9:39
27/2/2024

Już w czwartek 29 lutego o godzinie 19:00 zapraszamy Was na darmowego lajwa, na którym wraz z Tomaszem Szymańskim z SoftwareMill opowiemy Wam o konkretnym ataku — jednym, ale wielopoziomowym i dość złożonym. Ataku, którego ofiarami padły zarówno polskie firmy, jak i polscy internauci — osoby prywatne, takie jak Wy lub Wasi bliscy. Ataku, w którym przestępcy podszywają się pod faktycznie istniejące spółki i ich pracowników (!), aby później na różne sposoby pozyskiwać Polaków na tzw. “słupy”, czy też bardziej fachowo — “muły”, i wykorzystywać do prania pieniędzy. Bycie ofiarą tego ataku, to nie tylko ryzyko straty oszczędności, ale także i wolności, bo niczego nieświadome “słupy” narażają się na odpowiedzialność karną.

Przykłady na lajwie będą do bólu praktyczne, bo ofiarą omawianego ataku była …firma Tomka. Nie często zdarza się, że polskie firmy opowiadają o tym, jak były atakowane, z jakimi problemami się w trakcie ataku borykały i jak z atakami walczyły. Dlatego tym bardziej zachęcamy Was do udziału w lajwie, którego transmisja odbędzie się na Niebezpiecznik.TV.

Kiedy i gdzie transmisja?

Na Niebezpiecznik.tv, 29 lutego o 19:00

Jeśli chcecie otrzymać e-mailem URL wprost do streamu i przypomnienie o transmisji dniu lajwa oraz na pół godziny przed startem, to zapiszcie się na listę powiadomień:Bez obaw, podanych e-maili nikomu nie przekazujemy i wykorzystamy je wyłącznie do przypominania Ci o naszych wydarzeniach. Jeśli lubisz czytać o RODO, kliknij tutaj.

Ze spotkania dowiecie się:

 • Jak przestępcy rekrutują Polaków na słupy/muły do scamów finansowych i za ich pomocą pieniądze ze swoich oszustw
 • Jak bardzo ucierpiał wizerunek firmy Tomka, pod którą przestępcy się podszywali by oszukiwać innych
 • Kiedy i jak ekipa Tomka zorientowała się, że coś jest nie tak?
 • Jak wielu internautów straciło pieniądze i do kogo mieli żal?
 • Ile czasu i pieniędzy stracił Tomek na walce z oszustami, którzy podszywali się pod jego spółkę?
 • Jaka metoda walki z atakującymi i jakie narzędzia okazały się najskuteczniejsze?
 • Czy Tomek zemścił się na atakujących? ;)

Poza przypadkiem firmy Tomka omówimy także inne popularne warianty tego ataku.

Mówiać krótko, tego lajwa powinni obejrzeć wszyscy. Zarówno pracownicy firm obecnych w internecie, (bo ich wizerunek może zostać skradziony i wykorzystany do przestępstwa) jak i każda osoba prywatna, która zamierza odpowiedzieć na jakiekolwiek internetowe ogłoszenie, które oferuje usługę, produkt lub stałą albo dodatkową pracę (bo złapanie przynęty oznacza nie tylko straty finansowe, ale i kłopoty z prawem, a czasem stratę czegoś zdecydowanie ważniejszego niż oszczędności).

Dlatego przekażcie informację o tym lajwie swoim znajomym i dołączcie do nas 29 lutego o 19:00 na naszym kanale na YouTube — [teraz czytać głosem youtubera] dajcie subika i dwoneczek, aby zostać powiadomionym przez YouTube o starcie transmisji.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. W dniu premiery Diune 2 takie rzeczy – nagranie będzie zachowane?

  • Diuny czy rozmowy?

 2. Czyli pewnie chodzi o lewe ogłoszenia o pracę i prośby o pełne dane osobowe wraz z serią i numerem dowodu a nawet zdjęciem facjaty. :(

 3. Tak są atakowane polskie firmy:

  Potężny atak na Pepco. Firma utraciła miliony euro
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/potezny-atak-na-pepco-firma-utracila-miliony-euro/y34f3jx
  Spektakularny atak phishingowy na Węgrzech przeprowadzili hakerzy. Celem była sieć Pepco. Spółka poinformowała, że utraciła ok. 15,5 mln euro i nie wiadomo, czy uda się je odzyskać.

  Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów
  https://tvn24.pl/biznes/rynki/pepco-po-ataku-hakerskim-silna-reakcja-na-gieldzie-st7795294
  Akcje Pepco Group spadają w środę przed południem o prawie 4 procent. To reakcja na informację o utracie środków o wartości około 15,5 miliona euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech.

  • Pepco może być złym przykładem bo to firma, która jest w toku upadłości i ten atak może być próbą ostatniego wyprowadzenia kasy bez opodatkowania.

 4. Chciałbym zainteresować was oszustwami na LinkedIn – obserwuje ostatnio wysyp nieprawdziwych ofert o pracę.
  Stawka jest dosyć dobra, być może płatna w euro lub dolarach, 100% zdalna.
  Trzeba wysłać CV, ktoś umawia spotkanie – np na skype – do tego momentu nic nie wskazuje,
  że coś jest nie tak. W czasie rozmowy proszeni jesteśmy o przesłanie skanu dowodu lub paszportu celem
  podpisania umowy agencji pośredniczącej. Zwracam na to uwagę, bo w CV oszuści mają już większość danych
  włącznie z adresem zamieszkania, numerem telefonu emailem. Z rozmowy wiedzą już mniej więcej ile osoba aktualnie
  zarabia. Mogą celować w osoby, które mają szanse mieć większe kwoty na koncie.

  Sprawdziłem jedną taką firmę – szukała specjalistów do sprwa cyberbezpieczeństwa – na rozmowę włączył się ktoś z rosyjskim akcentem, Pani przedstawiała się iż obecnie jest gdzieś na ukrainie. Rekrutacja była do firmy amerykańskiej, dostałem link do strony internetowej i konta na linked in – dosyć aktywnego. Sprawdziłem rejestry w USA i okazało się, że firma od dawna zamknięta, chociaż dane rejestrowe pasowały do danych na stronie internetowej. Zadawałem pytanie bezpośrednio do firmy tu i tam – nikt nie odpowiadał co przekonuje mnie, że to oszustwo.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: