13:00
14/12/2009

Facebook a prywatność

Nawet właściciel Facebooka nie do końca rozumie ustawienia prywatności w swoim serwisie. 300 z jego prywatnych zdjęć przez kilka chwil było dostępnych dla wszystkich. Dziennikarze oczywiście nie przepuścili takiej szansy i upublicznili foto-wpadkę… Jak to mówią, “What goes on the net, stays on the net. Forever“…

Poniżej zdjęcia Zuckerberga z misiem

f2

…i w roli misia ;-)

f1

Ustawienia Prywatności na Facebooku

Facebook niedawno zmienił stronę umożliwiającą edycję ustawień prywatności. Obecnie większość danych użytkownika jest dostępna dla wszystkich internautów, o ile użytkownik świadomie nie zabroni dostępu do profilu bądź jego części. Jeśli jednak tak technicznie zaawansowana osoba jak właściciel Facebooka ma problemy ze zrozumieniem tych ustawień, to co dopiero zwykły szary użytkownik Facebooka?

Obecnie imię i nazwisko, zdjęcie profilowe, płeć, miasto, lista przyjaciół i “Pages” są domyślnie dostępne dla każdego. Można oczywiście zabronić dostępu do tych danych, ale straci się wtedy możliwość znalezienia przez wyszukiwarkę serwisową, co w przypadku serwisu opierającego się na wyszukiwaniu znajomych może trochę krzyżować plany… Do momentu wprowadzenia zmian w polityce prywatności, użytkownik mógł ukryć powyższe dane i dalej być “wyszukiwalny”. Wygląda na to, że wielu takie rozwiązanie podobało się bardziej…

Do tej pory Facebook nie rozwiązał też jednego z najbardziej drażniących jego użytkowników problemu: braku możliwości ukrycia listy znajomych przed innymi użytkownikami portalu. Teraz każdy może się dowiedzieć, że przyjaźnisz się z liderem Ich Troje, albo tą rudą zołzą z 3b ;-)

Facebook popiera Google?

Najwyraźniej zmiany w Facebooku idą w zgodzie z niedawnym stanowiskiem Google, wygłoszonym przez Erica Schmita:

‘If You Have Something You Don’t Want Anyone To Know, Maybe You Shouldn’t Be Doing It On The First Place?

Skoro już jesteśmy przy cytatach, to podsumujmy całą sprawę cytatem dotyczącym portali społecznościowych:

Portale społecznościowe to bazy danych i zależności pomiędzy obywatelami, które rząd zawsze chciał mieć, ale nigdy nie był w stanie sam zbudować

No cóż, nowa polityka prywatności Facebooka na pewno usprawni rządowy zbierania informacji o internautach ;-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Pora się zastanowić, czy warto utrzymywać tam konto.

 2. Kto jest autorem tego drugiego cytatu?

 3. Jeden z słuchaczy na konferencji PTI poświęconej tematom bezpieczeństwa/prywatności, ok. 2 lata temu… niestety nie pamiętam nawet imienia.

 4. […] (czasami codziennie) informacje co robię, gdzie jestem (dokładnie co do metra!), co kupuję i kogo znam sami dajemy bardzo dużą ilość danych różnym służbom? “Taki problem mnie nie […]

 5. Zainteresowałam się tym tematem, ale z troche innego powodu. Interesuje mnie ochrona prywatności nie na Facebooku tylko przed Facebookiem. Bo skąd Facebook ma informacje, jakich znajomych mi zasugerować?!? Umieram z ciekawości!!
  Szukam o tym informacji, tu jest ciekawy artykuł: http://www.cafebabel.pl/article/28973/facebook-co-twoje-to-moje.html
  ale też w nim nic o tym nie ma:((

  • @Jowita: A to nie Tobie odpisywałęm kiedyś na e-maila, że to z książek kontaktowych Twoich znajomych? Z tego samego miejsca informacje o Twoim e-mailu trafiają w ręce spamerów :)

 6. Ale to chyba nielegalne?? To czy Facebook nie powinien zostać za to zamknięty??
  P.S. Nie, nie odpisywałeś mi.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: