11:18
29/4/2013

Ciekawy filmik podesłał do nas jeden z czytelników. Widać na nim Mini Coopera, który jest odpalany przy pomocy nie oryginalnego, a wydrukowanego na drukarce 3D kluczyka.

Drukowanie kluczyków

Idea dorabiania kluczyków na podstawie odcisku w mydle to sztuczka stara jak pierwszy film szpiegowski. Kilka lat temu technikę udoskonalono na tyle, że mydło zastąpiono …zdjęciem (wykonanym przy pomocy np. teleobiektywu z kilkuset metrów) i prostym skryptem w MethLabie*.

Dorabianie kluczy na podstawie fotografii

Dorabianie kluczy na podstawie zdjęcia wykonanego teleobiektywem

Spadające ceny drukarek 3D znacząco jednak obniżają barierę wejścia w świat ślusarza-amatora (czyjegoś auta ;)

Autor filmiku do dorobienia kluczyka użył drukarki Markerbot (koszt ok. 6000 PLN) i plastiku ABS. Jak sam przyznaje, kluczyk jest jednorazowego (góra dwurazowego) użytku. Najciekawsze pytanie to jednak: “jak udało się obejść immobilizer?” — i tu cudów brak, autor przyznaje, że wydrukowany klucz umieścił chwilę potem jak “testowo” odpalił samochód oryginalnym kluczykiem — po prostu Mini Cooper zapamiętuje przez pewien czas uwierzytelnienie poprzez immobilizer.

Rok temu opisywaliśmy jak wydrukować kluczyki do kajdanek, więc nie powinno was zdziwić, że w internecie znaleźć można także video prezentujące otwieranie kłódki przy pomocy dorabianego kluczyka:

…nie wspominając już o tym, że na tego typu drukarkach można także drukować pistolety, idealnie dopasowane skimmery do ataków na bankomaty.

PS. Druk 3D w Polsce rozwija się dynamicznie; powstał już model polskiej drukarki 3D, a w Krakowie od dawna działa potężna społeczność miłośników druku 3D Materialination — chłopaki organizują pokazy i darmowe szkolenia, a także użyczają swoje drukarki do testów i prowadzą ciekawy sklepik z wydrukowanymi gadżetami (można podsyłać im także swoje projekty do druku przez internet — praktyczne porady jak to zrobić są tutaj).

___
* — tak, to żart ;-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

28 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Złodziej przychodząc ze sprzętem unieszkodliwiającym immobilizer, ma pod ręką sprzęt do przekręcania stacyjki :) I raczej pewniejszy.

 2. tylko jeszcze immo sklonowac i odpalamy maszyne. mozna tez bez drukarki 3d obejsc immo przez zlacze obd2. tak chcieli zajumac mojego LC. na szczescie bez sukcesu.

  • Zależy od samochodu. Dziesiątki różnych (oczywiście nie najnowszych) samochodów można odblokować dwoma-trzema urządzeniami. Dość tanimi, z chin.

 3. mathlab? prawie jak methlab
  a z tego co widzę po lekturce to zwykły matlab :)

  • i jeszcze “Markerbot” zamiast Makerbot, niebezpieczniku drogi, nie crowdsourcuj sprawdzania pisowni do użytkowników ;)

  • Nawet jasno stoi napisane ‘methlab’ :) Jak żartować to do końca :)

 4. Za 5 tys zł można zakupić mini-frezarkę CNC, na której wykonanie istotnych elementów broni palnej czy kluczyków jest łatwizną. Nie rozumiem tego szału z drukarkami 3D.

 5. “prostym skryptem w MathLabie” – chyba Matlabie (producent MathWorks :) bardzo popularne środowisko wśród inżynierów.

 6. Dzięki, że o nas pamiętacie :) Jeśli ktoś chciałby przetestować odpalanie swojego samochodu za pomocą wydrukowanych kluczyków, to chętnie przyłączymy się (i nasze drukarki 3D) do tego eksperymentu :)

  • Potężna społeczność? Stwierdzenie mocno na wyrost wobec grupki osób której nawet nie chce się używać forum ;-)

   30 tematów? Widziałem mniejsze fora na których było 100 razy więcej postów.

   Jak oni tak działają jak piszą na forum to ja dziękuję za taką społeczność ;-)

 7. Chyba chodzi o soft zwany “MeshLab”.
  A trójwymiarowy model jak już ktoś zauważył można “obrobić” na frezarce 3d,
  której koszt jest mniejszy, a kluczyk może być wielorazowy.

 8. Niedługo powstanie drukarka 3D wydrukowana za pomocą drukarki 3D wydrukowanej drukarką 3D… To będzie dopiero wyczyn!

  • Etam, to już jest. Podstawowe założenie projektu “Reprap”
   http://reprap.org

  • Yo dawg! ;-)
   http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/37362761.jpg

  • masz na mysli RepRapa? :)

  • Fajnie że RepRap drukuje całą elektronikę sterującą, okablowanie, itd. Naprawdę fajnie, nie wiedziałem.

 9. to wychodzi po wpisaniu w google METHLAB
  http://www.mappsd.org/Labs%20Photo%20Gallery.htm

 10. To może od razu, zamiast p…ć się z kluczykami, immobiliserem itd wydrukować sobie samochód ;)

  • AFAIR zrobili tak w ostatnim Bondzie.

 11. a czy da rade wyłapać czymś sygnał bezprzewodowego pilota do samochodu, którym otwieramy/zamykamy samochód? Tak jak było w filmie 60 sekund :) A w niektórych modelach jest nawet odpalanie auta z pilota :D

 12. W większości nowych samochodów klasy średniej i wyżej i tak kluczyk jest plastikowy/karta itp. Wiec i tak rozchodzi się tylko i wyłącznie o kod. który jest zwykle zapisany w komputerze samochodu, więc wystarczy kupić nowy kluczyk i przypisać dany kluczyk do danego samochodu.
  Ale do kłódki czy innych tradycyjnych zamków to świetny pomysł :D

  • W większości samochodów żeby to zaprogramować trzeba dodatkowy kod. Np w autach PSA jest dodatkowa karta-zdrapka, którą klient powinien dostać w salonie z samochodem.
   Druga rzecz – w autach “z kluczem” i pilotem inną rzeczą jest kod pilota, a inną kod klucza. Otwarcie samochodu nie oznacza, że możemy autem odjechać.
   Niemniej jednak – neutralizacja tego kodu nie jest zbyt skomplikowana.
   Usuwanie “immobilajzera” robi kupa ludzi za niewielkie pieniądze. Wystarczy programator pamięci i soft, który dla nieco starczych aut można nawet znaleźć na torrentach.
   Więc do odjechania samochodem wystarczy włamać się mechanicznie do samochodu, podmienić komputer na taki bez immo.
   Jak nie ma innych zabezpieczeń niż fabryczne to można samochodu szukać na okolicznych giełdach w częściach :)

 13. A dlaczego miałoby nie dać rady?

 14. Należałoby się dowiedzieć, kiedy immobilizer żąda ponownego uwierzytelnienia. Czy po zgaszeniu silnika i opuszczeniu samochodu “zapamiętane uwierzytelnienie” wygasa wraz z zamknięciem zamka centralnego? Jeśli nie, to chyba istnieje szansa, by po odejściu właściciela od samochodu złodziej – wykonawszy uprzednio duplikat klucza – podbiegł do samochodu i odjechał nim na “zapamiętanym uwierzytelnieniu”.

 15. immo w kluczyku dziala na krotki dyatans a po wlozeniu do stacyjki probkuje co kilka sekk do momentu wyjecia kluczyka (gdyby np zgasl na swiatlach). chyba tylko szybki lopez by sie wsliznal na zapamietanej ostatniej autoryzacji…

 16. >Rok temu opisywaliśmy jak wydrukować kluczyki do kajdanek
  To ja przeglądam poważną stronę o bezpieczeństwie komputerowym tyle czasu i jeszcze niczego się nie nauczyłem poza zdobyciem wiedzy co inni potrafią :poop:
  >a to jest fajne
  >to kieeedyś o poczytam jak to się dokładnie robi
  Niby jestem elektronikiem nie informatykiem, ale jeżeli przeleciało aż tyle czasu to powinienem wynieść zdecydowanie więcej niż sama wiedza “co się da zrobić”.
  Tyle rzeczy chciał się kiedyś człowiek dowiedzieć dokładnie “później” i poof prawie że bezproduktywnie przeleciał rok na tylko i wyłącznie tym co trzeba było robić. Aż mam ochotę sam sobie dać “po mordzie” za takie marnowanie życia

 17. Ja pierwsze, co chciałbym wydrukować na drukarce 3D, to kolejna drukarka 3D.

 18. Drukarki są wykorzystywane do wielu rzeczy z powodzeniem. Sam drukuje ale narazie małe elementy z żywicy od 3D desingers. Wiem jak ten sprzęt działa i widzę w nim wielki potencjał.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: