11:31
20/8/2014

Wielokrotnie, na drugim planie naszych artykułów przewijają się tzw. “słupy”. Komuś okradziono konto bankowe, a pieniądze wytransferowano z niego przelewem — policja zna rachunek docelowy i jest w stanie ustalić dane jego właściciela, ale kiedy puka do drzwi, okazuje się, że to nie przestępca, a zmanipulowany przez oszusta “słup” (który nota bene również zostanie ukarany).

Do czego wykorzystywane są “słupy”?

O “słupach” w akcji pisaliśmy m.in. w artykule ostrzegającym przed wyłudzaniem fałszywych grzywien w imieniu UKE za brak komunikatu o ciasteczkach. Analiza była unikatowa, bo przestępca odezwał się w komentarzach do naszego artykułu na ten temat i ze szczegółami opisał swój bilans zysków i strat.

Słupy były też kluczowym ogniwem przekrętu z fałszywymi rachunkami i fakturami od film telekomunikacyjnych, które po przerobieniu numeru rachunku wrzucano do skrzynek pocztowych w Szczecinie.

Jak pozyskać słupa?

Słupy do akcji można wynająć …online na jednym z rosyjskich forów internetowych (por. bankowe słupy do wynajęcia).

Rabuś bankowy do wynajęcia

Rabuś bankowy do wynajęcia — oferta na pewnym forum

Można też pokusić się o zbudowanie własnej siatki słupów (por. Jak zostać słupem, czyli fałszywe oferty pracy “testera bankowości”). Pomysłowość przestępców w zasadzie nie zna granic — swoje fałszywe oferty pracy racjonalizują i uwiarygadniają na wiele sposobów.

Poniżej korespondencja, jaką otrzymał jeden z naszych czytelników, który odpowiedział na ogłoszenie w serwisie olx.pl. Niestety, kiedy zorientował się, że oferta pracy jest “lewa”, ogłoszenia już nie było. Zostały jednak e-maile i dokumenty instruktażowe, które przestępcy wysyłają rekrutowanym na “słupa” Polakom. Oto one:

Odpowiadasz na zgłoszenie i przychodzi e-mail

W dniu 31 lipca 2014 23:12 użytkownik Elżbieta D…cz napisał:

Nasza firma zajmuje się obsługą osób zadłużonych oraz chcących uzyskać szybko dodatkową gotówkę. Pomagamy naszym klientom w uzyskaniu pożyczek-chwilówek (pożyczek krótkoterminowych na niewielkie kwoty)

Państwa zadanie polegać będzie na wypełnianiu za naszych klientów formularzy pożyczek w firmach typu Vivus Wonga itd. Od każdego klienta otrzymacie Państwo prowizję w wysokości 10 proc uzyskanych pożyczek.

Kwota pożyczek dla jednego klienta to około 1.000 do 3.000zł, więc Państwa prowizja od klienta wynosić będzie od 100 do 300zł. Przewiduje się obsługę dwóch klientów dziennie na jednego pracownika. W związku z tym jak łatwo policzyć, Państwa wynagrodzenie wynosić będzie od 200 do 600zł dziennie – średnio około 300zł dziennie.

Pensja wypłacana jest codziennie.
Jeśli nadal jesteście Państwo zainteresowani podjęciem pracy, proszę o odpowiedź na tego mejla, abym mogła przekazać Państwu szczegóły pracy

Z poważaniem,
Elżbieta D…cz.

Pensja wypłacana codziennie kusi (ale powinna też sugerować, że może zniknąć z dnia na dzień). 2 klientów na dzień sugeruje, jaka jest skala procederu — ale potwierdzić tego nie możemy, bo po dalszych, bardziej szczegółowych informacjach na czym ma polegać praca, nasz czytelnik, co zrozumiałe, się jej nie podjął.

Co ciekawsze fragmenty wytłuściliśmy:

Witam ponownie.

W związku z potwierdzeniem chęci podjęcia pracy przesyłam kolejną porcję informacji. Po przeczytaniu proszę o informację czy nadal jesteście Państwo gotowi podjąć pracę. Jeśli tak – rozpoczniecie Państwo tygodniowy PŁATNY okres próbny. Po jego zakończeniu poddani zostaniecie Państwo ocenie pracowniczej i w przypadku zadowolenia z dotychczasowej współpracy, zostaniecie Państwo zaproszeni do naszej siedziby celem odbycia dodatkowego szkolenia oraz podpisania umowy zlecenie na okres 3 mcy. Po 3 miesiącach procedura zostanie powtórzona itd.

Praca polega jak już nadmieniłem na składaniu wniosków w firmach udzielających pożyczek krótkoterminowych Państwa zadanie w etapach wygląda następująco:

1. Otrzymujecie Państwo komplety danych, instrukcje co do wykonania poszczególnych kroków Państwa zadania, oraz raporty do wypełnienia
2. Na podane dane zakładacie Państwo konto pocztowe (email)
3. Zakładacie Państwo konto bankowe przy użyciu danych klienta oraz założonego mejla i numeru telefonu z karty prepaid
4. Potwierdzenie założenia konta odsyłacie Państwo do mnie
5. Kolejnego dnia aktywujecie Państwo założone już konta oraz raportujecie o kontach które nie zostały założone
6. Przy użyciu danych klienta oraz założonego na nie konta bankowego a także założonego wcześniej mejla i numeru telefonu składacie Państwo wnioski do firm udzielających pożyczek krótkoterminowych.
7. Po wypłacie całości pożyczek odliczacie Państwo 10 procent całej sumy i wypłacacie ją na własne konto. Resztę kwoty przekazujecie na podane konto firmy a my przekazujemy je do klienta
8. Wypełniacie Państwo całościowy raport nt klienta

Do wykonywania pracy potrzebujecie Państwo:
– komputer oraz dostęp do internetu
– dodatkowy telefon komórkowy
karty prepaid do telefonu – zakup kart jest po Państwa stronie

FAQ:
1. KIM SĄ NASI KLIENCI
Naszymi klientami są głównie osoby prywatne chcące zaciągnąć pożyczkę krótkoterminową

2. DLACZEGO MY
Ponieważ dzięki naszemu doświadczeniu klient ma szansę wnioskować równocześnie o kilka pożyczek krótkoterminowych na większą kwotę

3. GDZIE PRACUJĘ
Praca odbywa się w miejscu Państwa zamieszkania, przy użyciu Państwa komputera. Nie ma znaczenia jak nazywa się Państwa miejscowość, nie ma potrzeby nigdzie jeździć.

4 CZY MUSZĘ POZYSKIWAĆ KLIENTÓW
Nie. Dane klientów dostarczamy do Państwa już gotowe. Państwa rola ogranicza się do wypełniania formularzy oraz składania raportów z pracy

5 KIEDY OTRZYMAM WYNAGRODZENIE
Wynagrodzenie otrzymacie Państwo każdorazowo po zamknięciu sprawy konkretnego klienta. Pensję przelewacie sobie Państwo sami w związku z tym macie pewność jej terminowości , oraz tego że rzeczywiście otrzymacie wynagrodzenie

6 DLACZEGO ZAKŁADAMY KONTO BANKOWE DLA KLIENTA
Jest to dla klienta oszczędność czasu i pracy – zamiast kilku przelewów wykonuje jeden a cała procedura przebiega znacznie szybciej. Dla nas jest to natomiast potwierdzenie danych klienta, co w dobie oszustw internetowych jest niezbędne

7 SKĄD WEZMĘ KARTY PREPAID I KTO ZA NIE PŁACI
Karty prepaid zakupujecie Państwo sami na własny koszt – jest to tylko 5zł za sztukę. Przy zarobkach jakie proponujemy jest to kwota niewielka. Karty prepaid (popularnie zwane starterami) możecie Państwo zakupić w każdym kiosku

8 KIEDY MOGĘ ZACZĄĆ
Współpracę możemy rozpocząć w dniu dzisiejszym a pierwsze pieniądze otrzymacie Państwo już w poniedziałek – jest to związane z funkcjonowaniem systemu elixir czyli systemu płatności międzybankowych

Aż dziw bierze, że brak punktu 9 w FAQ dotyczącego tego jak w pełni anonimowo korzystać z Tora i punktu 10 mówiącego o tym, dlaczego nie tylko karta SIM powinna być świeża, ale także telefon, do którego zostanie ona włożona… ;)

Aktualizacja 20:30
Zobfuskowaliśmy nazwisko nadawczyni e-maila, ponieważ należy ono do prawdziwej osoby z firmy zajmującej się pożyczkami. Oszuści najwyraźniej podszywają się pod faktyczne osoby, aby nadać wiarygodności swojemu scamowi, jeśli ofiara będzie korzystała z Google do sprawdzenia tożsamości pracodawcy.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

42 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czegoś nie rozumiem…

  “3. Zakładacie Państwo konto bankowe przy użyciu danych klienta oraz założonego mejla i numeru telefonu z karty prepaid”

  To przecież musi być jakoś zweryfikowane przez bank ? Chyba , że coś przegapiłem.

  • W którym banku można założyć konto bez choćby xero dowodu osobistego? Czy może oni skan dowodu też podsyłają?

  • jaka weryfikacja takie bezpieczeństwo. Najlepsze jest że potem zakładasz konto w innym banku na dane tego samego klienta potwierdzajac już tylko przelewem na złotówkę ;)
   Dziki zachód normalnie.
   Konta powinny być zakładane tylko osobiście, bank powinien odpowiadać za lipne konta – tylko w ten sposób można wyeliminować patalogię.

  • No właśnie. Zakładając np. konto w internecie w 15 minut, potrzebuje jedynie dotychczasowego numeru konta, by się uwiarygodnić i otworzyć nowy rachunek… Teoretycznie ktoś za “słupa” powinien zacząć proceder. Chyba, że jest tak głupi, że na początku podaje swoje autentyczne konto, a później otwiera kolejne fikcyjne.

  • Czasami do aktywacji wystarczy symboliczny przelew 1 gr z istniejącego już konta bankowego. Jeśli coś pomyliłem, poprawcie mnie proszę.

  • Weryfikacja odbywa się prawdopodobnie przez przelew na kwote 1zł, na podane przez bank konto (przelew wykonuje “klient”).

  • Dostajesz komplet danych potrzebny do weryfikacji.

  • Konto, z którego dokonywany jest przelew musi być na takie same dane, więc jakieś zabezpieczenie to niby jest. Ale to i tak przegięcie.

  • Takie konto potwierdzane złotówką można np. założyć tu:
   https://wnioski.raiffeisenpolbank.com/konto-osobiste-wymarzone/

 2. niektóre banki stosują przelew zwrotny wysłać w ten spósob login i hasło do pierwszego logowania do konta, niektóre bank stosują nadal tylko przelew = nowe konto

 3. Muszę przyznać, że wałek przedni ;)

 4. Ciekaw jestem w jakim banku założą im konto bez dokumentu tożsamości chyba, że jest coś takiego :|

  • To je Polska, tu da się wszystko :D

  • @Mateusz
   Poza:
   1. Budową autostrad
   2. Szybkimi kolejami
   3. Brakiem korupcji

   385. Nie śmierdzącymi tramwajami

   1288. Sensowną emeryturą

   39267. Grzeczną panią w urzędzie

   I tak w nieskończoność. Tak, tu jest Polska, tak, tu wszystko jest możliwe poza normalnością.

 5. To jest genialne! Zarówno cały proces/oszustwo, jak i sama korespondencja i “rekrutacja” na słupa :D
  Na szczęście (mam nadzieję) każdemu czytelnikowi Niebezpiecznika czerwona lampka zapali się już w punkcie trzecim opisu “pracy”:
  “3. Zakładacie Państwo konto bankowe przy użyciu danych klienta oraz założonego mejla i numeru telefonu z karty prepaid”

  Jednej tylko rzeczy nie rozumiem: gdzie wpływa kasa dla oszusta? Czy możemy tylko snuć przypuszczenia jak po całym procesie minimalizują ryzyko identyfikacji?
  Bo w instrukcji dla słupa jest:
  “Resztę kwoty przekazujecie na podane konto firmy a my (…)”
  Czyli po “koncie firmy” można by łatwo (?) dojśc do “mózgu operacji”, tak?

  • Raczej na pewno da się dojść, ale przekazanie pieniędzy komuś to nie jest przestępstwo, a jest nim “tylko” kradzież. Ja oczywiście nie jestem tego pewny, ale innego logicznego wytłumaczenia nie znajduje. Może prawnik w poniedziałek mógłby odpowiedzieć jak to jest?

  • A co, jeśli konto “firmy” zostało założone przez innego słupa? ;) Który potem oddał dane (no bo przecież on nie brał pożyczki, co go puste konto obchodzi).

 6. @oundru, nie.
  Konto firmy = karta prepaid.

 7. Mogli jeszcze zasugerować, żeby korzystać z komputera uruchomionego pod kontrolą Tails i na modemie z kartą pre-paid… hyhyhy

 8. Mam takie dokumenty z instrukcjami po angielsku z firmy w USA. Ostatnim etapem był Western Union do Rosji a to chyba już wyjaśnia wszystko ;) Co ciekawe maile przychodziły z Rumunii a odbiorcami gotówki byli Rosjanie. Najfajniejsze z wszystkiego były tłumaczenia że do Rosji inaczej jak WU nie da się wysłać gotówki ;)

 9. “i punktu 10 mówiącego o tym, dlaczego nie tylko karta SIM powinna być świeża, ale także telefon”
  Przecież piszą w punkcie 8., że potrzebny jest dodatkowy telefon. Może nie “świeży”, ale taki, z którego nie korzysta się na co dzień ;)

 10. Jeżeli myślicie, że praca na “testera bankowości” chodzi tylko przez internet, to jesteście w błędzie. W zeszłym roku lub 2 lata temu na targach pracy na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie jedna firma (nazwa totalnie nieznana) rekrutująca bardzo chętnie “testerów bankowości” miała normalne stoisko z fizycznymi pracownikami.
  Jawnie mówili, że praca polega na (o ile pamiętam) testowaniu poprawności działania przez zakładanie testowego konta i wykonanie testowych przelewów.
  Kiedyś czytałem jakieś papiery z sądu czy podobnego organu represji, z których wynikało, że z organizacji takich spraw bardzo łatwo można się wykręcić. Chyba chodziło to na Wykopie w ramach jakiejś akcji z oszustem na Allegro.

 11. Typowe socjotechniczny bełkot – na pierwszym planie wrzucają kwoty jakie to rzekomo zarobi ofiara aby przysłonić fakt iż za tym może kryć się wałek.

  Ludzie widząc kilka stówek dziennie zaczynają ślinić się i jak dzieci przestają logicznie myśleć i analizować, bo w głowie są myśli co ja za to mogę kupić, na co pozwolić i jak moja sytuacja finansowa zmieni się na bardzo korzystną.

 12. A ja bym chętnie podjął taką pracę. Oczywiście samemu podając lewe dane. I po otrzymaniu przelewu zniknął ;D Okradać złodzieja – zbrodnia doskonała. Przecież nie pójdzie na policję ;p

  • Nawet jakby nie złapali Ciebie, to i tak dorwaliby tego nieszczęśnika, któremu ukradziono dane, które firma Ci podała. Więc takie proste to nie jest.

 13. Ale tu przecież Janosik okrada złodziei od chwilówek, a daje zarobić potrzebującym, więc nie rozumiem o co ten szum?

 14. Po aktualizacji coś się html w komentarzach rozsypał :D

  • Eeee tam – to tylko CBŹ kiepsko wstrzyknęło sploita ;)

  • A tam w komentarzach, w stopce dalej wisi ‘echo date(“Y”);’ :P

  • Look deeper.

  • Jak mogłem, jak byk na czerwono się świeci :)

 15. Dziś w Krakowie złapali osoby odpowiedzialne za ten przekręt.

 16. A to widzieliście?
  http://www.wykop.pl/link/2126080/szukasz-pracy-uwazaj-kolejni-oszusci/

 17. Najzabawniejsze że w tym procederze biora udział również te “prawdziwe osoby” za które podają się słupy :-)

 18. arvato fs też trzeba uważać wyciągają dane osobowe i pesel telefonicznie bądz przez email.

 19. “Zobfuskowaliśmy”… Doradźcie mi jaki słownik kupić, bo w tym co mam tego słowa nie ma.

  • Przecież nie ma już nowych słowników. Nie wydają. Przestali nadążać.

 20. W każdej branży jest mnóstwo naciągaczy. My nielegalnie, ale chociaż uczciwie sprzedajemy faktury. Nasza konkurencja często oszukuje Klientów.

  Podobnie jest z firmami pożyczkowymi, pośrednikami finansowymi i doradcami kredytowymi. Serwisy ogłoszeniowe nie sprawdzają ogłoszeniodawców, ludzie wszystko podpisują i przesyłają przelewy weryfikujące gdzie popadnie. Przykłady można mnożyć.

  Pierwszym działaniem powinno być obniżenie podatków i ograniczenie biurokracji, bo to rodzi nadużycie. Następnie należy edukować, edukować i jeszcze raz edukować.

 21. Ostatnio natrafiłem na coś podobnego, tylko że jako praca “kuriera”. Maile mogę udostępnić zainteresowanym :)

  • I przy okazji werbunku słupa, załączają plik który ma być regulaminem a próbuje zrobić z komputera osoby otwierającej kopalnie :)

 22. Ten przekret to tylko wierzcholek gory lodowej,takich numerow jest wiecej szczegolowo opisanych zreszta na roznych forach w darknecie.Problemem sa banki ktore slabo weryfikuja nowo powstale konta i odpowiedzialnosc przerzucaja na klientow ktore czesto sa ofiarami co potem trudno im udowodnic.W Polsce mozliwe jest zakladanie kont na podstawie weryfikacji przelwem na 1zl z innego konta,czyli banki uznaja ze jakis inny bank wczesniej zweryfikowal dobrze klienta i oni sami juz nie musza.To powoduje ze wystarczy jedno konto na slupa aby otworzyc dziesiatki innych lewych kont.Innym problemem sa tzw.prepy czyli karty bankowe prepaid na OKAZICIELA,co wazne maja one swoj rachunek w banku i maja one miedzy innymi taka funkcje ze mozna na nie wplacac pieniadze przelewem i wyplacac je z bankomatu,idealne narzedzie dla oszustow z allegro ktorzy wlasnie te rachunki podaja jako rachunki do zaplaty aby potem np.maskujac twarz wyplacic kase z bankomatu.Winne sa banki ktorym brakuje wyobrazni a odpowiedzialna jest ofiara oszustwa.

 23. Urwalista sie z choinki z tymi skanami? ;) Wejdzcie na ogloszenia##DOTpl i zobaczcie jak latwo kupic KOLEKCJONERSKI dowod albo paszport ;)

  Zhashowalem cyferki sam, zeby nie reklamowac ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: