14:14
23/11/2013

Lista Facebookowych przekrętów

Poniżej lista fałszywych wiadomości, krążących po Facebooku, których oszukańcze mechanizmy opisaliśmy w szczegółach.

Oto potencjalne zagrożenia, jakie mogły Cię spotkać:

1. Dostajesz płatne SMS-y

Jeśli kliknąłeś na Facebooku na linka o podobnym tytule i podałeś numeru telefonu, to zapewne płacisz teraz za odbieranie spamerskich SMS-ów (koniecznie skontaktuj się ze swoim operatorem i poproś go o pomoc oraz wyłącz usługi SMS Premium). Do zapisu na płatne SMS-y wymagane jest podanie numeru telefonu na stronie spamerów, a następnie PIN-u z SMS-a, który przychodzi po podaniu numeru telefonu. Jeśli nie przepisałeś PIN-u na stronę, płatnych SMS-ów nie dostaniesz (ale ktoś i tak zdobył twój numer telefonu i możesz dostawać po prostu spamerskie SMS-y).

Jeśli podałeś PIN, to możesz także spróbować wypisać się z płatnej subskrybcji SMS-owej sam. Odnajdź pierwszego SMS-a z PIN-em i przeczytaj instrukcje, która tam się znajduje. Zazwyczaj jest tam instrukcja jak wypisać się z usługi, np. czasem wystarczy wysłać SMS-a o treści “BD” pod numer “60235

2. Polubiłeś spamerskie fanpage’y lub zainstalowałeś spamerską aplikację

Przy okazji mogłeś także polubić jakiś spamerski fanpage lub zaintalować spamerską aplikację. Przejrzyj:

 • swoje “Lajki” (wchodząc na swój profil, przechodząc do Activity Logu i filtrując go po “Lajkach” wybranych z menu po lewej)
  Wejdź na profil i kliknij tu

  Wejdź na profil i kliknij tu

  Następnie zaznacz Lajki z menu po lewej i przejrzyj, usuwając wszystkie, których nie rozpoznajesz

  Następnie zaznacz Lajki z menu po lewej i przejrzyj, usuwając wszystkie, których nie rozpoznajesz

 • Przejrzyj też ustawienia na Facebooku pod kątem fałszywych aplikacji (w tym celu kliknij tutaj) a następnie usuń wszystko, czego nie rozpoznajesz.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. hm, jakie jest powiazanie fb, nr telefonu i subskrybcji za smsy? domyslam sie ze aplikacja moze uzyskac dostep do numeru, ale co wiecej?

  • takie, że z fb wchodzisz na link, strona pod nim prosi Cię o nr telefonu, ciekawość jest silniejsza od zdrowego rozsądku więc podajesz, ale to jeszcze nic, dostajesz na podany nr PIN, który to odsyłając czy podając na stronie potwierdzasz zgodnie z regulaminem usługi, że zgadzasz się na płacenie za otrzymywanie smsów od nich. Potem codziennie kasują Cię np. 5 zł, ale przynajmniej wiesz jak się bawią nastolatki na imprezach ;)

  • Ostatnimi czasy największym targetem spamerów są użytkownicy facebooka, ponieważ u nich bardzo prosto jest liczyć na łatwowierność. Sam na własnej tablicy widzę codziennie coraz to nowsze spamerskie wrzuty przez nieświadomych niczego znajomych, bo dali upoważnienie dla jakiegoś dziadostwa. Nawet na głupim zapytaju jest masa pytań w stylu “ej, pszychodzom mi smsy i płacem za nje bo kliknołem coś na fejsie, co zrobić pomuszcie!!!” – ponownie facebook.

 2. Mam cichą nadzieję, że tego postu nie trzeba będzie często aktualizować :X

 3. A jeśli chciałem ściągnąć grę i teraz dostaję SMSy od wróżek? :P

  • nieźle Robert, to taki wyższy poziom cheatów – osobisty trainer ze szklana kulą, który Ci przepowie, w które drzewko w Diablo zainwestować :P

 4. Piszecie o tym już 15 raz :) Kto miał to przeczytać ten już przeczytał. Kto miał IQ kalosza ten dalej durnie przepisuje smsy. Zamiast tego może jakiś ciekawszy temat?

  • Najwyraźniej nie przeczytałeś opisu na FB dot. tego artykułu dokładnie, bo byś wiedział, dlaczego tworzymy zbiorczą stronę z wszystkimi przekrętami ;-) Na marginesie, ten post nie pojawił się na głównej i w kanale RSS – więc nie jest to “odgrzewanie” kotleta dla czytelników, których FB nie interesuje – bo go po prostu nawet nie zobaczą :-)

 5. Jeszcze jest o nauczycielce, która ma romans z uczniem – domena wladomosci.pl

 6. Z innych stron też spamuje na FB:

 7. Gdzie można znaleźć wasze posty (takie jak ten) których nie ma na głównej a jedynie pojawiają się na ćwierkaczach i pejsbogach?

  • Ten post jest celowo ukryty – jest to zbiorczy post, który ma wskazywać na konkretne dane i być tylko “linkowanym”.

 8. Powiem tak, okazuje się, że właścicielem domen takich jak:
  Bonus-ask http://bonusask.pl/618
  Darmowy Internet LTE http://www.mobilnylte.pl/618
  Darmowy kupon http://darmowykupon24.pl/618
  Doładowanie24 http://doladaduj24.pl/618
  Progamer24 http://sklep-progamer24.pl/618
  Tv-mobile.pl http://tv-mobile24.pl/618
  Wygraj-beatsy http://zgarnijbeatsy.pl/xxx
  Które podlegają pod “program partnerski” pp.icharge.pl
  … jest niejaki pan Piotr Kaszubski słynny “milioner”.

 9. zapomnialem usunac reflinki, nie podawac zadnych danych na tej stronie.

 10. Znów pojawiło się coś nowego. Podobne do “Tak się bawią…” lecz już z innym obrazkiem i przekierowuje do innej strony. ;)

 11. Dodał bym jeszcze listy http://gdziefotoradar.pl/
  Warto przeczytać stopkę (również źródło HTML-a)

  Co do subskrypcji SMS (odbieranie płatnej wiadomości SMS) to operatorzy udostępniają możliwość sprawdzenia czy są jakieś subskrypcje aktywne. Wystarczy wysłać wiadomość o treści LISTA na stosowny numer (czasem jest to trochę zagrzebane w serwisach operatorów, cóż mają ok. 50% prowizji z pobranych opłat :) ):
  – Play – LISTA na 6000, STOP na 6000 wyłącza wszystkie prenumeraty
  – Plus – LISTA na 8888
  – Orange – LISTA na 6000
  – T-Mobile – chyba nie udostępniają takiej możliwości

  Schemat do włączania i wyłączania prenumerat SMS (SMS MT) jest prosty.
  Włącza się przez wysłanie wiadomości START {nazwa_serwisu} na NUMER_PREMIUM_SERWISU lub robi się to przez WWW czyli przez podanie numeru na stronie i potwierdzenie kodem. Wyłączenie też można zrobić przez WWW, ale kto by to uruchamiał, bo przecież trzeba zarobić na hosting :). Wyłączenie przez SMS jest równie proste jak aktywacja, wystarczy wysłać STOP {nazwa_serwisu} na NUMER_PREMIUM_SERWISU.

  Numer premium serwisu określa jednocześnie stawkę netto opłaty za wiadomość np. numer 602xx będzie kosztował 2zł netto za odebraną wiadomość (w tej kwestii polecam stronę http://www.uke.gov.pl/tablice/NumerUpo-list.do?execution=e2s1) .

  Po aktywacji serwisu operator powinien wysłać wiadomość z informacją o opłatach, informacją jak wyłączyć oraz regulaminem serwisu.

 12. […] które opisywaliśmy (ich listę, oraz to jak poradzić sobie z “infekcją” znajdziecie tutaj) — ograniczymy się więc tylko do zaprezentowania tego, na co należy […]

 13. I mamy następne takie bajery:
  Po Tym Co Zrobiła, Rozstali Się w Dniu Ślubu [SZOKUJĄCE NAGRANIE]

  PODPISAŁ SIĘ ZNAKIEM (L)EGII W DOWODZIE!

 14. Jest jeszcze 1 wirus który nazywa się:

  Szokujące nagranie z konkursu miss nastolatek! [BEZ CENZURY +18]

 15. […] Na czym zarabiają osoby przeprowadzające ataki like-jacking? Z jakich metod korzystają? Przeczytaj naszą serię artykułów poświęconych przekrętom na Facebooku. […]

 16. […] Wczoraj odezwał się do nas jeden z czytelników, Tomek. Trafił on na Facebooku na ciekawy, ale jednocześnie trochę podejrzany konkurs. Tomek zauważył, że nie dość że brak jest regulaminu konkursu na stronie konkursu, to jeszcze aby wziąć udział w konkursie należy podać swój numer telefonu …czego rezultatem jest zapisanie się na subskrybcję SMS. Brzmi znajomo? […]

 17. […] naciągaczy jest więc podobny do tego, który stosuje się w “szokujących” wiadomościach na Facebooku — jego celem jest nakłonienie użytkownika do podania numeru telefonu, w celu zapisania go […]

 18. […] rozsądnie wykluczył z grona podejrzanych, bo przecież większość tego typu SMS-owych usług (oh, jakże popularnych na Facebooku) wymaga uprzedniego potwierdzenia startu subskrypcji poprzez przepisanie PIN-u. A Mateusz telefonu […]

 19. […] albo nakłaniają do zapisania się na płatne usługi SMS Premium. Od kilku lat mamy świetny przykład tego typu działań na polskim Facebooku — od konieczności powtórek matur, przez rzekome złapanie pirata z białego BMW, po nagie […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: