18:14
23/7/2021

O tym jak od roku, codziennie, masowo przestępcy (głównie ze wschodnim akcentem) dzwonią do Polaków i okradają ich metodą “na pracownika banku” pisaliśmy szerzej w maju. Nagraliśmy nawet film, który na YouTube obejrzało ponad 640 000 osób. Większa świadomość Polaków sprawiła, że przestępcy zmienili lekko atak i poprzedzają go najpierw telefonem z innych instytucji.

Dwa tygodnie temu opisaliśmy warianty z KNF-em, BIK-iem i “automatem” mówiącym o nieautoryzowanej transakcji. Dziś, od jednego z Czytelników zdobyliśmy nagranie kolejnego wariantu. Też dzwoni automat, ale tym razem podszywa się pod numer …departamentu cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Posłuchajcie jak brzmi początek takiej rozmowy i ostrzeżcie znajomych!

Numer z którego dzwonią oszuści:
+48 22 245 59 22,
+48222455922,
+48 22 2455922,
+48 22-245-59-22

Chcesz wiedzieć jak dalej wygląda rozmowa i na czym polega oszustwo? Zobacz nasz filmik zawierający pełen zapis rozmowy ze złodziejami:

Przeczytaj także:

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Pierwszy!!

 2. Jeśli nie potwierdzam, mam powiedzieć “tuuut”?

 3. “Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.”

  xD xD xD xD xD

 4. Ale co mam powiedzieć, gdy nie potwierdzam podejrzanego logowania? Nic się z tego artykułu nie dowiedziałem. ;)

  • …słuchawkę odłóż / rozłącz się / odwróć telefon pleckami do góry (tylko niektóre modele ;)

 5. Pegazus bez skrzydeł .Jak by kto chciał.NSO Group

  https://vx-underground.org/tmp/

 6. A o co chodzi z tym samym numerem telefonu w czterech notacjach?

  • Podejrzewam, że chodzi o ludzi którzy szukają takiego numeru w google i dzięki temu trafia na ten artykuł

  • Jak odpowiednio (w poziomie, w pionie na krzyz) dostaniesz liczby ktore wypadna na najblizszej kumulacji totolotka!! (^_^)

   Ewentualnie te nudziarstwa co zasugerowal Czeslaw :p

 7. To tylko pokazuje jakim zartem jest dla bankow ochrona klientow przed wyludzeniami…

  A dokladniej: brak jasnozdefiniowanych, logicznych i prostych (najlepiej zunifikowanych na poziomie miedzybankowym) standardow postepowania w takich sytuacjach, ani informacji/edukacji ich dotyczacych.

 8. […] zapoznaj się z naszym opisem kilku aktualnych wariantów tych oszustw (i roześlij je znajomym). Zapisz się też na nasze darmowe cyberalerty, dzięki czemu otrzymasz […]

 9. Konieczność zainstalowania oprogramowania anydesk czy teamviewer przez kogokolwiek z banku czy skądkolwiek nie brzmi ani trochę wiarygodnie. Dziwne, że ludziska dają się na to nabrać. ;-)

 10. […] że oszustwo na pracownika banku to scam, który nagłaśniamy na Niebezpieczniku od 2 lat. Złodzieje podszywają się pracowników […]

 11. “jeżeli pottwierdzasz…”

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: