13:53
5/7/2018

W dniu dzisiejszym Parlament Europejski odrzucił projekt mandatu do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowych praw autorskich.  278 posłów głosowało za przyjęciem poprawek przedłożonych 20 czerwca przez parlamentarną komisję pRawną (JURI), ale 318 deputowanych opowiedziało się za ich odrzuceniem. 31 osób wstrzymało się od głosu.

O tym, dlaczego dyrektywa dotycząca praw autorskich jest ważna, pisaliśmy w tekście pt. Podatek od linków, czyli dlaczego reforma praw autorskich w UE powinna martwić programistów i każdego, kto korzysta z internetu?

Czyli co się stało?

Niedawno donosiliśmy o innym głosowaniu. Dlatego wiele osób zada następujące pytania. O co tu chodzi? To nie było już jakiegoś ważnego głosowania? Wygraliśmy czy nie? 

Odpowiadamy. Poprzednie głosowanie w komisji JURI otwierało drogę do przyjęcia nowego prawa ekspresowo, za plecami obywateli. Dzięki dzisiejszemu głosowaniu udało się odłożyć sprawę do września no i stanowisko Parlamentu stanie się przedmiotem debat, poprawek i kolejnego głosowania na następnej sesji plenarnej.

Dla dociekliwych – regulamin PE przewiduje, że głosowanie plenarne odbędzie się jeśli co najmniej 10% posłów do PE (76 osób) sprzeciwi się rozpoczęciu negocjacji z Radą na podstawie tekstu przegłosowanego w komisji.

Będą “rozwiewać obawy”

Sprawa “podatku od linków” i filtrów antypirackich (określana już jako ACTA2) wciąż wzbudza ogromne kontrowersje. Dlatego niepokojące jest to, że w oficjalnym komunikacie Parlamentu przedstawiono jedną tylko stronę medalu.  Zacytowano wyłącznie europosła Axela Vossa, który powiedział.

We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym.

“Rozwiewanie obaw” będzie polegało na przekonywaniu wszystkich, że wszelkie obawy dotyczące “podatku od linków” i filtrów są nieuzasadnione. Zapewne jeszcze nie raz usłyszymy, że wyrażanie obaw to “dezinformacja”. Dla równowagi wypada dodać, że organizacje obywatelskie uważają obawy za ciągle uzasadnione.

W przeszłości w oficjalnych komunikatach PE zdarzały się wypowiedzi europosłów przeciwnych przyjętym rozwiązaniom jeśli sprawa była kontrowersyjna. Dzisiejsze głosowanie wzbudzało wiele emocji co mogli zauważyć choćby użytkownicy polskiej Wikipedii. Została ona “wyłączona” na 24 godziny w ramach protestu (w praktyce użytkownicy byli przekierowywani na stronę z informacją o proteście).

Gdzie jest Twój europoseł?

Oto jak głosowali poszczególni europosłowie (głosy na + to te, które opowiadały się za przyjęciem tekstu JURI). Dokument źródłowy jest na stronie PE.

Ten tekst jest naszą drugą aktualizacją artykułu o pracach nad nowym prawem autorskim dla UE. To prawo powinno martwić także programistów.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

17 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dobrze, ze zaden z naszych glupkow nie byl za.

  • Jak nie byli za ? Tadeusz Zwiefka jako jeden z 15 europosłów głosował za przyjęciem poprawek do dyrektywy dotyczącej praw autorskich.

   Ustawę ACTA 2 rozbiją na małe części i po cichu będą wprowadzać. Już jedna bzdura przeszła z prawem do cytowania poparta przez europosłów między innymi z PO.

 2. Skoro chwilowo oddalono zagrożenie, więc Polacy, jak to Polacy, w większości spocząć na laurach.
  Raczej te najbliższe marsze będą ubogie.
  Dopiero we wrześniu znowu ludzie podniosą dup… pupe :)

 3. @Wujek Pawel
  frakcja ECR, PPE – lista mówi że “nasi” – mam na mysli Polacy, byli za…

  • Nie widze zadnego poslkiego nazwiska w ECR, PPE wsrod glosujacych za (+)

  • No to mamy Acta2, całe PO głosowało za.

 4. Nie mogę odkopać na liście głosujących Tadeusza Zwiefki, bydgoskiego eurpoosła który przepchnął tą ustawę w komisji. Dobrze, że po ofensywie medialnej PO zagłosowało rozsądnie.

  • A co mialo zrobic – popelnic zbiorowo sepuku?

  • Dziwne jest to, że nie ma go nigdzie. Ani Za, ani Przeciw, ani Wstrzymał. Buzka też w sumie.

  • Według tej informacji Buzek był nieobecny, ale faktycznie Zwiefka jakby zapadł się pod ziemię:
   https://wiadomosci.onet.pl/swiat/jak-glosowali-polscy-europoslowie-ws-reformy-prawa-autorskiego/1n321ym

   Swoją drogą, budujące jest, że protesty potrafią wpłynąć na postawę polityków – wygląda na to, że przeciw byli przede wszystkim posłowie z krajów, w których odbywały się protesty i sprawa została odpowiednio nagłośniona (blokady lokalnych wersji językowych Wikipedii) – w tym wszyscy polscy europosłowie :)

  • Zwiefka nie przyszedł na głosowanie

 5. Zgodnie z CIA Wikipedia zaliczyła incydent bezpieczeństwa.

 6. A informacji, że w Polsce były organizowane protesty to już widzę zabrakło ;-).

 7. I co? Komuniści z Zielonych i SLD obronili wolność w internecie? Na Wykopie tego nie przewidzieli…

 8. A zauważyliście jak mało na ten temat w mainstreamowych mediach :)
  Coś nie na rękę im było :P

  • Dlatego te “media” to jeden wielki szajs i sterowanie ludźmi łykającymi wszystko jak pelikany. Wystarczy sterować tym co pokazać a co nie, i można zdalnie sterować sporą masą dzikusów.

 9. Już przeszło :D Teraz możemy rozwalić facebook bez hackowania. Zgodnie z art. 13 “dostawcy usług internetowych (np. UPC, Orange czy niemiły administrator małej sieci osiedlowej) będą pociągani do odpowiedzialności prawnej za treści tworzone przez klientów i czytelników” (Spider’s Web), czyli publikując nielegalne treści na FB czy rozsyłając je za pośrednictwem Messengera lub Whatsappa może doprowadzić do bankructwa FB , może nawet do odpowiedzialności karnej ludzi tam pracujących :D Zablokują? Możliwe, ale jaki to problem zarejestrować nowe konto na inny nr telefonu? Przesyłajmy masowo linki do pirackich treści z prepaidowych kont rejestrowanych na nierejestrowane numery. Ciekawe czy ten komentarz spowoduje, że Niebezpiecznik zostanie pociągnięty do odpowiedzialności ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: