14:52
12/6/2011

E-maile i inne, bliżej nieokreślone dokumenty wpadły w ręce nieznanych włamywaczy, którzy ponad miesiąc temu zaatakowali systemy komputerowe IMFu (ang. International Monetary Fund). IMF zajmuje się nadzorem nad “kryzysem finansowym” i jest w posiadaniu poufnych informacji na temat stanu finansów wielu krajów.

IMF International Monetary Fund

IMF: International Monetary Fund

Kto “zhackował” IMF?

Według informatorów NYT, za atakiem na IMF ma stać “obcy rząd”, co w tym przypadku jest ciekawe, bo do IMF-u należy 186 krajów (w tym Chiny, bo pewnie o nich pomyśleliście jako o potencjalnym atakującym :>). Przedstawiciele IMF-u odmawiają szczegółowych wypowiedzi na temat ataku:

We are investigating an incident. I am not in a position to elaborate further on the extent of the cyber-security incident.

W wielu wypowiedziach dotyczących ataku często pojawiają się zwroty “very major breach” oraz “sophisticated“, ale należy zaznaczyć, że nie padają one z ust osób zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym. Niemniej jednak, Bank Światowy, który ma siedzibę naprzeciw IMF-u odciął bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi dwoma placówkami.

Jak włamano się do IMF-u?

Podejrzewa się, że kradzież dokumentów poprzedziły ataki phishingowe. Reporterzy NYT dowiedzieli się, że 9 czerwca IMF rozesłało swoim pracownikom ostrzeżenie przed phishingiem. Nic jednak nie wskazuje na to, aby włamanie do IMF było, jak to miało miejsce w przypadku ataków na Lockheed Martin, powiązane z włamaniem do RSA i kradzieżą seedów do tokenów SecurID.

Przeczytaj także:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

28 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. A może chodziło o to, żeby szukać jakichś informacji o skandalu związanym z DSK?

  2. Może ponownie SulzSec zaatakowali? xD

    • Albo Lulz ;]

    • tez pomyslalem o Lulzach ;)

      Ostatnio sie rozkrecaja… ciekawe co bedzia nastepnym serwisem ‘PWNED by LulzSec’… moze Steam?

    • LuizSec i tak ma przesrane. FBI ich dorwie. Parę dni temu w Hiszpanii zatrzymano najważniejsze osoby z Anonymous.

    • @Paweł
      Źródło?

      Poza tym Jak jeśli mówią, że złapali to im wierzysz?

    • @L/\N|)O: uuu, nie czytasz naszego linkbloga *ptr — https://niebezpiecznik.pl/post/3-anonimowych-aresztowano/?zSB

    • @Piotr Konieczny
      racja… postanawiam poprawę;)

      A jak słusznie napisano w tym poście co podałeś link są to _rzekomo_ Anonimowi, także nie mamy powodu, żeby wierzyć tym informacjom… do czasu aż Anonimowi zareagowali;).

  3. Zapewne Korea Północna bo oni nie należą do MFW.

  4. Jeśli nie jest to jakieś państwo to może to być ktoś z ruchów alterglobalizujących czy jak to nazwać… Anonimowi?

  5. Z tym najważniejsze to chyba mocno przesadzone. Z tego co ja czytałem, to znaleziono 3 anonów i jeden serwer wykorzystywany podczas ataków. Jest ich przecież więcej i sądzę, że nie są to najgrubsze ryby.
    Ale fakt, prędzej czy później zatrzymają kolejnych.

    • To wyżej miało iść do posta Pawła Nyczaja ;)

    • Jeden z anonimów działa w Polsce i pracuje w jednym z dużych banków, gdzie odpowiada za security. Gdzieś miesiąc temu był z nim wywiad na Telix.pl http://www.telix.pl/artykul/wywiad-z-anonimowym-hakerem-pracujacym-w-jednym-z-bankow-dzialajacych-w-polsce–3,40852.html.

    • Facet głównie sypie teoriami spiskowymi, a tego że należy/nie należy do anonów nie sposób potwierdzić. Może faktycznie pracuje w banku i jest ważnym anonem a może postanowił po prostu skorzystać z tego, że o anonimowych jest głośno i można łatwo udawać jednego z nich.

    • @Sergi
      Anonima może teraz udawać prawie każdy. Oczywiście jeśli nie ma wiedzy informatycznej to udawanie się wyda. Nie sposób zweryfikować czy jest anonimem czy nie, bo przecież nie ujawni świadczących o tym informacji, chyba że przycisną go śledczy. Przytoczony przeze mnie wywiad faktycznie jest przesycony teorią spiskową.

  6. Ja stawiam na Chiny :)

  7. Chinczycy szukaja obiektow do inwestycji

  8. @L/\N|)O
    Źródła nie mam. Jedynie domyślam się, że FBI pracuje nad LuizSec i innymi atakami, bo trudno wyobrazić sobie żeby siedziało bezczynnie w obliczu prawdziwego sezonu ataków.

  9. heh, niebezpiecznik ostatnio nie ma co narzekać na brak tematów :p. Praktycznie każdego dnia jakiś news się pojawia :p. Szczerze mówiąc, to chyba wolę nie widzieć co następne padnie łupem – albo już padło, tylko o tym nie wiemy :p

    • Citibank, ale tekst o tym mamy od czwartku zaschedulowany na poniedziałek (jutro) ;)

  10. wlamanie gdziekolwiek to tylko kwestia czaso-gotowki .. amatorszczyzna wszedzie, googlo-kodowanie, zatrudnianie tanszych – glupszych, coraz mniej planowania a dzialanie z marszu .. i tak dalej i tak dalej .. ciekawe czy tak wyglada poczatek konca czy taka metoda w tym?

    Tylko nie chcial bym doswiadczyc kiedy mega-10-ekranowy-super-smart-phone, nie potrafi wybrac 112 bo akurat robi upgrade, w miedzyczasie ktos hakujac konto w banku wyczysci je, tylko nie do konca bo akurat glowna bateria padla, kiedy spalil sie jeden z ekranow (co jest normalne w nowych modelach po miesiacu uzytkowania) i a moze wogole nie powinienem uzywac telefonu bo 112 ma twittera.

    ps. celowo nie uzyje emotikonow, pawia puscic mozna kiedy widac tekst naszpikowany durnymi emotami, jak gadka przecinkowymi przeklenstwami pod budka z piwem

    • “kiedy spalil sie jeden z ekranow (co jest normalne w nowych modelach po miesiacu uzytkowania)”

      Moze pora zaprzestac uzywania urzadzen robionych na kolanie? Ile telefonow juz mialem dotykowych od low endy po high to w zadnym nic nie padlo O_o

    • @Brt
      Używać raczej nie zaprzestaniemy. Pozostaje jedynie wybierać urządzenia w miarę dobrej jakości. Niestety teraz niemal wszystko robią nisko opłacani robotnicy w Chinach i z jakością bywa różnie. Jakości nie służy też presja na ilość. Choć z drugiej strony to się zmienia i chińczycy coraz częściej egzekwują prawa pracownicze (pamiętacie sprawę masowych samobójstw w Foxconn, wtedy wyszło bardzo złe traktowanie pracowników montujących ippony, pod naciskiem opinii publicznej firma musiała podjąć pewne kroki bo kolejne samobójstwa wisiały w powietrzu). Za tym pójdzie poprawa warunków pracy i jakości produktów finalnych.

    • @Paweł Nyczaj:
      “firma musiała podjąć pewne kroki bo kolejne samobójstwa wisiały w powietrzu”

      Niezły dobór słownictwa ;)

  11. Boże jak wy się tym wszystkim podniecacie jak gimnazjaliści, masa teorii spiskowych, lulzsec, fbi, hakierki w polsce, pewnie wam tam adrenalina podskakuje równo chłopcy i dziewczęta…

    • Nie podniecamy się, ale chyba zauważasz, że to już jest haktywizm o zabarwieniu politycznym. To już przechodzi z włamań dla zysku na włamania mogące wywołać potencjalne zakłócenia polityczne (weź pod uwagę wycieki Wikileaks w których wyszło jak USA traktuje niektóre kraje i jaki to wywołało szok amerykańskich polityków).

  12. lolzsec pewnie :D

  13. […] można przywołać: Acer, Ashampoo, Citi, Codemasters, Comodo, Barracuda Networks, Fox TV, Honda, IMF, LastPass (?), Lockheed Martin, PBS, Politechnika […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: