19:00
25/8/2014

Dziennikarze Washington Post opisali w szczegółach trzymany w tajemnicy projekt o nazwie SkyLock, dzięki któremu można namierzyć całkiem dokładną lokalizację dowolnego telefonu komórkowego, gdziekolwiek na świecie by się on nie znajdował. Technika pośrednio wykorzystuje dostęp do baz danych operatorów GSM, ale bez ich wiedzy. Co więcej skorzystać ze SkyLocka może każdy — wystarczy wpisanie numeru telefonu na stronie internetowej, do której dostęp sprzedaje izraelsko-amerykańska firma Verint (ale oprócz niej, jeszcze kilka innych firm oferuje podobne usługi).

Lokalizacja telefonu komórkowego

Do tej pory wszystkie “lokalizatory GSM” w internecie kojarzyły nam się z przekrętami. I słusznie, bo dokładnie tym były.

Kolejni oszuści, wyciągający numery telefonów pod pretekstem ich lokalizacji

Polskojęzyczne strony z mapką w tle zachęcały do podania numeru telefonu, udawały że namierzają jego lokalizację wyświetlając filmową animację, ale tak naprawdę jedyne co robiły, to zapisywały podany numer telefonu na SMS-y premium (aby zobaczyć ostateczną pozycję lokalizowanego telefonu trzeba bowiem było przepisać PIN, który nie był “tajnym kodem” potwierdzającym tożsamość, a hasłem włączającym po stronie operatora subskrybcję płatnych SMS-ów)

SkyLock to nie przekręt

Po wczorajszym artykule dziennikarzy z WP ujawniającym szczegóły stojące za enigmatycznymi sformułowaniami zawartymi w broszurze marketingowej oprogramowania SkyLock autorstwa firmy Verint (przypomnijmy, że z broszury tej już śmialiśmy się na łamach Niebezpiecznika jakiś czas temu) wiadomo już, że coś co do tej pory było sekretem nielicznych, jest stosowane na masową skalę. Dziennikarskie źródło poinformowało, że dostęp do oprogramowania pozwalającego lokalizować dowolny telefon komórkowy został zakupiony przez co najmniej kilkadziesiąt państw… Zresztą sama firma na swojej stronie internetowe chwali się, że jej usług korzysta 10 000 klientów rozsianych po 180 krajach.

Tu warto zauważyć, że o ile dany kraj może zazwyczaj bez żadnych przeszkód lokalizować telefony własnych obywateli, to nie posiada już tej swobody w działaniu w przypadku lokalizowania telefonów osób przebywających poza granicami. Verint zresztą wprost informuje w swoich materiałach, że jest idealnym lekiem na brak odpowiedniego nakazu sądowego zezwalającego na inwigilację…
Fragment ulotki reklamującej możliwości SkyLocka

Fragment ulotki reklamującej możliwości SkyLocka

O SkyLocku po raz pierwszy pod koniec zeszłego roku wspomniała organizacja Privacy International (która na swoich stronach posiada linki do kilku broszur różnych firm sprzedających podobne rozwiązania). Oprócz Verintu, podobne usługi świadczy też firma Defentek.

Z podobnych systemów, ale oficjalnie komunikujących się z bazami operatorów GSM w danym kraju korzystają dyspozytorzy numerów awaryjnych 112 — ale oni robią to legalnie i za zgodą operatorów. SkyLock działa “po cichu”, omijając zabezpieczenia operatorów i wykorzystując słabości w ich sieci.

Lokalizacja telefonu — aspekty techniczne

Technika SkyLocka polega na wykorzystaniu braku jakiegokolwiek bezpieczeństwa w międzyoperatorskim systemie SS7, który w uproszczeniu można postrzegać jako globalną sieć, wykorzystywaną przez operatorów GSM do komunikacji pomiędzy sobą podczas przekazywania połączeń i SMS-ów.

Elementy sieci GSM

Elementy architektury sieci GSM

SkyLock (nie wiadomo, który z operatorów zapewnił mu dostęp do SS7) przesyła zapytania “Anytime Interrogation“, których celem jest zlokalizowanie BTS-a, do którego w danej chwili podpięty jest “wyszukiwany” abonent.

Tu napomknąć należy, że każdy telefon komórkowy, aby był “w sieci” musi być zarejestrowany do któregoś z pobliskich BTS-ów. Jeśli jest podłączony do trzech BTS-ów jednocześnie, za sprawą różnic w czasie dotarcia sygnału z nadajnika do “komórki”, można precyzyjnie określić jej lokalizację (tzw. triangulacja).

Operatorzy przechowują informację odnośnie tego do którego BTS-a podpięta jest dana karta SIM (dany telefon), aby móc konkretnie do tego BTS-a skierować połączenie przychodzące od innego abonenta. Znając nazwę BTS-a można określić jego lokalizację a więc i przybliżoną lokalizacje telefonu komórkowego, który jest na danym BTS-ie zarejestrowany. W suto obstawionej BTS-ami tkance miejskiej, lokalizacja “zasięg” danego BTS-a może obejmować obszar o promieniu zaledwie kilkuset metrów.

Jedna z francuskich firm informuje, że prowadziła badania na temat udostępniania przez operatorów odpowiedzi na tego typu zapytania — 75% operatorów nie filtruje zapytań lokalizacyjnych w sieci SS7 i ochoczo zdradza pytającemu dokładne informacje o BTS-ie abonenta.

Komunikacja w sieci SS7

Komunikacja w sieci SS7 mająca na celu lokalizację urządzenia odbiorcy

Warto też nadmienić, że SkyLock nie ogranicza się tylko do jednorazowego odpytania sieci SS7 o BTS-a używanego przez “figuranta”. System robi to regularnie, wykreślając tym samym mapę położenia celu inwigilacji, oraz określając czy cel spaceruje czy może jedzie samochodem.

Nie ma strachu, sprzedajemy rządom nie gangom!

Niewielkim pocieszeniem będzie fakt, że Verint, który odmówił dziennikarzom Washington Post wypowiedzi do ich artykułu, w przechwyconych materiałach informuje, że sprzęt sprzedawany jest wyłącznie agendom rządowym i uprawnionym organizacjom, a nie grupom przestępczym… Zresztą o tym, że oferta jest skrojona pod rządowe agendy świadczy także zachęcanie przez Verint do wykorzystywania ich systemu jako pierwszego kroku przed użyciem IMSI Catchera, czyli popularnej “jaskółki” — narzędzia służącego do namierzania, inwigilowania i przeprowadzania ataków w sieciach GSM na konkretnego abonenta. W szczegółach pracę IMSI Catchera opisaliśmy w artykule pt. “3 sposoby na podsłuch telefonu komórkowego“. Tak się zresztą składa, że Verint sprzedaje również IMSI Catchery, co opisywaliśmy miesiąc temu w tekście pt. wojskowa zabawka do przechwytywania GSM, Wi-Fi i innych)

Nie taki atak nowy

O możliwościach lokalizacji przez GSM informował już w 2008 roku jeden z niemieckich badaczy bezpieczeństwa z Chaos Computer Club. Atak w stylu SkyLocka, ale wykorzystujący głównie komunikat “MAP-SEND-ROUTING-INFO-FOR-SM” zademonstrował w praktyce podczas wykładu (jego nagranie prezentujemy poniżej, ale polecamy przejrzeć też same slajdy):

Później w 2010 roku Nick DePetrillo pokazał jak dane o lokalizacji pozyskane z sieci GSM mogą posłużyć do namierzenia samochodu i rysopisu właściciela telefonu, o ile porusza się on monitorowaną przez kamerę autostradą z publicznie dostępnym feedem video. Na bazie zebranych przez niego informacji na temat abonenta mógł on bowiem oszacować prędkość a następnie wytypować konkretny samochód z kamery podglądającej ruch na autostradzie.

Podobny atak możecie także znać, jeśli czytaliście nasz artykuł z 2012 roku Lokalizacja klientów w sieci GSM — poniżej nagranie samego ataku, który z komunikatów w sieciach GSM odczytuje lokalizację wskazanego numeru telefonu:

Jak widać, stan protokołów wykorzystywanych w sieciach telefonii komórkowej nie jest zbyt dopracowany jeśli chodzi o ochronę prywatności. Najlepiej podsumowują to słowa Jamesa Morgana, dyrektora GSMA, organizacji zrzeszającej operatorów i twórców urządzeń GSM.

SS7 nie jest bezpieczny i nie został w tym celu zaprojektowany,

Namierzanie lokalizacji komórki bez SkyLocka

Nie każdy z nas jest agencją rządową. Jeśli więc możliwości SkyLocka wydały się Wam interesujące i chcielibyście móc lokalizować innych, to do dyspozycji macie poniższe metody:

 • Włączenie odpowiedniej usługi u operatora. Świetnie nadaje się do lokalizowania znajomych lub członków rodziny …i raczej odbywa się za ich zgodą (operator może powiadomić ich SMS-em o fakcie lokalizacji). Przykładowa usługa jednego z operatorów: “Gdzie jest dziecko”. Lokalizacja poprzez triangulację GSM, nie GPS
 • Jeśli zależy Ci na dokładniejszej lokalizacji (co do metra), to możesz skorzystać z aplikacji na smartphona korzystających z GPS, np. Find My Friends dla iPhona. Tu warto wspomnieć także o aplikacji Find my iPhone lub Prey Project (dla Androida), które mogą się przydać do zlokalizowania “zagubionego” telefonu, ale nie tylko — za ich pomocą można także zdalnie skasować pamięć telefonu, włączyć alarm, albo wyświetlić informację na ekranie blokady skierowaną do złodzieja/znalazcy.

  find-my-friends

  Powyższe aplikacje mają to do siebie, że instalujemy je świadomie. Są też jednak trojany, które spełniają te same funkcje, ale wykorzystywane są do cichej inwigilacji celu — trzeba je jednak umiejętnie “podrzucić” swojej ofierze.

 • Pamiętaj także o metadanych w zdjęciach wykonywanych przez telefony komórkowe z modułem GPS. O ile ta technika rzadko pozwala na śledzenie “celu” w czasie rzeczywistym, to może się dobrze sprawdzić jako dowód na to, że ktoś był w konkretnym miejscu (por. Hacked by cycki oraz Rosyjski żołnierz: siedzę sobie w transporterze opancerzonym …a jego instargram: “na Ukrainie”).

Na koniec dodajmy, że użytkownicy Androidów są śledzeni praktycznie cały czas — a ich lokalizacja jest zapisywana przez Google tutaj — na razie jednak brak informacji, aby Google “handlowało” tymi danymi. Warto jednak zastanowić się, czy nie wyłączyć tej opcji i przy okazji przedłużyć życie baterii w telefonie.

Mam telefon komórkowy — co robić, jak żyć?

Jeśli wstydzisz się miejsc w których bywasz (np. nie chcesz aby ktoś dowiedział się, że poszedłeś na koncert Justina Timberlake’a), po prostu nie zabieraj ze sobą telefonu komórkowego. To jedyne wyjście. Każdy kto zna numer Twojego telefon komórkowego może bowiem, jak pokazuje przypadek SkyLocka, namierzyć twoją lokalizację co do BTS-a, do którego jesteś w danej chwili podpięty (będzie to więc przedział od kilkunastu metrów do kilku kilometrów w zależności od gęstości nadajników sieci GSM na danym obszarze).

Jeśli kontakt ze światem przez telefon komórkowy jest wymagany z “tajnej” lokalizacji, to możesz nabyć osobny telefon i osobną kartę SIM i taki zestaw zabierać ze sobą w miejsca, które nie powinny być z tobą powiązane. Pamiętaj tylko, aby telefon i kartę SIM kupić za gotówkę, a nie kartę płatniczą i nigdy nie włączać tego zestawu w tej samej lokalizacji co Twoja prawdziwa komórka. Nie możesz też nigdy “mieszać kart SIM”, tzn. używać karty oficjalnej w telefonie “nieoficjalnym” i karty “nieoficjalnej” w telefonie oficjalnym.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta historia to kolejny przykład na to, jak tworząc pewien standard pominięto względy bezpieczeństwa, ponieważ miał on być niepubliczny i wykorzystywany tylko w wąskiej grupie zaufanych odbiorców… ARP, SMTP, SS7…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

56 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie dość, że telefon komórkowy emituje szkodliwe mikrofale (bo GHz już się łapią w tym przedziale) to jeszcze umożliwia podsłuchiwanie i namierzanie.
  I po co Wam te cudo ?
  Ja nie mam i jakoś nic nie tracę.

  • Internetu też nie masz? ;)

  • Lepiej, żebyś nigdy nie miał za sąsiada elektronika bo może dla zabawy włączyć lampe rentgenowską albo magnetron i się nachapiesz promieniowania (rentgenowskiego albo RF) w dawce *siąckrotnie przekraczającej normy :)

  • Nie karmcie trolla

  • Jeśli mieszkasz w mieście, w zasięgu BTSów to masz 24h na dobę ładowanie mikrofal w swoje ciało. Non stop

  • Niue wychodź na pole, bo dopadną cię szkodliwe promieniowanie od słońca.
   W końcu światło słoneczne to też promieniowanie mikrofal .
   Eh z fizyką to ci nie było po drodze co ?

 2. grubo:)

 3. W przypadku Windows Phone, fabrycznie jest taka funkcja znajdź mój telefon, którą można włączać i wyłączać. Na ichniej stronie pokaże lokalizacje do metrów, można też zablokowac telefon, podać co ma się wyświetlać na ekranie czy wyczyścić pamięć.

  Jednakże słabo sobie radzi gdy jest słaby sygnał internetowy. nie wiem od czego to zależne, przecież to leciutki zestaw danych.

 4. Jak słusznie napisaliście, SS7 jest systemem międzyoperatorskim i dlatego przy projektowaniu nie brano pod uwagę zabezpieczeń. Zwykły szary misio z założenia nie może dostać dostępu do styku SS7 choćby dlatego, że mógłby w ten sposób nieźle namieszać operatorowi, który by go do siebie podłączył. To coś w rodzaju telekomunikacyjnego BGP tyle, że nie za bardzo można się tam bronić przed głupotą lub złośliwym działaniem jak w przypadku BGP. Podejrzewam, że te firmy śledzące tworzą fałszywych operatorów telekom. żeby uzyskać dostęp do styku SS7.

  • Zwykły szary misio też może. Wystarczy zgłosić się do jakiegoś mniejszego opa z propozycją podpięcia kilkuset numerów, własną centralką i mieć własną numerację (do wykupienia w UKE). Wtedy chociażby dla wygody zestawią ss7.

 5. Może ktoś wie co się dzieje z siecią jak np. 2 telefony o jednakowym IMEI będą w tej samej lokalizacji BTS ? Czy tel. będą wgl działały prawidłowo?

  • zależy od oprogramowania :) może 2giego telefonu w ogóle nie uwierzytelnić w obszarze obsługiwanym przez danego MSCa, aż po możliwość udupienia całkiem danego obszaru i wywołanie cyklicznych restartów (raczej w oprogramowaniu huwaeia i potomnych…)

  • Nic się nie dzieje. Nadawałem ten sam numer kilku telefonom i bez problemów działały jednocześnie.

  • 2 takie same IMEI to pryszcz. Chinczycy potrafią całe serie robić z tym samym IMSI, bo tak jest taniej :) A potem operatorzy się dziwią bo mają np. 50 tys. userów z tym samym IMEI…

  • Za szybko… Miało być IMEI nie IMSI oczywiście.

 6. “Nie możesz też nigdy “mieszać kart SIM”, tzn. używać karty oficjalnej w telefonie “nieoficjalnym” i karty “nieoficjalnej” w telefonie oficjalnym.”
  dlaczego? Jak można powiązać kartę SIM z danym telefonem (IMEI)?

  • Logując się do BTS przesyłasz dane o sim i o IMEI. To zostaje potem w logach, a więc jeżeli użyjesz choć raz danej konfiguracji, to potem można na podstawie logów skojarzyć, że z danego sim oraz z danego IMEI korzysta ta sama osoba.

 7. Master, dla sieci ważne jest ismi nie imei. Jak będą twa imsi, to to ostatnie będize aktywne a to które zalogowało się jako piersze, przestanie być aktywne. Patrz usługa TANDEM w TMPL

  • Zarówno IMEI jak i IMSI są ważne. Nie porównuj tych dwóch numerów bo to jak porównywać IP z adresem MAC. IMEI jest numerem aparatu i jest potrzebny do połączenia z siecią. Sieć weryfikuje czy Twoje urządzenie nie zostało wpisane na czarną liste (urządzenia skradzone, służące do celów niezgodnych z prawem etc) ewentualnie szarą (urządzenia z ograniczonym dostępem, mogą powodować problemy z siecią. Przykład Iphony i ichniejszy niekompatybilny standard SMS) IMSI to numer który jest używany już podczas procesu uwierzytelniania do konkretnej sieci. On identyfikuje do jakiej sieci należysz i jaki jest twój numer

  • W gwoli wyjaśnienia, sieć używa IMSI tylko do rejestracji, później korzysta wyłącznie z TIMSI. Nic nie przeszkadza żeby usługi typu Tandem były realizowane tak jak dwóch niezależnych użytkowników a kierowanie do konkretnego było zrobione na poziomie HLR.

 8. http://findmymobile.samsung.com/ do smartphone’ow samsunga. zdalane namierzenie, format, wyciagniecie listy rozmow itd, mozliwosc dodania kont innych telefonow do namierenia (nie swoich, taki opiekun). Oczywiscie osoba majaca telefon zawsze dostaje komunikaty o kazdej wykonanej czynności zdalnie.

 9. Zapytaliście chociaż rodzimych operatorów czy filtrują tego typu zapytania?

  • Nie filtrują, bo się nie da. Gdyby ktoś to odfiltrował to przestanie działać sieć. Jedyna metoda to namierzanie PC z z których przychodzi duża ilość zapytań o różne telefony, ale w praktyce nikt tego nie robi.

 10. Można zmylić lokalizator zostawiając telefon (o znanym innych osobom numerze) w domu i ustawiając na nim przekierowanie na inny telefon (**21*TARGET_MSISDN#), który użytkownik zabiera ze sobą w “tajne” miejsce. Dzięki temu może odbierać połączenia przychodzące. Chyba SkyLock nie odpytuje listy usług jakie ma aktywne abonent?

  • Dzwoniący dostaje informacje o przekazywaniu połączeń, więc drugi numer też jest raczej łatwy do uzyskania.

 11. Najlepiej jak kos z androidem zaloguje sie na mail grupowy w gmailu. Potem w ustawieniach konta google widzę kilka telefonów, znam ich lokalizację, zdalnie instaluję jakieś śmieciowe aplikacje i ustawiam budziki :D BK w hooy

 12. Co do tematu, to jeśli klient nie ma nawiązanego połączenia, to operatorator nie zna jego położenia z dokładnością do BTS ale Location Area które obejmuje kilka/kilkanaście BTS.

 13. Nie tylko operatorzy maja możliwość namierzania danego telefonu są tez firmy w PL gdzie za odpowiednia opłata można sprawdzić gdzie dany delikwent się znajduje. Usługa jest dość kosztowna ale daleko jej do kosztów o których piszecie (1500-3500).

 14. Mam telefon z Androidem, wszedłem w https://maps.google.com/locationhistory/b/0 a tam pusto. Nawet zmieniłem na 30 dni, dalej pusto. Po prostu chyba nigdy tego nie włączyłem i zawsze odmawiam jak Google mnie pyta o niepotrzebne “śledzenie” ;p Za to facebook wie wszystko…

 15. Też pusto w googlowskiej historii lokalizacji.

 16. +1 za grafikę z ludkiem ze Spy vs Spy :-).

 17. Dobrze, że teraz migrują na SCTP/IP, tylko – czy to pomoże?

 18. Namierzanie telefonów przez MAP-ANY-TIME-INTERROGATION jest praktycznie używane przynajmniej od 2010 roku. Wtedy Verint chciał za to 3mln EUR. Od tego czasu wiedza się rozpowszechniła, ceny spadły i robi to już całkiem sporo firm, a technologia jest dostępna także dla świata przestępczego. Wystarczy zwykły komputer podłączony gdzieś do sieci SS7 (najlepiej w jakimś dziwnym kraju).

 19. Triangulacja, słowo powstałe ze złożenia ‘tri’ i ‘angle’ oznacza wyznaczanie lokalizacji za pomocą *kątów* pomiędzy trzema punktami o znanym położeniu.
  Opisywane działanie polegające na wyznaczeniu lokalizacji za pomocą odległości od trzech znanych punktów nazywa się trilateracją.

 20. Chiński telefonik, z poziomu którego zmienimy imei to jakies 20$ :)
  Nie wspominając o tym, że na każdym Mediateku możemy zrobić to samo.

 21. To trzeba będzie zacząć “hakować” przez analogowe linie PSTN :)

 22. Tyle tylko że dokument z którego zamieszczone są obrazki stwierdza że sygnalizacja ss7 nie przesyła lokalizacji o BTS i dość szczegółowo wyjaśnia w jaki sposób orientacyjnie określa się lokalizację. Sprowadza się to tak naprawdę do uzyskania informacji o MSC a nie BTS, co daje lokalizację z dokładnością co najwyżej do miasta. Tak przynajmniej pokazują pozostałe grafiki z tego dokumentu, te których nie załączyliście

 23. Historycznie SS7 był realizowany na wydzielonych, dedykowanych łaczach między centralami, zatem dostep do łacza wymagał fizycznego “podpięcia” się do drutów. Zatem tworzenie zabezpieczeń w samym protokole nie było konieczne, wystarczała fizyczna ochrona łacza. A, że obecnie SS7 chodzi po IP no to już zupełnie inna historia.

 24. Przeczytałem cały artykuł wchodziłem w linki i nadal nie wiem jak namierzyć numer a muszę namierzyć numer tel. nie wiem czy to smartphone czy zwykły tel. nie wiem nic, znam tylko numer pomoże ktoś ?

 25. ok.

 26. Coś kiepsko działa ta lokalizacja, pokazuję że jestem kilometr od miejsca w jakim jestem.

  • Człowieku, dokładność kozacka.
   Ktoś to już sprawdził, potrzebował bym trochę pomocy jeśli ktoś by chciał pomoc ;-)

 27. Ja też po przeczytaniu artykułu nie wiem jak namierzyć tele. A chciałbym jeden namierzyć.

 28. Bartek 2014.11.22 19:27 | # | Reply
  Coś kiepsko działa ta lokalizacja, pokazuję że jestem kilometr od miejsca w jakim jestem.
  hej mam pytanie jak można namierzyć konkretny numer który jest używany w starym telefonie nie w tych nowych z systemem androida proszę o pomoc bardzo to jest sprawa życia i śmierci tylko chodzi o namierzeniu tego numeru ale aby ta osoba się nie dowiedziała proszę was o pomoc a w szczególności zapytam się Ciebie Bartek jak to działa proszę o pomoc :)

 29. pytanie pewnie naiwne: czy z samym IMEI można cos zdziałać w kwesti odnalezienia aparatu? Czy mam już walić głową w ścianę, że mi kasa odpłynęła w dal razem z wyparowanym niedawno telefonem? Karta sim nie jest aktywna.. (“się” wyjęła), ewentualnie wyładowana bateria.

 30. Do określenia miejsca w płaszczyźnie wystsrczą dwa miejsca . Wystarczy że komórka zaloguje sie w dwa punkty od razu komórka jest trzecim punktem pokazującym swoje miejsce. To jest ta tryangulacja .Czysta geometria. Po kiego mi trxy punkty i czwarty mój ? Bezsens piszącego. Hakerke xna ale geometria się kłania. Artyleria na tym stoi.

  • Dwa okręgi, które “wychodzą” z BTS mają dwa punkty przecięcia.
   Żeby określić jednoznacznie położenie, potrzebny jest jeszcze trzeci punkt odniesienia.

 31. …wydaje mi się, że to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Jeśli komórka ma zmienioną kartę, to jak ją znaleźć? Z tego co tu przeczytałam IMEI też można “nadać”. Zatem, wygląda na to, że ma inną kartę; a jeśli IMEI rzeczywiście można swobodnie “nadać”, to jakbyście jej szukali?
  Co ma do rzeczy triangulacja, jeśli komórka ma inne dane identyfikacyjne. Musiałabym znać jej aktualny nr (??) i IMEI, zakładając, że można go zmienić.

 32. Więc jest jakaś możliwość namierzenia/zlokalizowania komórki vel BTS ? Mnie nie chodzi o dokładne zlokalizowanie tylko mniej więcej w jakim terenie może być w promieniu kilometra np.

 33. Wczoraj mnie tak prawdopodobnie tak drapli, a przynajmniej najbardziej odpowiada ten opis sytuacji idzie gość bez spodni ulicą, za nim auto, słyszę tylko, że facet obrywa. Stwierdziłem, że zadzwonię, pod 112, wyłaczyłem się, po sekundzie głuchy telefon. Oddzwoniłem, nikt nie odbiera, po 5 min znowu, babka mi powiedziała, ze rzeczywiście było dzwonione ale o godzinie ok 18, a sytuacja działa się o 4 rano. Co ciekawe Rzeczywiście połączenie przychodzące z tego nr było o godzinie 17:35. Natomiast nie miałem żadnego połączenia przychodzącego w rejestrze o godzinie 4. Nie zdąrzyłem telefonu odłożyć, a stała przy mnie policja. Mimo, że przeszedłem już dość znaczny kawałek. Stałem tylko z kolegą, więc zapisali dane ale jest to niekomfortowa sytuacja. Ciekawe czy jak na kiblu siedzę, to też szpiegują.

 34. @zenobi – można zlokalizować komórkę, ale ty musisz być w tej samej komórce. Czyli działa to na zasadzie potwierdzenia. http://maniana.strefa.pl/2016/09/Namierzanie-pozycji-telefonu-komorkowego/

 35. witam

  Opowiem wam historię z krypty:)

  Jade sobie na wakacje przez Niemcy
  Na pewnym parkingu zaczepia mnie jakis irlandczyk w samochodzie
  wewnatrz siedzi chyba zona i troje dzieci 5-10 lat. dzieckaki zaryczane, kobieta tez
  facet glos zalamany. sa z irlandii (auto jakis suv bialy, blachy irlandia)
  mowi, ze ukradli im dokumenty wraz z kasa z samochodu i nie maja jak wrocic do irlandi (byli w

  drodze na wakacje, blla bla )
  byl na tyle przekonujacy, ze mu uwierzylem
  oszczedze wam czasu – wkurw. sie teraz jak sobie o tym mysle.
  zlapal mnie

  pozyczylme mu 250 euro
  obiecal oddac jak tylko dojedzie do domu
  tlumaczylem to sobie tym, ze gosc nie robilby takiej zadymy dla glupich 250 euro…

  zanim pojechal zadzwonilem jescze na podany przez niego nr kom
  i zadzwonil jego tel ktory mial w aucie. podaj mi ponadto tylko adres email na googlu
  i tyle o nim wiem
  nie zapisalem nawet nr blach auta
  (kur.:( )

  Nastepnego dnia odebral i przepraszal, ze tak pozno , ale odsypiał
  wiec pierwszy szok – tel odebral, wiec karty nie wywalil, chyba jednak nie zlodziej

  kolejny dzien – oddzwania jego corka i potwierdza, ze odda te 250 euro, i ze tata oddzwoni jak tylko

  wroci. Mam nagranie glosowe tej rozmowy

  kolejny dzien – dzwonie do tego czlowieka i rozmawiam z nim. Nadal twierdzi, ze kase odda, tylko

  musze poczekac, bo mial jakis problem z bankiem.
  TO było 16 lipca 2017

  Od tametj pory zero kontaktu, nie odbiera rozmow (odrzuca), nie opisuje na sms, anie whatsup (chodz

  widze ze odczytuje).

  21 lipca 2017 bylem zlozyc zawiadomienie od wyludzeniu na Policję (wiecej o tym poniżej)

  I tera moje pytania do Was:
  czy mozna jakos namierzyc lokalizację telefonu w irlandii?
  mam numer tel do osoby z irlandii ktora pozyczyla ode mnie pieniadze
  potem mam nagranie dwoch rozmow z nim, gdzie zarzeka się, ze kase odda
  tylko nie mogl jeszcze przelac kasy bo cos tam
  a nastepnie przestal odbierac tel

  czy jest mozliwosc namierzenia tego goscia?
  telefon jest aktywny – odrzuca moje połaczenia

  zlozylem zawiadomienie na policji o wyludzenie pieniedzy
  (250 eur), ale powiedzieli mi na starcie, ze nie mam co liczyc na
  pomoc, bo bedzie to odrzucone jako brak znamion przestepstwa
  :/
  szczerze mowiac, nie slidziewalem sie, ze tak od razu mnie na posterunku oleją

  Czy macie jakis pomysł jak odzyskac kase?

  ps – tak, wiem – to bylo debilne pozyczac nieznajomej osobie 250 eur
  ale gdybym wtedy byl taki mądry to bym tu nie pisał :(

  • Są dwa wyjścia:
   1- zapomnieć o kasie i wyciągnąć wnioski na przyszłość
   2- dołączyć do grupy pt “selekcja naturalna” i płakać nad niesprawiedliwością tego świata ;o)
   PS. Jakim cudem Milicja przyjęła zgłoszenie skoro nie masz nawet blach nie wspominając o danych pacjenta?

 36. juz wybralem opcje 1
  :D
  dla zasady tylko pisze, dla przestrogi innych
  sam wczesniej tez myslalem, ze NIGDY nie dam sie oszukac

 37. PS
  a nie mozn tego zglosic jakos do milicji DE?
  moze mieli juz podobne zgloszenia tam?

 38. Jakim cudem ludzie się nabierają na te stronki WYŚLIJ SMS POD NR xxx a co do centymetra ci powiemy gdzie jest ktoś na punkcie kogo masz toksyczną obsesję, bo jeśli chodziłoby o Twoje dziecko to postarałbyś się bardziej. Jest tyle artykułów, że do namierzenia mogą posłużyć tylko programy typu spyphone zainstalowane przez siebie, że chyba trzeba mieć IQ ameby, żeby dawać zarabiać trollom nadal.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: