12:37
29/8/2010

Poniższy, instruktażowo-propagandowy film przedstawia wojskowe komputery, wykorzystywane przez U.S.A. kilkadziesiąt lat temu na polu walki (~1958r). Warto zobaczyć, chociażby ze względu na ciekawe interface’y do wprowadzania danych ;-)

[flv:http://www.eugeneleeslover.com/VIDEOS/fire_control_computers_1.flv 450 350]

Po obejrzeniu czegoś takiego, odnosze wrażenie, że klawiatura jest bardzo nudna… Cholerne tranzystory!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

36 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Apple i ich multitouch może się schować…

 2. A dziś wszystkie obliczenia w mini procesorze :)

 3. Świetne, najbardziej mi się dyferencjał podobał. Takie skomplikowane mechanizmy do tak podstawowych obliczeń. Ciekawe jakby wyglądał mechanizm do przeprowadzania transformacji Fouriera… ha ha ;)

 4. Lubie takie mechanizmy. Kalkulatory z kół zębatych, bramki logiczne z drewna, itp.
  Moglibyście trochę zmniejszyć logo w trybie pełnoekranowym, zasłania znacznie więcej obrazu niż w wersji okienkowej (chyba, że tylko u mnie)

 5. Świetne, szczególnie funkcja kwadratowa i tangens :) a i filmik też z zachowaną regułą KISS

 6. Faajne! Czy są gdzieś dostępne inne filmy z tej serii (o ile jest ich więcej)?

 7. W części 2. omawiane są jeszcze ciekawsze mechanizmy => http://www.eugeneleeslover.com/VIDEOS/fire_control_computer_2.html

 8. Zawsze mnie ciekawiło jak komputer dodaje, teraz chociaż wiem jak dodawał komputer mechaniczny.

 9. Wesołe lata 50 Wróg czuwa !!!

 10. Mimo wszystko rozwiązania inżynieryjne są nie złe ;D

 11. gdzie można zobaczyć resztę części ??

 12. Aż mi się zajęcia z mechaniki przypomniały… ;)

 13. Szczególnie podoba mi się krzywkowy koprocesor arytmetyczny. :)
  No, hacksiory, kto zaprojektuje Ponga na krzywkach? ;)

 14. Metody mechaniczne często pozwalają na odnalezienie odpowiedzi bliskiej prawidłowej dużo szybciej niż metody obliczeniowe, pomimo to dość często są zapominane (słyszał ktoś o kimś kto nadal stosuje planimetr?). Według mnie obecnie niepotrzebnie dąży się do komputeryzacji wszystkiego i w miejscu gdzie użytkownikowi wystarczyłaby prosta tabelka z której mógłby odczytać potrzebną wartość, wstawia się komputer.

  Ponadto chciałbym zauważyć, że przedstawiony powyżej komputer w przeciwieństwie do tych dzisiejszych jest w stanie wytrzymać wybuch nuklearny, a ponadto nie potrzebuje zasilania.

 15. Znalazłem dalszą część tego filmu: http://www.youtube.com/results?search_query=mechanical+computer+part+navyreviewer
  W drugiej części (…filmu na youtubie 4-7) są jeszcze ciekawsze mechanizmy, szczególnie ten liczący odległość od celu w czasie rzeczywistym.

  Przy dzisiejszej technologi można byłoby zbudować bardzo małe mechaniczne układy logiczne realizujące różne funkcje i stosować zamiast elektroniki (lub obok w celu uproszczenia niektórych modułów). Ciekawe czy w przyszłości dojdzie do odrodzenia tej gałęzi mechaniki.

 16. Zawsze ogladajac takie filmy mysle o ludziach ktorzy to wymyslili, to dopiero byly mozgi :)

 17. sasza…. dzieje się tak dlatego, że dużo taniej i łatwiej jest wstawić kalkulator zamiast dyferencjału – a wyniki są szybsze i dokładniejsze… a odnośnie atomówki… na co komu komputer, który to wytrzyma skoro nie będzie komu z niego korzystać ;)
  Po obejrzeniu tego filmiku zastanawiam się na jakim poziomie dziś byłaby mechanika gdyby nie wynaleziono tranzystora. Może się wydawać że na niewiele wyższym niż ówcześnie, jednak parę lat tamu wydawało się że nie da się już bardziej zmniejszyć ścieżki w procesorze… a jednak ;)

 18. Przypomniało mi się jak lcamtuf w swojej książce [Cisza w Sieci] buduje mechaniczny komputer od podstaw – korzystając z bramek logicznych.

 19. A jak właściwie realizowane są bramki?
  Co sprawia, że dając na wejściu nand dwa razy fałsz otrzymujemy na wyjściu prawdę?
  Napięcie oznacza w tym przypadku fałsz czy jakimś cudem z braku napięcia na wejściach tworzy się napięcie na wyjściu?

 20. @zzz1986
  Tu masz bramke NAND:
  http://i.frazpc.pl/pliki/recenzja/Produkcja-procesorow-i-polprzewodnikow/Rys_03.jpg
  Troszeczke naciagajac slownictwo i fakty: jezeli masz przylozone napiecie do dolnego tranzystora to plynie przez niego prad do tego gornego jezeli tam tez masz 1 to tez plynie przez niego prad. Teraz mocne naciagniecie: ten prad plynacy przez tranzystory blokuje prad plynacy z gory :) i na wysciu masz 0 :) Jezeli na wejsciu(bazie) ktoregos z tranzystorow masz 0 to nie plynie przez niego prad(pomiedzy kolektorem i emiterem) i w efekcie nic nie “blokuje” pradu plynacego z gory….

 21. @borkus
  Właściwie w mechanice wszystko jest już odkryte jedyne co wpływa na postęp to materiały użyte do budowy urządzeń i ewentualnie technologia obróbki. Wystarczy przyjrzeć się motoryzacji, pomijając elektronikę nic się nie zmieniło, mechanizmy te same tylko materiały lepsze.

  Z kosztem wprowadzenia bym się spierał, kalkulator jest tańszy ale pod warunkiem sumowania dwóch liczb, a gdyby potrzebne było sumowanie różnicy obrotów wałów jakieś maszyny? Nie wiem czy przy obecnej technologii enkodery i jakiś procesorek, będą tańsze od kilku kół zębatych.

  Fale elektromagnetyczne to fale niskiej częstotliwości które przy wybuchu jądrowym obejmują swym działaniem powierzchnie o wiele większą niż sam wybuch (szczególnie przy detonacjach nad powierzchnią ziemi). Także o operatorów bym się nie martwił. Martwił bym się natomiast o ich stan psychiczny, bo fale niskiej częstotliwości wywołują depresję, a promieniowanie najłatwiej przetrwać wprowadzając do krwiobiegu roztwór alkoholu…

 22. @matidz
  Dzięki.
  Wcześniej troszkę o tym czytałem ale dopiero teraz rozumiem.

 23. Wielki szacun dla mechanika, który zaimplementuje sieć neuronową na kółeczkach :)

 24. Nie musimy wcale czekać na detonację bomby atomowej. Nasze kochane słoneczko w latach wzmożonej aktywności może nam zaserwować wiele atrakcji, w tym również zakłócenia w pracy komputerów.

  • A jak nie słoneczko, to “pocisk” typu EMP… Poza tym, jest jeszcze jeden plus “mechanicznych komputerów” — brak ulotu elektromagnetycznego :-)

 25. Gdyby nie zastosowanie tranzystorów, to kto wie… może steampunk nie byłby dzisiaj tylko wymysłem SF ;)

 26. Hm, komputer może jest bardziej skomplikowany od mechanizmu, ale zmiana jednej stałej dla dostosowania programu do nowego typu działa lub innego pocisku to moment (jeśli programista przewidział taką opcję), natomiast opracowanie i wytoczenie nowej, trójwymiarowej krzywki to jednak sporo zachodu.

  A ja nadal chciałbym zobaczyć Ponga na krzywkach – wydaje mi się to całkiem wykonalne.

 27. Skoro film nie jest produkcji ekipy Niebezpiecznika to co w nim robi logo w prawym górnym rogu. Owo logo Niebezpiecznika jest zdecydowanie za duze i jednak przeszkadza. Jesli kiedys powstanie Niebezpiecznik TV np. jako kanał na YouTube to jednak zalecam mniejsze logo.

  • Do osadzania filmów (których nie ma na zewnętrzych serwisach typu YouTube) używamy naszego playera, a on domyślnie ma ustawione logo — nigdy nie testowaliśmy full-screena, dlatego zgoda, że kiepsko się skaluje na pełnym ekranie. Zobaczymy, czy coś da się z tym zrobić :-)

 28. Super film, przy okazji nareszcie załapałem jak działa mechanizm różnicowy w samochodach :)

 29. Takie proste, a takie skuteczne :)
  Jak się zastanowić, to każdy silnik spalinowy ma taki prosty komputer (a przynajmniej miał, kiedy ostatni raz rozkręcałem skuter).

 30. Drugą cześć, też świetną, za miast na YouTube męczyć w częściach możecie pobrać stąd:
  http://www.eugeneleeslover.com/VIDEOS/fire_control_computers_2.flv
  a pozatym pierwsza też tam jest:
  http://www.eugeneleeslover.com/VIDEOS/fire_control_computers_1.flv

 31. Coś mi się wydaje, że takie komputery nadal się stosuje na okrętach. Całkiem miałoby to sens, zważywszy na fakt, że taki komputer mechaniczny wykonuje obliczenia na continuum, podczas gdy jednostka cyfrowa tylko na kwantach czasu (na zbiorze ziarnistym). Daje to oczywiście większą celność, ja tam bym tego na tranzystor nie zamienił :)
  Trzeba by na tym zrobić jakiegoś FPS’a, wtedy byłby zawsze renderowany w czasie rzeczywistym i nikt by się nie chwalił, że ma więcej czy mniej klatek :)

 32. @Bardzociekawe
  Szybkość wykonywania obliczeń przez komputer mechaniczny jest odwrotnie proporcjonalna do luzów między trybami, a te zawsze będą większe od 0 więc obliczenia nie są do ciągłe.
  Do tego dochodzi dokładność policzenia i wykonania krzywek.

  Imo porządny pc radzi sobie z celowaniem nie gorzej niż komp mechaniczny, a dodatkowo łatwiej go zaprogramować i można oglądać filmiki z YT :)

 33. świetna sprawa a ewentualne bugi zostaną przemielone na przekładniach :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: