15:26
3/7/2015

* Godna pochwały reakcja NASK-u

Kilka dni temu na naszym FB wrzuciliśmy podesłany przez jednego z czytelników screenshot dokumentujący wpadkę NASK-u podczas rozsyłania komunikatu o niedostępności łącz. NASK ujawnił adresy e-mail (brak BCC w wiadomości do wielu nadawców).

11666242_10152942013596821_626259799607399711_n

Nie pisaliśmy o tym w ramach artykułu na niebezpiecznik.pl, bo e-maile w większości wyglądały na służbowe, a inaczej traktuje się ujawnienie adresów służbowych niż prywatnych. Mimo to, NASK wykazał się w tym przypadku postawą godną pochwały. Dziś rano dostaliśmy następujące oświadczenie, w którym NASK…

“(…) zgodnie ze zwyczajem przyjętym przez Społeczność, w związku z zaistniałym incydentem, przekażemy trzem szkołom publicznym materiały edukacyjne o łącznej wartości 3.000,00 złotych”

Brawa za postawę!

Pełną treść listu do społeczności Niebezpiecznik.pl znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.
 

21 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mam nadzieje, że przypilnuje redakacja czy napewno prezenty dotarły :)

 2. Czy możliwy w tym kraju byłby scenariusz, w którym firma A przez “przypadek” powoduje wyciek mało ważnych informacji tylko po to by mieć pretekst i publiczne poparcie dla przelewu “darowizny” dla firmy “charytatywnej” B?

 3. “Nie pisaliśmy o tym w ramach artykułu na niebezpiecznik.pl, bo e-maile w większości wyglądały na służbowe, a inaczej traktuje się ujawnienie adresów służbowych niż prywatnych”
  To wygląda jak by Wasz kolega dał ciała i trzeba było złagodzić całą sprawę. Upublicznianie mejli to upublicznienie. Nie sprawdzaliście każdego adresu. Poza tym chyba chodzi o zasadę i praktykę, i to czy są to adresy służbowe czy prywatne, nie powinno mieć żadnego znaczenia. Taka trochę moralność Kalego. Zrobi to ktokolwiek to samo zło. Zrobi to NASK to nie aż taka tragedia.

  A co do NASKu to rzeczywiście brawa.

  • A ja proponuję słownik poprawić. Nawiązując jednak do treści to w pełni się zgadzam z treścią (jakkolwiek błędnie by ona nie wyglądała xD )

 4. A czy ktoś to potem sprawdza, że oprócz deklaracji rzeczywiście coś z tego dzieciaki mają?

 5. Całe 3 złote? No no, postarali się ;)

  • No nie, u nas jest przecinek, więc prawidłowo.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_dziesi%C4%99tny

  • Z tego co się orientuję to w Polsce przecinek jest separatorem dziesiętnym, a nie kropka…

  • Czepiasz się. Osoby działające między różnymi platformami czy przy różnojęzycznych rzeczach (np. dokumentacji, ale też oprogramowaniu, które może przyjmować tylko obcą notację) mogą się łatwo zamotać. – Fakt, że numpadowa kropka jest przecinkiem na polskiej klawiaturze mnie czasem frustruje np. przy programowaniu.

  • @Ktosiek – miałem dokładnie ten sam problem, polecam przemapowanie klawiatury (na MacOS sprawę załatwia choćby Karabiner)

  • Po angielsku kropka to separator dziesiętny, a w polskim przecinek. Natomiast do oddzielania rzędów wielkości po angielsku używa się przecinka a po polsku spacji.

   3,000.00 – angielska notacja
   3 000,00 – polska notacja

   Zapis “3.000,00” nigdzie nie jest prawidłowy, a faktycznie najwięcej sensu miałoby uznanie, że to zapis angielski 3 złotych ;-)

  • A przepraszam, doedukowałem się: https://en.wikipedia.org/wiki/Decimal_mark#Examples_of_use

   Okazuje się, że NASK napisało liczbę po hiszpańsku ;)

 6. Mimo wszystko to kolejne książki dla potomnych. Plus za przyznanie się do babola :)

 7. Ale te maile są publiczne w sieci, szczególnie…

 8. No ciekawe podejście NASKu do wpadki, jednak to przecież biedna instytucja państwowo która jakiś czas temu stworzyła za “swoją” kasę firmę córkę NASK 4Innovation, zastanawia mnie skąd mieli te 3 tysiące złotych mam nadzieję że osoba która to wysłała nie została zwolniona i jej kosztem nie zostało to wszystko zrobione na pokaz…

  Swoją drogą uzyskanie informacji kto u kogo ma usługę dostępu do internetu nie jest wcale trudne do sprawdzenia.
  A jak się jest klientem tego samego dostawcy i ma się usługę BGP lub innego dynamicznego routingu to stworzenie sobie mapy chyba nie jest trudne :)

 9. Ciekawe… nikt się pod pismem od NASK nie podpisał.

 10. gdyby nie niebezpiecznik świat byłby straszny :)
  Niebezpiecznik jest jak partia wie, rozumie i wybacza.
  Dziękujemy

  • Obywatelu echo! Czekamy na twoją składkę!

  • my i tak wszystko robimy w ramach czynu społecznego, oczekiwanie dodatkowych składek jest nie na miejscu obywatelu Piotrze .

 11. niestety została zwolniona a jej pensja poszła na szkoły

  • No to mało się w NASKU zarabia.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: