powiedzieć ze typ się rozłączył po dosyc ‘soczystej’ wiazsnce5 nie nadającej sie do cytowania.

 45. # Krzychoo
  Nic skomplikowanego: jeden telefon do banku czy innej instytucji z pytaniem o zatridnienie ”konsultanta” mowiacego ze wschodnim akcentem. Prawda szybko wychodz na jaw. Moge towniez podrjsc do placowki. Egekt jak wyzej. Co budzi podejrzenia ? Ktora instytucjs bedzie pytala o dane klienta, jakie ma ?

 46. U mnie w końcu rozmowy z botami na temat czystego powietrza się od jakiegoś czasu skończyły. Teraz mam za to telefony z Anglii… Raz koleś chciał wcisnąć jakieś coś bo pytał “czy oglądam filmy”. Przez większość czasu wypytywałem o moje dane itp, ale nic z niego nie dało się wycisnąć. Jak już wiedziałem, że nic z niego nie wycisnę powiedziałem miłe “Fuck off” i się rozłączyłem.

 47. Aż dziw, że nikt jeszcze nie zrobił appki rozmawiającej z takimi botami… Zbiłby na niej majątek.

 48. A może podawać dane polityków?

 49. A więc i ja podzielę się swoją historią…
  Na wstępnie zaznaczam, iż wszelkie telefony od Klary kończą się podawaniem przeze mnie danych “z sufitu”.
  Jednak pewnego dnia zadzwonił do mnie “żywy” mężczyzna z mocno wschodnim akcentem – a na moim telefonie wyświetlił się napis “Bankomat Banku Pekao S.A.”, gdzie nie mam zapisanego żadnego kontaktu o takiej nawie (to chyba oczywiste).
  Jestem natomiast klientem ww. banku – czy to był przypadek, nie wiem.
  Facet znał moje imię i …
  …nazwisko, które już jakiś czas temu podałem z pewnym celowym “zniekształceniem” podczas zakupów na AliExpres (lub Joom) – imię podałem wówczas autentyczne.
  Kolo identyfikował się jako pracownik “Działu Bezpieczeństwa” banku i poinformował mnie o zablokowaniu przez bank “nietypowej” operacji na moim rachunku. Zapytany przeze mnie na którym z rachunków (gdyż mam więcej niż jeden w tym banku), POPRAWNIE podał cztery ostatnie cyfry numeru mojego rachunku głównego.
  Następnie poprosiłem o zajęcie się tą sprawą przez innego pracownika “Banku”, gdyż akcent mojego rozmówcy nie zezwalał mi na pełne zrozumienie tłumaczonych telefonicznie procedur ;P
  Uzyskałem wówczas info, że za chwilę on się rozłączy i zadzwoni do mnie w tej sprawie inny “ekspert”.
  Na to ponowne połączenie telefoniczne czekam do dziś…

  • @ P-19
   “POPRAWNIE podał cztery ostatnie cyfry numeru mojego rachunku głównego”
   Jeżeli nie chcesz zostawiać wszystkim 4 ostatnich cyfr, to zbieraj paragony i potwierdzenia opłacane kartami.

 50. Cóż biorąc pod wzgląd, że firma jest z Ukrainy, a sama Ukraina nic nie robi z tym, aby skończyć ten złodziejski proceder nazywany Euro Call Center, to jakoś nie mogę się doczekać wejścia wojsk rosyjskich do tego kraju. A na samo Zaporoże może spaść nawet taktyczna głowica jądrowa i wisi mi to.

  • Lecz się, trollu.

  • ;)

 51. Teraz gada jakiś facet. Odebrałem i nie odzywałem się i po paru “dzień dobry”, “halo, halo dzień dobry” rozmowa się urwała.

 52. Ja miałem długo spokój, zaczęło się po którymś zakupie na allegro – sprzedawcy mają nr konta bankowego po transakcji, email i telefon chyba też z zamówienia, tam należy szukać “wycieków”

 53. Na Androidzie problem rozwiązuje YetAnotherCallBlocker. Bazę numerów spamerów trzyma lokalnie więc działa bez połączenia z internetem. Polecam.

 54. Poziom tego portalu jest żałosny

  • Klara! Nie obrazaj sie! Wszyscy cie kochamy nawet jak sprzedajesz nasze dane ukrainskim scamerom!

 55. Żadne RODO nie działa. Tylko ART 190a Kodeksu Karnego – 3 lata więzienia za nękanie. Zgłaszajcie na policję i do prokuratury.
  § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istonie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Te firemki to Euro Call Center, Sunday Polska fotowoltaika, oni sobie z nękania setek tysięcy polaków tygodniowo zrobili dobry biznes.

 56. Ja mam trochę inną obserwację.
  W 4 kwartale 2021 miałam trzy telefony ‘z działu bezpieczeństwa banku’. Trzy różne scenariusze: transakcja kartą, wypłata z bankomatu w Dortmundzie i zlecenie na fundusze inwestycyjne. W dwóch pierwszych przypadkach przedstawiali się jako mbank (w którym mam konto), za trzecim razem był to jakiś bank, w którym nie mam żadnych usług, ale może się pan pomylił przy przedstawianiu. Natomiast w ostatnich tygodniach zaczął dzwonić do mnie bot. Bot pyta mnie o miasto/województwo, w którym nie mieszkam od 10 lat (więc go nie podawałam w sklepach internetowych itp), a nie jestem zameldowana od 5 lat (dane zameldowania miał bank). Chyba jakąś starą bazę skroili?

 57. W niedzielę dzwonił uroczy Pan Sebastian od fotowoltaniki. Podane fikcyjne miejsce zamieszkania to piwnica zakładu karnego w Gliwicach. Przed chwilą dzwonił Pan Michał oferujący darmowy tablet do odebrania we wtorek w… Gliwicach! Niestety, nie poradził sobie z zapisaniem spotkania na godzinę 56 i się rozłączył. ;) Buu ;)

 58. A może scenariusz 4?
  Przestępcy zgłaszają się do EuroCallCenter jako firma oferująca np. fotowoltaikę ze swoją bazą użytkowników zawierającą dane osobowe i numery kont bankowych (na przykład wykradzioną w przeszłości z jakiegoś sklepu internetowego). Boty służą jedynie do wybrania osób, które potwierdzą swoją tożsamość i miejsce zamieszkania. Wówczas przestępcy mogą skuteczniej dobrać atak socjotechniczny do małej grupy osób, o których wiedzą, że dane są aktualne.

 59. Nie odbieram telefonów spoza listy kontaktów, dla kurierów mam 2. nr telefonu i mam spokój.

 60. Wygląda na to że pewne sprawy zaszły już dość daleko, a z tego co widać zajść mogą dużo dalej, i narobić jeszcze większych szkód, zatem skorzystam z okazji i z nadzieją na jakiś pozytywny “ciąg dalszy”,wyjaśnię skąd się wzięła firma ECC, oraz kto za nią rzeczywiście stoi.”Rzeczywiście”-bo p.Marcin Łukasik nie dokopał się niestety do właściwego lewelu.Trafił najprawdopodobniej tylko na figurantkę bohatera poniższej relacji.Bliżej natomiast byli-cytuję: “Kilku Czytelników wprost twierdzi, że w takim razie …..”. Zatem pozwolę sobie zapalić światło w tej sprawie. Będzie z konieczności opowieść, a opowieść ta będzie opisem (nie)ciekawej sztafety biznesowej, gdzie jedna osoba poprzez założony przez siebie podmiot, zaorała do poziomu wyjałowienia jedną branżę, drugą zdrowo wybrudziła, i mam nadzieję że-zwłaszcza w kontekście tematu artykułu-na tym będzie koniec (tylko ktoś się będzie musiał tym zająć) Pokaże też na swój sposób dwuznaczną politykę instytucji finansowych (ale o podejrzeniach na koniec). Będzie to relacja z poziomu obserwatora-uczestnika wydarzeń, z okresu od roku 2007 do teraz. Na początek jednak potrzebne jest małe wprowadzenie.
  Branża polskiej sprzedaży bezpośredniej zaczęła się w Poznaniu, od firmy Lama Gold,mniej więcej w połowie lat 90-tych.Firma sprzedawała pościele wełniane na pokazach.Robiła to w normalny (w sensie uczciwy) sposób,i w tamtych czasach oraz później-aż do pierwszej dekady lat 2000-nych,takie zasady sprzedaży mogły funkcjonować ,bo wiele osób decydowało się na zakup.Zatem osławiony w późniejszych czasach proceder “wciskania sprzedaży” na siłę staruszkom nie był potrzebny,i-przede wszystkim-nie miał zielonego światła w filozofii działania firmy (wierzcie lub nie,ale w sprzedaży bespośredniej też pracowali ludzie z zasadami).Póżniej dotyczyło to również firmy Remes z podpoznańskiej Opalenicy (także pościele wełniane).Firma ta założona pod koniec lat 90-tych,wzorując się na Lamie,zauważalnie zaistniała w pierwszej dekadzie lat 2000-nych,stając się głównym graczem na rynku sprzedaży bezpośredniej.Lama Gold stopniowo malała,więc jej dalsze losy pominę,bo nie są tu ważne.W okolicy roku 2006 Remes był w każdym bądź razie prawdziwym hegemonem na rynku. Kilkadziesiąt grup sprzedażowych,jeżdzące po całej Polsce granatowe Sprintery z logo firmy,sponsoring Lecha Poznań,współpraca z kredytodawcami (Żagiel,Lukas,póżniej Alior i Santander). Na ten ostatni fakt zwracam uwagę,gdyż obecność tych podmiotów (raty na zakupy dla klientów-dominujący procent formy sprzedaży) była w tych czasach mocnym zabezpieczeniem zasad dystrybucji.Jakakolwiek skarga o wciśniętą umowę i kredyt,owocowała spadkiem skoringu dla całej firmy,zatem menagment bardzo dbał o te kwestie (niemniej temat scoringu jeszcze nam wypłynie,w dość zastanawiającym konktekście).Na rynku było jeszcze kilkanaście mniejszych,a także kilkanaście średnich czy większych firm,wszystkie sprzedające bądź to pościele,bądż za przykładem Zeptera naczynia kuchenne (późniejszy i najbardziej znany Philipiak podobnie jak Remes przejął dominację na rynku naczyń po pionierskim Zepterze).Wiele mniej istotnych faktów pomijam,ale te przytoczone, niebawem zaczną się łączyć w ciąg przyczynowo-skutkowy.Wracamy do Remes.Jest rok 2010. Od jakiegoś czasu firma ma w swojej ofercie,oprócz pościeli wełnianych, właśnie także za przykładem konkurencji naczynia (osławione “garnki” o których będzie coraz głośniej) oraz urządzenia terapeutyczne do użytku domowego (stąd w nazwach wielu później powstałych firemek kopiujących ofertę Remesu,powtarzać się będzie “Med”).Dywersyfikacja asortymentu staje się koniecznością.W tym samym bowiem roku, po raz pierwszy zaczyna się w Remesie głośno mówić o tym, że dotychczasowa baza klientów stacjonarnych zaczyna sie kurczyć.Nawet seniorzy zaczynają mieć komórki,i ludzie stopniowo rezygnują z domowych telefonów.Co za tym idzie na prezentacje daje się zaprosić mniej osób.Proces jest wtedy jeszcze powolny,ale już zauważalny. Głowy zaczynają pracować,bo baza (a co za tym idzie frekwencja na prezentacji) to kluczowy aspekt działąlności.Pomysły są różne,testuje sie je w czasie, z różnym też efektem. Gdzieś w 2011 pojawia się ciekawa idea. Zorganizować pokaz jakiegoś znanego artysty, najlepiej satyryka czy kabareciarza,i zaprosić ludzi na jego występ,połączony (i poprzedzony) z prezentacją “jak zdrowo i ekonomicznie przygotowywać potrawy”,lub “wykładem na temat zdrowia”. Po odpowiednich przygotowaniach, pierwsza próba pokazuje że ma prawo to działać. Oprócz starszych wiekiem,chętnie przychodzą ich dorosłe dzieci,które do tej pory wiedziały tylko,że ich rodzice “chodzą na pokazy”,w pewnym procencie są to też osoby które korzystały z zakupionych przez seniorów naczyń czy pościeli danych w prezencie na ślub,i miały świadomość jakiejś wartości i użyteczności tych towarów. W każdym bądź razie ludzie przychodzą,bo chcą pośmiać się na Kryszaku,niektórzy nawet kupują,natomiast co najważniejsze: dostają też karty do losowań nagród.Aby brać udział w losowaniu,należy wpisać na karcie kilka imion (zaczątki RODO) swoich znajomych czy rodziny wraz z telefonem komówkowym,które to osoby zdaniem wpisującego,organizator ewentu mógł by zaprosić na podobną imprezę.I w ten oto sposób ma miejsce pozyskanie świeżej bazy klientów,wraz z rejonizacją.Z reguły są to bowiem osoby z miasta,gdzie impreza się odbywała.To bardzo ważna kwestia,bo bolączką bazy komórkowej gdyby pozyskać ją od operatora (pomijając ogromne koszty),jest jej rozproszenie.Przykładowo,telematketing dzwoni pod dany numer komórkowy by zaprosić na prezentację w miejscowości X,a okazuje się że jego aktualny właściciel mieszka na drugim końcu kraju.I tak,przez kilka miesięcy odbywa się kilkanaście całkiem owocnych “ewentów”.Niemniej te działania nie są w stanie zliwidować większego problemu.Firma jest od jakiegoś czasu źle zarządzana (szerszy problem-szczegóły pomijam) oraz odczuwa spadek sprzedaży-ewenty okazały się tylko dorażnym panaceum. W R. panuje niepewność,kadra biurowa została zredukowana,wprowadza się cięcia kosztów. Nic nie wpływa bardziej demotywująco na handlowca niż taka sytuacja,zatem zaczyna się stopniowa spirala w dół. I w tym momencie docieramy do osoby Pawła Matysa. To właśnie faktyczny bohater tej opowieści. Pochodzący z Białegostoku (rocznik 83) poznaniak,wcześniej siedzący w finansach,gdzie dorobił się jakichś pieniędzy-w tym okresie mieszka już w najbardziej luksusowych poznańskich loftach przy ul.Ułańskiej.Osobowość o tyle ciekawa,że jest to człowiek niezbyt może bystry,ale za to bardzo cwany.Zwłaszcza druga z cech stanie się ogólnie znaną,a dojdzie jeszcze brak skrupułów w prowadzeniu biznes.Ale po kolei.W okolicy roku 2010 poznaje on dziewczynę (inicjał jej imienia to A.),pracującą jako handlowiec w Remesie.Znajomość nie rozwinie się jakoś szczególnie, ale zaowocuje pozyskaniem przez PM wiedzy,jak funkjonuje branża bezpośrednia,i na mniej więcej jakich prowizjach.Więc jak to w życiu bywa,pomysł na biznes zostaje podpatrzony. Mając takie know-how,PM zorganizuje niebawem swoją pierwszą firmę branży bezpośredniej.To osławiony później Eco-Vital,który zaczyna od sprzedaży zestawów naczyń. Na początku na niewielką skalę.Dwie bodajże grupy sprzedażowe,oparte o dwóch prelegentów wyrzuconych z innej poznańskiej firmy za nadużycia (czyt. wałki) .Zatem status firmy w porównaniu z Remesem to “maluch”.A w tej branży do pewnego poziomu działa skalowalność-im więcej grup sprzedażowych,tym większe zyski.Gdy działało się wtedy na tym rynku,szybko zyskiwało się tego świadomość.Tymczasem w firmie R. dzieje się coraz gorzej.W 2011 odchodzi z niej bardzo dobry menager (inicjał jego imienia to P.),który przez jakiś czas dyrektorował nawet całemu Remesowi,potrafiący jedną ręką poprowadzić kilkuset osobową firmę tego typu,i który był współautorem pomysłu eventów-pomimo tych zalet nie został doceniony finansowo.To główna,choć jak wiem nie jedyna przyczyna odejścia. Zaczepia się w jakiejś małej firmie,ale po kilku miesiącach zostaje podkupiony przez Pawła Matysa do Eco-Vitalu. I to jest moment,gdy w R. zaczyna się spadek po skosie w dół (spółka zamknie się w 2012 roku),zaś EV rozkwita jak za dotknięciem (menagerskiej) różczki.Handlowcy widząc słabe perspektywy w R. i znając jednocześnie skuteczność menagera P. ,stopniowo przechodzą do EV.Tym sposobem poważna część kardy sprzedażowej zasila w szybkim czasie Eco-Vital. Inni, z innych firm, są pozyskiwani na wszystkie możliwe sposoby, łącznie z podkupywaniem co lepszych, działa też swoisty “środek ciężkości”, w branży jest bowiem głośno o nowo powstałym potentacie,i możliwych zarobkach,więc jak czarna dziura Eco-Vital przyciąga do siebie mnóstwo ludzi.Ale oprócz starych wyjadaczy płynie też tutaj młodzież bez doświadczenia zawodowego,dla których często będzie to pierwsza dobrze płatna praca.Wszystkich połączy entuzjazm,że oto w niepewnych czasach pojawia się szalupa ratunkowa przyjmująca z otwartymi ramionami każdego kto chce do niej wsiąść ,i to jeszcze oferując bardzo dobre pieniądze (jak się później okazało,sporo z tych zarobków trzeba było odliczyć na poczet kar finansowych wlepianych za cokolwiek). Niemniej w ciągu kilku miesięcy tworzy się swoisty kombinat sprzedaży bezpośredniej.W latach 2011-12 Eco-Vital będzie miał około 100 grup sprzedażowych,jeżdzących w teren tydzień w tydzień,oraz weekend w weekend.Miasta i miasteczka są obrabiane na okrągło.Żadna inna firma w tej branży nie dobiła do takiej wielkości.Ruszają na nowo eventy i to w ilości do potęgi-przynajmniej przez jakiś czas,a przy skuteczności-do której przyczyn zaraz dojdę-zyski miesieczne kręcą się w okolicach siedmiu cyfr,zaś pierwszą bynajmniej nie jest jedynka.Klientów na prezentacje ściąga się różnymi sposobami.Powstają call-center,przedstawicielstwa regionalne (tego też żadna firma do tej pory się nie dorobiła) później regionalne call-center, m.in. w Białymstoku. I tu na moment przystaniemy,robiąc odwołanie do “Wilka z Wall-Street”,bo nasuwają się analogie-i to w kilku aspektach.Po pierwsze dość szybko w branży rozniosła się wieść,że dobre wyniki w Eco-Vital robi się pod wpływem białych proszków,a już co najmniej skrętów w nie do końca śnieżno białej bibule,i że jest na to odgórne przyzwolenie.W mojej osobistej opinii PM wyniósł to z branży finansowej-ale mogę się mylić.Tak czy siak (i tu druga analogia),w EV bardzo szybko skorelowało się to z filozofią: “po nas choćby i ściernisko” (a i tak wrócimy tu za tydzień przeczesać i wycisnąć ponownie) czy-żeby było bliżej filmowi:”klient ma kupić lub umrzeć”. Bo rzeczywiście,wraz z eksplozją obrotów, pojawiło się nastawienie: za wszelką cenę,bez skrupułów,i “nie przyjmujemy zwrotów”. Dość szybko głośno się zrobiło w branży o stosowanej przez nich wolnej amerykance sprzedażowej. I nie tylko w branży. Zaczęły się pojawiać artykuły w mediach ogólnopolskich,regionalnych,Uwagi TVN,Fakty,Wyborcze….,także UOKiK. Długo to trwało (i niczego w sumie nie zmieniło),i dość długo media miały na tym pożywkę.To stosunkowo niedawna sprawa, więc na pewno cześć osób jeszcze to pamięta. Poza tym dużo zostało z tego w necie. Jednak pomimo to, Eco-Vital w najlepsze jechał do przodu na białych sterydach.Ta sytuacja miała jednak inny efekt uboczny: pod wpływem nagonki medialnej,z rynku zaczęły znikać konkurencyjne dla EV firmy,robiąc jej więcej miejsca do działania. I teraz dochodzimy do ważnej kwestii finansowania. Jak już wiadomo, poważna część umów sprzedażowych (lekko licząc 70% ) oparta była o raty. Gdy zaczął się medialny dym, banki kredytujące stanęły przed dwoma problemami: gwałtownym spadkiem wpływów od innych firm (które jak już wiemy zaczęły padać nie wytrzymując konkurencji), oraz wypixelowanymi logami kredytodawców,widocznymi w reportażach interwencyjnych w TV.Wypixelowanymi-owszem,ale nadal łatwymi do skojarzenia.Tego zaś żaden bank nie lubi. Do tego doszły skargi od klientów oraz sprawy z UOKiK. W efekcie stało się to,co stać się musiało.Eco-Vital został w pewnym momencie odcięty od udzielania rat.Najprawdopodobniej jednak w EV spodziewano się tego,i nie tyle liczono się z tym,co założono że to nastąpi jako oczywisty efekt tak agresywnej sprzedaży.W konsekwencji, gdy po raz pierwszy banki odcięły kredytowanie,plan kontynuacji był już gotowy-w oczywistej postaci….Spółki-córki,spółki-wnuczki,spółki-pociotkowie, kolejne firmy,na kolejnych figurantów-niektórych nawet łatwych do zidentyfikowania,bo z grona współpracowników.Opis tego oczywistego mechanizmu tutaj:
  https://www.facebook.com/558079784206245/posts/928191577195062/
  Nowe i kolejne firmy powstawały nieomal co miesiąc.
  I teraz dygresja.Dla mnie osobiście wielką zagadką było, jak bank kredytujący, zaczynając współpracę z nowym podmiotem który eksploduje obrotami zaraz po założeniu, nie był w stanie połapać się z kim ma do czynienia? W rozmowach naszej branży padały sugestie o zbyt dużych pieniądzach (do stracenia) Nasuwały się też podejrzenia o łapówki (stare znajomości Pawła M. z branży finansowej ? to akurat nie potwierdzone). I tak do co najmniej roku 2017 kolejne wcielenia Eco-Vitalu,Mat-Medica, (rubryka “powiązania kapitałowe”-> http://www.infoveriti.pl/osoba-krs/Matys-Pawel-Konrad/d5248ce2ce0fd63eaac319b9360a9fe1.html )
  …wysysały rynek pomimo “niesprzyjających okoliczności przyrody”.A banki nie reagowały.Mechanizm powtarzał się wielokrotnie.Nowa firma dostawała zgodę na udzielanie rat,po czym gdy zaczynały spływać skargi,następowało cięcie,a po nim wpływał (albo już czekał na rozpatrzenie) kolejny wniosek o zainicjowaniu współpracy,złożony przez kolejny po(d)miot od EV.
  Cały czas należy tutaj pamiętać,że przy okazji działań “sprzedażowych”, budowano bazę danych.Do legendy branży przeszły kary finansowe stosowane w EV za różnorakie przewinienia,w tym za nie zebranie odpowiedniej ilości nowych kontaktów z prezentacji.Jak to mogło wyglądać? Na przykład tak. Handlowiec mówił do starszej pani: “…no to chociaż niech pani poleci nam jakieś osoby, jak pani nie umie znaleźć w telefonie to ja pani pomogę…” I co ta starsza kobieta,wymaglowana w trakcie rozmowy handlowej wielominutowymi naciskami i presją, stojąc przed perspektywą przeżycia pomimo że nie kupiła,miała zrobić? Ratowała się dla świętego spokoju podaniem telefonu (lub numerów).
  Nie byłem bezpośrednim świadkiem takich zdarzeń, ale słyszało się tyle i takie rzeczy o tym co się dzieje na pokazach EV, że stawiam każde pieniądze na to że-nie tyle że miało to miejsce-ale że było to normą,i jestem pewien że ten zakład wygrywam.No a wracając…jakie numery były w telefonie starszej pani? Dzieci,wnuki,sąsiedzi,dalsza rodzina.A można,nawet siedząc obok właścicielki telefonu,wyeksportować sms-em na swój własny, jej bazę kontaktów?Na pewno się kobieta połapie co miało miejsce.Skrupuły?Ej…przecież wszedł proszek,a może trzy red bule,poza tym kasa i kary.Pierwsza praca,uczyli na szkoleniu,wszyscy tak robią w firmie.
  Idąc dalej,myślę że Eco-Vital przy swoich pieniądzach kupował również bazy numerów komórkowych,i w oparciu o regionalne call center,jakimś tam sposobem sortował sobie rejonizacje,albo może już je miał w cenie zakupu,nie wiem jakie wtedy były możliwości w tym zakresie.
  Jesteśmy zatem w drugiej połowie lat 2010-tych.Gdzieś tak koło 2016 rynek przypominał już zgliszcza,ale nadal był obrabiany jak tylko się dało.Był zatem Eco-Vital w kolejnych odsłonach (najbardziej znana to wspomniany przed momentem Mat-Medic),w całości bądź w postaci kilku podmiotów nadal aktywnych sprzedażowo (tu brak już mojej wiedzy), i stado jakichś małych firemek kilku-kilkunasto osobowych,które korzystały z resztek różnych baz danych-także odpłatnie z EcoVitalowej.Bo pojawiła się dla tej drobnicy taka właśnie usługa z ich strony.Opinie były takie,że drogo,ale zapewniają frekfencję,i to młodą relatywnie wiekowo.Szczegółów średniej wieku nie znam,ale coś musiało być na rzeczy.Na pewno była też opinia,że “baza już przejechana przez Eco-Vitala,ale i tak najlepsza z dostępnych”.Czyli że przez kilka lat zbierane adresy dawały nadal jakieś owoce.Szefami firm call-center były oczywiście osoby wcześniej związane z Pawłem Matysem.Niby chodziły słuchy,że ktoś tam od niego się odłączył, wyniósł bazę danych i poszedł na swoje, ale logika nakazywała mniemać, że to wybiegi, bo choć pod stopami PM już od dawna był gorący grunt (media używały nazwiska),to czemu nie miał by działać dalej, skoro nikt go nie zatrzymał,nie kojarzył z wyglądu (poza branżą oczywiście), a coraz lepiej szła sprzedaż usług call center (-> chyba wtedy już nie tylko dla branży bezpośredniej) Skoro coś działa,to kto by to porzucił.Znacie ten typ człowieka.Grał go Leonardo di Caprio w filmie … itd.
  Ale zaraz…właśnie…jakim sposobem “nikt go nie zatrzymał”? Po pierwsze pytanie,czy rzeczywiście były nakazy.Nie wiem,a plotek na ten temat było zbyt dużo by się rozeznać.Po drugie,przypomnijmy sobie że PM pochodzi z Białgostoku.I połączmy to teraz z informacjami,które zaczęły wypływać już nawet w okolicach 2014 roku, o ucieczce firmy a to na Białoruś,czy wg innych plotek na Ukrainę ( w sieci jedyna wzmianka o tym jest tutaj: https://www.gowork.pl/eco-vital,721780/rozmowy-kwalifikacyjne )
  Rzeczywiście, jeszcze gdy w PL wszystko się kręciło, padł chyba znów podsypany śniegiem absurdalny pomysł, by sklonować biznes za wschodnią granicę. Naprawdę trzeba brać duże dawki by sądzić,że przy tamtejszej sytuacji gospodarczo-zarobkowej coś takiego wyjdzie-rekieterów i niechęci narodowościowe pomijam. Ale padły dyrektywy dla handlowców, by uczyć się jezyka.Z tego co wiem poległa przede wszystkim sprawa tamtejszych systemów ratalnych.Było też ciche marudzenie i niartykułowane głośniej opory ze strony “jego wesołej kompanii” (kolejna analogia do “Wilka….” wobec perspektywy przenoszenia się z mieszkaniem na wschód. Niemniej jakaś próba przeszczepu się odbyła, i z tego co wiem P.Matys mieszkał jakiś czas za wschodnią granicą.
  Teraz znów zrobimy wracamy do drugiej połowy lat 2010-tych.Koło 2017 roku o branży sprzedaży bezpośredniej jest już raczej cicho, czasami jakieś resztki są przez UOKiK dobijane karami,o P.Matysie i jego biznesach cisza. Tylko gdzieś koło 2018 dociera do mnie informacja, że pod Toruniem odbył się jego ślub (chyba z partnerką z którą był od czasów eksplozji EV),i że regularnie bywa w Polsce doglądać działania firm,czy wręcz, że cały czas tu jest. Jeśli tak, to musiał być skuteczny w miganiu się (zmiana toższamości wyrobiona za wschodnią granicą?), bo niby przecież “prokuratury wszczynały śledztwa” (cytując wtedysiejsze media) w okresie największej nagonki. Albo po prostu sprawą nie zajął się żaden organ na poważnie.Na pytania “jak łatwo się migać po tylu spółkach?” odpowiadam sobie szacunkami. Liczę kilkadziesiąt milionów z działalności EcoVital + kontynuacje, w tym cały czas do dzisiaj (o czym już za momencik…) działające profitowo call center.
  No właśnie…bo to przecież jeszcze nie koniec historii-przyszedł czas na połączenie tego co było,z tym co było przed chwileczką i tym co jest jest teraz, i oczym jest artykuł.
  A przed chwileczką był rok 2019, gdzie w Polsce po wprowadzeniu ustawy regulującej OZE,wybucha fotowoltaika.
  Pierwszy okres to czas, gdzie przy wprowadzonych dofinansowaniach z tytułu programu “Mój Prąd” łatwo o klienta. Powstaje dużo firm, i siłą rzeczy rynek dość szybko się zacieśnia. Trzeba zatem jakoś pozyskać klientów…I to o czym zaraz napiszę, i czego łatwo się domyślić, funkcjonowało na rynku fotowoltaicznym delikatnie od samego początku, ale od roku 2020 dało się szczególnie mocno zauważyć.Telefony. Kilkanaście dziennie latem 2020 to norma, bo usługa wydzwonienia spotkania sprzedawana była każdej firmie która zapłaciła. Skąd baza klientów? Hm…:-) W efekcie takiego natężenia połączeń, gdzieś w połowie 2021 ludzie wymiotują na dźwięk słowa fotowoltaika :-). Czy tylko od niego były te telefony? Nie sądzę, ale na bank za poważną ich częścią stoi firma (firmy?) bohatera mojej opowieści, czyli EuroCallCenter, zarejestrowana trafem dziwnym w Poznaniu (na necie są też wpisy o regionalnych oddziałach firmy czy też na Ukrainie -możliwe że to jakiś wcześniejszy adres albo kolejna spółka-zaraz do tego dojdziemy). W każdym bądź razie,jeśli ktoś siedział kolejno w obu branżach, to przy pierwszym kontakcie w sprawie zleceń na umawianie spotkań, skojarzył od razu usługodawcę. Ktoś jeszcze nie wierzy? Proszę bardzo…czy ten styl pozyskiwania danych czegoś nie przypomina? :
  https://globenergia.pl/czysty-powiat-i-rozmowa-z-robotem-czyli-jak-nie-dac-sie-oszukac-w-nieistniejacym-programie-dotacyjnym/
  (Po nagłośnionej “Czystej gminie” odbył się “Czysty powiat”,czyli co szkodzi jeszcze raz próbować z wyłudzeniem danych…Mają już w tym doświadczenie od lat)
  Teraz wiążemy ze sobą sznureczki jeszcze bardziej,i w tym celu mały cytat :
  “Skargi na działalność ukraińskiego call center[2] z oddziałem w Poznaniu złożyło przynajmniej kilka osób fizycznych i firm. Od sierpnia delegatura UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej) prowadzi kontrolę w firmie Euro Call Center[2]. „Czysty Powiat” to nie jedyny „projekt” realizowany przez tę spółkę. Firma organizuje spotkania w sprawie bonu turystycznego, zaproszeń na prezentacje usług medycznych etc. Jej działalność jest dość podobna do firmy, która prowadziła z Poznania podobną działalność kilka lat temu. Wówczas spółka została ukarana przez UOKiK[3] i po kilkunastu miesiącach upadła. ‘
  (źródło: https://ccnews.pl/2021/12/27/urzad-komunikacji-elektronicznej-bierze-sie-za-euro-call-center-i-czysty-powiat/ )
  Jeszcze trochę poszlak,łatwych do samodzielnego namierzenia.
  https://opinia-o-firmie.pl/madridistas-pawel-matys-mat-max-nieruchomosci-eco-vital-s-how-agency-base-event-show-case-forevent/
  Firma zarejestrowana kilkaset metrów od byłego? aktualnego? jednego z kilku? (to na pewno) miejsc zamieszkania PM, w opisanych wcześniej lofrach na ulicy Ułańskiej w Poznaniu. Pośród wymienionych spółek jest tam firma NIERUCHOMOŚCI ECO-VITAL.Wg. google maps nie zgadza się numer (zresztą w adresie z linku są dwa numery), żadnego nie wskazuje nawet Targeo-niemniej pod przyporządkowanym przed wujka numerem stoi niedawno wybudowany biurowiec.Idealny by zarejestrować skrzynkę pocztową na jakąś kolejną spółkę.Nota bene, o nieruchomościach i deweloperce PM jako formie reinwestowania zysków też było swego czasu słychać,więc nie jestem zaskoczony, zwłaszcza że znam jeden potencjalny adres, ale nie chce mi się już szukać i sprawdzać.

  Teraz moje wnioski na koniec. Pominę szerszy opis refleksji, że te same banki które dla zysku po cichu udawały, że nie kojarzą nowych spółek Pawła Matysa, mają teraz nawrót złej karmy, w postaci zagrożenia dla swoich klientów-może nawet tych samych których ułatwiły pozyskać poprzez przymykanie oczu na jego działania.
  Ale do sedna. Przy takim stylu prowadzenia biznesu, klientem na dane będzie (już jest) każdy kto zapłaci. Dołóżmy do tego kontakty nawiązane w okresie prób ekspansji na wschód (rosyjskojęzyczni wspólnicy w linku Infoveriti), i mamy odpowiedź na pytanie zadane w tytule, “Co łączy boty…” a właściwie “Kto łączy boty…”,plus jakie mogą być tego dalsze konsekwencje.
  Czy sprzedaż danych wschodnim złodziejom to wystarczający level przestępczości i powód, aby zainteresowały się tym stosowne i zaprzyjaźnione z ITbezpieczniakami instytucje ? Mamy już (zwłaszcza w aktualnej sytuacji) zagrożenie bezpieczeństwa państwa,czy jeszcze nie? (pytania retoryczne)
  p.s.
  Nie szukajcie go na zdjęciach google,nie ma.

  • #KTOSIK proszę o kontakt na mail w wolnej chwili. Ciekawe rzeczy piszesz.
   Także jesli ktokolwiek ma ciekawe informacje o ECC, Fg Energy i inyych proszę pisać na mail
   marcin_jakubik@discovery.com
   Marcin Jakubik TVN24

  • “gdzie jedna osoba poprzez założony przez siebie podmiot, zaorała do poziomu wyjałowienia jedną branżę”
   Ta jedna osoba jest nieśmiertelna? Nie ma adresu? Nie da się jej wysłać do grobu, albo na długie leczenie szpitalne?

  • Strasznie dluga pisanina. Ktos nawet moglby uwierzyc tylko:
   1. Sam koncept sprzedarzy bezposredniej jest generalnie chybiony, bo sensowne motywacje to bardzo waski przedzial (niektore rzeczy, niektorym ludziom w niektorych lokacjach) i generalnie nacisk na reklame nie jest tak potrzebny bo to wlasnie okolicznosci uzasadniaja sprzedaz/kupno. Generalnie widze sprzedaz bezposrednia jako proba odizolowania klienta od uczciwej konkurencji na czas trakcie przeprowadzania tranzakcji, jesli nie o najzwyklejsze oszustwo bo za slowa na papierze latwo odpowiedziec a starzej osobie zawsze mozna wcisnac problemy z pamiecia.
   2. Natomiast caly ten artykul wyglada mi na probe bronienia nieuczciwej branzy za pomoca mechanizmu kozla ofiarnego – branza specjalizujaca sie w oszustwach (klamstwach) nie moze sie bronic slowami, nie ma do tego prawa – chcesz to zrobic? czyny i dowody…

   Ps. A tak wogole smierdzi mi to wyjasnienie na kilometr. Uczciwy handel to liczby, kiedy sprzedawca ich unika znaczy to ni mniej ni wiecej ze robi cie w ciu*…

  • WkurzonyBiałyMis# jak sam zauważasz “strasznie długa pisanina” ,a sądząc po twoim stylu merytoryczno-ortograficznym (oraz brak zrozumienia i niedostrzeganie intencji), to mogę tylko potwierdzić: tak, przekaz zdecydowanie nie dla ciebie, nie męcz się.

  • Użyłeś waść po trzykroć zwrotu „w każdym bądź razie”, do tego po przecinku stawiamy spację. Faktycznie trudno się czyta taki długi i niezorganizowany tekst z błędami.

  • P4# a ty nie powinieneś być już dawno w łóżku?Dochodzi 19ta a ty zamiast kończyć bajki jesteś na forumdla dorosłych-rączki,ząbki i migiem pod kołderkę.

 61. Pojawił się nowy bot “Oliwia Bugajska”, dzwoni od polowy lutego 2022.
  Tak swoją drogą, czy ktoś jest wstanie podaj przyczyny dla których polskie władze się nie zajmują tego sprawami ?

  • bo mieszkamy w państwie z tektury

 62. Czołem, jakiś czas temu dzwonił do mnie ktoś z super ofertą na coś. Sorry, ale nie pamiętam. O dziwo podczas krótkiej rozmowy dowiedziałem się, że dzwonią z Euro Call Center. Skontaktowałem się mailowo na adres dostępny na ich stronie i dostałem taką odpowiedź:
  “Dzień dobry,

  w odpowiedzi na wiadomość informuję, że Spółka wykorzystuje numery telefonów, znajdujące się w pakietach, które każdorazowo nabywa od współpracującego ze spółką podmiotu – spółki PERSON GLOBAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Użhorodzie (Ukraina) przy ulicy Gagarina 101 lok. 107, 88000 Użhorod (Ukraina). Numery te nie są przekazywane innym podmiotom. W tym miejscu należy wskazać, że nabywane przez Spółkę pakiety danych nie zawierają danych pozwalających na identyfikację lub ustalenie tożsamości osób, z którymi Spółka się kontaktuje. Jednocześnie, Spółka nie dysponuje środkami prawnymi, technicznymi bądź organizacyjnymi, umożliwiającymi jej dokonanie identyfikacji podmiotów, z którymi następuje kontakt. Spółka nie jest również w stanie przypisać posiadanych informacji do konkretnej osoby fizycznej, do momentu bowiem ewentualnego podania przez rozmówcę danych osobowych, rozmowa odbywa się anonimowo.

  Wskazuję także, iż w przypadku wystosowania żądania wykreślenia numeru telefonu z posiadanej przez spółkę bazy, zostanie ono spełnione, w wyniku czego, konsultanci telefoniczni spółki nie będą się kontaktować w przyszłości.

  Jednocześnie, odnosząc się do aktualnych obowiązków Spółki wskazuję, iż: Administratorem Państwa danych osobowych jesteśmy my, czyli spółka pod firmą Euro CallCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zaporożu (Ukraina) przy ul. Elektrozawodska 3, 69065 Zaporoże, prawidłowo zarejestrowaną zgodnie z prawem ukraińskim w Krajowym Rejestrze Osób Prawnych, Osób Fizycznych-Przedsiębiorców oraz Organizacji Społecznych, prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy pod numerem 42021080, działająca poprzez swój oddział w Polsce: Euro CallCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Podgórnej 15, 61-828 Poznań, wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000799789, dla którego akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP: 2090005136, REGON: 384277103.”

  Tak więc, widzę dość bliski związek tej firmy z ukraińskimi tzw. pracownikami banków…

 63. Kiedyś mój znajomy, strażak z zawodu, poszedł na pokaz cudownych garnków co to same gotują i w ogóle bez wody. No to gościu (a był z niego już dziadunio, tylko że z tych strasznych :) wymyślił żeby mu jajka bez tej wody ugotować. No i laseczki od prezentaacji mając do wyboru wywalić gościa albo zjarać gar…wybrały to drugie.

  Do mnie nie dzwoni Klara ani Oliwia. Ale kiedyś w porywie wściekłości na dzwoniących z gównianymi ofertami, cofnąłem operatorowi zgody marketingowe jakie się dało, w tym o udzielani danych innym firmom, i w zasadzie się uspokoiło tak koło 2012. Ale dla służbowego telefonu już nie mogłem niczego wycofać. I dzwonili z garnkami, samochodami w salonie, ubezpieczeniami itp bzdurami częściej niż współpracownicy, I teraz pytanie – czy to wycofanie zgód marketingowych czy jakieś inne działania, niepodawanie telefonu byle komu itp, spowodowały taką różnicę?

  • @self
   Dla ustalenia uwagi – chodziło o ugotowanie kurzych jajek, na miękko np. Bez wody oczywiście )

 64. Ja miałem raz dzień, że te boty dzwoniły do mnie 6x w ciągu 2h – oczywiście odrzucałem takie połączenie. Zwariować można było…

 65. do mnie boty zaczęły dzwonic kiedy wystawiłem przedmiot na olx i podałem numer. też ktoś się powienien za to wziąć. Olx to jest w ogóle piękna historia. napisała mnie jakaś panna że bardzo się się jej zmywarka podoba i już za nią zapłaciła przez płatności olx. oczywiście otrzymałem linka. zapewniłem że zrobiłem scrren shot i przekazuję sprawę do organów ścigania. w tym momencie link zniknął i a numer przestał być aktywny w komunikatorze.

 66. Pulsoksymetr. PULSOKSYMETR! P. U. L. S. O. K. S. Y. M. E. T. R. !!!
  To jest współczesna polszczyzna? Polszczyzna 21 wieku?!?

  Non stop trzeba wyklucac o bezsensowna pisownie jakiegos slowa “bo gdzies tam w 12 wieku, brona miala skibe na prawa strone stad skibuuje sie przez 2 “u” ze wzgledu na “w” w slowie praWą” czy inne rownie wazne i aktualne mistyczne dyrdymaly (rolniczy analfabeta z tej strony, nie wiem nawet czy te slowa maja sens nawet uzyte w jednym zdaniu) – ale pulsoksymetr importuja bezmyslnie w absolutnie najdurniejszy mozliwy sposob.

  Po angielsku pulsEoXimetr:
  PULSE (ktorego e blukuje puls przed zjedzeniem o)
  OXY (gdzie oxygen jest w jezyku angielskim slowem potocznym oznaczajacym tlen, a sam przedrostek oznacza utlenienie)
  METR (koncowka oznaczajaca jakis miernik, standard miedzynarodowy praktycznie).

  A co mamy u nas? Przede wszystkim puls zjada o z oksy i zamiast puls-oksymetr mamy pulso-ksymetr, potem ktos inteligentnie wymienil x na ks, poniewaz “oksy” jest tak czesto spotykane poza podrecznikami z metalurgii (a z wlasnego doswiadczenia nawet w tych podrecznikach nie ma tez jakiejs szczegolnej obfitosci) i w rezultacie mamy miernik pulsacyjnego zaladowywania, jesli nie przypadkowy mieszajacy w glowie zlepek liter bo ilu polakow moze pochwalic sie znajomoscia starozytnej greki?

 67. Dręczą mnie na dwóch numerach od kilku miesięcy. Zmieniają swój numer już co kilka dni i próbują po kilkanaście razy o różnych porach dnia. Podejrzewam, że Nasze numery biorą z OLX. Dajcie znac jeśli kogoś męczą bez olx bo jestem ciekaw. Główne tematy to prąd-fotowoltaika i aktualnie jakieś super promocje z programu “Zdrowie”. Dzwoni oczywiście automat “Sobieraj” i teraz jakaś nowa. Ja odbieram i milczę i po 5sek się rozłącza ale czasem potrafią tak człowieka zdenerwować przerywając spotkanie lub pracę, że masakra. To się nadaje do pilnego śledztwa i ukarania bo nękane jest tysiące osób. Największą karą dla nich za to powinno być upublicznienie danych odpowiedzialnych za to a Polacy już sobie z nimi się policzą, szybciej niż prokuratura…

 68. […] to telefon z instytucji bankowej czy finansowej. Od razu się rozłączył i odrobinę zdziwił. O sprawie pisał między innymi Niebezpiecznik. Wśród teorii na taki stan rzeczy znalazły się takie wytłumaczeni jak: wyciek danych z call […]

 69. P4# a ty nie powinieneś być już dawno w łóżku?Dochodzi 19ta a ty zamiast kończyć bajki jesteś na forum dla dorosłych-rączki,ząbki i migiem pod kołderkę.

 70. Dzwonią, nękają, próbują naciągać na spotkania, fotowoltaikę – OSZUŚCI
  Zapraszają do lokalu u rejenta ul. dworska 7a Głowno. Postanowiłem zadzwonić tam. Właściciel lokalu nie chciał udzielić informacji kto organizuje spotkanie. Powiedział cytuje: ” przyjdzie Pan na spotkanie to Pan im powie co pan o nich myśli”, mówił też że nie pamięta kto u niego rezerwował salę. Bardziej dociekliwych zachęcam do dalszego drążenia tematu może to jest jakiś trop.

 71. Z przed chwili 4 telefon. Każdy z innego numeru.
  Asmanta call center UL. 3 MAJA 49C / 6, 61-728 POZNAŃ
  fundacja zdrowie
  Chełmno
  młyńska 7
  Mariusz Zieliński

  szybki osint, w Chełmnie na tej ulicy i pod tym numerem jest apteka zarejestrowana
  fundacja zdrowie jest w Wawie

 72. Dziś już nie dzwonił bot tylko p. Jolanta.
  Oczywiście std. gatka, fundacja zdrowie oferuje i ma przygotowanego tym razem laptopa..
  Zapytałem o dane osobowe skąd pochodza i kto jest admistratorem danych. Pani do mnie że wyraziłem zgodę !! no proszę, ale nie podała gdzie wyraziłem zgodę i skąd pochodzą dane// to prosze mi ją przedstawić (zgodę).
  Administratorem danych jest Firma Asmanta CallCenter zarejestrowana w Poznaniu przy ul. 3 maja 49C/6.
  PO.VIII NS-REJ.KRS/19004/21/255
  Numer KRS: 0000920149
  1.Oznaczenie formy prawnej – ODDZIAŁ ZAGRANICZNEGO PRZEDSIĘBIORCY
  Data dokonania wpisu 15.09.2021

  .Siedziba i adres zakładu głównego
  przedsiębiorcy zagranicznego
  1 – kraj UKRAINA, woj. OBWÓD CHARKOWSKI, powiat —, gmina —, miejsc. ŁOZOWA ul.
  SZEWCZENKA, nr 30, lok. —, kod 64600, poczta ŁOZOWA

  FILATOVA
  VIKTORIIA
  DYREKTOR
  os. reprezentująca firmę
  SHPORT
  YULIIA

 73. Polecam sprawdzić powiązania na stronie :

  https://aleo.com/pl/firma/asmanta-call-center-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-oddzial-w-polsce-poznan

  ciekawe info. 5 spółek, jedna fundacja, 6 ludzików

  • Andrii Iakovenko lub Andrii Yakovenko – osoba powiązana z tym podmiotem chwali się że ma patenty na algorytmy analizy głosu i wideo.
   https://www.f6s.com/andrii-iakovenko

   YULIIA SHPORT występuje tylko na instagramie jako jakaś dziewczyna z Bułgarii

   Viktoriia Filatova jest prezesem MCC TRANSPORT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

   Siedziba WIERZBIĘCICE 44A / 21B 61-568 POZNAŃ to fikcja, nikt tam o nich nic nie słyszał; lokal jest pusty;

   Ciekawe że Call Center, a nie można się do nich dodzwonić i wszystko jest tam zorganiozwane, żeby nie dało się nikogo pociągnąć do odpowiedzialności;

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: