15:49
11/2/2015

Opisywaliśmy już na naszych łamach Amerykanina, który skutecznie podszywał się pod pilota samolotu pasażerskiego (i 13 lat latał z pasażerami) — jak jednak informuje nas czytelnik kez87, Polacy też są nieźli w zabawie w przebierańców. Oto historia fałszywego majora, który — żeby było zabawniej, po latach skutecznego podszywania się, wpadł przez złą czapkę.

Spełniał marzenie z dzieciństwa…

O sprawie fałszywego oficera Wojska Polskiego informuje TVP. Marek P. 60-latek z Podhala, przez lata pojawiał się na oficjalnych uroczystościach państwowych i nawet dostał medal z rąk posła Edwarda Siarki! Odznaczenie przyznano awansem za obietnicę pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Fałszywy major na uroczystości

Fałszywy major na uroczystości, materiał Wiadomości TVP

Mundur wojskowy, a w zasadzie kilka mundurów, kupił przez internet. Odwiedzał w nim jednostki straży pożarnej, Wojska Polskiego i podawał się za majora, który ma znajomości w Warszawie. Proponował załatwienie różnych interesów — od pracy w kompanii honorowej po tańszy sprzęt. W zamian brał łapówki. Kwoty jednak nie były wielkie — bo jak mówi rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, która zatrzymała fałszywego majora — nie chodził o zysk, a o spełnienie marzenia z dzieciństwa, którym była służba w wojsku.

Policjanci podczas przeszukania mieszkania oszusta znaleźli także atrapę broni palnej, odznaczenia, ordery, odznaki, legitymacje służbowe oraz różnego rodzaju mundury.

Major wpadł, bo na jedną z uroczystości założył czapkę o niewłaściwym wzorze. To wzbudziło podejrzenie prawdziwych oficerów. Materiał Wiadomości znajdziecie tutaj.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kwiatkowski, czy to ty?

  • jak nic Kwiatkoś :)

 2. Za mundurem panny sznurem ;]

 3. Czekam kiedy w ten sposób ktoś zdekonspiruje naszego Dyzmę z Brukseli :D

  Wiem że to wątek polityczny, itp.
  Ale kiedy widzimy jak ktoś zaczyna od marynarki w kratowe wzory w Szansie na Sukces, a kończy jako “Prezydent Brukseli”, żadne inne postacie i wątki na myśl mi się nie nasuwają! :D

  • Oczywiście popełniłem baboła :) Miałem na myśli Prezydenta EU

  • Oj tam, od razu dekonspiracja – po prostu od trzech dni nie mogą go znaleźć :-)

  • Rozumiem, że według Ciebie tylko ludzie z wyższych sfer mają prawo osiągnąć sukces? Och wybacz, że ja taki maluczki w ogóle śmiem komentować Twoje słowa…

 4. Poszukajcie informacji o gościu nazwiskiem Rafał Wiejak. Podobna historia tylko wciąż nikt się nią nie zajął w mediach.

  • Czy to ten który podawał się za agenta specjalnego i jak go złapała policja, to uciekł z transportu po tym jak ktoś mu przekazał gaz?

  • Ten oszust Rafał Wiejak, ukrywający prawdziwe nazwisko, dostał wyrok 2 lata bezwzględnej odsiadki za swoje oszustwa na mat. budowlanych. Ciekawe, czy siedzi ? Wie ktoś może, bo niestety poszkodowany takiej wiedzy w tym kraju mieć nie może. Jeśli nadal nie garuje, to nie dziwi mnie zupełnie to, że się przebiera za wojskowego i nikt tego nie potrafi wykryć, a co dopiero ukarać.

 5. No tak, próbowałem zasugerować Irańczyków,i tylko wspomniałem o tym przypadku przy okazji (bo raczej dla mnie ubaw po pachy i przykład zdumiewających kompetencji niektórych), a tu ten gostek okazuje się bardziej “łakomym kąskiem”…

  Za to, że mnie wspomniano dzięki – aczkolwiek naprawdę lepszych tematów jest od groooma ostatnio (sam jestem póki co na poziomie lamer/newbie,więc wiecie – konkurencji robić nie tylko nie zamierzam – i nie mógłbym,zresztą pisuję o czymś nieco innym) – jak co, podesłać mogę, choć sugerowałbym wam postawienie web-pajączka i scrappowanie a potem human processing i jazda. Bo skoro GCHQ może :D (lovely horse). Aha – i dzięki za adres tego hackme. Może się przyda ?

 6. Mam osobistą prośbę. Czy mógłbyś powstrzymać się od komentarzy politycznych/ światopoglądowych na tej stronie. Jest tyle innych stron gdzie można dzielić się swoimi poglądami….

  • If “Czy mógłbyś powstrzymać się od komentarzy politycznych/ światopoglądowych na tej stronie. Jest tyle innych stron gdzie można dzielić się swoimi poglądami….”== “4 me” then if artykuł==npov printf(“ok\n”) else printf (“skoro inni mogą…:D\n”) } else printf(“sorki za wtrącenie się, też oczekuję bardziej technicznych, no chłopaki – nie dajcie się prosić :D\n”) }

 7. Cosplay mu nie wyszedl…. :)

 8. Kez – ~4U . Post był do bebok. Pisany z telefonu i odpowiedź na posta nie zadziałała.
  A “technicznie” rzecz uijmując – zakup aktualnego munduru, czapki. Dystynkcji nie jest wielkim problemem. Pytanie jak udało się “majorowi” wkręcić na imprezę i dostać medal ?

 9. To całe zdjęcie to fejk, co robią oficerowie WP wśród strażaków z OSP? :)

  • Sorki nie zobaczyłem filmu, bo z tej klatki tak to wyglądało jak opisałem… :)

 10. kompromitacja służb wywiadowczych. a on przypadkiem nie był szpiegiem? czy nie tak powinno się traktować “przebierańca” zadającego się z osobami mogącymi mieć dostęp do najbardziej strzeżonych informacji?

 11. Ciekawe czy Niebezpiecznik dostał pozwolenie na publikowanie materiałów z tvp1

  • Prawo przedruku.

 12. człowiek zapewne zainspirował się filmem pt. “Pułkownik Kwiatkowski” z Markiem Konradem :)

 13. Fajnie że Niebezpiecznik nie ma blokady pisania z Tora ;)

  Ten typ jest dobry widać jak łatwo można udawać kogo się chce.

  Od jutra będę udawał grubą rybę (prezesa nowego) Pko banku za 2 dni wylatuję postawić nowy pałac :D

 14. a mnie dziwi ten artykuł… no bo jak on się ma do security w IT? to nie onet żeby o czymś takim czytać…

  • Kevin Mitnick, “Łamałem ludzi, nie hasła”.

 15. To chyba jakiś odgrzewany kotlet, za duża zbieżność z tym:
  http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/677627,przez-lata-nauczyciel-udawal-oficera,id,t.html?cookie=1
  No chyba, że w naszej armii sami tacy oficerowie….

  • Samwuj to nie ta sprawa raczej. Na NFoW rzecznik żandarmerii wyjaśniał że zatrzymanie było kilka miesięcy temu, więc raczej w 2014r.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: