16:36
27/10/2014

Wygląda na to, że mamy powtórkę z lipca 2014 — dziś w nocy do kilkudziesięciu polskich urzędów spłynęły e-maile od użytkownika “novoruskiller43” (novoruskiller43@mail2tor.com), który informował o podłożonej bombie.

Rekomendacja: nie ewakuować

Serwis poranny.pl opublikował oświadczenie wydziału d/z Aktów Terroru CBŚP:

Po dokonaniu analizy powyższej informacji na podstawie posiadanej wiedzy tut. Wydział d/z Aktów Terroru CBŚP informuje, że nie występują przesłanki do przeprowadzenia ewakuacji przedmiotowych obiektów. Z uwagi na fakt, iż wiadomość ta mogła być wysłana do wielu instytucji Wydział do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP rekomenduje NIE EWAKUOWAĆ obiektów, do których wiadomość wpłynie.

Rekomendacja: NIE EWAKUOWAĆ!

Godzina wydania rekomendacji* 6.25

Adresat* KWP Kielce, CAT ABW, RCB

Ale w Warszawie, i kilku innych miastach, pomimo rekomendacji CBŚ “NIE EWAKUOWAĆ” administracja niektórych budynków zdecydowała się zamówić sprawdzenie pirotechniczne i wyprowadzić ludzi na punkty zbiórek. Onet podaje, że wśród ewakuowanych budynków znalazła się m.in. siedziba Giełdy Papierów Wartościowych, która kilka dni temu została zhackowana.

Izrael tak strzega mieszkańców okolic, które będą bombardować...

Izrael tak ostrzega mieszkańców okolic, które będą bombardować…

Oto pełna treść e-maila:

—–BEGIN PGP SIGNED MESSAGE—–
Hash: SHA1

W tym urzedzie podlozono bombe oraz zasobnik z gazem bojowym Fosgen .
wyslano do was ruwniez korespondencje zarazona wirusem ebola . bomba
wybuchnie o 12:30
—–BEGIN PGP SIGNATURE—–
Version: GnuPG v1 – WinPT 1.4.3
Charset: UTF-8

Mp8n4d2sIWPXTMcJBJANOPkpKWdMsqk1K HkN3FCUOzc bN5RepE80Kk8MNjOoKq
5LBUYzC2oxExAL6/FVuxc5j2Cf2YPeJ/4vAAKBrBa14CHK41QpF4hioEeUtKXEoA
iczt6XX1UAWcLM43UPaLtR6hhUKzup0zRv5yTOkzWb/rMBPrQ9nldugLMyhQjB3

—–END PGP SIGNATURE—–

Jak widać, e-mail został wysłany przez bramkę z Tora i podpisany kluczem o ID: A256F37C52392A95. Całość przypomina więc e-maile z lipca 2014. Wtedy po kilku dniach Policja oświadczyła, że udało im się namierzyć sprawcę, którym miał być kierowca TIR-a …jednak po jego zatrzymaniu, z konta bombera dalej publikowano wpisy na jednym z Torowych forów internetowych. Nota bene, na tym samym forum pojawiła się odpowiednio posegregowana i przygotowana lista adresów e-mail polskich instytucji państwowych — być może właśnie z niej ktoś skorzystał dziś w nocy.

Poprzednim razem mainstreamowe media nie informowały o ogólnopolskiej ewakuacji, zapewne aby nie podsuwać pomysłów na zabawę innym żartownisiom. Ciekawe jak będzie dziś.

PS. Dziękujemy pracownikom instytucji rządowych, którzy przesłali nam e-maile otrzymane przez ich urzędy.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

52 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “ruwniez”

  No tym mnie zabił. Leżę martwy ze śmiechu :D

  • Przynajmniej wiadomo, że wiadomość na pewno wysłał Polak. Żaden obcokrajowiec nie wpadłby na to, że można walnąć takiego byka.

  • Gimbus.

  • Eh, widać, że wykazaliście się wysokim IQ.
   To specjalny zabieg, udaje, że ma problemy z pisownią lub gimbusa, aby służbom ciężej było go namierzyć. Idąc WASZYM tokiem myślenia, z maila można wywnioskować że jest ruskim 43-letnim zabójcą ?

  • Na prawdę musimy to przerabiać pod każdym tego typu newsem? Takie byki robi się celowo.

  • No sorry ale mail to nie pismo ręczne, nie da się zidentyfikować osoby po pisaniu maila.

   Litości…

  • @taaaaa: Poczytaj o lingwistyce kryminalistycznej.

  • Taaa, gimbusow/analfabetow przybylo i nagle bledy staly sie “celowym zabiegiem”. Pisanie “na prawde” tez jest celowym zabiegiem komentujacego wyzej?

   Biatch, please …

  • W tekście listu nie ma polskich liter i występuje tylko jeden wraz z literką “ó”, tą literę zastąpiono “u”, kiedyś tak się pisało specjalnie wyrazy z polskimi literami, z błędami ortograficznymi, żeby występujący wyraz w zdaniu nie zmieniał jego znaczenia.

  • Henry, spacja przed wielokropkiem sama się tam wkradła?

  • @Sky, “na prawdę”, hahahaha…

  • ehrozczarowanyIQpolakow, jak bardzo jesteś pewien, że ortografia jest trudniejsza, niż wykorzystanie tora do napisania maila?

  • @Stefan – O, dzięki. Nie wiedziałem, że tak to się zwie, a temat interesuje mnie od jakiegoś czasu. Fakt, z językiem jest jak z pismem. Można zmienić charakter, ale charakterystyczne cechy zostaną. A przy określaniu skąd jest piszący, to już prosta sprawa.

   Znacie jakieś charakterystyczne zwroty Polaków w angielskim? Kojarzę “go _to_ sleep”, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni.

 2. “Wysłana korespondencja zarażona wirusem ebola”
  Mam nadzieję, że e-mailem, bo poczta polska chyba przed wybuchem by nie zdążyła.
  A tak swoją drogą: Jakie objawy ma zarażona korespondencja? Kicha i dociera na zły adres?

  • Ale tak się zachowuje zdrowa poczta.

 3. Jakieś 3 tygodnie temu podobne coś miało miejsce w szkołach – do jednej z nich chodzę i jestem przerażony tym jak zachowały się szkoły (przynajmniej moja). Aż strach pomyśleć co będzie jeśli ktoś nie zrobi sobie żartów…

  • Jesli ktos nie zrobi sobie zartow to po prostu zdetonuje bombe, bez pisania maili.

 4. Września też dostała emilka http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/5742-alarm-bombowy-postawil-na-nogi-trzy-instytucje

 5. Warto dodać, że chodzi tu “ruwnież” o niedawno atakowaną GPW, która dziś na swojej stronie wydała komunikat, iż to zajście nie ma wpływu na przebieg sesji.

 6. Co moje ID klucza robi w tej wiadomości?
  Skąd się tam wzięło?!

  • Brawo, otrzymujesz nagrode dla najdowcipniejszego czlowieka stulecia.

 7. Faktycznie, w wiadomościach wieczornych dwóch najwiekszych prywatnych telewizji nie było o tym ani słowa.

 8. po inteligencji przekazu wyczuawam zwolennika jednej z partii tzw. prawicowych

  • Po ilości miłości sączącej się z komentarza wyczuwam zwolennika jednej z partii tzw. “przy korytku”.

  • No i czego kolego wkraczasz na teren, na którym się nie potrafisz poruszać?

  • Yac, zrobiłeś to samo myląc “czego” z “dlaczego”.

  • Przekaz nie może mieć inteligencji.

  • @CN – a Ty jesteś hiperpoprawny ;) Odczytałem to jako zabieg stylistyczny. Tak jak mówiąc komuś “Co chciał? Niech się nie wydziera, tylko wstanie i przyjdzie!” niekoniecznie popełnia się błędy, ale chodzi o zmianę tonu wypowiedzi :) Jest różnica w wartości emocjonalnej między “dlaczego się czepiasz?” a “czego się czepiasz?”, co nie? :)

 9. cóż, pewnie znowu ktoś, komu wydaje się, że w taki sposób walczy z systemem, znając życie właśnie struga z siebie anonimowego bohatera na forach gdzieś w darknecie.

  pozostaje pogratulować, bo:
  1) nie dość, że w urzędach nic nie robią, to jeszcze dzięki takiemu fałszywemu alarmowi mają całkowity luzik – można było legalnie nic nie robić, bo alarm
  2) szary obywatel który akurat musiał coś tam załatwić został kopnięty w zadek
  3) jak naprawdę ktoś zdecyduje się na jakąś głupotę, to niektóre urzędy myśląc że to znowu jaja mogą też się nie ewakuować i może to doprowadzić do tragedii.

  dobrze, że chociaż tylko urzędy, bo pamiętam jak geniusz rozesłał alarm po szkołach – robienie sobie takich jaj doprowadza do wyuczenia się bagatelizowania alarmów, bo są to nieustannie jaja. i jakiś psychol może to wykorzystać. dlatego robiących sobie takie jaja powinno się namierzyć i wsadzić tak na 10 lat, może w celi zmądrzeją.

  póki co gość tak powalczył z systemem, że dał części urzędasów dzień urlopu za swoją (i naszą) kasę z podatków. brawo.

  przy okazji widać do czego się przydaje tor w praktyce. jak widać narzędzie szalenie niezbędne światu. zwłaszcza temu przestępczemu.

  • Dobry post, ale dodam tylko jedno od siebie:
   Jak kiedyś pojawi się na prawdę tego rodzaju psychol – to wysadzi budynek bez rozsyłania maili.
   Za dużo filmów widzę, gdzie “zły człowiek” zawsze ostrzega bohatera przez próbą zabójstwa, żeby ten aby na pewno mógł wyjść z tego cało.

  • Jeśli to ma być powód zwalczania tora, to w taki sam sposób rozumując powinniśmy pozbyć się wszystkich noży, siekier, młotków itp., ale też wszelkich środków komunikacji, bo przecież przez nie giną ludzie… Niestety świat zmierza w takim kierunku, że takie narzędzia jak Tor stają się coraz bardziej potrzebne.

  • Akurat w us kozienice, jak zauważyłem, obsługa odbywała się normalnie. Zupełnie zamknięto jedynie na 1h.

  • Ja tam nie widzę nic złego, w urzędach i tak przez cały dzień, ludzie siedzą na allegro, tak musieli podnieść tyłki, z drogich fotelów i się przejść na spacer.Jak dla mnie to powinni mu przyznać jakąś nagrodę, za promowanie zdrowego trybu życia.

 10. Sądząc po ortografii, maile mogły wyjść od samego prezydenta

 11. Ciekawy tok myślenia… Najpierw wysadźmy budynek potem wyslijmy list z ebola.

 12. Zastanawia mnie w tej sytuacji tylko jeden aspekt. Jak to możliwe że ktokolwiek przeczytał takiego maila? Jak coś, co zostało nie spełnia podstawowych kryteriów poprawnego maila dotarło na serwery pocztowe? Może zamiast kosztownej akcji ewakuacyjnej powinno się wydać pieniądze na “antispam’a” w chmurze, bo jak widać lokalni admini mają problem z ochroną swoich serwerów.

 13. Inteligentnym inaczej komentującym błędy ortograficzne w mailu – przypominam: styl pisania jest dość łatwy do zidentyfikowania. Dlatego, jeśli zależy nam na anonimowości – to także styl pisania trzeba w takim mailu zmienić. Stąd między innymi – błędy ortograficzne (których się w życiu nie robi) – by utrudnić pracę służb.

 14. Jak widać (?) e-mail został podpisany kluczem o ID…. a jak to wyliczyć?

 15. RUWNIEŻ !!!! — tak wiem, że już 10 osób zwróciło na to uwagę, ale buyahahahah :D:D Panowie z CBŚ też pewnie sikali ze śmiechu czytając tą wiadomość.

  • Panowie z CBŚ oglądają takie wiadomości dobre kilka razy w tygodniu. Może za pierwszym razem było to zabawne, ale potem wydorośleli.

 16. Ciekawe jaką rekomendację wydano by gdyby e-mail doszedł też do biura Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP. O siebie to by się bali, a innych ludzi olewają.

 17. Media swego czasu (około 5 lat temu) bardzo dużo i często mówiły o TORze. Nawet w głównych wydaniach wiadomości oraz w programach typu Uwaga! czy Interwencja. Po co ? O tego typu rzeczach lepiej chyba nie mówić. Po co wiadomość o Internetowym podziemiu ma docierać do zbyt wielu? Pamiętam, że był wtedy na TOR niezły “bum”. Dobrze, że teraz nie pokazują obywatelom “co to jest bramka tor”…

  • Najlepiej w ogóle ludziom nie mówić o tym całym interncecie, nie dowiedzą się to i problemów będzie mniej.

 18. Błędy popełnia się, bo ludzie w komentarzach pod artykułami na Niebezpieczniku piszą że tak jest bezpieczniej :)

 19. novoruskiller42@mail2tor.com – to jest adres nadawcy, a nie 43.

 20. Po pewnym czasie nikt kto otrzyma taką czy inną informację o zamachu nie podejmnie żadnych kroków. Telewizja milczy, urzednicy pracują, uczniowie się uczą, w imie szczęśliwego narodu. Przypominam że nasze wojsko uczestniczy w operacjach wojskowych, które mogą odbić się w naszym kraju. Za PRL-u to u nas szkolili się terorysci, więc nasz kraj był bezpieczny. Przygotowanie służb jest zerowe, działają dopiero jak dostaną cynk lub jest za puźno. Więc znieczulanie to może być “przygotowanie do działań”. Dobrze, że u was ważne tematy są poruszane. Na koniec dodam, że każda informacja o podłożeniu powinna być traktowana bardzo poważnie. Po to są szczegółowe procedury na taki wypadek, więc powstaje pytanie kto tych procedur nie przestrzega, i gdzie ich odpowiedzialność.

  • “Każda informacja o podłożeniu powinna być traktowana bardzo poważnie”

   No to proszę – wystarczy że ktoś skonfiguruje botnet, żeby wysyłał takie “informacje” co godzinę do wszystkich możliwych adresatów – urzędy, szpitale, fabryki, szkoły, supermarkety… Będziemy traktować to bardzo poważnie i będziemy mieli permanentną ewakuację wszędzie. Za to wszyscy będą cholernie bezpieczni, nikomu włos z głowy nie spadnie.

   Bombers do not threat; threateners do not bomb.

 21. “Po to są szczegółowe procedury na taki wypadek”

  Procedury są po to żeby miernoty nie musiały wysilać mózgów i myśleć. Myśleć, czy to co się dzieje jest zagrożeniem, czy idiotycznym żartem. Podejmować decyzje a potem ponosić ich konsekwencje.

  Idzcie sobie dalej pooglądać TVN, leci właśnie 39 sezon tańca na lodzie. Tam nie trzeba przynajmniej używać mózgu.

  • Bronek, jak mniemam wszyscy mogą dzwonić do Ciebie z prośbami a to o sprawną ewakuację dworca kolejowego, a to o awaryjne lądowanie jumbojetem czy synchronizację świateł na Trasie Łazienkowskiej. Jako NIEmiernota takie sprawy załatwisz sprawnie, od ręki.
   PS Skąd wiesz, który sezon tańca emituje TVN?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: