20:18
8/2/2015

Ci z Was, którzy posiadają inteligentny telewizor Samsunga (tzw. SmartTV), być może nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że jest on wyposażony w mikrofon (niektóre modele posiadają go na pilocie). Przez internet właśnie przelewa się fala krytyki, ponieważ ktoś w końcu przeczytał ze zrozumieniem politykę prywatności i odkrył, że to co mówimy w kierunku Samsunga niekiedy wysyłane jest do internetu. Czy rzeczywiście jest się czym przejmować?

Samsung słucha stale (ale tylko nowsze modele)

Samsung TV korzysta z mikrofonu podczas wykorzystywania funkcji “sterowania głosem”. Ale ponieważ urządzenia średnio rozumieją ludzką mowę, wypowiedziane przez Was słowa mogą być przesłane do “chmury” w celu analizy, czyli sprawdzenia, czy powiedzieliście poprawną komendę, a jeśli tak to jaką.

Samsung SmartTV - reaguje na komendy głosowe bez naciskania przycisku (czyli słucha Cię cały czas w tle)

Samsung SmartTV – reaguje na komendy głosowe bez naciskania przycisku (czyli słucha Cię cały czas w tle) — ale dotyczy to nowszych modeli, starsze wymagają naciśnięcia przycisku na pilocie.

Ponieważ Samsung nie wie, czy mówicie do niego, czy do waszego gościa w salonie — do chmury czasem mogą trafić zupełnie przypadkowe fragmenty “pokojowych” rozmów. Lepiej zwróćcie uwagę z kim i o czym rozmawiacie w salonie… To feature, a nie bug. Zresztą, jeśli ktoś z Was czytał instrukcję, to doskonale wie, że Samsung sam o tym ostrzega:

Ostrzeżenie Samsunga o rozmowie przed telewizorem ;)

Ostrzeżenie Samsunga o rozmowie przed telewizorem ;)

Aha, niektóre z telewizorów Samsunga mają też kamerkę ;-)

Przy okazji, warto zastanowić się, czy jest jakaś destrukcyjna komenda, np. “sformatuj się“, albo “ustaw Eska TV na wszystkich kanałach“, którą można by złośliwie rzucić w stronę telewizora, będąc w gościach, kiedy gospodarz na chwilę oddali się uzupełnić karafkę z winem ;-)

Mam telewizor Samsunga — co robić, jak żyć?

Po pierwsze, należy uspokoić tych, którzy mają starsze wersje telewizorów. Tam, aby funkcja rozpoznawnia komend głosowych zadziałała trzeba wcześniej nacisnąć przycisk mikrofonu na pilocie.

Starsze modele telewizorów Samsunga podsłuchują tylko po naciśnięciu przycisku

Starsze modele telewizorów Samsunga podsłuchują tylko po naciśnięciu przycisku

Z paniki w internecie i reklam Samsunga wygląda jednak na to, że nowsze modele nie potrzebują “przyciskania mikrofonu”. Ale i to nie jest wielkim problemem, bo rozpoznawanie mowy można wyłączyć w menu — pozycja ta znajduje się w ustawieniach SmartHuba.

Jeśli jesteście paranoikami*** i nie wierzycie, że funkcja ta, pomimo dezaktywacji w menu, została wyłączona, możecie też odłączyć TV od sieci Wi-Fi. Ale wtedy Smart TV przestanie być “smart”…

____
*** W przypadku telewizorów Samsunga niekoniecznie musi to być paranoja. One po prostu źle działają. Przykładowo — wyłączenie wszystkich funkcji “automatycznych aktualizacji” i tak powoduje, że po 2 godzinach od wyłączenia telewizora, samodzielnie włączy się on i uzyska połączenie z siecią. Wszystko wskazuje więc na to, że aktualizacji wyłączyć się nie da…

Dziękujemy czytelnikowi skazi za podesłanie tematu. Pełny wątek na Reddicie znajdziecie tutaj.

PS. iPhone też wysyła wasz głos do “chmury”, jeśli gaworzycie z Siri…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

58 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Teleekrany z “roku 1984”.

  • Też o tym pomyślałem.

  • To by się w sumie zgadzało.
   Nie da się wyłączyć? Nie da.
   Słucha usera? Słucha.
   Może podglądać? Może.

   W instrukcji powinno jeszcze być silne zalecenie, żeby stawiać go w centralnym punkcie domu, z dobrym widokiem w każdą stronę ;)

  • Jak się nie da wyłączyć. Podchodzisz do kontaktu i wyciągasz wtyczkę.

   Zawsze można też otworzyć telewizor i odciąć/odlutować mikrofon/kamerę.

 2. To może ja rozjaśnię sytuacje, bo troszkę małe rozeznanie jest w temacie.

  1) Dane głosu nie są zbierane ani wysyłane dopóki nie wyrazicie na to zgody przy pierwszej konfiguracji. Zapewne nikt nie czytał umowy, bo po co.
  2) Aby wyłączyć PERMAMENTNIE aktualizacje wystarczy uruchomić service menu i wyłączyć OTA update.
  3) Większość modeli szajsunga można zrootować, a moduły głosu/spyware/autodestrukcji usunąć z systemu. chmod.
  4) O ile nie korzystacie z badziewia typu skype etc. to wystarczy filtrować ruch wychodzący szajsunga zezwalając na zaufane aplikacje/serwery. Root jeszcze bardziej to ułatwia.

  Pozdrawiam, p7p

  • Eee, rootować telewizor? Nudzi ci się? To już do tak prostej funkcji jak oglądanie telewizji musimy zatrudnić “hakiera”, aby wyczyścił śmieci producenta? A może prościej wybrać telewizor bez tych funkcji i mieć w nosie producentów, którzy nie potrafią przygotować tak swojego firmware, aby wszystko działało jak trzeba?

   Z drugiej bardzo mnie to bardzo cieszy, bo rynek na usługi “hakierskie” będzie tylko większy, a i specjalizacja spowoduje wzrost cen. Szkoda tylko zwykłych ludzi, którzy oczekują zwykłego działania bez “drugiego dna”…

  • I po to mam zapłacić kilka klocków, żebym później mógł pobawić się w p******* rootowanie telewizora? Pół internetów czytać żeby wiedzieć jak wejść w tryb serwisowy? Sorry ale nie mogę się zgodzić.

  • Aktualizacji bym nie wyłączał, bo jeszcze ktoś się włamie z internetu i wtedy już będzie inwigilacja na całego.
   Jeśli nie zgadzasz się z z polityka prywatności Samsung SmartTV – nie kupuj. Kup coś innego producenta, jeśli nie ma dobrej oferty pomimo popytu to pewnie rządy coś w prawie namieszały – więc najpierw dowiedz się co namieszały, a potem idź protestuj, by zmienić system prawny.

  • Ten post to chyba jakiś żart. Ile osób robi cokolwiek podobnego ze swoimi telewizorami? 5? 10? W skali całego świata? Jakieś jaja.

   Po prostu nie kupować kuli-szpieguli szajsunga i tyle.

  • Proces rootowania jest banalnie prosty i każdy głupi może to zrobić. Nie wymaga żadnej wiedzy ‘hakierskiej’ Wystarczy jedna strona z google aby to zrobić w 10 min.

   Inne marki też posiadają już mniej/bardziej zaawansowany OS więc argument o kupnie dumbTV mija się z celem. Brak opcji ‘smartTV’ nie oznacza że jesteśmy bezpieczni – po prostu niektóre funkcje są niedostępne dla użytkownika, platforma, jądro i system jest prawie ten sam.

   To jest cena postępu, użytkując androidy/iphone’y/smartTV zgadzasz się na ten postęp. Identycznie było z rootowaniem pierwszych androidów, teraz to standard.
   Posiadając internet, smartphone czy konsolę zgadzasz się na inwigilację i już.

   Ale masz wybór, zawsze możesz wyrzucić wszystko, zasłonić okna i owinąć się folią aluminiową ;)

  • I znowu ten żałosny argument o obwijaniu się folią aluminiową / życiu w jaskini.

   Jest SmartTV i jest SzpiegTV – to co robi Samsung w nowych modelach to SzpiegTV. Twoja argumentacja jest totalnie absurdalna. Jakoś w starszych modelach nie było takiego problemu, a funkcjonalność miały prawie identyczną.
   I jeszcze raz mówię: nikt nie rootuje telewizorów, nie po to człowiek wyrzuca kilka tysiaków na TV żeby potem go rootować!!!

  • racja, nie podoba się, to nie kupujcie
   musicie się w końcu nauczyć, że nikt oprócz was nie zadba o waszą prywatność

 3. No pięknie, rzeczywistość Orwellowska nadchodzi…

  • No ale o co te nerwy ? Przecież nikt kto nie ma nic do ukrycia nie jest zagrożony,a chodzi tylko o łapanie terrorystów i zwolenników Rosjan ;) Nie ma się czego obawiać,a te kamerki które zamontują wam nawet w kibelku i prysznicu oraz chip w d… czy tam na czoło lub prawe ramie to żadna apokalipsa,to tylko dla waszego bezpieczeństwa :P

   Władza absolutna deprawuje absolutnie.Każdego.Tak wiec:
   Ufajmy władzy i korporacjom- one chcą naszego dobra. Tylko szkoda,że potem będziemy płakać,jak nam to dobro zabiorą… Ale kto by się tam przejmował jakąś “wolnością” czy “prywatnością” – prawda ?

   Smart-TV,Smart-fony. Coś za dużo tych sprytnych/mądrych/”eleganckich” urządzeń z nadmiarem możliwości. Warto też rozwinąć tłumaczenie słowa smart w tłumaczu google.
   Widzicie: mi wyświetliło również tłumaczenie “piekący ból” ;) Nomen-omen ? ;)

   Co do rootowań – zapewne wiąże się to z utratą gwarancji,no ale zważywszy na to,że nasz sprzęt jest coraz mniej nasz: https://www.eff.org/mention/white-house-drone-crash-fallout-shows-who-really-owns-your-drones-says-eff – raczej trzeba. Problem w tym,że to może nie wystarczyć.

   EFF napisała zresztą też o samsungach:
   https://www.eff.org/mention/your-samsung-smarttv-spying-you-basically

  • Rozwiązanie jest proste wystarczy odłączyć TV od internetu. Ja bym nie wyśmiewał natomiast kwestii poruszania tego tematu. To że nigdy nie było i nie będzie pełnej prywatności wynika bardziej z natury ludzkiej niż ze “złych chęci”. Natomiast dyskusja i informowanie o takich rzeczach według mnie jest bardzo potrzebne.

  • Ja nie żartuję.Ja wściekle szydzę z tej sytuacji. Smartzabawki są tak smart,że potrafią podsłuchiwać.Odkrycie ? Nie.Niestety to jest prawidłowość. Przeczytaj mój post w całości,zwłaszcza linki.

   Jest niestety oczywistą oczywistością,że wielkim koncernom i rządom zbyt często zależy na jak największym rozszerzeniu inwigilacji konsumenta lub obywatela.To,że prywatność czy prawo do własnego zdania bywają dla nich zwyczajnie przeszkodą na drodze do realizacji celów.Ich celów.Celów które wcale nie muszą być zbieżne z celami współpracujących na co dzień nieświadomych obywateli,czy konsumentów korzystających z produktów danej firmy.

  • @kez87 tak, wiem, że im bardziej telewizor jest smart tym więcej informacji z niego wychodzi w świat. Dlatego ja ogólnie jestem przeciwny podłączaniu TV do internetu. Dla mnie TV to jedynie odbiornik który ewentualnie można podłączyć do kompa, ale sam w sobie nie powinien być podłączony z netem.

   Ale co tu gadać. My możemy se strzępić język, że prywatność jest ważna itd. bla bla bla, a tu Windows 10 miał milion pobrań już w październiku ubiegłego roku. A o tym jaka permanentna inwigilacja była w TP W10 już chyba nie muszę mówić. Dla ludzi bardziej niestety liczy się wygoda niż prywatność. Na prywatność rzadko kto zwraca uwagę co doskonale widać po ilości użytkowników FB.

 4. Rozpoznawanie mowy w Androidzie chyba działa dokładnie tak samo? Jak ktoś np. dyktuje smsa to ta funkcja wydaje mi się bez internetu nie zadziała.

 5. Może nie wszyscy wiedzą – ale posiadacze tychże telewizorów mogą na swoim urządzeniu zarobić – Samsung ma bowiem program Bug Bounty właśnie na swoje SmartTV ;-)

  Zainteresowanych szczegółami zapraszam tutaj: https://samsungtvbounty.com/

  P.S. Tak – specjalnie kupiłem Samsunga z tego powodu :-]

  • Taaaak, chyba instalując tam koparkę bitcoinów

  • No jak zbombisz tam shella i zainstalujesz to siemano – dolary dla Ciebie.

 6. Windows też wysyła to co się gada do Cortany, nie mniej jak najbardziej można to wyłączyć. Nigdzie ta funkcja nie jest ukryta.

 7. To już chyba było, jakieś parę miesięcy temu. Temat odgrzewany. Samsung (i inne firmy) oficjalnie wykorzystują zebrane dane do wprowadzania poprawek w algorytmach rozpoznawania mowy. Dokładnie to samo robi “głosowa wyszukiwarka Google” zainstalowana na wszystkich urządzeniach z Androidem. Poza tym już sam fakt bliskiej zazwyczaj współpracy korporacji z rządami mocarstw podpowiada nam, że używane przez nas urządzenia mogą być wykorzystywane do szpiegowania nas. Zatem nie wpadajmy w paranoje, jedźmy w Bieszczady, zamieszkajmy w leśnych ziemiankach, przestańmy się strzyc i golić, chodźmy stale w kapturach narzuconych na czapki z daszkiem i raczej nikt nas nie znajdzie. Raczej… ;)

 8. Modele F6500 (2013/2014) mialy roota (przez dziure w skype) ale ponoc od wyzszych FW juz to nie dziala… czy dla najnowszego FW (cos 2102?) mozna uzyskac roota, ponoc nie? Najnowszy FW ma calkiem fajnego YT i w sumie 95% smarta ktory uzywam to wlasnie YT, z androidem dziala super (no nie dziala sterowanie glosnoscia z telefonu). Odpala film nawet jak jestes w trybie TV a na androidzie wskazesz ze ma isc film na TV.

  • FW w smartTV =/= wersja softu YT

   Root jest dostępny też na inne modele z aktualizowanym FW. Lista robi się z dnia na dzień coraz większa.

 9. Witam,
  Niebezpiecznik to, czy Pudelek? Przed chwyceniem tak poważnego tematu, warto go najpierw nieco zgłębić.
  Po pierwsze: ‘cały czas’ słuchają tylko nieliczne modele, z najwyższych serii (ES7000/8000, F7000/8×00/9000, HU8500). W zdecydowanej większości wypadków (modele 2013 od serii F6400 w górę, 2014 – wszystkie z wyjątkiem HU8500) słuchanie odbywa się tylko po naciśnięciu przycisku na pilocie i kończy się po rozpoznaniu polecenia bądź ponownym naciśnięciu go w celu wyłączenia. Przycisk aktywuje mikrofon w pilocie i ten przesyła polecenie do rozpoznania telewizorowi. Aha, i to właśnie starsze serie (ES7000+) słuchały tylko same z siebie. Mikrofon w pilocie pojawił się w nowszych modelach.
  Po drugie, interakcja głosowa w modelach, które słuchają nie z pilota jest czysto opt-in, przy pierwszej konfiguracji telewizor pyta, czy chcemy jej używać. I w każdym momencie możemy ją wyłączyć z poziomu menu.
  Po trzecie, fragment o kamerze wydaje się być czystym sianiem FUD-u. Kamerki w modelach z aktualnej i poprzedniej linii modelowej w momencie schowania w obudowie mają mechanicznie odłączaną elektronikę, widzieć więc niczego nie mogą. Tylko stare modele z pierwszej linii z kamerami miały je niechowalne, a i tam można było je wyłączyć w menu.

  PS. Znacznie poważniejszym problemem wydaje mi się być to, co robią telewizory LG, czyli wysyłanie do statku-matki nazw wszystkich plików z urządzeń w sieci domowej oraz podpiętych przez USB. Poważniejszym, bo nie dającym się wyłączyć.

 10. Żeby wyłączyć permamentnie to trzeba odciąć ręcznie i nożyczkami, ale głośnik to też może być mikrofon, przecież to to samo. Już sie nie ośmieszajcie że kogoś zgoda obchodzi.

  • Chyba ciężko by było wykorzystać grający głośnik jako mikrofon…

  • @hydralisk: trudno uwierzyć, że głośnik może być mikrofonem, co? :)

  • Kiedy gra – nie bardzo.

  • Poza tym to jakaś czysto teoretyczna dywagacja. Inne TV nie przesyłają tego co słyszą do “centrali” – szajsung tak. Takie są fakty i raczej nie ma o czym dyskutować, bez względu na to, czy hardware w telewizorach pozwala na wykorzystanie głośników do podsłuchu czy nie.

   To co robicie panowie to nic innego niż sianie FUD.

 11. Żadnego zdziwienia, od dawna trąbili o dofinansowaniu firm wspomagających inwigilację rządową

 12. A tymczasem, dzień po Niebezpieczniku;)
  http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/inteligentne-telewizory-samsunga-moga,14,0,1707790.html

  adamm

  • A dzień po kim Niebezpiecznik? He?

  • Prasa ma to do siebie,że nie musi ujawniać źródeł ;) Dobra,bez żartów: A choćby po EFF mogli, po mailu od kogoś na ten temat,albo wreszcie pan Piotr też kupił sobie takie TV i się lekko zdziwił. Można ? Można. Jak GCHQ może robić scrapping najpopularniejszych serwisów (http://cryptome.org/2015/02/gchq-lovely-horse-intercept-15-0204.pdf),a nawet hackować shackowane (parafrazowanie Lenina to przypadek ;) ),to niebezpiecznik też musi mieć swoje źródła :D

 13. no to ładnie ja mam model F6770 to pewnie nasłuchuje non stop a czasem wiązka poleci ;p

 14. Można odłączyć skutecznie Samsunga od internetu. Wystarczy zmienić hasło na routerze i telewizor nie znajdzie sieci, bo nie będzie znał nowego hasła. Inna sprawa, że można też fizycznie zakleić mikrofon np. plastrem do ran i wówczas TV nic nie “zrozumie”, bo dźwięk będzie zbyt stłumiony.

  Ja osobiście sprawdzałem swój telewizor. Po wyłączeniu opcji słuchania nie reaguje na słowa-klucze. Sniffer nie pokazywał też żadnego ruchu w sieci, więc spiskowcy nie muszą się obawiać.

 15. śmieszą mnie ludzie, którzy stawiają takiego ‘bożka’ w centrum domu i oglądają go przy obiedzie i kolacji, jeszcze żeby traktowali go jako rozrywkę a nie rzetelne źródło informacji…

  • Zależy jakie informacje się ogląda ;) Ale nawet gdy źródło jest dość zaufane np. tv republika to myślenia nie można wyłączyć. Jeśli chodzi ci o informacje “naukowe” to to raczej wszyscy powinni traktować w formie rozrywki (moim zdaniem).

 16. Tak się zastanawiam, w którym momencie telewizory będą miały wbudowany przez producenta moduł GSM i będą się same łączyć z siecią telefoniczną (komórkową) i nadawać to co podsłuchają/zobaczą oraz ściągać “poprawki”, itp. Chyba już nie długo. A wtedy okaże się, że wyłączenie/nie konfigurowanie wifi w telewizorze nic nie da.

  • I do tego jeszcze UPS, żeby działały po odłączeniu od prądu, pancerną obudowę i podstawki pokryte klejem wiążącym po postawieniu telewizora na szafce :D

 17. Lutowania i gotowe

  • Dlaczego, chociaż coraz więcej osób jest świadomych “permanentnej inwigilacji”, producenci elektroniki nie wyposażają swoich urządzeń w sprzętowe wyłączniki kamer, mikrofonów i innych czujników zrobione tak, żeby nie dało się ich zhackować? Mogliby przecież montować wyłączniki mechaniczne, albo elektroniczne (jak np. menu w monitorach – użytkownik może sterować jego parametrami za pomocą przycisków lub czujników dotyku, a komputer nie ma do nich dostępu, bo może wysyłać jedynie obraz do wyświetlenia). Byłby na to popyt i mogliby sporo zarobić. Ale może dostają pieniądze od władz, reklamodawców itp. żeby ich sprzęt działał tak, a nie inaczej?

 18. Spiskowcy Ci nie wierzą :)

 19. Co za czasy. Ja tam mam telewizor Elektron z lat ’80. Nawet z pilotem (niestety go nie mam). Ani mnie nie podsłuchuje, ani mnie nie podgląda. Dla bardziej wymagających użytkowników mogę polecić inne telewizory CRT, nie tylko takie zabytki. I będziecie bezpieczni :)

 20. Albo poszukać gdzie znajduje się mikrofon no usunąć z Smarta… :)

 21. Literóweczka do poprawy :P

  Tam, aby funkcja -> rozpoznawnia <- o tu komend głosowych

 22. O co chodzi? Przecież jest w zasadach poufności więc wszystko legalnie. Tak jak windows 8 ma że wszystkie dokumenty oraz to co robisz jest przesyłane do microsoftu i gromadzone wraz z dźwiękiem i obrazem zbieranym przez komputer, instalując zgadzasz się i koniec, wszystko zgodne z prawem, etyką i zasadami. Więc po co jakieś artykuły co straszą?

 23. Brakuje jeszcze głosu wielkiego brata upominającego nieposłuszeństwo.
  Swoją drogą w androidzie tez nie da się odinstalować niektórych funkcji …

 24. Można w routerze ustawić packet-sniffera i obserwować pakiety.
  W razie potrzeby można blokować serwery Samsunga i Spółki.

 25. A ja posiadam model z 2014 roku z mikrofonem w pilocie i z tego co wiem, to aktywuje się go naciskając na nim przycisk. Ale co ja tam wiem…

  Co do podsłuchiwania: nie prościej przekłuć w swoim ekstra tajnym safe-housie mikrofon w telewizorze, zakleić go taśmą czy wykonać jakikolwiek inny zabieg mechaniczny unieszkodliwiający ten zbędny gadżet? Jak już ktoś słusznie zauważył, wyłączenie aktualizacji pozbawi nas resztek bezpieczeństwa – a bardziej Wam może zaszkodzić przestępca niż firma Samsung.

 26. Nie paranoikami, tylko jak Ci haker albo jakies NBA, NHL czy inne NSA sie podepnie to sobie moze funkcje wlaczac i wylaczac jak chce. Moga wtedy sluchac i ogladac wszystkie Twoje rozmowy do woli.

 27. W dzisiejszych czasach, to telewizor ogląda ciebie. :)

 28. Polecam oficjalne stanowisko Samsunga w tej kwestii. Wedle niego funkcja łączy się z chmurą dopiero po rozpoznaniu komendy aktywacyjnej. Niestety zabrakło szczegółów technicznych i bardzo konkretnych wyjaśnień jak to działa, co jest offline, a co online itd.

  http://obywatelhd.pl/index.php/2015/02/12/podsluchiwanie-niechciane-reklamy-to-nie-byl-dobry-tydzien-dla-samsunga-i-zdrowego-rozsadku/

 29. […] telewizorach Samsunga, które — co dla wielu czytelników było niespodzianką — stale słuchają sobie tego co ich właściciele mówią w salonie i próbują wykryć, czy w ramach wypowiadanych słów nie znajduje się przypadkiem komenda […]

 30. […] słowa dziecka są wysyłane do serwerów producenta, gdzie następuje proces rozpoznawania mowy. Jeśli liczyliście na to, iż głos dziecka nie jest szyfrowany w transporcie do chmury, to musimy Was rozczarować — Barbie jest inteligentniejsza od telewizorów Samsunga (por. Uważaj na to co mówisz w salonie przed telewizorem). […]

 31. Droga Redakcjo,
  problem ma już ze 3 lata, mniej więcej od tego czasu o nim wiem. Pierwsze modele z mikrofonem miały w swoim Regulaminie, który trzeba zaakceptować, aby uruchomić TV, miały adnotację, iż mikrofon okresowo będzie zbierał próbki głosu w celu “ulepszenia jakości usług itp”, i to bez guziczka na pilocie. Tak więc błędnie napisaliście, że dotyczy to jedynie nowszych modeli. Samsung już za to też przepraszał… Wspominałam Wam już kiedyś, czym się zajmuję ;) pozdrawiam, miłego dzionka

 32. Gestapo mogłoby POZAZDROŚCIĆ Samsungowi , inwigilującym władzom wybranym “z woli”narodku,które ustawiły sobie ustawkami kontrolowanie wszystkiego co żywe,w trosce o bezpieczeństwo “swoich”owieczek,no cóż jest stado i baca,które to stado strzyże,szkoda,ze wszyscy w ludzkiej społeczności chcą być bacami i czerpać runo z frajerów ,jego runo i za jego kasę:)))Dziw ,że fala terrozyzmu nie spada,cóż kazdy zawualowany pretekst dobry dla podporzadkowania sobie w imię czegoś………………..

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: