19:40
3/5/2015

BACKRONYM (Bad Authentication Causes Kritical Risk Over Networks, Yikes MySQL!) to nazwa na atak dotyczący MySQL, polegający na degradacji szyfrowania SSL/TLS pomiędzy klienckimi bibliotekami a serwerem MySQL. Błąd, jak przystało na nowoczesne podejście do informowania świata o “poważnych dziurach”, ma swoją stronę, logotyp a nawet Haiku ;-)

backronym

Z opisu znalazców błędu, zespołu bezpieczeństwa DuoSecurity, wynika, że błąd jest straszy i oznacza koniec internetu (tzw. “cyber-pompeje”). Trzeba jednak wziąć poprawkę na ironizowanie chłopaków z DS i po prostu zapatchować MySQL do wersji 5.7.3 lub wrzuć komunikację pomiędzy klietem a serwerem MySQL w tunel SSH.

Bardziej sensowny i mniej “hype’owy” opis błędu znajdziecie tutaj oraz tutaj.

Przebieg ataku BACKRONYM

Przebieg ataku BACKRONYM

Z wartościowych informacji — znalazcy udostępnili też kod exploita mysslstrip.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No cóż. Życzenie patchowania do wersji X w przypadku miażdżącej większości hostingów współdzielonych jest, delikatnie mówiąc, złośliwością, szczególnie gdy spora część z nich siedzi jeszcze na 5.1.

  Poszedłbym dalej, czy libmysqlclient i programy zależne w ogóle weryfikują certyfikaty SSL, które dostają?

  • Hostingi współdzielone, używające starszych wersji MySQL zwykle posiadają bazę danych na tym samym fizycznym serwerze, co WWW (czasem jest to rozdzielone pomiędzy wirtualne maszyny). Ataku MITM więc bym się w tym miejscu nie spodziewał ;)

 2. Ciekawą mają domenę TLD. :)

 3. Wole modern design :-D, ale przynajmniej domena fajna :-)

 4. Czy to dotyczy tez MariaDB?

 5. I Kan’t Use Kommon Language Spelling

 6. Tak, napisali, że dotyczy to również MariaDB.

 7. Czy ktos z kolegow zna rozwiazania w ktorym mysql jest dostępny pod publicznym ip? Nawet przy shared hostingu jest to maszyna z wewnętrznym ip. Wiec nawet do podatnego serwera sie nie wbijesz, chba ze masz logina do maszyny z www. Wg mnie troche ubarwianie.

 8. ten comic sans idealnie pasuje do pomysłu na nazwę i w ogóle całej otoczki, i to nie jest komplement

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: