7:00
21/11/2017

O sprawie pisze Trójmiasto.pl:

Gdy celnicy dokonywali rewizji przesyłki nadesłanej firmą kurierką, natychmiast dostrzegli, iż na kryptokoparkach brak jest wymaganych przez prawo oznaczeń bezpieczeństwa. Tym samym, zamiast trafić pod wskazany adres, wszystkie urządzenia zostały skonfiskowane i zdeponowane w magazynie celnym.

– Poinformowany o tym fakcie Wojewódzki Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał opinie, w której stwierdził, iż wprowadzenie zatrzymanych urządzeń do obrotu lub oddanie do użytku jest niedopuszczalne. Tym samym inwestycja Polaka w kryptowaluty okazała się bardziej ryzykowna niż w przypadku innych amatorów wirtualnych pieniędzy, generując dla niego już na wstępie ogromne straty

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

28 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Znaku CE zabrakło, a artykuł utrzymany w formie takiej jakby to samo wykopywanie było nielegalne. Dobre…

 2. Co to za wymagane oznaczenia bezpieczeństwa?

  • Może CE znane też jako China Export ;o)

 3. No i?
  Sprzęt będzie albo zniszczony, albo odesłany do nadawcy.

  Odbiorca poniesie koszty transportu (nie wiem ile tego było, ale koszty transportu pewnie <100zł) i wyślą jeszcze raz. Tylko inną drogą :-)

 4. i w ten oto sposob panstwo opiekuncze zrujnuje kogos zeby przypadkiem krzywdy sobie nie zrobil…

  • Albo przypadkiem nie puścił całego bloku z dymem, jak się kryptokoparki przegrzeją i zajmą ogniem.

   Okropne państwo, przecież jak sąsiad kupi jakiś kijowy sprzęt i puści człowiekowi cały dobytek z dymem, to można go pozwać. I już po małej fortunie na prawnika i dwóch latach sprawy cywilnej mieć wniosek do komornika o ściągnięcie należności. Jak w każdym normalnym kraju, który zezwala na obrót byle czym.

 5. Czy wiecie może dlaczego “wprowadzenie zatrzymanych urządzeń do obrotu lub oddanie do użytku jest niedopuszczalne”?

  • Bo piramida finansowa jaką są wszystkie działające banki nie znosi konkurencji.

  • Do Monter.
   Banki tym różnią się od piramidy finansowej, że w przewidywalnym horyzoncie czasowym wypracują finanse na pokrycie swoich zobowiązań. Oczywiście nie zawsze się to udaje, ale nie jest to planem działania jak w przypadku piramidy.

   Do Miron.
   Urządzenia nie miały stosownych badań dopuszczających do użytku w Polsce i UE. Zresztą jak większość taniej chińszczyzny.

  • Są niedopuszczalne ponieważ nie posiadają odpowiednich oznaczeń pozwalających wprowadzić je na teren wspólnoty. To, że są to koparki do krypto-walut nie ma nic z tym wspólnego, ważne jest pod jaką kategorię jest podpięty.

   Jako, że określenie koparka jest trochę ogólne może być kilka powodów:
   Może to być brak oznaczenia CE, Rohs, Znak chroniony prawnie na terenie wspólnoty, Towar wykorzystujący bezprawnie patent obowiązujący na terenie wspólnoty, Towar o znaczeniu strategiczny. Zapewne pewnie coś pominąłem ale to pierwsze które przychodzą mi do głowy.

   Podzielam opinię “No i?” jako, że nie jest to nic zaskakującego.

  • @Widz – bzdura. Jeżeli cokolwiek wypracowują to tylko wirtualne zapisy w systemie, co potwierdziła sytuacja Cypru, Grecji oraz każde masowe wyciąganie kasy z kont przez ich właścicieli. Dla mnie system bankowy jest umocowaną prawnie piramidą, i tyle.

  • a niszczenie będzie polegać na podziale części sprzętu według stanowiska urzędniczego :)
   Kolega pracuje i średnio przed zniszczeniem 10% sprzętu ląduje u pracowników :)

   To samo jest jak robią wjazd do gangstera . Część ( której oficjalnie nikt nie znalazł) ląduje do prywatnych kieszeni :). Niby tacy stróże prawa ,a sami łamią prawo . Oczywiście nie wiem czy we wszystkich jednostkach :) ,ale to trochę nienormalne…

  • Do eliza01:
   To należy taki proceder zgłosić na policję, bo jest to grube przestępstwo.

  • A co, w przypadku produkcj prototypowej ? Nikt na takie urzadzenie nie wystawi zadnych papierow, certyfikatow. Dosc czesty przypadek wsrod producentow chcacych przetestowac gotowe srodowisko przed wprowadzeniem na rynek, czy uzyskaniem stosownych certow.

  • @Grzegorz Jaki świat był by idealny wtedy! Korupcji w Fif* rządach by nie było.
   Kolega dobrze pisze… (czasami fajne buty za 400 stówki z chin mogą się przydać pracownikowi….),
   Takie rzeczy się dzieją i nikt tego nie zmieni. Masz kasę, to masz władzę, nie masz kasy to KOPIESZ ;)

 6. poprawka: lotnisko jest w gdansku, nie w gdyni

 7. Nie w Gdyni tylko w Gdansku. Lotnisko w Gdyni nie przyjmuje jeszcze lotow innych niz wojskowe. Za to adresatem przesylki byl mieszkaniec Gdyni. Rozne plotki mowia o tym, ze byl to student, ktory wygral 38mln w totolotka ze dwa lata temu lub, ze ktos z polswiadka narkotyki/agencje towarzyskie kto ostatnio wyszedl z pierdla legalizuje w ten sposob kase.

 8. Urządzenia do wytwarzania bitcoinów skonfiskowane na lotnisku
  prychłem.

 9. Przeczytałem “kserokopiarki” :).

 10. na lotnisku w GDAŃSKU!. Chodzi o mieszkańca Gdyni. Ciołek nie pomyślał o CE….i tyle.

 11. Następnym razem Chińczyk naklei odpowiednie znaczki CE itd i będzie gitara.

  • Zwłaszcza, że do CE nie trzeba tak naprawdę żadnej wstępnej certyfikacji, wystarczy papierek pt. deklaracja zgodności z podpisem prezesa. Oczywiście za fałszywe deklaracje jest kara, ale co Chińczykom zrobią?

 12. O ile mi sie nie pokopalo to CE jest wymagane przy wprowadzeniu do obrotu ale nie jest jesli to jest np.prototyp albo przedmiot jest do badan albo jako polprodukt. Jest jeszcze kilka innych wykluczen. Ciekawe dlaczego w takim razie zatrzymano towar w UC?
  Swoja droga sciagalem towary bez CE (bo byly ‘swiezakami’ w US) i robilem im tu badania w Instytucie Elektrotechniki i doklejalem CE w oparciu o badania i oswiadczenie. Dzisiaj taniej jest zrobic to w Czechach…

 13. CE nadaje producent lub osoba/firma wprowadzajaca na rynek (importer) – w tym przypadku odbiorca SAM może wystawić CE. Musi tylko o tym wiedzieć. Oczywiście nie dotyczy to maszyn i urządzen wymienionych w odpowiednich drektywach które wymagają dodatkowych opinii odpowiednich ośrodków certyfikujących (zbiorniki ciśnieniowe, medykamenty, itp…).

 14. A co zwróciło uwagę celników, papierowa faktura na 100k$ czy tych koparek było pół kontenera?

  • Jaja sobie robisz ;)
   Po prostu ktoś komuś w porę nie zapłacił. Szczyl nie wiedział jak sprawę załatwić.

 15. W sensie, że celnicy po “natychmiastowym spostrzeżeniu” zarekwirowali karty graficzne, a “Wojewódzki Urząd Komunikacji Elektronicznej” zachowuje się jak pies ogrodnika, bo by chciał pograć w Call of Duty, a innym nie daje?
  LOL.

 16. Jak na razie nie ma zakazu kopania walut, więc nie ma problemu. Chińczycy doślą odpowiedni papierek i urządzenie zostanie zapewne wydane. Propaganda instytucji finansowych to nie prawo, bardzo dobrze, że ostrzegają, ale to wszystko co mogą legalnie zrobić. Być może nawet zatrzymanie nie było do końca legalne, bo nielegalne byłoby chyba używanie urządzenia bez znaku CE a nie samo posiadanie, wszystko chyba zależy od okoliczności czy był to import na własny użytek czy na sprzedaż. A poza tym większość ludzi i tak nie rozróżnia “Conformité Européenne” od “China Export” chociaż różnica jest raczej zasadnicza.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: