14:34
16/1/2024

Nie będziemy Was trzymać w niepewności: 2,5 miliona złotych. Kwota spora, ale okazuje się, że do podziału na co najmniej 21 osób. Właśnie tyle osób, które w ostatnich miesiącach bombardowały Polaków SMS-ami “na dopłatę do paczki/rachunku za prąd” zawinęli funkcjonariusze CBZC. Na polecenie prokuratury okręgowej w Łodzi przeszukano 23 lokale na terenie 10 województw, a w akcji uczestniczyło 90 funkcjonariuszy CBZC oraz policjanci z CBŚP i członkowie innych formacji. Wśród zatrzymanych są także Ukraińcy i Białorusini. Łącznie zatrzymanym postawiono 161 zarzutów, a 5 osób trafiło do tymczasowego aresztu. Zobaczcie filmik z realizacji (trzeba przyznać, że coraz lepsze te produkcje video od CBZC):

Niestety ta akcja nie ukróci ataków na Polaków pod pretekstem “dopłat”, “błędów w adresach”, czy “zwrotów podatków”. Grup, które atakują obywateli naszego kraju w internecie jest więcej. Dlatego warto pamiętajy:

1. Nie ufaj wiadomościom SMS, nawet tym, które podpisane są znanymi markami (jak np. InPost), bo wiadomości SMS można trywialnie spoofować. Jeśli jakaś firma informuje Cię o jakimkolwiek “problemie” (np. z zamówieniem, rachunkiem, etc.) lub nakłania za pomocą SMS do jakiegoś działania (np. klikania w link) zadzwoń na infolinię tej firmy. Numer znajdziesz na oficjalnej stronie danej firmy.

2. Zainstaluj na swoim smartfonie bezpłatną aplikację ostrzegającą przed aktualnymi atakami w cyberprzestrzeni — aplikacja nazywa się CyberAlerty, jest darmowa i nie wymaga żadnej rejestracji, a jedyne co robi, to wysyła ostrzeżenia, kiedy w polskim internecie pojawia się nowy rodzaj ataku lub istotne zagrożenie dla Twojej prywatności lub Twojego banku.

Przeczytaj także:

16 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dzieki za info ! Ale ile procent takich wylapali , ledwo moze 20% ?

  I oczywiscie Ukry…

  Oczywiscie dobre i to, zeby “widziec szklanke w polowieie pelna” .

  “Biznes” jest za dobry, naiwnych nie sieja, beda kolejne esy na ktore wielu da sie zlapac niestety.

  • Tak, u nas “oczywiście Ukry”, a “Polaczki” w DE, UK i USA. – Kto lepszy?

  • They Took Our Jobs!

  • @R.

   1. To nie działa tak, że wyłapujesz jakiś procent. Likwidujesz daną grupę przestępczą o konkretnym targecie, organizacji, sposobie działania, powiązaniach, systemie finansowym. To nie są indywidualni gracze.
   2. Co w tym dziwnego, że osoby którym trudniej na danym rynku znaleźć legalne zatrudnienie (np z przyczyn nieznajomości języka, realiów danego rynku, prawa) zostają zarekrutowane przez grupy przestępcze? Na całym świecie tak to wygląda, i nie rozwiąże się tego dalszą dyskryminacją, bo ta tylko zwiększa bazę zdesperowanych kandydatów.

 2. No i co z tego, że Ukry?? Wszędzie są czarne owce. W UK dzwonią Hindusi z Kolkaty

  • Jak to co? Mamy dostatecznie dużo własnych przestępców i nie potrzebujemy importu z Ukrainy! Twój przykład z UK to właśnie dowód, by nie zgadzać się na imigrację do Polski. Parę lat temu było badanie jakiegoś uniwersytetu w Szwajcarii i Cambridge z podrzucaniem portfela na ulicy i okazało się, że Polacy są 4. co do uczciwości narodem na świecie po Japończykach, Szwajcarach i Nowozelandczykach. Również w ilości kradzieży w sklepach samoobsługowych byliśmy najuczciwsi, po Chorwatach, w Europie. Potem antypolskie władze zaczęły wpuszczać imigrantów… Akurat Ukraińcy w Polsce nie są najgorsi, bo są “dopiero” na 3 miejscu po Gruzinach i Czeczenach (procentowo w stosunku do populacji na terenie Polski). No ale “nowa” “lepsza” władza niedługo zabroni takich statystyk jako “mowy nienawiści”…

  • Ale, żeby rozsyłać te SMSy nie muszą być w Polsce (jak są to lepiej, bo łatwiej ich zatrzymać). Równie dobrze mogliby te SMSy wysyłać z Charkowa, Grodna, czy dajmy na to Toronto

 3. “Wśród zatrzymanych są także Ukraińcy i Białorusini”. Nic tak nie zbliża “bratnich” rosyjskich narodów, jak wspólne strzyżenie polskich owieczek… :)

 4. ale szambo narodowe wybiło w komentarzach xD

 5. Jak ktoś ma okradać to tylko cebul… Ekhm prawdziwy Polak katolik z wąsem ! Nie jakieś “ukry” czy inne takie! Straszne szambo w komentarzach:(

  • A co, mamy się po lewacku cieszyć z “ubogacenia” niczym Niemcy “doktorami ginekologami” z Afryki w w sylwestra w Kolonii? CHOĆ RAZ uczmy się na cudzych, np. szwedzkich błędach. Jak pisałem, dość mamy własnych przestępców. I zagraniczni są dużo gorsi, bo policji trudniej jest przeniknąć do zagranicznych gangów z przyczyn oczywistych i trudniej jest ścigać przestępców transgranicznie niż krajowo. Dodatkowo nie czarujmy się – wiele, jeśli nie wszystkie najgroźniejsze, grup przestępczych IT jest “korsarzami”, tj. pracują pod kryszą specłużb własnego kraju w zamian za nieatakowanie własnego kraju i wykonywanie zleceń na rzecz specłużb. Jest to tak oczywiste, że śmiem wątpić czy gorliwi obrońcy ukraińskich przestępców jesteście Polakami…

  • Ponadto TAK, wolę, by okradł mnie wąsaty Polak katolik niż Ukrainiec (szczególnie wydziarany w wikingowskie runy i symbole nazistowskie), bo lepiej życzę Polakom niż Ukraińcom a ponadto jest większa szansa, że to co ukradną Polacy pozostanie w polskim obiegu gospodarczym z korzyścią dla polskiej gospodarki a nie zostanie wywiezione za granicę!

 6. Marcin – typowy lewus ojkofob robiący we własne gniazdo, właściwie to oni gniazd nie mają. Bolszewik peowski z typowym lewackim słownictwem typu – polski cebulak katolik janusz z wąsami

 7. Widzę że lewactwo “Niebezpiecznikowe” cenzuruje

 8. Dać im dach nad głową a oni nas okradną. Brawo !

 9. Jedynym sensownym rozwiązaniem (chociażby próby) minimalizacji tego typu case – jest edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Zarówno dorośli jak i młodzież w szkołach podstawowych. Sensownym wydaje się stworzenie takie przedmiotu (ew. w ramach istniejącej już informatyki) poświecenie sporej ilości godzin nad tym aspektem.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: