15:20
10/4/2018

Komisja Nadzoru finansowego na swoim 386. posiedzeniu w dniu dzisiejszym (10.04.2018) podjęła decyzję istotną dla Homepay – zakazała firmie wykonywania działalności regulowanej polegającej na świadczeniu usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych.

Powodem tej decyzji nie było wstrzymanie pieniędzy partnerów, ale uważniejsza analiza charakteru usług świadczonych przez Homepay.

Komisja stwierdziła, że Spółka oferuje usługi płatnicze wykraczające poza uprawnienia wynikające z jej charakteru jako biura usług płatniczych. Przeprowadzona analiza wykazała bowiem, że prowadzona przez Spółkę działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych wyczerpuje m.in. znamiona usług określonych w art. 3 ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. c) oraz pkt 5 ustawy o usługach płatniczych, tj. usługi prowadzenia rachunku płatniczego, usługi polecenia przelewu oraz usługi acquiringu.

Biorąc pod uwagę całokształt okoliczności faktycznych i prawnych ustalonych w niniejszej sprawie Komisja stwierdziła, że działalność regulowana Spółki w zakresie świadczenia usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych jest wykonywana z poważnym naruszeniem przepisów ustawy o usługach płatniczych, co w konsekwencji należy uznać za rażące naruszenie warunków wymaganych do wykonywania tej działalności. W niniejszym przypadku przepisy prawa zostały naruszone w sposób ewidentny, co nie jest możliwe do zaakceptowania zarówno w świetle celów sprawowanego nadzoru, jak i z punktu widzenia zasad praworządności.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Komisji Nadzoru Finansowego zachodzi określona w art. 71 ust. 1 pkt 3) bezwzględna przesłanka zakazu wykonywania przez spółkę działalności regulowanej polegającej na świadczeniu usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych.

W myśl art. 71 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w przypadku wydania decyzji o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności regulowanej objętej wpisem, organ z urzędu wykreśla wpis przedsiębiorcy w rejestrze działalności regulowanej. Mając na względzie powyższe, niniejsza decyzja skutkuje wykreśleniem Spółki z rejestru działalności regulowanej w zakresie usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o usługach płatniczych.

Wszystko wygląda coraz gorzej wbrew rzekomym zapewnieniom nowego Prezesa, który ciągle nie odpowiada na nasze pytania.

To już ósma aktualizacja naszego artykułu o problemach Homepay.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. jak on śmie wam nie odpowiadać :O

  • Oczywiście rozumiemy, że są różne sposoby “zarządzania kryzysem” :). Natomiast po otrzymaniu tych pierwszych odpowiedzi chcemy by było jasne, że potem kontakt się urwał. Żeby nie było mylnego wrażenia, że ciągle jesteśmy w dobrym kontakcie z Homepay i tylko przestaliśmy zadawać pytania.

 2. Czyli prawdopodobnie ten sam schemat jak sprzedaż spóki-córki od listów i przesyłek poleconych przez właściciela inpost jakiemuś słupowi z 10k kapitału tuż przed wypłaceniem zaległych pensji (na jakieś 2 duże bańki). Można? Można.

  KNF tupnął nóżką (rychło w czas) i nowy prezes na pewno się przestraszył. Yhm… Jak ktoś korzystał z Homepay to niech się lepiej zacznie oswajać z faktem, że kasa jest już nie do odzyskania.

 3. kto by tam z nimi chciał współpracować po takich jajach.
  biznesowe samobójstwo

 4. “KNF zakazała Homepay świadczenia usług płatniczych.”
  Oni juz nie zamierzaja swiadczyc zadnych uslug. Teraz trwa proces zabezpieczenia tylow.

 5. bezwzględna przesłanka?

  Prawnicy jednak mówią innym językiem…

 6. a na stronie HOMEPAY aktualna informacja brzmi:

  “….Działalność firmy Homepay, na chwilę obecną, jest kontynuowana i liczymy, że nadal będziemy mogli cieszyć się Partnerstwem, owocnym dla obu stron.”

  :)

  • Przecież nie napiszą: “Zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez homepay kierować do prokuratury rejonowej/okręgowej X, Sygn.Akt….”

 7. “na swoim 386. posiedzeniu w dniu dzisiejszym”. Naprawdę było 386 posiedzeń jednego dnia?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: