13:16
12/6/2018

Jeden z naszych Czytelników na stacji Kraków Główny wypatrzył coś takiego.

Mikrofony nie wzbudzają dobrych skojarzeń szczególnie w przypadku spółki PKP, która unikała odpowiadania na pytania o monitoring na dworcach. Mimo wszystko postanowiliśmy spytać PKP o ten mikrofon. Spółka nie chce zdradzać wszystkiego o monitoringu, ale liczyliśmy na to, że chociaż powie nam po co jest ten jeden mikrofon. I powiedziała.

Odpowiedź nadeszła od pani Doroty Szalachy z biura prasowego PKP PLK SA.

Panie Redaktorze, widoczny mikrofon na peronie I w stacji Kraków Główny, zamontowany jest w pomieszczeniu pracowników obsługujących megafon. Mikrofon ten jest integralną częścią wzmacniaczy megafonowych i służy do zwiększenia lub zmniejszenia siły głosu zapowiedzi i dostosowaniu go do standardów w zależności od sytuacji jaka jest na daną chwilę na tym obiekcie (np. ilość podróżnych). Chodzi zatem o regulację siły głośności w zależności od tzw. szumów otoczenia. Urządzenie nie ma funkcji nagrywania.

Teraz już wiecie. Ale nawet jeśli nie ma się czym martwić, zawsze radzimy wam zachowywać ostrożność w miejscach takich jak dworce. Nie powinniście tam swobodnie rozmawiać o ludziach, tajemnicach zawodowych czy sposobach dostępu do ważnych zasobów. Przypadkowy pasażer z boku może bardzo uważnie słuchać i może wzbudzać nawet mniej podejrzeń niż taki mikrofon… Zdjęć “przez ramię” w pociągach wykonalismy mnóstwo. Nasi czytelnicy też. Niebawem opublikujemy sporą galerię :)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

28 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kiedy “Na podsluchu”?

  • Nie ma czasu na podsłuchy – fotki trza pstrykać.

 2. Zwykły głośnik też może działać jak mikrofon! :)

 3. Doszukiwanie sie logiki w dzialaniach PKP moze byc zgubne.

  • A co dla Ciebie jest w tym nielogicznego? Akurat w tej sytuacji ktoś w końcu pomyślał.

 4. Czemu Wasza strona tak wolno działa? Jak w nią wchodziłem to minutę czekałem na jej załadowanie, a czasami przy wejściu w jakiś news mam info o awarii od cloudflare. To u mnie czy u Was?

  • U nich. Jak przystało na firmy z branży, strony kuleją.

  • Sam sobie odpowiedziałeś… skoro awaria cloudflare, to ani u nich, ani u Ciebie… tylko awaria cloudflare :)

 5. To nawet nie jest mikrofon kierunkowy.

  • A jakie to ma znaczenie, że „nawet nie jest kierunkowy”? Zresztą kierunkowy, to właśnie byłby zły wybór do tego działania. Ma tylko zanalizować poziom hałasu panujący na dworcu, żeby np. w sytuacji, w której będzie tam kilka osób, nie drzeć głośnikami, jakby ktoś chciał przekrzyczeć 100 tysięcy kibiców.

  • @Marcin Chodziło mi o to że kardioida nie jest dobra do podsłuchiwania z dużej odległości.

  • To Superlux CM-H8K, typowy pojemnik studyjno-estradowy. Może mieć ch-kę kardioidalną bądź superkardioidalną, w zależności od nakręconej głowicy ;)

 6. Jakość dźwięku na tym dworcu jest taka że najwyraźniej ten mikrofon nie działa :D
  Dowiedzenie się czegokolwiek z tych komunikatów graniczy z cudem

  • Czym innym jest poziom głośności, a czym innym akustyka danego pomieszczenia.

 7. Stawiam, że być może służyć to do mierzenia hałasu.

  • A ja stawiam, że być może nie czytałeś artykułu, który komentujesz ;)

 8. Właśnie kiedy “Na podsluchu”?

  • Nagrywamy w czwartek

  • @PiotrKonieczny a nagrywacie w jakiejś konkretnej lokacji czy w losowo wybranej lokacji :p ?

  • … i Memdump, lubię to.

 9. Czy Wy na poważnie z tym artykułem? Mam Was za poważny portal ale takimi artykułami… hmm…

 10. No mogli ukryć ten mikrofon trochę i nie byłoby sprawy, ale w zasadzie to mogli też zakupić jakiś lepszy, z osłoną przed wiatrami i takimi podobnymi… Ech ta PKP…

 11. U nas na śląsku taki mikrofon wykorzystywany jest do zbierania uwag i zażaleń. Działa to tak, że zbiera się grupa niezadowolonych ludzi, stają pod takim mikrofonem i głośno krzyczą… Efekt jest taki, że jest jeszcze gorzej…

 12. https://www.youtube.com/watch?v=gRMqZXIA8O8

 13. Polska na tle “Zachodu” jest jeszcze spoko pod względem inwigilacji: w USA w miastach montują podsłuchujące… latarnie oświetleniowe – tego nie było nawet w stalinowskich Sowietach!

 14. https://www.youtube.com/watch?v=FWB05oFun4k ;)

 15. Cala PKP to tylko podsluchy, donosicielstwo, wazelina

 16. ale robicie wtopę ! Chyba widać że to zwykły mikrofon, i nic przy jego pomocy nie podsłuchacie – chyba tylko przejeżdżający pociąg. Nie dajcie się tak nabierać !

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: