10:00
9/7/2012

Użytkownik Wykopu kravjec w szczegółach opisał, jak dał się oszukać przez internet. Kravjec myślał, że aplikuje na pozycję terstera bankowości, a tymczasem w jego imieniu fałszywy pracodawca zaciągnął pożyczkę oraz otworzył lewy rachunek bankowy — krótko mówiąc, zrobił z niego słupa.

Praca dla słupa

Kravjec, jak każda ofiara tego typu przekrętu dał się złapać na lukratywnie brzmiące ogłoszenie o pracę. Charakterystyczne cechy takich ogłoszeń to:

  a) praca z domu, przez internet
  b) praca tylko kilka godzin tygodniowo
  c) wszystkie formalności załatwiane kurierem/poczta a nie osobiście
  d) lukratywne wynagrodzenie

Tak było i tym razem. Po przesłaniu CV na pozycję “testera bankowości internetowej” kravjec otrzymał odpowiedź z adresu krzysztof.macak@centrum.cz (zauważcie, że domena centrum.cz to darmowy hosting skrzynek pocztowych). Oto treść odpowiedzi:

W odpowiedzi na Panskie CV chcialbym poinformowac, ze chcielibysmy nawiazac z Panem wspólprace.
Jezeli jest Pan nadal zainteresowany praca ponizej dokladniej naswietle na czym Panskie stanowisko bedzie polegalo.
Naszym Klientem jest BOS Bank i to wlasnie jego elementy bankowosci elektronicznej dla Klientów indywidualnych oraz dla Firm bedzie trzeba sprawdzic wedlug dostarczonych przez nich dokladnie opisanych schematów, a nastepnie zapisac uwagi do protokolu (dostarczonego wraz ze schematami). Raz w tygodniu bedzie pojawial sie u Pana kurier zeby zabrac uzupelniony przez Pana protokól oraz przekazac Panu kolejne schematy oraz protokól.
Calosc nie powinna zabrac wiecej jak 4-5h tygodniowo, lecz ze wzgledu na wysokosc wynagrodzenia jakie oferujemy prosilbym o dokladnosc i skrupulatnosc w wykonywanym zadaniu.
Wracajac do schematów sa to opisane krok po kroku punkty co trzeba zrobic w beta-tescie systemu bankowosci i zapisac do protokolu czy wszystko dziala poprawnie u Panstwa.
Kolejna kwestia która chcialbym poruszyc to rodzaj umowy. Jest to umowa o dzielo na okres 2 miesiecy od 2012-06-19 do 2012-08-20 z 7 dniowym okresem wypowiedzenia dla obu stron bez koniecznosci podawania przyczyny.
Wynagrodzenie w wysokosci 1500 pln brutto zostanie wyplacone w dwóch ratach: pierwsza w wysokosci 750 pln do 2012-07-20, druga w wysokosci 750 pln do 2012-08-22.
Jezeli jest Pan nadal zainteresowany i pasuja Panu nasze warunki prosimy o taka informacje w mailu zwrotnym wtedy przeslemy Panu dokumenty na maila.
Prosilbym w miare mozliwosci o szybka odpowiedz.

Pozdrawiam,
Krzysztof Macak
Kierownik Regionalny Europy Centralnej

MNI S.A.
00-503 Warszawa ul. Zurawia 8
Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydzial Gospodarczy KRS
nr KRS 0000003901 NIP:722-00-03-300 Regon:450085143
Wysokosc kapitalu zakladowego i wplaconego: 98 946 283,00 PLN

Zauważcie, że język nie jest “prymitywny”, a wiadomość brzmi bardzo wiarygodnie (pomijając drobne błędy). Z kolei sam “Krzysztof Macak” zwraca w wyszukiwarkach i serwisach typu LinkedIn/GoldenLine jakieś profile — ale uwaga! — zupełnie nie pokrywające się z firmą, którą ma reprezentować: MNI S.A. Niestety sama firma MNI S.A. istnieje, a oszuści po prostu podszyli się pod nią, aby uwiarygodnić przekręt.

Jak oszuści zbierają dane?

Kravjec dostał od oszustów takie pliki do wypełnienia. Musiał więc podać im dane osobowe (umowa o dzieło) oraz numer rachunku (gdzie przelać wynagrodzenie).

kwestionariusz - dane o które proszą oszuści

kwestionariusz – dane o które proszą oszuści

I teraz najlepsze — pod pretekstem potwierdzenia danych z rachunku bankowego, oszuści poprosili o przelew 1gr na poniższy rachunek:

Ostatnia kwestia jaka dzisiaj ustalilismy z dzialem kadr BOS to, ze majac na uwadze fakt, ze umowa jest zawierana na odleglosc wymagaja od Pana potwierdzenia, ze jest Pan wlascicielem rachunku bankowego zeby nie bylo pózniej zadnych nieporozumien. W zwiazku z czym prosze o przelanie nieznacznej kwoty typu 0,01gr z Pana rachunku bankowego na:

Nazwa odbiorcy: BOS S.A.
Adres: Al. Jana Pawla II 12, 00-950 Warszawa
NRB: 39 1540 1245 9018 1540 0918 0015
Tytul: [imię i nazwisko]

Niestety, cel wykonania takiego przelewu jest tak naprawdę zupełnie inny — oszuści zakładają lewe konto w BOŚ na pobrane przez kwestionariusz/umowę dane “słupa” a następnie, pod pretekstem weryfikacji tożsamości, proszą o wykonanie przelewu 1 gr, który tak naprawdę aktywuje lewy rachunek. Ale to nie koniec! Oszuści korzystając z jednego lewego konta, próbowali w przypadku kravjeca założyć drugie lewe konto — w Alior Banku. Niestety zgodnie z prawem do identyfikacji klienta wystarczy przelew z innego konta założonego na te same dane.

Brak odpowiedzi to wskazówka, że coś jest nie tak…

Kiedy kravjec po 2 tygodniach milczenia postanowił zadzwonić do firmy MNI, okazało się, że osoba Krzysztofa Macaka tam nie pracuje, a sam kravjec nie jest pierwszym, który dzwoni w jego sprawie. Firma MNI poinformowała, że zgłosiła już sprawę na policję. Kravjec zastrzegł więc dowód osobisty i pozamykał konta w BOŚ i Aliorze. Niestety, na pierwszym z nich oszuści już zdążyli zaciągnąć pożyczkę w wysokości 200 PLN, którą przelali na kartę pre-paidową BZ WBK.

Gdyby ktoś z Was znalazł się w podobnej sytuacji, to inny użytkownik Wykopu ma dobrą prawną poradę:

A teraz uważaj, co do tych 200 zł. Pod żadnym pozorem nie pisz o żadne umorzenie!
W ten sposób przyznasz się do pożyczki i zdasz na ich łaskę, a oni nie mają interesu być łaskawymi.
Musisz twardo odmawiać zapłaty, powołując się na to, że nie zawierałeś z nimi żadnej umowy. Umowa została zawarta bezprawnie w Twoim imieniu. Jeśli mają uproszczone procedury, które nie pozwalają na dokładną weryfikację tożsamości i umożliwiają taki proceder – trudno, ich ryzyko, ich strata.
Możesz się im okazać dokumentami z Policji. To na pożyczkodawcy w tym momencie będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że to Ty zawarłeś umowę.
Absolutnie nie możesz się postawić w sytuacji, w której to Ty będziesz udowadniał swoją “niewinność”!

Nauczka na przyszłość

Zanim gdzieś się zatrudnicie — dokładnie zweryfikujcie firmę i osobę, która was rekrutuje. Nie dzwońcie na numery telefonów podane w “stopkach”, ale odwiedźcie oficjalną stronę danej firmy. To czy firma jest wiarygodna można sprawdzić w bazie REGON.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

158 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Niestety zgodnie z prawem do identyfikacji klienta wystarczy przelew z innego konta założonego na te same dane.”

  To jakiś żart? Czy to taka prawda?

  • Art 9e ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy:

   W przypadku gdy klient nie jest obecny, dla celów identyfikacji instytucje obowiązane
   stosują, w celu zmniejszenia ryzyka, ***co najmniej jeden*** z następujących środków:
   1) ustalenie tozsamości klienta na podstawie dodatkowych dokumentów lub
   informacji;
   2) dodatkową weryfikację autentyczności przedstawionych dokumentów lub
   poświadczenie ich zgodności z oryginałem przez notariusza, organ administracji
   rządowej, organ samorządu terytorialnego lub podmiot świadczący usługi finansowe;
   3) ustalenie, ze ***pierwsza transakcja została przeprowadzona za pośrednictwem
   rachunku klienta w podmiocie świadczącym usługi finansowe***.

   via http://www.mf.gov.pl/_files_/giif/akty_prawne/ustawa_pppft.pdf

  • Czyli posiadając jedno lewe konto można założyć następne w innych bankach :)

  • Ale niech ci, dobry człowiecze, po założeniu konta wygaśnie dowód osobisty, to umarł w butach, w piasku zakopali. W sumie niby dobrze, ale jak człowiek raz na dziesięć lat zapomni, że musi iść do URZĘDU i wyżebrać nowe papiery, to zaczynają się jaja w stylu “nie zapłacisz rachunku przez internet”, “nie przelejesz pieniędzy między własnymi rachunkami”, a oczywiście URZĄD pracuje z prędkością URZĘDU i możesz sobie na nowy dowód czekać miesiąc.

 2. czysta prawda ;)

 3. Obstawiam, że imię i nazwisko jest również “lewe”, gdyż akurat znam osobę z wymienionymi danymi, a to całkiem miły młody człowiek o średniowiecznych zainteresowaniach – tak, to ten z FB i GL:
  http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/525622_407487135937296_1494481285_n.jpg

  • “średniowiecznych zainteresowaniach” – lubi sobie spalić jakąś wioskę? ;)

   Co do historii, niestety, naiwność ludzi nie zna granic. Nie ma to jak cudowna dobrze płatna praca w domu, gdzie nic nie trzeba robić i dają zarobić ;) (nie dotyczy pracowników sektora IT :P)

 4. I kolejny mondruś z wykopu sie naciął :) a tacy inteligentni i cwani sa :)

  • You trollin’, or just stupid?

 5. Przy całym szacunku, ale mail pisany bez polskich znaków jak dla mnie już dyskwalifikuje “pracodawcę”.

  • +1
   Poza tym formulowanie zdan w stylu:
   “(…)na czym Panskie stanowisko bedzie polegalo”
   “przelanie nieznacznej kwoty typu 0,01gr”
   “Raz w tygodniu bedzie pojawial sie u Pana kurier zeby zabrac uzupelniony przez Pana protokól oraz przekazac Panu kolejne schematy oraz protokól”
   “prosilbym o dokladnosc i skrupulatnosc w wykonywanym zadaniu”

   Nie no, bez jaj. Co jak co ale polskim jezykiem w bankach operowac potrafia…

  • To nie są problemy z językiem polskim, tylko problemy z ortografią. Wbrew pozorom, to nie to samo.

 6. Prosili o nie 1 grosz tylko o 1/100 grosza. 1 grosz to 0.01 zł :)

  • Myślę, że to literówka kravjeca/regionalnego menadżera — w żadnej znanej mi bankowości online nie można przelać 0,01 gr (hint: oscylatory;)

  • A to nie jest tak, że systemy bankowe chodzą w groszach na intach? Dopiero wyświetlając klientowi bym przeliczał na formę złote i grosze.

  • jest cos takiego jak currency – stałoprzecinkowy, 4 miejsca po przecinku, do operacji finansowych wlasnie. ale nie wiem czy to stosowane :)

  • Systemy finansowe chodzą na typach o takiej precyzji, jaka jest wymagana w danym zastosowaniu. I mogą być to 2 cyfry, 4 cyfry albo i więcej.

  • Lubię dokładnych. Brawo!

   A tak na marginesie, jak wysłał jakiejś firmie wszystkie swoje dane i nawet nie pofatygował się zadzwonić, porozmawiać, odwiedzić siedzibę … to czego się tu dziwić?

 7. Praca przez internet, dogodne warunki finansowe, wszystko pocztą (no prawie)…
  Kurde… to tak jak freelancerzy mają.

  • I dlatego ludzie się nadziewają.

 8. Co ciekawe allegro też każe sobie weryfikować użytkowników przez wpłaty na konto określonych sum. Może robią to samo co? :)

  • Z tego co pamietam to allegro przelewa na twoje konto a ty podajes kwote w serwisie allegro? W ten sposob co oni ci moga zrobic? Przelew musial by isc w druga strone. Oni tylko potwierdzaja czy dany rachunek jest twoj. Nie sprawdzaja czy ty z tych danych wysylasz przelew, tylko czy ty mozesz przelew odebrac.

 9. “To na pożyczkodawcy w tym momencie będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że to Ty zawarłeś umowę.
  Absolutnie nie możesz się postawić w sytuacji, w której to Ty będziesz udowadniał swoją “niewinność”! ”

  Tylko ile nerwów, czasu i pieniędzy zajmie szarpanie się z bankiem ? ;]

 10. To i tak spoko, że tylko 200zł. Myślałem na początku, że go wykręcą na kilkadziesiąt tysięcy.

  • no jak… bez żadnego wpływu na konto i zaświadczenia nie dostaniesz większej pożyczki

 11. Heh, jakim trzeba być ćwierćinteligentem, żeby się nabrać na taki mail? Kilkanaście takich miesięcznie spuszczam do nulla.

  • Ćwierćinteligentem? Waćpan żartujesz.

   W przeciwieństwie do nigeryjskich przekrętów i ofert powiększania penisa ten numer jest napisany sprawnie, fachowo i po polsku. Ok, ma perę drobnych wpadek, ale widzi się je dopiero jak wie się gdzie i czego szukać.

   Poza tym trafiał perfekcyjnie w target szukających pracy.

   Przekręt sprytny, nabrać się bardzo łatwo – tyle że na szczęście strata niewielka.

 12. Czemu to, że firma ma regon ma świadczyć o tym, że jest wiarygodna?

  • Nie chidzi o numer regin ale o zestaw wszystkich danych ktory jest w bazie regon.

  • @Piotr Konieczny. Oszust wybiera sobie istniejącą firmę, tak że wszystkie dane są prawdziwe, podszywa się pod ich pracownika. Tak było w moim przypadku. Telefon do firmy, a oni, że taki u nich nie pracuje i nie prowadzą.

 13. co to za słup bez karty do bankomatu x)

 14. Ciotka kiedyś poręczyła komuś pożyczkę na kilka tysięcy.
  Niestety musiała ją spłacić.
  Po spłaceniu okazało się że osoba której poręczyła wzięła następną pożyczkę na to samo konto i tą też ciotka musiała spłacać…
  Tak działa bankowość w PL.

  • Coś mało waleczna ta ciotka, rozdała 10 tysięcy złotych ? Za to dzięki artykułowi dowiedziałem się, że można założyć konto nie posiadając dokumentów, jedynie na bazie przelewu za grosik :O Ciekawe czasy ;X

 15. Ciekawe czy zadziałałby taki “przelew potwierdzający” np. z poczty?

  • Chyba nie, bo listodziady doklejają do tytułu “Wpłata w UP nr” i gołym okiem widać, że to był przekaz pocztowy! Parę razy wpłacałem na swoje konto w MB właśnie u listodziadów, taka wpłata wygląda w historii jak przelew, z tym właśnie małym szczegółem.

  • “listodziady”-i inne teksty-dawno tak się nie uśmiałam.Cóś smutne życie ostatnio prowadzę,dziękuję za odrobinę humoru.

 16. Wystarczało, aby bank wymuszał w tytule przelewu wpisanie tekstu:
  ‘Potwierdzenie otwarcia nowego konta bankowego: Imie i nazwisko’

  • A Ty tak serio? Eee…trollujesz, prawda? Powiedz, że trollujesz…

  • Dokładnie tak robi Alior – klient musi wpisać “Potwierdzenie zawarcia umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Alior Sync”.

 17. Musieli odebrać “fizycznie” od kuriera umowe, loginy i hasła do konta bankowego? Czy też już nie trzeba?

  • Poczytaj o Alior Sync – wszystko przez internet (sprawdzone) ;)

  • Z tego co rozumiem, nie było żadnych kurierów. Gość aktywował konto przelewem, przestępcy robili z konta użytek a do frajera przestali się w ogóle odzywać.

 18. A ja się zastanawiam nad jednym aktualnie alior sync czy inne tego typu banki netowe mają ciekawa opcję zakładanie konta przez internet więc:

  Wystarczy zdobyć dane:

  a) przekierować na poczcie korespondencje wystarcz lipny dowód i podpis albo przekonać kasjerkę iż dowodu się zapominało i się spieszy
  b) jak zadzwoni kurier to umówić się z nim na stacji benzynowej i po sprawie. Raz zamówiłem laptopa w sklepie internetowym i akurat sobie szedłem z sklepu i spotkałem kuriera. I się pytam czy mają jakaś paczkę pod 12e/2 a no mamy proszę. Nic zero autoryzacji a jak się pytam dlaczego nic nie sprawdzają to oni a no przecież podał Pan adres to wystarczy.

  • Wszystkie umowy jakie dostawałem z Banków były wcześniej sprawdzane z moim dowodem.

   Kurier leciał według cheklisty, którą miał w przesyłce i sprawdzał różne dane, podpis i dopiero wydawał przesyłkę.

 19. Druga sprawa jak podamy gdziekolwiek nasz adres e-mail i w treści strony będzie słowo np praca automatycznie dziennie będziecie dostawać 20 emaili typu:

  Want a Job you can feel good about? Try our new Financial Campaign!

  Our company engages with the customers in meaningful dialogue to raise awareness regarding tax optimization and tax planning programs.
  We currently are hiring local representatives in all European countries for our new Financial Campaign. There are plenty of opportunities, for the right individuals, to grow in this dynamic young organization.
  We currently have a desire to promote our services and products through the network of our representatives and help our business grow.

  Opportunities to travel between offices in Berlin, London, and Warsaw welcome!

  Full training provided, and hey what other job do you get to work with rad people, chat about causes your passionate about and at the end of the day know you did something meaningful.

  You need:
  • Excellent communication skills, passion.
  • Interest in financial issues.
  • Availability for 2 hours a day.

  We pay a wage of 1000 EUR plus additional bonus will be given on each assignment completed successfully.

  To apply: email your contact number and a bit about yourself under the subject ‘Regional Representative’.
  Formal applications and information packages will be provided to suitable candidates.

  Please send the request to our email work@eurojobbnet.com,and I will answer you personally as soon as possible

  Thank you!

 20. ten kwestionariusz osobowy jest standardowym dokumentem. Nic w nim podejrzanego.

 21. Może nie jestem odkrywczy, ale 3 dni temu dostałem (pierwszy raz w życiu) takie cudo:

  POCZĄTEK NAGŁÓWKA:

  Return-Path:
  Received: by o2.pl (o2.pl mailsystem) with LMTP;
  Fri, 06 Jul 2012 03:12:20 +0200
  Received: from checkin.co.jp [202.229.3.78]
  by mx7.go2.pl with ESMTP id xElMln;
  Fri, 06 Jul 2012 03:12:17 +0200

  TEMAT: Nowy wakat – spolka europejska

  ————– POCZĄTEK TREŚCI ————————————————–
  Szukamy osoby na stanowisko asystenta menedzera dla duzej firmy.
  Wymagania wobec kandydata:
  – Odpowiedzialne podejscie do pracy
  – Mozliwosc pracy przez 4 godziny dziennie (w okresie probnym)
  – dostep do Internetu
  – Zaawansowany uzytkownik bankowosci online
  – Podstawowa wiedza w zakresie systemow Western Union i Money Gram
  (zapewniamy szkolenie dotyczace systemow przekazow pienieznych)
  – Znajomosc system operacyjnego Microsoft i Apple
  – Podstawowe umiejetnosci w zakresie wspolpracy z klientami
  – Wyksztalcenie co najmniej srednie
  Zakres obowiazkow pracownika bedzie obowiazywal:
  – faktur
  – przygotowywanie prezentacji wynikow za dany miesiac roboczy
  – Pomoc menedzerowi w realizacji transakcji z klientami
  – Przygotowanie dokumentow zwiazanych z transakcjami
  – Przygotowywanie dziennych i miesiecznych raportow w zakresie
  odpowiedzialnosci zwiazanej z danym stanowiskiem
  – Wspolpraca z dzialami innych firm
  Oferujemy:
  – Bezplatne szkolenie: Zdobadz doswiadczenie w zakresie roznych programow
  dla bankowosci
  – bogaty program korporacyjnych wydarzen dodatkowych
  – Urlop
  – Ubezpieczenie zdrowotne
  – Profesjonalny rozwoj oraz szkolenia dla zatrudnionych pracownikow (rozwoj

  umiejetnosci osobistych i profesjonalnych)
  – Mozliwosc zdobycia wysokich nagrod pienieznych za wyniki w pracy
  – Znizki na bony podrozne

  Prosimy o przesylanie aplikacji na ponizszy adres: poland.group@yahoo.com
  ——— KONIEC ————————————
  Aż mnie korci, aby odpisać na tą lukratywną propozycję ;)

  • Dostałem niedawno:

   Return-Path:
   Received: by o2.pl (o2.pl mailsystem) with LMTP;
   Mon, 09 Jul 2012 23:04:52 +0200
   Received: from 66-215-156-140.dhcp.rvsd.ca.charter.com [66.215.156.140]
   by mx4.go2.pl with ESMTP id IQWpSf;
   Mon, 09 Jul 2012 23:04:52 +0200
   Received-SPF: neutral (mx4.go2.pl: 66.215.156.140 is neither permitted
   or denied by domain of beckonuop0@animany.ru)
   Received: from unknown (HELO 2j8) ([240.69.194.210])
   by 66-215-156-140.dhcp.rvsd.ca.charter.com with ESMTP; Mon, 9 Jul 2012 13:05:54 -0800
   Message-ID:
   From: “Emm Castro”
   Subject: Nowy wakat – spolka europejska
   Date: Mon, 9 Jul 2012 12:57:01 -0800

   Szukamy osoby na stanowisko asystenta menedzera dla duzej firmy.
   Wymagania wobec kandydata:
   – rzetelnosc w przypadku kazdego zadania
   – Mozliwosc pracy przez 4 godziny dziennie (w okresie probnym)
   – Elastyczne godziny pracy
   – Zaawansowany uzytkownik bankowosci online
   – Podstawowa wiedza w zakresie systemow Western Union i Money Gram
   (zapewniamy szkolenie dotyczace systemow przekazow pienieznych)
   – Znajomosc system operacyjnego Microsoft i Apple
   – Podstawowe umiejetnosci w zakresie wspolpracy z klientami
   – Wyksztalcenie co najmniej srednie
   Zakres obowiazkow pracownika bedzie obowiazywal:
   – umow
   – przygotowywanie prezentacji wynikow za dany miesiac roboczy
   – Pomoc menedzerowi w realizacji transakcji z klientami
   – Przygotowanie dokumentow zwiazanych z transakcjami
   – Przygotowywanie dziennych i miesiecznych raportow w zakresie
   odpowiedzialnosci zwiazanej z danym stanowiskiem
   – Wspolpraca z dzialami innych firm
   Oferujemy:
   – Bezplatne szkolenie: Zdobadz doswiadczenie w zakresie systemow przekazow
   – doskonalych wspolpracownikow
   – podroze na konferencje
   – Ubezpieczenie zdrowotne
   – szkolenia w zakresie nowych instrumentow finansowych w wiodacych
   organizacjach branzowych w kraju
   – Podroze zagraniczne
   – Znizki na bony podrozne

   Prosimy o przesylanie aplikacji na ponizszy adres: archive.pl@hotmail.de

  • Również dostałem coś podobnego. Bardzi się zdziwiłem skąd ten adres email trafil do listy spammerskiej. Używałem go tylko do osobistych maili, nigdzie sie na nim nie rejestrowalem.

   Return-path:
   Envelope-to: *******@*****
   Delivery-date: Tue, 03 Jul 2012 19:33:08 +0200
   Received: from HS-1382.home ([82.194.83.162] helo=HS-1382.home) with
   IPv4:25 by servert.******.****; 3 Jul 2012 19:33:01 +0200
   From: bufeterivera@bufeterivera.es
   To: *****@******.pl
   Subject: Praca w duzej firmie
   Date: Tue, 3 Jul 2012 19:33:01 +0200
   X-Assp-Score: 3 (Message-ID not valid: ’34D17E2AD18846D988CB448F13878449.MAI@home’)
   X-Assp-Received-SPF: none ip=82.194.83.162 mailfrom=bufeterivera@bufeterivera.es

   Szukamy osoby na stanowisko asystenta menedzera dla duzej firmy.
   Wymagania wobec kandydata:
   – Odpowiedzialne podejscie do pracy
   – Mozliwosc pracy przez 4 godziny dziennie (w okresie probnym)
   – dostep do Internetu
   – Zaawansowany uzytkownik bankowosci online
   – Podstawowa wiedza w zakresie systemow Western Union i Money Gram
   (zapewniamy szkolenie dotyczace systemow przekazow pienieznych)
   – Podstawowa wiedza w zakresie Microsoft Office lub Open Office
   – Podstawowe umiejetnosci w zakresie wspolpracy z klientami
   – Wyksztalcenie co najmniej srednie
   Zakres obowiazkow pracownika bedzie obowiazywal:
   – umow
   – Zatwierdzanie dokumentow z klientami
   – Pomoc menedzerowi w realizacji transakcji z klientami
   – Przygotowanie dokumentow zwiazanych z transakcjami
   – Przygotowywanie dziennych i miesiecznych raportow w zakresie
   odpowiedzialnosci zwiazanej z danym stanowiskiem
   – Wspolpraca z dzialami innych firm
   Oferujemy:
   – Bezplatne szkolenie: Zdobadz doswiadczenie w zakresie roznych programow
   dla bankowosci
   – Przyjazne srodowisko pracy
   – podroze na konferencje
   – Ubezpieczenie zdrowotne
   – szkolenia w zakresie nowych instrumentow finansowych w wiodacych
   organizacjach branzowych w kraju
   – Mozliwosc zdobycia wysokich nagrod pienieznych za wyniki w pracy
   – Znizki na bony podrozne

   Prosimy o przesylanie aplikacji na ponizszy adres: poland.group@yahoo.com

 22. Witam. Więc wystarczy ukraść komuś konto/a na portalu aukcyjnym. Wystawić jakiś tani towar, z portalu po aukcji dostane dane kontrahenta i podam mu lewy nr banku, na który chce te załóżmy 10PLN za towar i już mam słupa ? Rzeczywiście bankowość idzie do przodu. No rewelacja po prostu.

 23. A tak przy okazji dodam, że firma MNI jest firmą telekomunikacyjną i nie słyszałem, by zajmowała się wdrożeniami systemów transakcyjnych w bankach (tylko to uzasadniałoby oferowanie takiej pracy). No i domena centrum.cz daje jasność sprawy. Taki list zasługuje na przesłanie dalej do prawdziwej firmy MNI i na adres mailowy najbliższego komisariatu. Prawdziwa firma MNI pewnie już ustala z prawnikami kroki prawne przeciwko oszóstom (co najmniej zniesławienie firmy i bezprawne podawanie się za pracownika, którym w rzeczywistości się nie jest). Jak dla mnie wiarygodnie rekrutować do beta testów może tylko bank, który chce takowy test zlecić. W USA istnieją firmy (np. Centercode)

 24. W USA istnieją wiarygodne firmy remrutujące do testów softeare i hardware jak np. Centercode. Testy robi się na zasadzie wolontariatu a testowany produkt (licencja NFR lub sprzęt w wersji beta poprzedzający wprowadzenie danego modelu na rynek) można zachować bez prawa zbycia. W Polsce o takich firmach zajmujących się managementem całego cyklu testów produktu nie słyszałem (nie liczę tu firm umożliwiających udział w kampaniach reklamowych m.in. Streetcom).

  • Człowieku, twoje komentarze to zazwyczaj tyrady niemające wiele wspólnego z tematem. Nikt ich nie czyta, a trzeba się więcej naprzewijać w dół, więc daruj sobie.

 25. Loteria pieniężna. Kup los internetowy za jedyne 1gr.
  Szansa wygrania iPhona, iSrona, iKłada, iPada.

  Albo, wygrała Pani w loterii telewizor, jedynym warunkiem jest przesłanie datku na
  fundacje funt kłaków w wysokości minimum 1gr.

  Poczta.
  Kupiła Pani w naszym sklepie (2 miasta dalej) komputer, tego i tego dnia,
  ale mamy nie ścisłość w księgowości, sprzedaliśmy Pani przez pomyłkę wersje z dodatkowym oprogramowaniem, ale nie będziemy Pani robić problemów uznamy,
  że to była promocja by nie miała Pani problemów z serwisowaniem i gwarancją, cena promocyjna tego dodatkowego oprogramowania wynosi 50 zł.
  Jako, że z rachunku wynika, iż nie mieszka Pani w naszym mieście, podajemy telefon konsultanta, zweryfikuje (wypyta) on Pani dane podczas rozmowy i przekaże numer konta na które Pani może przelać pieniądze za promocyjne oprogramowanie….

 26. Lepszy numer jakiś koleś oferował pracę za granicą. Dodawał lipne oferty pracy by potem autoresponder podawał numer konta i ID przelewu w celu autoryzacji oczywiście identyfikator i numer konta był do serwisu hazardowego i tym samym doładowywało się komuś konto. Zapewne potem tworzyło się jakiś pokój z prywatną grą np znajomi by całą kasę przegrać do ustawionej osoby.

 27. […] przypadek: Jak zostać słupem? Czyli fałszywe oferty pracy “testera bankowości”. Nie pozostaje nic innego, jak z dużą dozą nieufności realizować jakikolwiek przelew. Bo w […]

 28. Starczne. Ale wyjaśnicie mi jedną rzecz – Jakim cudem podpisują umowę z bankiem BOS gdy umowa nie przychodzi do mnie, nie mają mojego dowodu ?

 29. Użytkownik Wykopu…

  • Jezeli to bylo do mnie, nie jestem userem wykopu. Czytam tą strone w ramach zainteresowań. Chcę wiedzieć jak banki mogą być tak nieodpowiedzialne. Jakbym chciał coś kombinować nie szukałbym tu informacji

   Nie chcesz odpowiedzieć to nie pisz co ci ślina na język przyniesie !

  • Banki od pewnego czasu przyjęły strategie “na blondynkę”.
   Tobie ma być jak najłatwiej się u niech zameldować do wpłat.
   Stopień (nie)skomplikowania ma być ukłonem dla zapracowanych i
   nie mających czasu na “zbędne” formalności ludzi.
   A tak na prawdę to My najczęściej na tym tracimy jak już coś się sknoci, nie banki.
   Jak to są małe sumy to ciąganie się za języki i kieszenie jest przerostem formy,
   dla tego “zapracowanego” nie mającego czasu na “formalności” człowieka.

   Wiec marketing, reklama, ułatwienia dla nas, są naszym kosztem.
   Kolejny przykład na to jak nieumiejętne wazeliniarstwo może skończyć się u dentysty.
   Bo technologia ma dwa oblicza.
   Ta sama elektrownia zasila szpital, ale i rzeźnie.
   Lekarze kawałkiem metalu ratują życie, mordercy tym samym narzędziem je odbierają.

 30. Google Adsense przesyła w ramach weryfikacji konta kwotę, którą trzeba potem wpisać.
  Zakładamy Adsense i konto na Larrego Page (na firmę google). Podajemy w adsense nr tego konta, jest wpłata potwierdzająca i voilà.
  Myślę, że Larry dostanie więcej jak 200zł debetu :)

  • Już nie przesyła kasy, za to wysyłają list z USA z wielkim napisem na froncie WAŻNE DANE DOTYCZĄCE KONTA xD

  • Aktywowałem w styczniu, jak się nic nie zmieniło to jest list do weryfikacji adresu i kwota do weryfikacji konta.

 31. Ja ostatnio dostałem mail ze unicef postanowil mi przekazac 1 mln $.
  Nie wiem czy jestem az tak biedny czy co :D
  chcieli tylko moje dane itp

  tylko czemu unicef wysyla maile z serwera rocketmail ? :D

 32. He he.
  Najlepiej wysyłać fałszywe dane ;->
  Jak się natną kilkaset tysięcy razy może… e raczej nie.
  Ale przynajmniej się będzie można ocenić ilość błędnych prób założenia konta.
  I monitorować ten proceder jakoś pre factum.

 33. Np. mBank umożliwia aktywację konta poprzez przelew z konta innego banku. Muszą się zgadzać wszelkie dane osobowe, te podane przy zakładaniu z tymi z twojego konta w innym banku. Też byłem zdziwiony taką formą weryfikacji, ale jest ona bardzo wygodna.

 34. Nie rozumiem waszego świętego oburzenia. W świecie, gdy każda instytucja finansowa weryfikuje w prawidłowy sposób tożsamość klientów metoda weryfikacji na przelew powinna się spisywać.
  Fakty są takie, że zanim taka możliwość istniała oszuści nie mieli problemów z zakładaniem kont. Fałszywy dokument tożsamości, przekupiony/znajomy pracownik banku. Tylko do następnych kont trzeba było powtórzyć spacerek.
  Teraz można to zrobić przez Internet, “w białych rękawiczkach”, ale myślę, że nie wpłynie to znacząco na ilość słupów. Byli i będą. Tak jak oszustwa bankowe i fake konta na fałszywe dane. Może wymaga to odrobiny innego podejścia, socjotechniki (chociaż w analogowym świecie też).
  To co my możemy zrobić i mogliśmy wcześniej, to MYŚLEĆ i pilnować swoich dokumentów i danych w nich zawartych. Tak jak kiedyś, stanowią one wartość samą w sobie. Pilnować dostępu do konta,i być świadomym, gdzie i jakie nasze dane idą. Że wraz z przelewem wysyłamy też swoje imię, nazwisko i adres. Warto o tym pamiętać.

  Dodam jeszcze, że osobiście mi to nie przeszkadza. Teraz przynajmniej każdy przelew, każda próba założenia konta, każde użycie zastrzeżonego dokumentu tożsamości jest gdzieś rejestrowane. Dobrze zaprojektowana heurestyka może pomóc w wskazywaniu podejrzanych operacji wymagających dodatkowych weryfikacji (oby się jednak nie skończyło tak jak z PayPalem i ich słynnym mrożeniem czego popadnie (przeszedłem to sam :D))

 35. Na szczęście nie dałem się nabrać, a miałem też to samo ogołszenie, co w artykule. Wystarczyło sprawdzić kilka niezgodności. Poprosiłem kola o weryfikacje w jakiś sensowny sposób, że jest niby “Kierownikiem Regionalnym Europy Centralnej” w MNI, itp. Oczywiście nie odpowiedział. Podejrzewam, że dalej rozsyła podobne oferty.

 36. […] Patrząc na daty – wygląda na to, że atakujący mógł zainspirować się niedawną historią, której ofiarą padł inny użytkownik wykopu, który myślał, że potwierdza swoje dane przed pracodawcą, a tak naprawdę aktywował oszustowi rachunek bankowy w banku BOŚ. […]

 37. Pan Krzysztof Macak działa nadal… właśnie przed chwilą dzwonił do mnie próbował mnie wciągnąć w opisaną przez was gierkę. Całe szczęście zawsze wszystko sprawdzam googluje, dzięki za opisanie tego przekrętu, dzięki temu uniknęłam kłopotów.
  Swoją drogą trzeba być psychopatą,żeby tak “prosto w słuchawkę” kłamać człowiekowi-
  Kiedy zapytałam jaki jest haczyk powiedział- to jest mała kwota za taką pracę! Kiedy zapytałam skąd wie, że mam umiejętności do pracy w ten sposób powiedział, że nie ma co prawda cv, bo dane firma kupuje bez cv, ale się przekonamy… to było podejrzane!
  Ale dzięki raz jeszcze za opisanie tego wątku.
  Pozdrawiam,
  Ewa

 38. Dzis do mnie przyszedl email:
  Witam

  W odpowiedzi na Pani CV chcialbym poinformowac, ze chcielibysmy nawiazac z Panią wspólprace.
  Jezeli jest Pani nadal zainteresowana praca ponizej dokladniej naswietle na czym Pani stanowisko bedzie polegalo.
  Naszym Klientem jest MeritumBank i to wlasnie jego elementy bankowosci elektronicznej dla Klientów indywidualnych oraz dla Firm bedzie trzeba sprawdzic wedlug dostarczonych przez nich dokladnie opisanych schematów, a nastepnie zapisac uwagi do protokolu (dostarczonego wraz ze schematami). Raz w tygodniu bedzie pojawial sie u Pani kurier zeby zabrac uzupelniony przez Panią protokól oraz przekazac Pani kolejne schematy oraz protokól.
  Calosc nie powinna zabrac wiecej jak 4-5h tygodniowo, lecz ze wzgledu na wysokosc wynagrodzenia jakie oferujemy prosilbym o dokladnosc i skrupulatnosc w wykonywanym zadaniu.
  Wracajac do schematów sa to opisane krok po kroku punkty co trzeba zrobic w beta-tescie systemu bankowosci i zapisac do protokolu czy wszystko dziala poprawnie.
  Kolejna kwestia która chcialbym poruszyc to rodzaj umowy. Jest to umowa o dzielo na okres 4 miesiecy od 2013-04-16 do 2013-08-20 z 7 dniowym okresem wypowiedzenia dla obu stron bez koniecznosci podawania przyczyny.
  pierwsze wnagrodzenie w wysokosci 1500 pln brutto zostanie wyplacone do 2013-05-20 i kolejne do 20 dnia kazdego miesiaca
  Jezeli jest Pani nadal zainteresowana i pasuja Pani nasze warunki prosimy o taka informacje w mailu zwrotnym wraz z wypełnionym kwestionariuszem osobowym ktory znajdzie Pani w załaczniku maila znajdujacym sie pod trescią wiadomości.

  Pozdrawiam,
  Krzysztof Macak
  Kierownik Regionalny Europy Centralnej

  MNI S.A.
  00-503 Warszawa ul. Zurawia 8
  Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydzial Gospodarczy KRS
  nr KRS 0000003901 NIP:722-00-03-300 Regon:450085143
  Wysokosc kapitalu zakladowego i wplaconego: 98 946 283,00 PLN

  Po czym szybko na Linkedinn sprawdzilam czy istnieje taka osoba, i czy w ogole istnieje taka firma MNI… Okazalo sie ze firma tak – natomiast osoba- nie.
  wydalo mi sie podejrzana..kwota 1500 brutto za 5 h tygodniowo…. Plus kurier do domu. Celowo utrzymalam ” naiwną” korespondencje z tym gosciem, a on odpisywal np. tak:
  – na moje zapytanie gdzie mam dane wyslac odpisal tak :

  Kwestionariusz wypelniony prosze przeslac w mailu zwrotnym (w skrocie albo Pani drukuje, wypelnia i skanuje albo wypelnia w jakimkolwiek programie do edycji tekstu np Worpad i przesyla nam na tego maila)

  – a ja mu na to tak :

  Niestety, nie do konca ufam internetowi i wolalabym tak poufne dane jakimi sa dane personalne wyslac poczta zwykla, np. kurierem albo listem poleconym. Czy moge wyslac je na adres firmy podany w stopce Pana pierwszego maila?

  z poważaniem,

  a on mi na to tak:

  Nie.
  Cała procedura rekrutacji, łacznie z podpisaniem umowy odbywa się elektronicznie

  itp…itd…
  Po czym telefon do owej MNI….i co oni na to???? ze taka osoba nie istnieje i ze to oszust.!!!!

  Uwazajcie na tego oszusta!!!

 39. Gościu dalej działa i nabiera ludzi. Właśnie dostałem od niego drugiego maila (niech spada na nasyp kolejowy na szczaw i mirabelki)

 40. Witam. Otóż ja także częściowo zostałem ofiarą tego przekrętu. Dałem swoje dane osobiste po czym nakazano mi przelać symboliczną kwotę na dany rachunek. W tytule przelewu nakazano mi wpisać “Potwierdzenie zawarcia umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Alior Sync”. No i tutaj coś mi nie pasowało. Zacząłem serfować po necie i szukać informacji na ten temat. Żadnego przelewu nie zrobiłem i nie mam zamiaru robić. Czy coś mi grozi z racji podania danych osobowych?? Czekam na odpowiedź niezwłocznie i pozdrawiam.

  • Jestem w podobnej sytuacji. Policja mi mówiła, że jakby coś przyszło, to do banku, że nic nie brałem i niech porównują podpis na dokumencie. A dowodu nie da rady zastrzec, dopóki Ci nie zginie. Mógłbyś sprawdzić adres ip nadawcy maila, który Ci przysłał?

 41. Przed chwilą rozmawiałem z konsultantką Alior Sync. Wygląda na to że bez potwierdzenia przelewem konto nie zostanie założone, także chyba nic Nam nie grozi. Jakie szczęście że człowiek umie czytać. Chyba jesteśmy bezpieczni.

  • To konto to jedno. Ja mam obawy, czy nie weźmie na to kredytu jakiegoś.

 42. Oto z czym się zetknęłam w poszukiwaniu pracy przez internet:

  Serdecznie Witam.

  Nasza oferta jest krótka i przejrzysta, współpracę możesz zacząć nawet w przeciągu 48 godzin.
  Umowa z nami jest prosta i czytelna, bez ukrytych kruczków. Ile stron wykonasz tyle zarobisz.
  Nasza firma zajmuje się obróbką, tłumaczeniem oraz rewitalizacją książek oraz materiałów pochodzących min, ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Instytucji Państwowych oraz klientów indywidualnych (teksty maturalne, prace gimnazjalne, licealne itp).

  Praca polega na przepisywaniu przesłanych do Państwa dokumentów ( do każdego dokumentu otrzymują Państwo wytyczne z dokładnymi informacjami co należy i jak poprawić) Głównie wypełnia się brakujące litery, znaki przestankowe, oraz ucięte słowa.
  Nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia aby móc poprawić takie teksty.
  Wszystkie prace odbywają się w programie WORD.
  Płatność jaką oferujemy za 1 stronę wynosi od 15 do 30 zł w zależności od stopnia trudności, w przeciągu godziny można wykonać od 1 do 3 stron materiałów ( w zależności od możliwości wykonującego).
  Materiały do Państwa są przesyłane w systemie on-line bezpośrednio na adres e-mail, do każdego materiału podpięty jest specjalny numer CIF który identyfikuje Państwa dane w serwisie (tj; imię i nazwisko oraz konto do płatności)
  Płatności za wykonaną stronę następuje w przeciągu do 24 godzin (od momentu przesłania do nas wykonanych materiałów) bezpośrednio na Państwa konto ( wcześniej należy je zweryfikować w naszym serwisie za pomocą przelewu ze swojego konta).

  Praca oraz płatności odbywają się w pełni online , dzięki czemu możemy Państwu zaproponować atrakcyjne wynagrodzenie!!!

  Poniżej warunki jakie należy spełnić:
  -wiek min 18lat
  – posiadanie dostępu do internetu oraz konta internetowego (potrzebne do weryfikacji i nadaniu numeru cif)
  -przesłanie do nas skanu jednego z dokumentów tożsamości (dowód osobisty skan z obu stron, tak aby było widać rogi dokumentu, każda strona na oddzielnym pliku)
  -przesłanie wypełnionego kwestionariusza
  – przejście weryfikacji Państwa rachunku bankowego ( polega na wykonaniu przez Państwa przelewu w kwocie 0,01 zł NIE WIECEJ na dane jakie Państwu podany, następnie otrzymują Państwo przelew zwrotny z informacja o weryfikacji Państwa rachunku i nadaniu numeru CIF, podany numer CIF należy przesłać do nas ( będzie od podpinany do każdych tekstów jakie Państwu przesyłamy a konto z którego dokonali Państwo przelewu będzie służyło do przekazywania na nie płatności za wykonaną prace)
  – chęci do pracy.

  Jeśli są Państwo zainteresowani zapraszamy do współpracy!!!

  Pozdrawiamy

  UNI-TEXT
  Janusz Nakonieczny
  Wiertnicza 17/61
  02-952 Warszawa
  NIP: 527-030-28-19

  poniżej przesyłamy dane do przelewu weryfikującego dane osobowe oraz rachunek. Prosimy o dokładne skopiowanie treści i dokonanie przelewu z własnego konta. Po poprawnej weryfikacji otrzyma Pani przelew zwrotny z informacją o weryfikacji Pani danych osobowych oraz aktywacji rachunku służącego do rozliczeń z nasza firmą. W tytule przelewu zwrotnego otrzyma Pani numer CIF, który będzie numerem Pani umowy w naszej firmie. Prosimy o przesłanie numeru CIF co pozwoli nam sprawdzić jego autentyczność. Po otrzymaniu numeru prześlemu Pani wzór umowy do zapoznania się. Prosimy o dokładne zapoznanie się z jej treścią i potwierdzenie czy warunki Pani odpowiadaja.

  Numer rachunku: 93249000050000400045340532
  Nazwa: Alior Bank
  Adres:
  Tytuł: Potwierdzenie zawarcia umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Alior Bank SA, 82060906049, ALZ431749
  Kwota: 1 zł

 43. Ja ostatnio padłam ofiarą oszustwa Alior. Najgorsze, że zrobiłam przelew i od tego momentu nikt się nie odzywa. Dzwoniłam na policje i mam się zgłosić na złożenie zeznań. Czy ktoś był w podobnej sytuacji?

  • Na policji mi powiedzieli, że jak bank będzie się burzył, to mają sprawdzić zgodność podpisów. Walczyć z nimi i niech oni udowodnią, że ten kredyt był wzięty.
   A na policje idź. Warto by było też skontaktować się z firmą, pod którą się podszywa. I poinformować ich o sytuacji, że ktoś im robi koło pióra.

 44. Uwaga ja dostałem taką samą wiadomość co Monika 2 posty wyżej, oczywiście inna nazwa firmy i inne nazwisko…. oferta pracy była na tablica.pl
  Już byłem na policji z tym ale niestety dopóki nie wziął na mnie kredytu -jeszcze. Nie mogą nic zrobić, dodatkowo informowałem od razu Alior o sytuacji i monitorują czy ktoś założy konto na mnie…. niestety wszyscy mają związane ręce…

  • pojawiło się konto i szybko przy współpracy z Alior je zamknąłem, sprawa na policji

 45. Witam! Niestety wczoraj nabrałam się na ogłoszenie o pracę: korekta tekstów. Poprosili o wypełnienie formularza i skan dowodu. Z powodu braku pracy jak idiotka wysłałam wypełniony formularz i skan dowodu, w ogóle nie myśląc o konsekwencjach. Nie spotkałam się nigdy z takimi oszustwami, nigdy o czymś takim nie czytałam, dlatego nie myślałam, że zdjęcie mojego dowodu to coś, co może mi zagrozić. Później dostałam od nich wiadomość, abym przesłała im nr swojego konta, aby mogli wpłacać na nie moją wypłatę, a oni przyślą mi nr konta na które mam wpłacić symboliczne 1zł, aby zweryfikować konto. I dopiero wtedy coś mnie tknęło i zaczęłam przeszukiwać internet. Trochę za późno, a może jednak w odpowiednim momencie? Nie wysłałam nr konta, napisałam, że wolałabym najpierw jakąś umowę, bo do pierwszej wypłaty i tak daleko, więc zdąrzą zweryfikować moje konto. Narazie bez odzewu z ich strony. I teraz moje pytanie do Was, czy na tym się sprawa zakończy i nie zrobią nic z moim skanem dowodu? Pocieszam się myślą, że to jedni z tych, którzy chcą “tylko” tak jak pisaliście, założyć sobie na mnie drugie konto. Więc skoro nie wysłałam tej cholernej złotówki to nie mogą nic dalej zrobić. Na policje nie pójde, bo co im powiem? Nic nie będą mogli zrobić.

  • hej.
   nie wiem co mogą zrobić ze skanem dowodu, ale wiem jedno- maja Twoje dane i moga je wykorzystac dow łasnych celów. niekoniecznie że poniesiesz strate finansową, ale moga one im służyc do np. budowania falszywych baz danych itp… w ich przypadku chodzi raczej o załozenie konta bankowego, wiec bez weryfikacji z twojej strony tj, wlasnie wyslania drobnej kwoty do werufikacji nic ci nie zrobia.

  • Witaj, zacznę od tego że w razie czego nie kończy się na założeniu jednego konta- jak mają już dostęp do jednego to sami sobie zakładają na Twoje dane kolejne konta w innych bankach przelewając pieniążki do weryfikacji. Niestety mając skan dowodu mogą wziąć tzw. chwilówki, robić zakłady bukmacherskie czy zakładać konto na allegro, oto moto itp. niekiedy nawet można wziąść telefony w abonamencie. Moją radą jest abyś jak ja jak najszybciej wymieniła dowód osobisty -nie kosztuje to NIC a masz trochę spokoju…. Na policję możesz iść, żeby policja miała kolejne sygnały, niestety sama dobrowolnie podałaś wszelkie dane więc znamienia przestępstwa nie ma, dopiero jakby założyli konto na Ciebie jak w moim przypadku ruszyła procedura.
   Podsumowując wymień dowód osobisty jak najszybciej -to będzie twoja podstawa do jakichkolwiek roszczeń

  • Problemem może być też, że mogą złożyć pozew do esądu w Lublinie i w ten sposób wyłudzić pieniądze za nieistniejący dług.
   Z tym zastrzeżeniem dowodu to może być różnie. Jak ja się dowiadywałem o zastrzeżenie i wyronienie nowego, to zarówno w urzędzie, jak i w banku powiedzieli mi, że to możliwe tylko w przypadku kradzieży lub zgubienia dowodu. Ale musisz się dowiedzieć. Na policji powiedzieli, że dopóki nie będzie żadnych kredytów, pożyczek na mnie, to oni nic nie mogą zrobić.

 46. Dzięki! Dzisiaj zablokowałam dowód osobisty. Facet w urzędzie, po tym jak mu przedstawiłam sytuację, doradził mi, żebym po prostu napisała w formularzu, że go zgubiłam. Nie było wyjścia, bo inaczej by mi nie wymienił. Zablokowałam dowód też w banku. Mam nadzieję, że nie zdąrzyli nic zdziałać. Jedno dobre z tego wszystkiego to to, że zastanowiłam się w porę i nie przelałam tej złotówki, bo wtedy by było o wiele gorzej. Z drugiej strony to człowiek w naszym kraju musi wszędzie zastanawiać się nad wszystkim. Do cholery przecież taki dowód czy dane to nie jest żaden problem, żeby zdobyć. Ilu z nas może zgubić portfel, później jakimś cudem ktoś nam oddaje dokumenty, ale czy jest pewność, że nie zrobił sobie skanu czy nie wziął pożyczki? Idziemy do szkoły, do banku, do sklepu, do urzędu, podajemy dowód… Jaka pewność, że za tym biurkiem siedzi zaufana osoba. Albo nawet we własnym domu przyjmujemy rodzinę, znajomych, kuriera, pana od ubezpieczeń czy wiele wiele innych osób, które mają kontakt z naszym dowodem. Przecież to paranoja jakaś, żeby człowiek bał się aż tak o swój dokument i na każdym kroku wietrzył podstęp. Ja teraz po tym co zrobiłam to będę miała na tym punkcie bzika. To jest niedorzeczność, że nie ma jakichś porządnych zabezpieczeń. Chcą ulepszać, a wszystko pieprzą.

 47. Hej, ja niestety też się naciąłem na rzekomą pracę przy przepisywaniu tekstów. Co prawda zapaliła mi się lampeczka kiedy przelewałem ten 1 grosz, ale myślałem że bez podpisu to mogą niewiele zrobić przy jakimś kredycie. No i się zaczęło. Najpierw dostałem list od jednej firmy pożyczkowej, potem dostałem od kilku kolejnych. W sumie kilka tysięcy złotych. Sprawa zgłoszona na policję. Jedyne pocieszenie jest takie że na komendzie powiedzieli ze te pożyczki to nie mój problem bo jak firmy nie sprawdzają dokładnie tożsamości pożyczkobiorców to niech się teraz martwią komu kasę dali.

 48. mam pytanie, po jakim czasie dostałeś listy z firmy?? bo ja też nacięłam się na to ogłoszenie i zrobiłam przelew. dzwoniłam z tym na policje i powiedzieli mi, że dopóki nikt nie weźmie kredytu na mnie to nie mogą nic zrobić.

  • Idź do banku do którego zrobiłaś przelew i zapytaj czy masz u nich konto -bo go nie otwierałaś, w momencie kiedy będziesz miała założone z pracownikiem banku zamknij i poproś go żeby podał Ci dane -na jaki mail korespondencja miała przychodzić i numer do weryfikacji sms -mi założyli nawet lewe konto na onecie na moje imię i nazwisko… i potem jak ja śmigasz na policje, ponieważ jak już założono Ci konto bez Twojej wiedzy to już jest przestępstwo i zaczną procedury działać. Aha i zastrzeż dowód osobisty w banku. Jak najprędzej wymień dowód, bezpłatnie wymieniają a jako powód wpisz jak ja że padłaś ofiarą wyłudzenia danych lub że dowód dostał się w ręce oszusta.

 49. Pierwszy list po tygodniu. Potem zaczęły przychodzić kolejne. Od jednej firmy nie dostałem do tej pory żadnego listu, od innej dostałem pierwszy list dopiero jak minął termin wpłaty. Ja zanim jeszcze zorientowalem sie jak to dziala zadzwonilem do Aliora spytac czy mam u nich jakies konto. Potem jak sie juz okazalo ze mam to szybko zablokowalem konto i poprosilem o historie konta. Jak juz mialem nazwy firm pozyczkowych z historii to dzwonilem do kazdej po kolei i notowalem sobie ile kasy natrzepali w kazdej z firm. Na szczescie u mnie nie widac zeby zakladali kolejne konta w innych bankach.

 50. Hej. Właśnie przed chwilą natknęłam się na ogłoszenie w regionalnej gazecie internetowej związane z pracą zdalną.Zważywszy na to, że szukam od pewnego czasu pracy, wydało mi się to dość ciekawe. Brzmiało to dokładnie tak:”Witam oferuje prace przy przepisywaniu. dobrze place oraz moge zatrudnic na umowe o prace” Wysłałam CV i dostałam taka odpowiedz “Witam dziekuje za zainteresowanie sie moja oferta. Moja firma zleci przepisywanie tekstow do komputera. Miesiecznie jest ich okolo 30-50 stron.za strone płacimy 50zl. Mozliwosc umowy o prace. Wynagordzenie jest wyplacane z gory na konto bankowe. Wymagane pełnoletnosc”. Jak zapytałam co to za teksty to ktoś odpisał “Firmowe”. Nie wysilili się za bardzo. Z ciekawości jak rozwinie się sytuacja poprosiłam o wszystkie dane firmy i informacje czym się zajmują, ale już odpowiedzi na tego maila nie otrzymałam. Dobrze, że trafiłam na ten temat. Mail wysyłany był z adresu “firma.prze@o2.pl” a takowego sprawdzić się nie da. Jakbym się wpakowała w jakieś bagno przed samym ślubem; bez pracy, to nie byłoby mi do śmiechu. Dzięki wielkie za poruszenie tematu.

 51. Właśnie mi odpisali:
  Witam Ponownie.
  w celu podjecia pracy w firmie prosze podac.
  Imie nazwisko, adres zameldowania,
  nr pesel, nr dowodu osobistego. nr konta bankowego
  Po otrzymaniu danych otrzymuje cie Panstwo nr konta i trzeba zrobic przelew na 1 zl aby potwierdzic powyzsze dane.
  Prace zaczynamy odrazu po otrzymaniu przelewu od Panstwa lub po uzgodnienu z Panstwem.

  umowe podpisujemy osobiscie. dostaje Pani arkusz do przepisania wynagordzenie z gory za caly miesiac

  i podali dane firmowe jakiegoś faceta posiadającego firmę(firma istnieje).

  Zastanawiam się, czy jakoś ingerować w tą sytuację, ponieważ są osoby, które mogą się nieźle nabrać na ten sposób wyłudzania.

 52. hej,
  ja miałam dokładnie tak samo- ale cos mnie tknęło, po prostu wewnętrznie, zę jak to, po co im dane i to tak prywatne już na dzień dobry… w żadnej pracy gdziekolwiek się zatrudniałam nikt o takie szczegóły na dzień dobry ni pytał, zanim nie zostałam zatrudniona – czytaj,…dostałam umowe. Więc po prostu generalnie nacinają się może ci którzy nie mieli nigdy pracy jesczce np. studenci albo młodzi.

 53. zastrzegłam dowód w banku i jutro się wybieram do gminy
  żeby wyrobili mi nowy dowód. Pani w banku mi doradziła, żeby
  przejść się jeszcze do Alior i zamknąć konto. Mam nadzieje, że do
  tego czasu nikt nie wziął żadnej pożyczki na moje konto. Mam
  jeszcze pytanie do Adama – Byłeś tam osobiście czy wystarczyło, że
  zadzwoniłeś do banku?? Bo mi akurat godziny godziny banku nie
  pasują i chciałabym się dowiedzieć czy można to telefonicznie
  załatwić.

 54. Oszukana nie wiem jakie doświadczenia miał Adam, ale powiem Ci jak to było u mnie. Po pierwsze jak najszybciej zablokuj konto bo Ci narobią sk…..y kosztów jak u mnie. Powiedz że mogą mieć do niego dostęp osoby trzecie. Co do maila i adresu do koresp. jeśli przejdziesz ich weryfikację to powinni Ci te dane podać przez tel. Ja swoje konto na razie zostawiłem do celów dowodowych. Tylko że opisałem co mnie spotkało choćby po to żeby nie składać u nich wzorów podpisów bo i to mi proponowali. Gdyby na infolinii mówili że sie nie da i że możesz sama przejąć konto poprzez logowanie się na stronę to pogadaj z przełozonym. Bo na komendzie słyszałem że też komuś nie chcieli zablokować konta, a dopiero po interwencji policjanta prowadzacego sprawe udalo się ich do tego przekonać.

 55. Jesli jeszcze zadnego listu od firmy pozyczkowej nie dostalas to jest szansa ze nie zdazyli jeszcze z Twojego konta skorzystac. Ale ja bym dla pewnosci postaral sie o historie przelewów na koncie bo nawet i na komendzie zostalem poproszony o kopie historii.

 56. Ja jakiś miesiąc temu zrobiłam ten przelew i jak na razie
  cisza a dzisiaj złożyłam wniosek o nowy dowód a kilka dni temu
  zastrzegłam dowód. A dużo wzięli na Ciebie pożyczki?? Pani w
  urzędzie była zdziwiona jak ktoś mógł założyć na moje dane konto w
  banku.

 57. Jeśli po miesiącu jest cisza to myślę że jest szansa że nie zdążyli Ci jeszcze narobić kłopotów (pomijając lewe założenie konta w banku i pewnie adresu mailowego tak jak u Adama i u mnie), choć 100% pewności nie ma bo ja np. od jednej firmy do tej pory nie dostałem żadnego listu, a wiem że kasę u nich brali. U mnie tak jak pisałem pożyczek nabrali na kilka tysiaków. Pani w urzędzie mogła być zdziwiona bo tak samo jak my i pewnie wiele innych osób nie słyszała że teraz konto można założyć przez internet. Powiem więcej, nawet prawnik z którym gadałem i policjanci byli zdziwieni że można założyć konto bez podpisu. Co do porad prawnych to prawnik z którym rozmawiałem twierdził że nie będę musiał tego spłacać bo jakby nie było to nie ja zawierałem umowę, a firmy, który udzielają takich pożyczek powinny mieć świadomość tego że sprzyja to nadużyciom.

 58. mam nadzieje, że nic nie przyjdzie. Banki chcą ułatwić życie ludziom a z tego co widać to nic z tego dobrego nie wychodzi. Co to za prawo, że udzielają pożyczek bez osobistego wstawienia się w banku i żadnych zaświadczeń o zarobkach.

 59. To nie banki tylko jakieś instytucje inne. Np. firmy typu
  vivus, żyrafa, via sms.

 60. Z tego co widzę na tablicy znowu pojawiło się ogłoszenia o przepisywaniu tekstów gdzie ktoś oferuje 15-30 zł za stronę. Radziłbym być ostrożny zwłaszcza jeśli do weryfikacji potrzebny będzie przelew zwrotny. Podaję namiary http://tablica.pl/oferta/przepisywanie-tekstow-dobre-wynagordzenie-ID3ahQj.html#273417c826.

 61. i jak widać zabawa trwa dalej – http://swietnafirma.pl/nFirma.aspx?id=937355&s=i12mi15k&n=marcin-szymczyk-komtext

 62. jeśli po 2 miesiącach nic nie przyszło to mogę być spokojna?? Dowód w banku zastrzegłam i jestem w trakcie wymieniania.

 63. Teoretycznie tak. Mysle ze nakazu splaty od firm pozyczkowych nie musisz sie juz obawiac. Ale ja doslownie kilka dni temu dowiedzialem sie ze na moje dane oszukiwano takze osoby fizyczne i znowu musialem fatygowac sie na komende. Wg mnie najlepiej poprosic w banku o historie konta. Jesli pojawiaja sie tam jakies nazwiska czy dane firm to jeszcze moze byc goraco.

 64. a dawno temu dokonałeś tego przelewu??

 65. Jakies 3 mies. temu

 66. ja dzwoniłam do alior i tam konta nie mam ale w alior nync ;/ i musze udać się do oddziału. Blokował ktoś już konto? Czy bedzie sporo zachodu i nerwów??

 67. dzisiaj znowu chciałam wejść na te stronki co podał Piotrek i są niedostępne. Chciałam sprawdzić czy ktoś dodał komentarz. Czyżby ktoś je usunął?? A jeśli chodzi o rozmowę telefoniczną to Pan nie chciał mi podać informacji na temat konta tylko kazał mi się zgłosić w najbliższej placówce banku. Nawet nie chciał mi powiedzieć czy mam szanse, żeby je zamknąć. Mam tylko nadzieje, że jak został zastrzeżony dowód to ten oszust nie mógł już z niego korzystać i jeszcze nie zdążył narobić mi nieprzyjemności. Jak trzeba teraz uważać na wszystko;/ nawet podejmując prace w sklepie np. szef wymyśla jakieś przekręty zakazuje wybijania całych paragonów a jak trafi się kontrola to kierowniczka umywa ręce a pracownik płaci mandaty z własnej kieszeni. Co za czasy.

 68. Wyglada na to że albo sami oszuści ususneli ogloszenie albo ktos to zglosil odpowiednim osobom. Jesli przez 2 mies. nie zdazylas jeszcze zablokowac konta to az dziwne ze nie narobili ci klopotów. Blokuj to konto czym prędzej dziewczyno bo cholera wie co ci ludzie potrafia jeszcze zrobic majac do niego dostęp. Mi co prawda zablokowali przez tel. ale tez musiałem troche ponaciskac. Jak sie uprą że się nie da to albo zażądaj rozmowy z kimś wyżej albo idź do placówki i tam zablokuj. Na miejscu jak powiesz co cię spotkalo to zablokują ci od ręki. Ewentualnie zostawisz jakieś oświadczenie z krótkim opisem sytuacji. Bo w razie gdyby (odpukać) coś się jeszcze działo to jednym z pierwszych pytań na policji będzie czemu nie zablokowałaś konta.

 69. dowód mam zastrzeżony od jakiegoś czasu ale po prostu nie
  miałam jak zablokować bo telefonicznie się nie dało. To w Alior
  Sync jest konto i jak poszłam do Alior to byli zdziwieni, że mnie
  tutaj przysłali.

 70. Blokuj albo zamknij to konto tak czy inaczej żebyś sie
  potem nie musiała tlumaczyc na komendzie tak jak ja.

 71. wiem, że muszę zablokować tylko w Alior nie wiedzieli jak się do tego zabrać i jeszcze musiałam zadzwonić do Alior Sync i oni dopiero wysłali tam wiadomość i muszę coś tam podpisać. Założyć tak ławo można gorzej ze zlikwidowaniem. Patrzyłam dzisiaj jeszcze żeby znaleźć to ogłoszenie na które odpowiedziałam ale ktoś je usunął;/ chciałam im w Alior pokazać.

 72. A propos podpisów. Jeśli to ma być “wzór podpisów użytkownika konta” czy coś w tym stylu to ja bym tego nie podpisywał bo wtedy wyjdzie na to że potwierdzasz posiadanie konta którego de facto zakładać nie chciałaś. Mi coś takiego proponowali ale upierałem się ze ja nie chce bo jak to potem będzie wyglądać jakby policjanci to sprawdzali. Natomiast jeśli to ma być podpis pod dokumentem w którym widnieje że chcesz konto usunąć czy zablokować to ok. U mnie chyba blokowali te kanaly do potwierdzania przelewow jak im powiedzialem ze oszusci podali falszywy nr tel. Faktycznie troche problemow robią przez tel. ale trzeba ich ponaciskac bo przeciez potem to na nas moze spasc odpowiedzialnosc, a nie na nich.

 73. Ja muszę jakieś oświadczenie napisać, ze ktoś posłużył się moimi danymi i opisać dokładnie dlaczego ktoś wszedł w posiadanie moich danych. Jeszcze musze iść na policje i złożyć zawiadomienie. Już któryś raz tam muszę się pofatygować do oddzału, ach ta biurokracja.

 74. Jak oświadczenie to ok. Sam składałem coś takiego w placówce banku oczywiście wcześniej zdążyłem poprosić o kopię przelewów.

 75. dla mnie najważniejsze żeby się z tym uporać i to konto zamknąć. Teraz czekam tylko na decyzje i na policji też się nasiedziałam. A Ty gdzie znalazłeś to ogłoszenie?? bo na tej stronie co ja znalazłam już go nie ma, na szczęście na e-mailu miałam zachowane wiadomości i je wydrukowałam w celu dowodu.

 76. Ja swoje znalazłem w gazecie Anonse

 77. konto jest zablokowane i nie chcieli dać mi wyciągu z konta
  stwierdzili, że policja musi się starać o to przez prokuraturę.
  Ponoć sporo osób padło ofiarą wyłudzenia danych. Dużo razy byłeś
  wzywany na policję??

 78. Ja najpierw powiedziałem pracownikowi banku o co kaman, potem wydrukowałem historię konta, a następnie zablokowałem. Zależy w jakim celu. Ze 3 razy na komendzie byłem, a i tak jeszcze pewnie niedługo znowu bede sie musiał pofatygowac. Nie ma “letko”. Dla osób szukających pracy mam jeszcze jedno ostrzeżenie – uwazajcie na tą firmę http://www.profescon.pl/ bo działaja metodą “na pobieraczka” http://di.com.pl/news/48235,0,Zamiast_pracy_mozesz_dostac_rachunek_na_30_zl_Uwaga_na_Profesconpl.html. Normalnie skur**ele naciągają jak mogą.

 79. ja mam zaciągnięta pożyczkę w vivus i jeszcze w jakiejś jednej firmie, dzisiaj się dowiedziałam. Pan który prowadził tą sprawę był zdziwiony, że jeszcze mi nic nie przyszło. W razie jak by coś przyszło muszę się do nich zgłosić. Szkoda gadać:(

 80. A jednak. To współczuję. Jeśli byłaś już na komendzie to powinnaś mieć jakieś pisemko z policji. Możesz też zadzwonić do tych dwóch firm pożyczkowych żeby się dowiedzieć na jaką kwotę te pożyczki są zaciągnięte. Jeśli potwierdzi się że faktycznie masz u nich dług to prześlij im skan tego dokumentu z policji i tyle. Postępowanie egzekucyjne wobec Ciebie powinno zostać zawieszone. Resztą zajmie się policja i ewentualnie sąd. No i tak jak ktoś wyżej wspomniał, nie pisz do tych firm próśb o umorzenie długu czy rozłożenie na raty bo to tak jakbyś się przyznawała. W razie jakiejś rozmowy tel. twardo upieraj się że to nie Ty zawierałaś z nimi umowę i nie będziesz długu spłacać, a na potwierdzenie swojej historii prześlesz im pismo z policji. Powodzenia

 81. To ja wiem ile mam, 2 pożyczki łączna suma 1100. Policjant mi to powiedział i coś wspominał, że jeśli bym dostała jakieś listy to najlepiej jakbym właśnie wyjaśniła tym firmom co jest grane i przesłała im zaświadczenie z policji. Ja nie mam zamiaru tego spłacać bo to nie ja brałam te pieniądze, ciekawe nawet z czego bo jestem bezrobotna.

 82. Właśnie dziwne że do tej pory jeszcze żadnego listu nie otrzymałaś bo ja pierwszą umowę dostałem z vivusa gdzieś tak po tygodniu i dzięki temu szybko zareagowałem. Niektóre firmy umów co prawda nie wysyłają, ale powinni przynajmniej jakieś wezwania do zapłaty wysłać. Ja się jeszcze męczę z cepami z żyrafy. Tam to dopiero roboty pracują, a nie ludzie. Wysłałem im pismo z policji z notką że ktoś za mnie pożyczkę wziął i dostałem typowo szablonową odpowiedź że zasady są niezmienne i że do dnia dzisiejszego nie otrzymali ode mnie pieniędzy. Tak jakby czytanie ze zrozumieniem w dzisiejszych czasach było jakąś wielką umiejętnością. Dowiedziałem się też ze niektóre firmy stosują jeszcze weryfikację telefoniczną. Co prawda nie pomogło to zapobiec oszustwu, ale przynajmniej jest dowód w postaci nagrania na którym słychać jak koleś ewidentnie się pode mnie podszywa.

 83. hej, no niestety ja też padłam ofiarą tego samego oszusta, tak myślę. Standardowo, założyli mi konto w banku i wzięli 2 pożyczki (jak na razie, ale mam nadzieję, że więcej nie będzie) na 1100zł łącznie. Po dziesiątkach telefonów do banków, na infolinie itp., na razie wszystko jest w miarę ok, tzn. podobno nie będę musiała spłacać tych długów, pod warunkiem wysłania do nich xero zgłoszenia zdarzenia na komendzie, co już zrobiłam. Ale co się nerwów najadłam, to moje… Mam nadzieję, że sprawca zostanie złapany, życzę mu jak najgorzej!!!

 84. ja też się dziwie, ale coś pan na komendzie mówił, że będą do tych firm wysyłać jakieś zawiadomienie o podszywaniu się pode mnie. Ja mam w vivus i ok.money. Szkoda gadać a ile nerwów. Kiedyś jak dzwoniłam na policje to jeden z panów mówił mi, że policja jest w stanie udowodnić moją niewinność. Jak można spłacać kredyt jak się go nie wzięło. Taki firmy, które udzielają takich pożyczek powinny się liczyć z ryzykiem.

 85. Radzę uważać, mój kolega ostatnio natknał się na ogłoszenie dot. pracy zdalnej przy obsłudze sklepu allegro firmy, babka zajmująca się “rekrutacja” twierdziła, że ciągle przebywa za granica i wysyła szkic umowy o prace na okres 3 m-cy, ponadto to rzekomo firma siostry (sądzimy, że tamta kobieta pewnie o niczym nie wie). Później jej księgowa zleca założenie “subkonta” i pełnomocnictwa do wglądu w konto firmowe. Wszystko pięknie, cud, miód bajeczka opisana szczegolowo w mailach-naprawdę musieli opracować historię całej tej sciemy. Kolegę zastanowił ten przelew 1-groszowy którego miał dokonać, telefon na infolinię aliora i wpisy w internecie rozwiały wątpliwości. Sprawa zgłoszona na policji, wyłudzenie danych osobowych. Uważajcie, jeśli nie chcecie miec problemów.

 86. I ja się ostatnio nacięłam i wysłałam CV,ale gdy przysłali prośbę o dane typu PESEL ,Nr dowodu lub skan dowodu osobistego nie podawałam więcej danych,od razu mi zaśmierdziało,że mam podać na maila swoje osobiste dane w dodatku na zwykły adres na gmailu: testbank232@gmail.com a ogłaszali się na Pajęczynie. Mam pytanie czy mogą zrobić coś na podstawie moich danych z CV (imię,nazwisko,adres,data urodzenia,tel),bo jakby nie patrzeć to i w CV wpisujemy część danych osobistych,czy w takim przypadku,nie posiadając nr dowodu czy peselu mogą mi jakoś zagrozić?

 87. Mnie oszukała agencja ekonta. http://www.ekonta-praca.nazwa.pl.
  Jak sprawdzić czy jesteśmy oszuuukani? 1. sprawdzić w jakim banku
  założone jest konto które podano nam do przelewu (nawet jeśli
  ostateczie nie wykonaliśmy przelewu) 2. Następnie udać się do
  placówki banku i podając dowód zapytać czy mamy konto w ich banku.
  3. Jeśli okaże się, że założyli na nas konto bankowe należy
  opowiedzieć całą historię, zamknąć konto i wymagać zaświadczenia na
  policję (nie będą chcieli wydać ale bez jakiegokolwiek dokumentu
  policja nie może przyjąć zgłoszenia. Taki dokument wam się NALEŻY).
  4. Następnie należy zastrzec swój dowód osobisty w systemie
  bankowym (wtedy nikt nie będzie mógł zakładać kont/brać kredytu w
  bankach na nasze dane) 5. Zastrzeżenie dokumentu tożsamości
  wykonuje się telefonicznie (w banku podany zostanie Wam numer) 6.
  UDAĆ SIĘ NA POLICJE!!! Z wydrukowną koresponencją e-mail, numerem
  tel sprawców, zaświadczeniem z banku i własnym numerem IP. 7.
  Postarać się o wymianę dowodu osobistego!!! 8. Udostępnj i
  rozpowszechnij te informacje w internecie. Im więcej osób zgłosi
  się na policje tym większa szansa, że sprawcy zostaną
  złapani.

 88. Ja zostałam oszukana przez Panią Justynę ZBIK parę dni temu. Dwała 1000 zł netto, zostałam słupem, ale w porę się opamiętałam i poszłam na policję. Jej błąd był taki, że podała numer konta, na który mam wpłacić 1 grosz celem weryfikacji danych, ale napisała też nazwę banku. Zadzwoniłam tam i się okazało, że już zaczęła otwierać rachunek na moje dane i złożyła wniosek o kartę kredytową. Porażka.

  • Witam!
   Mozesz cos wiecej napisac o tej sprawie, gdyz ja tez nacialem sie na ta pania, na szczescie w pore anulowalem przelew 1 grosza i zastanawiam sie jak te sprawe zalatwic

 89. […] To, do czego te częściowe dane mogą posłużyć opisaliśmy z kolei w artylule pt. “Jak zostać słupem?” — chociaż szczególnie godny uwagi jest numer z przejmowaniem czyjejś […]

 90. “Witam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie naszą ofertą.

  Jesteśmy zainteresowani podjęciem współpracy.

  Praca polega na wprowadzaniu danych do systemu komputerowego
  Głównie są to arkusze Excela . Praca jest prosta i przyjemna
  Za każdą poprawnie wprowadzoną stronę danych płacimy 2zł
  Miesięczna pensja waha się od 2000 do 3000 zł netto w zależności od Państwa wyników

  Wszelkie dokumenty potrzebne do pracy dostarcza kurier w każdy wtorek.
  Pensja przelewana jest na Państwa konto bankowe w naszym systemie co tydzień

  W przypadku chęci podjęcia współpracy proszę o przesłanie kompletu danych:
  status małżeński : kawaler/panna lub żonaty/mężatka lub wdowa/wdowiec
  imię
  nazwisko
  adres zameldowania
  pesel
  seria i numer dowodu osobistego
  data ważności dowodu (dzień, miesiąc, rok)
  numer konta bankowego
  nazwa banku
  nazwisko panieńskie matki
  oraz jeśli posiadacie Państwo – nip
  dodatkowo:
  adres do korespondencji jeśli inny niż zameldowania

  Weryfikacja polega na sprawdzeniu zgodności podanych danych z tymi na Państwa rachunku bankowym. Jeśli różnią się one od podanych danych zameldowania to proszę o informację o tym fakcie i podanie danych jak w rachunku bankowym

  Na podane dane zostanie założony dla Państwa rachunek bankowy w naszym systemie.
  Na to konto w przyszłości spływać będzie całkowite wynagrodzenie za Państwa pracę dla nas.

  Oprócz tego poproszeni zostaniecie Państwo o przelanie kwoty 1zł na podany rachunek bankowy
  Kwota ta jest potrzebna do weryfikacji Państwa danych i zostanie zwrócona w całości

  Przelew musi zostać wykonany nie później niż w ciągu 24h od przesłania do Państwa drogą mejlową danych do jego wykonania!

  WAŻNE : WERYFIKACJA POLEGA NA PORÓWNANIU DANYCH Z DANYMI Z PAŃSTWA RACHUNKU BANKOWEGO
  W ZWIĄZKU Z TYM PODANE DANE MUSZĄ BYĆ IDENTYCZNE JAK TE NA RACHUNKU BANKOWYM
  PROSZĘ O PODANIE NUMERU KONTA Z KTÓREGO ZOSTANIE DOKONANA WPŁATA WERYFIKACYJNA

  Po pozytywnej weryfikacji dokonanej przez naszego pracownika
  przesłana zostanie Państwu w formie elektronicznej umowa. Umowę należy wydrukować, podpisać i zachować
  W ciągu następnych 7 dni zjawi się u Państwa kurier wraz z pierwszą- próbną partią danych do wprowadzenia.
  Jeśli dane zostaną wprowadzone poprawnie, na Państwa konto wpłynie wynagrodzenie i rozpoczniemy regularną współpracę

  Serdecznie pozdrawiam

  Mateusz Dubas
  Starszy specjalista ds zatrudnienia”

  Co w przypadku, kiedy nie ma podanej nazwy banku? Nie dałam im tych danych ani nic…

 91. Oszuści każą wpłacić od 1 grosz do 1 zł na konto i podają nazwę banku. Tak doszłam do tego, że próbowali mnie oszukać. Zadzwoniłam do banku i się okazało, że ktoś próbuje założyć konto i kartę kredytową. Od razu policja, tel do banku żeby zablokowali dowód osobisty we wszystkich placówkach w Polsce. Ja wszystko nagrywałam, tzn rozmowę z bankiem itd żeby mieć dowody, że dzwoniłam. W innym wypadku…może im się nagranie zawieruszyć :D wiadomo jak jest:)

 92. […] też pokusić się o zbudowanie własnej siatki słupów (por. Jak zostać słupem, czyli fałszywe oferty pracy “testera bankowości”). Pomysłowość przestępców w zasadzie nie zna granic — swoje fałszywe oferty pracy […]

 93. Kopia wiadomości od oszusta:

  Poniżej przedstawiam ofertę pracy jaką chcemy z Państwem rozpocząć oraz informacje na

  temat naszej firmy.

  Zajmujemy się prowadzeniem stacjonarnie oraz za pośrednictwem internetu spraw naszych

  klientów. Udzielamy porad prawnych, prowadzimy sprawy dotyczące odszkodowań i mediacji

  oraz reprezentujemy naszych klientów przed wszystkimi instytucjami.

  Ze względu na bardzo dużą ilość prowadzonych spraw zatrudnimy Państwa osobę, będziecie

  Państwo zajmowali się przepisywaniem dokumentów i wprowadzaniem (archwizacja) ich na

  komputer.
  Pracownik otrzymuje od nas (w pliku PDF/JPG) dane dokumenty, następnie należy je

  przepisać ( bez zmiany ich treści) na komputer do programu WORD oraz nadać temu

  dokumentowi odpowiedni numer katalogu.Pracę z nami będziecie Państwo wykonywać zdalnie

  tj. z własnego domu. Otrzymają Państwo dostęp do naszej bazy dokumentów skąd będą

  Państwo pobierać pisma.
  Za wykonanie standardowej 1 strony A4 (wielkość czcionki 11) płacimy 6 złotych netto.

  Minimalnie tygodniowo należy wykonać 30 takich stron, górnych limitów nie ma. Cały czas

  do Państwa dyspozycji telefonicznie będzie nasz pracownik, który służy pomocą.

  Dodatkowo podpisujemy umowę zlecenie. Umowa jest do Państwa wysyłana kurierem lub można

  ją po zakończonej weryfikacji podpisać w naszej firmie. Ze względu iż praca odbywać się

  będzie zdalnie oraz w celu dbałości o bezpieczeństwo Państwa i naszych klientów,

  poprosimy Państwa o przesłanie do nas swoich danych ( celem zawarcia umowy) oraz

  weryfikacji konta bankowego na które będzie przelewane wynagrodzenie ( płatność za

  wykonaną pracę przelewana jest na Państwa konto w tzw. tygodniówkach).

  Po otrzymaniu od Państwa wypełnionego formularza, skontaktuje się nasz pracownik celem

  weryfikacji i poinformuje kiedy otrzymają Państwo dane do przelewu weryfikacyjnego. Po

  jego dokonaniu podpisujemy umowę i rozpoczynamy współpracę.

  imię
  nazwisko
  adres zameldowania
  adres do korespondencji
  numer Państwa konta osobistego
  adres email
  numer TELEFONU

  Po otrzymaniu powyższych danych nasz pracownik zweryfikuje je, skontaktuje się z

  Państwem i następnie prześle dane do przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Po

  wykonaniu tego przelewu przez Państwa skontaktujemy się celem ustalenia terminu

  zawarcia umowy i rozpoczęcia pracy. Kwota przelewu zostanie Państwu zwrócona w

  przelewie zwrotnym.

  Dane teleadresowe naszej firmy:
  Kancelaria Doradczo-Odszkodowawcza (tu była nazwa, nip, regon)

  Z Poważaniem
  Wiktor Marzec

  Wiem też, że oszust zmienia w e-mailach swoje imie i nazwisko, ale zawsze treść ogłoszenia jest bardzo podobna i podaje się on za pracownika jakieś kancelarii prawnej z Warszawy. Jeśli ktoś miał podobną sytuację proszę o kontakt w komentarzu lub pod adresem e-mail: stokrotka500500@wp.pl

 94. Jakiś czas temu zaczęłam się rozglądać za dodatkową pracą i odpowiedziałam na ogłoszenie opublikowane na OLX. Dostałam mail o podobnej treści – wklejam go poniżej. Zastanowił mnie ten przelew o wartości 1gr i wydało mi się to podejrzane, więc poprosiłam osobę która napisała do mnie mail, żeby dosłała mi dokumenty o firmie. Oczywiście korespondencja nie była już przez nich kontynuowana. Dlatego warto naprawdę być czujnym!!! Takie ostrzeżenie dla innych :)

  Kluczowym dla mnie było, to że ktoś chciał moje dane, a ja nie wiedziałam nawet z jaką firmą rozmawiam. Mail, z którego toczyła się korespondencja został osadzony na domenie interia.pl, no i ten przelew…

  Witam Serdecznie,

  chcieliśmy poinformować, iż Pani kandydatura wstępnie nas zainteresowała.
  Jesteśmy firmą obsługującą największe strony internetowe oferujące tak zwane porównywanie cen np. Ceneo, Nokaut, Skąpiec itd. Siedziba naszej firmy mieści się w Katowicach. Aktualnie poszukujemy osób na stanowisko osoby opisującej produkty i wprowadzającej je w system .
  Praca, na którą Pani aplikuje będzie przebiegała online. Wymagany czas pracy to ok 3h dziennie od poniedziałku do piątku, bo tyle wystarcza na wykonanie zakresu zadań, jaki mamy przeznaczony na to stanowisko. A mianowicie:
  ·przygotowywanie krótkich opisów już istniejących jak i nowo wprowadzanych produktów,
  ·dbanie o poprawność opisów produktów na stronie internetowej,
  ·weryfikacja poprawności wprowadzonych danych.
  Firma pozostawia Pani do wyboru pracowanie w godzinach porannych bądź popołudniowych. Większość zadań wykonuje Pani drogą elektroniczną, zawsze ma Pani numer telefonu i gg do doradcy z naszej firmy, jeśli coś będzie sprawiało problem.
  Rozliczana będzie Pani za regularne redagowanie karty produktów, każdego ostatniego dnia miesiąca na Pani konto osobiste wskazane Przez Panią w umowie.
  Czas pracy będzie zależał od nowości jakie będziemy wprowadzać, średnio wynosić 3h dziennie, bo tyle zwykle copywriterom wystarcza na uaktualnienie oferty i sprawdzenie, czy wszystko się zgadza. W takim systemie generuje to 1000 zł netto miesięcznie i takie też będzie wynosić. Otrzyma Pani swój login i hasło do systemu, przez który będzie pracować. Podstawowe katalogi produktów przesyłać będziemy drogą mailową, z których będzie można bezpośrednio korzystać. Dodatkowo w opisach liczymy na własną inwencję.
  W mailu zwrotnym wraz z resztą danych osobowych do Umowy, proszę wskazać jaka forma współpracy Panią interesuje: umowa o dzieło, czy umowa zlecenie.
  Do wygenerowania umowy prosimy o następujące dane osobowe:
  ·Imię i Nazwisko
  ·Adres zameldowania (ten z dowodu osobistego oraz z konta, z którego będzie przebiegać weryfikacja)
  ·PESEL
  ·Nr dowodu osobistego, a jeśli możliwe to jego skan (przód, tył)
  ·Osobiste konto bankowe, na które wpływać będzie wynagrodzenie oraz, które posłuży nam do zweryfikowania Pani tożsamości, czyli dane konta bankowego muszą zgadzać się z danymi z dowodu osobistego ( jeśli dane w koncie różnią się np. zmieniła Pani adres meldunku lub w dowodzie ma Pani pełną nazwę ulicy, a w koncie tylko skrót, proszę nam o tym napisać, bo nasz system nie przepuści poprawnie weryfikacji)
  W celu weryfikacji Danych Osobowych przeprowadzamy standardowy przelew o wartości 1 gr na konto wskazane przez nas w Umowie z Pani osobistego konta . Konto, z którego otrzymamy przelew potwierdzający dane osobowe, będzie kontem, na które będziemy przelewać wynagrodzenie każdego ostatniego dnia miesiąca.
  Jeśli oferta nadal Panią interesuje proszę o przesłanie niezbędnych danych, do wygenerowania umowy, a my odeślemy mailem zwrotnym wzór umowy do sprawdzenia prze Panią.

  Mamy nadzieję , że wszystko przebiegnie pomyślnie i Nasza współpraca będzie owocna obustronnie.

  Pozdrawiamy,
  Zespół Rekrutacyjny
  spec. Karol Zawadzki

 95. Witam, ja otrzymałam TAKI sam tekst jak JOANNA – zmieniono jedynie profil firmy i nazwisko. Niestety się nacięłam, choć śmierdziała mi ta sprawa – głównie przelew. Proszę o kontakt innych, którzy padli ofiarą tego oszusta (oszustki).

  • Cześć mnie też oszukał, założył mi konto w ING, jutro policja, konto już zablokowałam, panika…

 96. Lena, jakbyś potrzebowała jakiejś pomocy np.potwierdzenie gdzieś, że również inne osoby dostały mail o takiej treści to daj znać. Trzeba zrobić jakiś porządek z takimi ludźmi, którzy naciągają innych.

 97. Joanno, spytam na policji, jak się będę widziała z prowadzącą tę sprawę. Dobrze, że nie dałaś się nadziać. Mnie się to w sumie nie podobało – brak firmy w domenie, brak nazwy firmy na dole, no i ten przelew! Mimo to odpowiedziałam i mam problemy :(

 98. Lena, mam nadzieję, że uda Ci się ten temat jakoś rozwiązać. I jakby co to służę pomocą :)

 99. Joanno, proszę o kontakt na adres incoherent.in@gmail.com

 100. Ludzie Wy tak na serio?! Myślenie nie boli…

 101. Mi napisał tak:Zamieszczam poniżej informacje nt. firmy oraz pracy jaką będą Państwo wykonywać zdalnie dla naszej firmy.
  Firma Graf – Text zajmuje się tłumaczeniami, korekcją oraz przepisywaniem prac szkolnych, książek, pism, dokumentów itp. Na terenie całego kraju zatrudniamy kilkadziesiąt osób. Praca z nami odbywa się w pełni zdalnie tzn. wykonują ją Państwo z własnego domu. Dane teleadresowe firmy znajdują się na końcu strony.
  Oferta pracy skierowana do Państwa polega na przepisywaniu tekstów zapisanych w formie PDF lub JPG do dokumentu WORD. Przy przepisywaniu nie zmieniamy formy oraz treści tekstu, poprawiamy tylko ewentualne błędy ortograficzne. Za jedną przepisywaną stronę A4 ( rozmiar 11) zapłacimy Państwu 6 zł netto. Tygodniowo do przepisania będzie minimum 30 stron A4, górnej ilości stron nie ma. Dokumenty do przepisywania będą Państwo pobierać z naszego serwera, również wykonane pracę tam będą Państwo odsyłać. Przed rozpoczęciem pracy za pośrednictwem kuriera zawieramy umowę zlecenie, wynagrodzenie jest wypłacane na Państwa rachunek co 7 dni. Wszystkie opłaty związane z kurierem pokrywa nasza firma. Umowa jest zawierana na okres 6 miesięcy i po tym okresie automatycznie przedłuża się o koleje sześć. Okres wypowiedzenia dla Państwa do 7 dni.
  Przed podjęciem współpracy prosimy o przesłanie poniższych danych w celu przygotowania dla Państwa umowy oraz numeru konta na który będzie przelewane co tydzień wynagrodzenie.
  Imię i Nazwisko
  Adres Zameldowania
  Adres Zamieszkania
  Numer Pesel
  Numer Państwa Konta Bankowego
  Telefon
  Email
  Po otrzymaniu powyższych informacji przekażemy Państwu dane do przelewu weryfikacyjnego. Przelewu tego dokonują Państwo na konto operatora naszych płatności, co potwierdza nam iż numer konta oraz Państwa dane zgadzają się z podanymi powyżej. Kwota przelewu wynosi do 5 groszy i jest zwracana w przelewie zwrotnym na Państwa rachunek.
  Po wykonaniu takiego przelewu i przesłaniu do nas potwierdzenia, skontaktujemy się telefonicznie celem ustalania terminu podpisania umowy oraz rozpoczęcia współpracy.
  Dane adresowe firmy:
  P.H.U. Text-Graf Przemysław Wełna
  Ogrodowa 32/88, 00-896 Warszawa
  NIP: 5271159809, REGON: 016314269
  Dałam się nabrać nie wiem co teraz jutro idę na policję konto które na mnie założył juz zablokowałam. Jeśli kogoś też tak oszukał proszę o kontakt, kasiuniab2005@interia.pl

  • Witam, ja również otrzymałem taką propozycję pracy jak #Kasia, jednak prośba o przelew aktywujący konto “pracownicze” przypomniała mi właśnie ten artykuł.
   Dzięki niebezpiecznikowi nie dałem się nabrać.

 102. A podpisuje sie jako Mateusz Daniluk specjalisto ds rekrutacji

 103. Ja także dostałam tego typu odpowiedź co Kasia, bodajże 14.01.2015, wysłałam dane (mam inny adres zameldowania i zamieszkania, ale podałam ten co zamieszkania w obu przypadkach), nie dostałam już odpowiedzi zwrotnej w postaci nr rachunku na przelew aktywacyjny.
  W związku z tym mam pytanie, czy jeśli dostali moje namiary typu PESEL, nr konta, imię, nazwisko, adres zamieszkania (nie zameldowania), adres mailowy, to mam to zgłosić na Policji? Czy mogą w jakiś sposób wykorzystać te dane?

 104. Właśnie otrzymałam taką ofertę.Rzeczywiście zaczęłam od sprawdzenia firmy po nr KRS i taka firma istnieje.Dopiero jak zaczęłam drążyć dalej to się natknęłam na te informację.
  Dzięki Wam nie zostałam słupem .

 105. Oto e-mail ,który otrzymałam

  Witam Serdecznie,

  chcieliśmy poinformować, iż Pani kandydatura wstępnie nas zainteresowała.

  Jesteśmy firmą zajmującą się szeroko rozumianą obsługą marketingową innych firm. Klient, którego będzie dotyczyło to zlecenie zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową artykułów gastronomicznych oraz produktów AGD, dotychczas skierowaną tylko na rynek niemiecki. Na rynek polski wchodzi już z początkiem lutego. Główny zespół filii polskiej utworzony został już parę miesięcy temu, a nasza firma poszukuje aktualnie osób do realizacji powierzonych nam zleceń.

  Praca, na którą Pani aplikuje będzie przebiegała online. Wymagany czas pracy to ok 3h dziennie od poniedziałku do piątku, bo tyle wystarcza na wykonanie zakresu zadań, jaki mamy przeznaczony na to stanowisko. A mianowicie:

  ·redagowania krótkich tekstów dla portalu internetowego,

  ·przygotowywanie krótkich opisów już istniejących jak i nowo wprowadzanych produktów,

  ·dbanie o poprawność opisów produktów na stronie internetowej,

  ·weryfikacja poprawności wprowadzonych danych.

  ·wyszukiwanie informacji o produktach

  Firma pozostawia Pani do wyboru pracowanie w godzinach porannych bądź popołudniowych. Większość zadań wykonuje Pani drogą elektroniczną, zawsze ma Pani numer i gg do doradcy z naszej firmy, jeśli coś będzie sprawiało problem.

  Rozliczana będzie Pani za regularne redagowanie karty produktów, każdego ostatniego dnia miesiąca na Pani konto osobiste wskazane Przez Panią w umowie.

  Czas pracy będzie zależał od nowości jakie będziemy wprowadzać, średnio wynosić 3h dziennie, bo tyle zwykle copywriterom wystarcza na uaktualnienie oferty i sprawdzenie, czy wszystko się zgadza. W takim systemie generuje to 900 zł netto miesięcznie i takie też będzie wynosić. Otrzyma Pani swój login i hasło do systemu, przez który będzie pracować. Produkty, tak jak już wcześniej zostało opisane będą związane z branżą gastronomiczną, podstawowe katalogi przesyłać będziemy drogą mailową, z których będzie można bezpośrednio korzystać. Dodatkowo w opisach liczymy na własną inwencję.

  Tak jak zawierała treść oferty proponujemy dogodną formę współpracy. W mailu zwrotnym wraz z resztą danych osobowych do Umowy, proszę wskazać jaka forma Panią interesuje: umowa o dzieło, czy umowa zlecenie.

  Do wygenerowania umowy prosimy o następujące dane osobowe:

  ·Imię i Nazwisko

  ·Adres zameldowania (ten z dowodu osobistego)

  ·PESEL

  ·Nr dowodu osobistego, a jeśli możliwe to jego skan (przód, tył)

  ·Osobiste konto bankowe, na które wpływać będzie wynagrodzenie oraz, które posłuży nam do zweryfikowania Pani tożsamości, czyli dane konta bankowego muszą zgadzać się z danymi z dowodu osobistego ( jeśli dane w koncie różnią się np. zmieniła Pani adres meldunku lub w dowodzie ma Pani pełną nazwę ulicy, a w koncie tylko skrót, proszę nam o tym napisać, bo nasz system nie przepuści poprawnie weryfikacji)

  Podsumowując do poprawnej weryfikacji potrzebujemy dokładnie tych samych danych jakie posiada Pani w koncie osobistym. Prosimy o sprawdzanie tego, ponieważ jest to najczęstszy błąd podczas potwierdzania tożsamości.

  W celu weryfikacji Danych Osobowych przeprowadzamy standardowy przelew o wartości 1 gr na konto wskazane przez nas w Umowie z Pani osobistego konta . Konto, z którego otrzymamy przelew potwierdzający dane osobowe, będzie kontem, na które będziemy przelewać wynagrodzenie każdego ostatniego dnia miesiąca.

  Mamy nadzieję , że podczas weryfikacji wszystko przebiegnie pomyślnie i Nasza współpraca będzie owocna obustronnie.

  __________
  Pozdrawiam,
  Dariusz Wiśniewski
  Kierownik Regionalny Region Centralny

  MNI S.A.

 106. Aga, to na pewno od tego samego gościa. Absolutnie nie odpowiadaj, możesz nawet zgłosić to na policji, aby wiedzieli, że ciągle gość działa.
  Kasia – pewnie ktoś inny, ale system działania ten sam.

 107. Słuchajcie,trzeba to nagłośnić na różnych portalach internetowych,by przestrzec innych.
  Ja nie mam Facebooka,Instagrama,Twitera i tym podobnych ale zadziałajcie.Niech dowiedzą się wszyscy w sieci.Niech dzieciaki,młodzież ostrzegają rodziców,sąsiadów,tych którzy szukają pracy.
  Ja z mojej strony rozsyłam maile do znajomych.

 108. słuchajcie! Kolejni oszuści podszywają się pod firmę P. H. U. Text-Graf z Warszawy. Ta sama śpiewka. Zaciągają pożyczki w różnych parabankach za kwoty do 2 tys zł, a osoba poszkodowana zostaje z toczącym się postępowaniem w sądzie, a wiadomo jak działają nasze organy ścigania, a odsetki stale rosną :/

 109. Ja byłam w takiej samej sytuacji jak #Kasia. Zostało mi założone konto w ING, a w styczniu przychodziły mi monity z różnych krótkochwilówek o niezapłacone raty. Wszystko trzeba zgłaszać na policję. Mnie jednak w tym wszystkim zastanawia jedna sprawa. Przelewając 1gr na wskazany rachunek bankowy w celu jego otwarcia, dostajesz następnie przelew zwrotny z banku w tej samej kwocie, a w tytule przelewu jest kod aktywacyjny do konta. Jakim więc cudem Ci oszuści znają ten kod aktywacyjny? W jaki sposób dostają się na to założone bezprawnie konto i zakładają następne?

 110. tez dalam się naciągnąć, przlew zrobiłm wieczorem, a potem dopiero coś mnie tknęło i trafilam na waszeforum rano pobiegłam na policję, potem do swojego banku, i urzedu miasta- w 2 godziny wszystko pozgłaszałam, zablokowałam itp. Potem zablokowałam telefonicznie konto w ING, na ktore szedł przelew czekam tez na reklamację ze strony banku
  wykonałam ok. 20 tel. do róznych instytucji finansowych i wszędzie jest czysto.
  Jak myślicie, to, że tak szybko zaczęłam działac ma wpływ na to czy będe miec kłopoty?

  • Joanna, i jak miałaś jakieś kłopoty? miałem podobną sytuację jak ty, lecz mam nadzieję że też w porę się zorientowałem. Jutro lecę wszystko poblokować

 111. jest w sieci jakaś stronka na której ludzie opisują swoje przypadki.?
  podaja ku przestrodze nazwy firm i emaile z krórych przychodza te oferty

 112. […] Po fakcie okazało się, że Janusz niepotrzebnie cudował. Kurier na dowodzie sprawdził tylko nazwisko, kazał pokwitować papiery i życzył miłego dnia zostawiając dostęp do konta. 10 sekund. “No tak, oni i tak są zabiegani” — dotarło do Janusza. Tak czy inaczej, nie zamierzał w przyszłości w ten sam sposób potwierdzać kolejnych lewych rachunków. Za dużo zabawy. Już teraz podjął decyzję, że następne konto na słupa założy przez standardowy scam z ogłoszeniem o pracę na OLX. […]

 113. […] Uwaga! W internecie jest wielu oszustów (Wirusy na Facebook’u – czy Twoje konto zostało złamane?), w tym żerujących na osobach szukających pracy. Bądź ostrożny przy odpowiadaniu na podejrzane oferty, nie przesyłaj nikomu skanu dowodu osobistego i nie wykonuj żadnych przelewów weryfikacyjnych. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: