20:53
27/7/2014

Równolegle z konfliktem na Ukrainie, którego internetowe echa już realacjonowaliśmy (dość dokładnie przewidując, co może się stać), w strefie Gazy trwają walki pomiędzy Palestyńczykami i Żydami/Izraelitami. Poza standardowym wysadzaniem się nawzajem w powietrze, prowadzona jest także walka informacyjna i elektroniczna. Poniżej przykłady.

Hamas bombarduje SMS-ami

Jak donoszą media, “Hamas włamał się do ponad pół miliona smartphonów mieszkańców Izraela” i wysłał im …”wrogie SMS-y“.

Szczerze mówiąc, nie do końca widzimy potrzebę włamywania się na dany telefon, aby wysłać na niego SMS-a… Dziennikarze zapewne mieli na myśli podstawienie fałszywego BTS-a i przechwycenie połączeń izraelskich smartphonów z siecią GSM — tego typu działania to nic nowego, realizują je coraz tańsze IMSI Catchery, których zasadę działania w szczegółach już wielokrotnie poruszaliśmy na łamach Niebezpiecznika.

Alternatywą jest skorzystanie przez Hamas z urządzenia podobnego do tego, które w swojej reklamie wykorzystał Volkswagen i “zaspamowanie” telefonów poprzez Bluetooth (ale ten nie każdy ma włączony, więc metoda mniej pewna niż IMSI Catcher).

No i wreszcze — ostatnia możliwość — sposób na T-Mobile, czyli “twój numer został losowo wygenerowany” :-)

Niestety, pomimo prób poszukiwań bardziej szczegółowych informacji na temat tego “ataku” nie jesteśmy w stanie niczego wyłowić z sieci. Jeśli ktoś z Was wie, jak dokładnie Hamas zrealizował swój atak, prosimy o informacje.

Dla równowagi dodajmy, że IDF, czyli izraelskie siły zbrojne też wysyłają Palestyńczykom “miłe” SMS-y:

Izrael tak strzega mieszkańców okolic, które będą bombardować...

Izrael tak strzega mieszkańców okolic, które będą bombardować…

Żydzi zabijają śmiechem

Hamas, jeśli chodzi o ostrzeżenia przed nalotami, wcale nie jest dłużny. Na swoim facebookowym koncie publikuje dokładne godziny planowanych bombardowań. Ale czasem rakiet nie uda się wystrzelić punktualnie… i wtedy z okazji korzystają m.in. izrealscy komicy. Jeden z nich napisał na Twitterze:

“21:00 mi nie odpowiada, jestem wtedy zajęty. Jest szansa, żebyście przełożyli bombardowanie nas na później?”

Efekt? 50 000 retwitnięć (a przypominamy, że obywatele Izreale powinni wtedy siedzieć w schronach, a nie na Twitterze…)

FUD i fejki

Facebook i Twitter są wykorzystywane do działań propagandowych także na poważnie. Zarówno przez jedną jak i drugą stronę konfliktu. I nie jest to dziwne, bo jak podają media, 60% mieszkańców Gazy to osoby w wieku 18 lat i młodsze.

Jedną z metod, jest pokazanie, jak druga strona jest nieludzka (bo np. nie ma litości i morduje niewinne dzieci). Publikowane są m.in. takie zdjęcia (zapikselizowaliśmy drastyczny obraz na miniaturce — ale jakby ktoś chciał zobaczyć drastyczny oryginał, to jest tu):

Hamas oskarża Żydów o strzelanie do dzieci

Hamas oskarża Żydów o strzelanie do dzieci

Opis mówi: “Izrael morduje dzieci”. Ale miłośnicy horrorów na pewno zauważą, że zdjęcie nie jest z Gazy, a z Final Destination 4, amerykańskiego horroru (ang. Oszukać Przeznaczenie). W namierzaniu takich “fałszywek” przydają się serwisy Reverse Image Search od Google i TinEye.

Telewizję też sobie hackują

Najpierw Hamas przejął Kanał 10 izraelskiej telewizji satelitarnej, nadając na nim zamiast oficjalnego programu zdjęcia rannych ze strefy Gazy i komunikat, że Hamas obiecuje dalej bombardować Izrael. Na odpowiedź Izraela nie trzeba było długo czekać — w przejętym kanale palestyńskiej telewizji mieszkańcy Gazy zobaczyli co prawda przemówienie swojego przywódcy, Khaleda Mashaala, ale z podłożoną fałszywą ściżką dźwiękową, ironicznie opisującą sytuację polityczną:

Podstawione fałszywe przemówienia lidera Hamasu

Podstawione fałszywe przemówienia lidera Hamasu – wynik ataku Izreale na stację TV Hamasu

Specyficzne poczucie humoru Izraela opisywaliśmy zresztą już kilka lat temu, kiedy po atakach na swoje strony internetowe wystosowali prośbę do Palestyńczyków o to, aby jak już muszą robić deface, to żeby się chociaż minimalnie przyłożyli i podmieniali strony na coś ładnego — izrealskie agencje reklamowe zaproponowały nawet Palestyńskim hackerom kilka “przyzwoitych szablonów”

A co ma to sami żołnierze?

Część chyba zobojętniała. Wrzucają “słitfocie” na Instagram…

Zdjęcie izraelskich żołnierek

Zdjęcie izraelskich żołnierek

Co ciekawe, na razie brak doniesień o odcinaniu Gazy czy części Izreala od internetu, jak miało to miejsce podczas arabskiej wiosny ludów (por. Syria i Egipt).

I na koniec krótka refleksja — prowadzeniu wojny (nie tylko propagandowej) w internecie nie ma się co dziwić. Jest tańsza i nie powoduje ofiar w ludziach.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

33 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Liczyłem, ze przynajmniej tutaj nie poruszycie tego tematu. W Polsce nienawiść do Palestyńczyków jest tak silna, że od samej moderacji możecie nadwyrężyć nadgarstki.

  • Oj nie przesadzaj, ja akurat jestem po stronie Palestyńczyków. Ludzie często się boją mówić to co myślą (o ile myślą), poza tym “poprawność polityczna” zamyka wielu usta. No bo jak to tak? Złe słowo na żyda? Któż by śmiał…

  • Istota konfliktu służbowo (czyli tu, na nbzp) nas nie interesuje. Dlatego artykuł porusza jedynie wątki techniczne — bo one wpisują się w tematykę serwisu. Nie rozsądzamy czyja racja jest najmojsza. Liczymy się z tym, że — jak zwykle przy opisywaniu 2 stron konfliktu — znajdą się tacy, którzy będą po jedne jak i po drugiej stronie. Ale przypominam, że komentarze na nbzp to nie jest miejsce do dyskusji politycznych, dlatego może się zdarzyć, że plonkownica pójdzie w ruch :-)

  • Przy całym okrucieństwie Izraela wobec zwykłych Palestyńczyków (których traktują jak podludzi, pewnie nauczyli się tego w latach 40…), Hamas jest w dużej mierze odpowiedzialny za ofiary cywilne umieszczając swoje wyrzutnie w okolicy osiedli i budynków publicznych.

  • Gdyby nie ataki rakietowe to nie byłoby żadnej interwencji, że jest brutalna i niewspółmierna do zagrożenia(kilku cywili zabitych po stronie Izraelskiej) to inna sprawa. Ale chronologia jest dość jasna.

  • Żydzi już zapomnieli jak żyli w okupowanej Warszawie? I też siedzili wtedy cicho?

 2. a o co w ogóle poszło w tej wojnie?

  • http://www.worldliteraturetoday.org/sites/default/files/2012/May/palestinian-loss-of-land-1946-2010.jpg

   O to czego boj się wielu polaków, ktoś im przyjedzie do kraju rozmnoży się i zacznie narzucać im swoje poglądu regiline.

  • yatzey pobudka:
   Khaled Mishal, Hamas’s leader in exile, told PBS that Israel must end its occupation. “We are not fanatics. We are not fundamentalists. We are not actually fighting the Jews because they are Jews per se. We do not fight any other races. We fight the occupiers,” he said!!!
   Izrael to okupanci a Palestyna to największy obóz koncentracyjny! Obecnie mieliśmy 10 rocznice zeby żydzi usunęli mur a także 29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181. Była to decyzja w sprawie podziału Palestyny.
   W myśl Rezolucji:
   państwo żydowskie miało liczyć 14 257 km² powierzchni i 935 tys. mieszkańców;
   państwo arabskie miało liczyć 11 664 km² powierzchni i 814 tys. mieszkańców.
   Jaki mamy rok 2014! USA i Izrael ignoruja postanowienia ONZ. Precz z nimi!

  • Tu @yatzey ciekawie piszą o Strefie Gazy:
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Gazy

   obecna wojna, to tylko przedłużenie konfliktu arabsko-izraelskiego.

  • ogółem to poszło o to, że Muzułmanie nie lubią się z Żydami:
   http://markhumphrys.com/israel.conflict.html

   oraz ( uwaga – niektóre zdjęcia drastyczne)
   http://markhumphrys.com/israel.conflict.crimes.html

   ciekawa jest infografika:
   http://markhumphrys.com/Images/gaza.infographic.jpg
   z pytaniem: “This never asks the obvious question.
   Which is: If Hamas had these weapons, would one Jew be left alive? ”

   i jeszcze bonus – czystki etniczne Żydów :
   http://markhumphrys.com/Images/11.jpg

  • HecSec tylko nie zapominaj ze rezolucji 181 nie uznali Arabowie i rozpoczeli wojne. To po tej wojnie Izrael uznal ze skoro Arabowie olewaja rezolucje to oni tez nie beda sie trzymac granic i zachowaja to co zdobyli.

   Nawet w wiki masz to ladnie opisane.

   A w 67 Arabowie postanowili probowac jeszcze raz….

 3. Gwoli ścisłości IDF jest odpowiednikiem Sił Zbrojnych RP a nie MONu.

 4. Rozumiem obawy, ze tematyka nie powinna być inna jak techniczna ale czasami trzeba coś wtrącić przecież my, Polacy jak mało kto był doświadczony przez niewole i śmierć!

  • @HecSec – Je tam nie doświadczyłem ani niewoli, ani śmierci, jak rozumiem Ty doświadczyłeś i możesz nam opowiedzieć?

   Z innej beczki – gdyby nie wojny, itd. w chwili obecnej jedlibyśmy się wzajemnie (z powodu przeludnienia), a nie spuszczali się nad tym kto ma bardziej rację…

  • Imię: przeludnienia? Następny… Jaka jest niezamieszkana powierzchnia Ziemi, która nadaje się na uprawy rolne lub znajduje się w pobliżu takiej ziemi?

  • do Imię: przeludnienie? Świat jest w stanie wygenerować jedzenie na 5 razy tyle ludzi, przy założeniu, że koncerny nie próbują stać się monopolistami niszczącymi wszelkimi środkami konkurencję, a wszelkiego rodzaju unie nie narzucałyby limitów produkcji. Prawda jest taka, że byśmy siebie jedli nie dlatego że brakuje jedzenia, tylko dlatego że na jedzeniu chce ktoś zarobić poprzez zrobienie z niego towaru deficytowego.

  • Tak, “unie” są odpowiedzialne za głód. Weź, puknij się w tą pustą głowę, bo czasem to normalnie ręce opadają.

 5. Drogi Niebezpieczniku, nie Żydzi tylko Izraelczycy. W Izraelu wyznawcy judaizmu to zaledwie 75% społeczeństwa(więcej mamy katolików w Polsce) więc jak już chcecie poruszać kwestie około polityczne to nie wykazujcie się totalną ignorancją. Tłumaczenie teksu z obrazka też wam wyszło – od kiedy “Israeli air force” tłumaczy się na “Żydzi”?

  • żydzi to żydzi. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Chyba nie czujesz się urażony widząc słowo żyd? Czy to juz antysemityzm ?

  • To tak jakby ktoś zamiast “Polacy” pisał “katolicy”.
   Ta sama logika i równe błędna.

  • Żydzi – naród, żydzi – wyznawcy judaizmu. Mam nadzieję, że rozjaśniłem.

  • też jestem za tym, aby wykorzystywać rozróżnienie “żydzi” ‘wyznawcy judaizmu’ / “Żydzi” ‘członkowie narodu żydowskiego’ [i analogicznie np. “ormianie” ‘członkowie niezależnego Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego / “Ormianie” ‘członkowie narodu ormiańskiego’], choć czasem trudno jest rozwikłać wyznaniowo-narodowościowy węzeł. jednak tutaj przede wszystkim zwróciłbym uwagę, że na określenie obywateli Izraela nie powinno się używać określenia “Izraelici”, tylko “Izraelczycy”.

 6. Odważny post, bo tu za chwile bedzie odbywac propaganda terrorystow z Hamasu. W sumie juz chyba sie zaczęła.

  • zawsze mogą admini Niebezpiecznika przechwycić te “terrorystyczne” IP i podesłac komu trzeba. W ten sposób zwolennicy rozwiązań radykalnych sami sie zdemaskują ;-)

 7. Na zdjeciu z SMSem od IDF widać w prawym górnym rogu “Israel Army”.
  W miejscu tym na telefonach pojawia się przeważnie nazwa operatora (np. Orange).
  Jednoznacznie potwierdza więc to, że zastosowano Imsi catchery

  • No bo i jak inaczej zaadresowac telefony po okalizacji a nie numerze i sieci?

  • Tak swoją drogą to chyba Palestyńczycy władają biegle co najmniej dwoma językami arabskim i angielskim :) Czy taki komunikat nie powinien być po arabsku? Marcin, coś więcej byś napisał o tej metodzie?

 8. Kucyk Pony
  Masz racje i to miało miejsce ale teraz nie jest rok 67! Jeżeli możesz poczytaj co na ten temat mówi były prezydent USA w swojej książce Palestine Peace Not Apartheid – myślę, ze jego uwagi można uznać za bezstronne!

 9. W wielu schronach w Izraelu jest nie tylko internet, ale i AirCo. Tylko palic nie mozna.

 10. Co do ostatniego akapitu, obligatoryjna referencja Star Trek (skojarzyło mi się z wojną “bez rozlewu krwi”):
  http://en.wikipedia.org/wiki/A_Taste_of_Armageddon

 11. […] przedwczoraj opisaliśmy jak w internecie atakują się nawzajem Izrael i Palestyna. Okazuje się jednak, że jest i trzeci gracz — wielokrotnie przyłapywane na atakach […]

 12. […] Nie należy jednak wszystkich Arabów wrzucać do jednego worka. Jeśli bowiem przypomnimy działania Hamasu, to znajdziemy potwierdzenie na to, że i dziś da się skutecznie przejmować sygnał stacji telewizyjnej i zastępować go własnym. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: