15:39
14/8/2014

Jak dowiedzieliśmy się ze źródeł bliskich jednej z atakowanych sieci, za atakiem na strony prezydent.pl gpw.pl stoją w istocie siły prorosyjskie. Zresztą Cyber-Berkut na swojej stronie przyznał się do ataku.

Cyber-Berkut przyznaje się do ataku

Oświadczenie Cyber Berkutu w sprawie ataków

Oświadczenie Cyber Berkutu w sprawie ataków

W wolnym tłumaczeniu, Cyber-Berkut pisze, że:

Polska jest sponsorem ukraińskiego faszyzmu, który morduje ludzi z południowego-wschodu Ukrainy. Polska mieszając się w interesy innego kraju naraża życie i interes swoich obywateli.

Na ukrainie działa prywatna armia Ministra Spraw Wewnętrznych polski, Bartosza Sienkiewicza, “ASBS Othago”. Sienkiewicz to przestępca wojenny.

Dziś Cyber-Berkut zaatakował główne polityczne i finansowe zasoby polskiego internetu i domaga się wycofania z terenu Ukrainy polskich sił

www.prezydent.pl
www.gpw.pl

Jesteśmy Cyberberkutem, Nie zapomnimy, nie przebaczamy!

Interesujący jest wątek prywatnej armii Sienkiewicza. Chyba pierwsze niedobory polskich jabłek dają się we znaki… ;-)

Atak z gatunku dziecinnych

Atak, którego ofiarą padły strony prezydenta i Giełdy Papierów Wartościowych nie jest z gatunku tych, które powodują wycieki danych czy kradzieże informacji. To zwykły DDoS, jaki za kilka dolarów przeprowadzić może byle gimnazjalista. Nie potrzeba do niego ani finezji ani kunsztu, a z pewnością wielkich “hackerskich” zdolności. Nazywanie atakujących hackerami czy nawet włamywaczami to poważne semantyczne nadużycie. Gdzie im do Alladyna2, którzy przez 2 lata z rzędu włamywał się do sieci wewnętrznych polskich ministerstw, w tym Kancelarii Prezydenta.

Trzeba jednak przyznać, że DDoS wycelowany w organizacje polityczne w odpowiednim momencie jest w stanie wywołać odpowiednie zamieszanie, głównie medialne. Może też pełnić funkcję odwrócenia uwagi od innych, trwających w tym samym czasie, a cichszych ataków.

Dlatego apelujemy do dziennikarzy, którzy będą opisywali te incydenty, aby pamiętali, że sieci i systemy teleinformatyczne zarówno Kancelarii Prezydenta RP jak i Giełdy Papierów Wartościowych to nie tylko ich strony internetowe — często serwisy internetowe pełnią jedynie funkcję wizytówek, są hostowane na odesparowanych, zewnętrznych wydzielonych serwerowniach i ich problemy z reguły nie mają żadnego wpływu na pracę faktycznych wewnętrznych systemów informatycznych urzędów czy firm.

Czy będzie odpowiedź Polaków?

Teraz chyba warto rozpocząć przyjmowanie zakładów, jak szybko polskie botnety odpowiedzą CyberBerkutowi… Cyber-Berkut zdaje się być przygotowany — korzysta z ochrony anty-DDoS-owej CloudFlare’a, co oznacza, że ataki sieciowe mogą być utrudnione, ale niekoniecznie ataki aplikacyjne. Cyber-Berkut zapewne korzysta też z darmowego konta CF, które chroni przed atakami sieciowymi tylko przez kilka-kilkanaście minut, a potem wyłącza “upierdliwego” klienta.

PS. Pozdrawiamy Cyber-Berkut, albo innego prorosyjskiego sympatyka, który grzeje w nas teraz z botnetu na WordPressie. Jeśli ataki na strony prezydenta i GPW wyglądały tak samo, to chyba jesteśmy przykładem, że pomimo ich trwania można spokojnie przeglądać stronę i trollować w komentarzach :-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

51 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. A najciekawsze jest to że oni korzystają z CloudFlare..
  Jednak technologia USA nie taka zła:)

  • Już samo skorzystanie z komputera, internetu, komórki itp. oznacza skorzystanie z technologii USA. Nawet jeśli Rosjanie kiedyś stworzą własne procesory (już próbują), to i tak będą one musiały być zgodne z technologią USA, bo osobiście trudno mi sobie wyobrazić komputer z procesorem niezgodnym z architektura x86, ewentualnie ARM. Tak więc nawet wrogowie USA np. Al.-Kaida nie mówiąc o jeszcze brutalniejszych islamskich bojówkach z Iraku czy Afryki (nie przesadzajmy, Rosja jeszcze militarnym wrogiem USA nie jest, choć USA scenariusz ataku ze strony Rosji, Korei Płn. i kilku innych państw niedemokratycznych musi brać pod uwagę) są zmuszeni do skorzystania z technologii USA przeciwko owemu USA i generalnie Zachodowi. Zachód jest więc ofiarą globalizacji (następstwo zakończenia zimnej wojny), bo jego własna technologia jest wykorzystywana przeciwko niemu.

  • Jakie już próbują? Paaanie… oni zawsze mieli swoje procesory i cały sprzęt. Inna sprawa, że te “rodzime” produkcje zostały wyparte z rynku dosyć szybko i sprawnie dziesiątki lat temu ;]

  • Panie Pawle,Pan jest informatykiem po jakiejś uczelni czy rządowym Adminem ? Na ARM i X86 świat się nie kończy,one są tylko najpopularniejsze obecnie,ale wszystko idzie rekompilować.Co do Rosjan – nie zdziwiłbym się gdyby ich Bajkały były ostatecznie lekko przerobionymi SPARCami,tudzież przerobioną wersją kompatybilnego LEONa albo nawet OpenRisc1000 (choć chyba jest zbyt powolny). Osobiście obstawiałbym raczej zasugerowanie się T2 Oracle,bo sam bym tak zrobił,gdybym potrzebował własny procek bliski 2 ghz “na jutro”.Przy czym – ja nie jestem specem od mikroprocesorów itd – przynajmniej póki co.Problem to może będą mieli z własnym GPU ewentualnie, albo z własnymi FPGA jak będą chcieli je zrobić wystarczająco wydajne.Procesor,a nawet postawienie płyty głównej i kilku podstawowych kart jest opisane w literaturze naukowej.Od groma jest podręczników,źródełek w VHDLu i Verilogu po internecie,reszta to eksperymenty praktyczne,wydanie kilku miliardów i sprzęt.

 2. Dziecinny czy nie, atak zostal przeprowadzony wzorowo i wszyscy sie obesrali.

 3. No niezle, niezle, ale Ubaw, gimbusy zddosowaly nam wizytowki w internetach, such a shame :))

 4. Już nieżyją.

 5. Nie ma co, czas wycofać się z Ukrainy!

 6. Czyżby was też zaatakowali? Cloudflare coś komunikuje.

 7. “wycofajcie wojska bo wyłączymy wam stronę!!!111jedenaście”. Boże jakie to naiwne i dziecinne.

 8. Nie tylko komunikuje, ale i strajkuje po włosku, więc dostać się nie można… ;]

 9. Ale mają teraz przerypane jak sie Polscy Hakerzy wnerwią to im tą strone na wordpresie ropier****

  • Bo właśnie w internecie jest przedłużenie czy raczej odbicie realnych konfliktów zbrojnych, etnicznych itp.

 10. Ponownie piszecie coś o rosyjskich chakierach i znowu cloudflare się odzywa, przypadek? :D

 11. A skąd, taki run czytelniczy, że im serwery wysiadają!
  Niebepiecznik największą stroną informującą o rosyjskich hakierach!
  ;]

 12. Moim zdaniem prowokacja mająca prowadzić do zimnej “cyber-wojny”… Oczywiście w stylu katiuszy, zero finezji, byle dużo, a w coś się trafi…

 13. “Nie zapomnimy, nie przebaczamy” – słodkie jak szczeniak w koszyku

 14. No tak. Pewnie jakis pryszczaty rosyjski licealista.
  Teraz pewnie na prawo i lewo (oczywiscie w zaufaniu ;) rozpowiada jak mu sie udalo zchakowac :) serwery Polszy :)
  Pewnie Katie Iwanowna tu dziez inna Tanie zawrywa na patriotyzm. Gorzej bedzie gdy polaczki zwiedza sie kim w rzeczywistosci jest ten dub-bubak (durna pala po ichniemu).

 15. Kultura rosyjska to się skończyła w 1917 roku.

  • Otóż to, teraz mamy post-Sowietów.

  • Żałosna jest twoja wiedza ”ktoś” na temat Rosji ale złośliwości nie zmienia historii, nie pogrąża dokonań i takie teksty dowodzą kompletnej ignorancji lub chamstwa a na drugie to nie ma lekarstwa!

  • Niezły troling, a teraz podaj argumenty albo zamilcz ;] Jakie by tam sowieckie dokonania nie były, ludobójstwa na masową skale nic nie usprawiedliwi.

  • Ile Putin płaci za takie teksty?

 16. Chyba ktoś dzisiaj nie smarował się maścią…

 17. Brakuje działu: Jestem prezydentem. Co robić? Jak żyć?

 18. ” 360_no_scope 2014.08.14 15:53 | # | Reply
  Dziecinny czy nie, atak zostal przeprowadzony wzorowo i wszyscy sie obesrali. ”

  No chyba żartujesz, każdy może sobie ściągnąć Low Orbit Ion Cannon i wpisać adres www. A to że strona jest off to jeszcze nic nie znaczy.

  • Co nie zmienia faktu, że wszyscy “niekumaci” się obsrali… Ty też jakiś niekumaty.

 19. Defejs stron rządowych w wykonaniu znanego rosyjskiego hakera o nicku “503 Service Unavailable” :)

 20. […] Berkut nie ustaje w “atakach” na krytyczną polską infrastrukturę. Teraz ich celem są m.in. hakobo.art.pl, dagami.lodz.pl, bilgoraj.cerkiew.pl czy usgtarczycy.pl. […]

 21. Najlepiej wyłączcie komputer z prądu!
  Mikrofalówke także, może i ona się okaże prorosyjska, zbnutuje sie i otrzymacie gorący talerz pełen zimnego żarcia. :)

 22. […] Link 1 – atak na stronę prezydenta i GPW […]

 23. Mimo wszystko ciała dano, że prezydent się nie otwiera.

  • Introwertycy tak mają ;)

 24. Gdyby nie wyczyny Lenina, Stalina i spółki byliby teraz drugimi Stanami Zjednoczonymi, a co najmniej drugą Wielką Brytanią, a tak to ponad 100 lat w plecy w dziedzinie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego…, ale, nic to, wymrą i te teraźniejsze sukinsyny i naród będzie się odradzał, czego każdym trzymanym za mordę narodom życzę!

 25. A propos ostatniego akapitu: nie, nie dało się wczoraj wejść na Niebezpiecznika. Przynajmniej ja nie mogłem. Udało mi się otworzyć index, kliknąłem link do tego artykułu i wyskoczył mi CF.

 26. Tekst trąci prowojenną antyrosyjską propagandą. Moja opinia jest taka: każdy kto medialnie atakuje dowolną ze stron zgłasza się na ochotnika do walki w ewentualnej wojnie.

  To konflikt pomiędzy potężnymi grupami kapitałowymi a nie pomiędzy społeczeństwami. I jak zwykle ginąć mają zwykli ludzie otumanieni bzdurnymi hasełkami?

 27. adrb/Zygmunt
  Pytanie jest następujące jeżeli mówimy o ludobójstwie: Nazim – wybaczamy chociaż miało miejsce niesamowite ludobójstwo, mordercy ukraińscy polskiej ludności (poczytaj co robili dzieciom i kobietom) nic nie mówimy bo taka jest taktyka, rosjanie be chociaż to komunizm jest odpowiedzialny za ludobójstwo ale macie w rodzinie komuchów to zamknąć mordy Polacy, USA i Izrael strzela do dzieci ale jak powiedziała pani Clinton …this fog on the war… wiec nikt nie jest winny, Syria wywołujemy wojny ale my Ci lepsi, wiemy kto za tym stoi ale zachodu nie krytykujmy bo może nie dostane pracy w UK lub USA, Putin i tak nam nic nie da to na całego potępiamy nie tylko jego ale odmawiamy praw do dokonań kulturalnych Rosjanom!!! Niejaki ktoś powiedział coś głupiego ale to nie boli, i tak w dalej. KTO ZATEM JEST TROLEM! Jak to mówią prawda boli a komusza mentalność ciągle wygrywa w Polsce.

  • Wszystko dobrze, tylko pomyliłeś skalę tych wydarzeń co najmniej o kilka zer. Wiesz już czemu o jedynych zbrodniach się mówi więcej a o innych mniej?

   Nie potrzeba żadnej propagandy ani wielkiej dedukcji by odkryć, że gdyby Rosja się nie mieszała to ludzie by teraz na Ukrainie nie gineli. Co niektórzy mogą to nazywać “antywojenną rosyjską propagandą”, ciężko jednak oszukać głos rozsądku.

 28. Prezydent.pl nadal leży, a jest godz. 13:00 piątek (święto). Będzie tak leżeć do poniedziałku, aż jakiś student zatrudniony na umowę-zlecenie przyjdzie do roboty? Wstyd.

 29. Drugie zdjęcie od lewej (z tych czarnobiałych mających ilustrować rzeź na Wołyniu):
  http://www.dsh.waw.pl/pl/3_740
  http://www.dsh.waw.pl/galerie_photo/_20101025122510/dziewczynka.jpg

  Fotografia Juliena Bryana, amerykanina który w 39 roku przebywał w Warszawie i uwiecznił na zdjęciach i filmach tragedię jej mieszkańców. Te zdjęcie (jak i relacja filmowa) jest zbyt znane, że nawet nie trzeba guglać by wiedzieć, że to nie “Wołyń” co oczywiście nie umniejsza i nie neguje tego co działo się i dzieje na Ukrainie.

  Zresztą podobne celowe wykorzystywanie fotografii lub filmów wraz z błędnym opisem to juz nie pierwszyzna (np. Syria czy Irak).

 30. Trzeba zaproponować serwisom rządowym CloudFlare, przecież ich chyba stać na takie rozwiązanie

  • Cloudflare jest darmowy i na darmowym koncie całkiem sporo potrafi.

 31. Skopiowane z dyskusji na ekspedyt.org.

  INTERNETOWE FSB W TROCHĘ KRZYWYM ZWIERCIADLE:

  1.USA to zbrodniarze w przeciwieństwie do Rosji i Związku Radzieckiego.

  2.Niemcy to „Hitlerowcy”, ale mogą odkupić swoje winy robiąc Rosji dobrze.

  3.Litwini to „Żmudzini” i „dzikusy”. Prawdziwy Litwin to Białorusin.

  4.Ukraińcy to „banderowcy”.

  5.Każdy, kto okazuje Ukraińcom szacunek jest „banderowskim psem”.

  6.Żydzi to Żydzi – bycie Żydem jest samo w sobie zbrodnią, a samo słowo „Żyd” obelgą.

  7.Żydem jest każdy, kogo my uznamy za Żyda.

  8.Unia Europejska, to szaleńcy i złodzieje, co prostują banany i okradają nas, bo nam za mało dają.

  9.Polska nie powinna należeć do NATO, ponieważ NATO i tak nas nie obroni, a bezpieczeństwo może zapewnić nam tylko oddanie się pod opiekę Rosji.

  10.Wydobycie gazu łupkowego byłoby zbrodnią, ponieważ wymaga pieniędzy, a miliony polskich dzieci umierają z głodu.

  11.Dozbrojenie polskiej armii byłoby zbrodnią, ponieważ miliony polskich dzieci umierają z głodu.

  12.Budowanie gazoportu jest zbrodnią, ponieważ miliony polskich dzieci umierają z głodu.

  13.Kraje szczęśliwe, sprawiedliwe i dostatnie to Rosja, Białoruś i Armenia.

  14.Rosja daje nam gaz, bo jest dobra. Bierze od nas pieniądze za gaz, ale te pieniądze nie są jej do życia potrzebne.

  15.Rosja jest samowystarczalna. Jeżeli coś importuje, to tylko po to, żeby pomagać innym krajom, które zdechną, jeżeli Rosja od nich czegoś nie kupi.

  16.Polscy ministrowie jedzą ośmiorniczki, gdy miliony polskich dzieci umierają z głodu.

  17.Pan Prezydent Putin żywi się suchym chlebem zbieranym po domach, a zaoszczędzone pieniądze przeznacza na dożywianie sierot, które i bez tego są syte, pulchne, rumiane i uśmiechnięte.

  18.Należy bez walki dać Rosji wszystko, czego zażąda, to Rosja okaże nam miłosierdzie – choć może zabrać wszystko, to jednak trochę nam zostawi, bo jest dobra.

  19.Rosja jest potęgą, bo ma dużą powierzchnię i gazy.

  20.Za czasów PRL było super, bo każdy miał pracę za 10 dolarów na miesiąc i mógł za to kupić 1000 jajek, a dziś za 10 dolarów nie można kupić tylu jajek.

 32. @adrb

  Podasz może jakiś przykład “imperium” nie dopuszczającego się ludobójstwa? Z dowolnej epoki, chcesz to sięgaj do starożytności nawet… Nic nie znalazłeś? No widzisz… a te współczesne? USA, UE? Też mordują, prawda? aaale nie na swoim podwórku a ludzie przecież zawsze chętnie wybaczą najohydniejsze nawet zbrodnie popełnione na kimś innym, o to chodzi? No ale agresja wobec własnych obywateli też im tak całkiem obca nie jest, całkiem śmiało sięgają po stare sprawdzone metody gdy społeczeństwo odważy się podnieść głowę (patrz np. brutalne pacyfikacje manifestacji przeciwko wojnie w Iraku czy rozpędzanie protestów przeciwko “reformom gospodarczym” w południowych krajach UE).

  Dlaczego zatem dostrzegamy tylko “rosyjskie zło”? Bo my – UE-USA-NATO walczymy w imię dobra przeciwko siłom ciemności? A podobno “ludobójstwa na masową skale nic nie usprawiedliwi”…. Relatywizm moralny w praktyce.

  @Zygmunt

  Putin nie musi płacić, to działa dokładnie na tej samej zasadzie co w przypadku antyrosyjskich tekstów – ludki coś tam usłyszą w tv i wybierają sobie stronę, podatni na propagandę popierają tych co bliżej i głośniej wrzeszczą (np. stają się wrogami Rosji), mniej podatni lub oryginalni (we własnym mniemaniu) często wybierają drugą stronę choćby po to aby się wyróżnić. Bardzo rzadko ktoś zauważa, że przecież można nie popierać żadnej ze stron albo i nawet obie krytykować, nie pozwala na to czarno-biały przekaz propagandowy. Kukiełki na sznureczkach prostackiej propagandy nie zauważą oczywiście, że ich “wybór” żadnym wyborem nie jest.

  • Trochę za dużo polityki na tych stronach ale by było to jasne w moim przypadku zawsze staram się widzieć dwie strony i jeżeli ktoś jak USA potępia Chiny czy Rosję a wiadomo, ze od lat 70-80 tych jest to nie demokracja ale totalna inwigilacja (Bamford, Elsberg i inni) to trzeba coś powiedzieć!
   Nienawidzę kłamców a USA to totalny kłamca! Prostaczki jak nie maja argumentów to piszą a ile Putin płaci. Prawda zawsze Cie obroni? Chyba to już nie jest aktualne!

  • Sam serwis prowokuje dysputy polityczne zamieszczając prowokacyjne njusy wpisujące się doskonale w prowojenną i antyrosyjską retorykę obecnych władz RP (co ciekawe gdy pojawia się coś na temat USA to winą obarcza się NSA/CIA/administrację a nie kraj jako taki a Rosja zawsze winna jest w całości, łącznie z moskiewskimi bezdomnymi). Co do twierdzenia jakoby USA “od lat 70 80” są takie jakie są proponuję zapoznać szerzej z tematem, np. czytając taki tekst – http://wolnemedia.net/polityka/demokracja-%E2%80%93-dynamit-w-rekach-ludu/

   Poza tym, może taki (niedokładny) cytat z klasyki polskiego kina: “Nie interesuję się polityką – Ale polityka interesuje się tobą”.

   Pozdrawiam i zapewniam, że nie jest moim zamiarem przepolitykowanie “niebezpiecznika”, po prostu czasem trudno nie zareagować na głupotę.

  • @norbo,

   “Podasz może jakiś przykład “imperium” nie dopuszczającego się ludobójstwa?”

   Które z tych Twoich imperiów zbliżyło się choćby na 1/100 (w samych tylko liczbach) do ludobójstwa popełnionego przez sowietów? To jest właśnie relatywizm o którym piszesz, stawianie znaku równości pomiędzy zbrodniami o zupełnie innej skali. USA są złe, bo podczas ich działań wojennych zgineło X tysięcy ludzi, za to Rosja jest jak najbardziej w porządku po wymordowaniu milionów swoich i nie swoich obywateli.

   Bardzo mnie też interesuje kogo morduje z takim zapałem UE? Podając zmyślone fakty nie sprawiasz, że jesteś bardziej wiarygodny ;]

  • Każdy na swoją skalę, raczej trudno oczekiwać aby jakieś małe państewko liczbowo w czymkolwiek zbliżyło się do wielkiego. Może przelicz to sobie na jednego mieszkańca… ale… Czy ktoś kiedyś pokusił się o zsumowanie liczby ofiar wojen wywołanych i/lub prowadzonych przez USA po drugiej wojnie światowej? Liczby ofiar kolonizacji obu Ameryk przez ówczesne europejskie mocarstwa (Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Francja)? Liczby ofiar kolonializmu europejskiego w Afryce? Gdyby ktoś to policzył to pewnie liczby byłyby porównywalne z liczbą ofiar stalinizmu.

   Czy ktoś policzył liczbę ofiar śmiertelnych zbrodniczego kapitalizmu choćby ostatniej dekady? Liczbę ludzi cierpiących głód? Liczbę ludzi pracujących w niewolniczych warunkach? Liczbę pracujących w takich warunkach dzieci? – całkiem prawdopodobne jest, że w produkcji komputera, z którego teraz korzystam (albo tego, na którym ty to odczytasz) brały udział małe dzieci pozbawione dzieciństwa…

   Państwa UE tylko w ciągu ostatniej dekady biorą/brały udział w wojnie w Iraku, Afganistanie – to bezpośrednio i jawnie, pośrednio praktycznie we wszystkich krajach dotkniętych tzw. “arabską wiosną”, na Ukrainie, w Palestynie i w kilku państwach afrykańskich. Myślisz, że tam nie giną ludzie? Bardziej pośrednio – tego być może nie zrozumiesz, obywatele UE stale uczestniczą w wyzysku trzecioświatowych robotników (głownie produkcja w Azji Wschodniej ale także surowce z Afryki) – to też jest przyczyna wielu ludzkich tragedii, także śmierci…

   Ale wiem o co chodzi, dokładnie o to samo co w prasowych doniesieniach o kilku ofiarach śmiertelnych w jednym wypadku kolejowym – a o tym, że tego samego dnia w iluśtam wypadkach drogowych zginęło dziesięć razy tyle ludzi nikt nie mówi….

 33. Strona http://www.prezydent.pl/ przeniosła się na CloudFlare

  # host prezydent.pl
  prezydent.pl has address 141.101.127.107
  prezydent.pl has address 108.162.200.108

  # whois 141.101.127.107 | grep descr
  descr: CloudFlare CDN network

  • Czyli ofiary ucza sie od przestepcow. :-)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: