9:22
31/10/2017

W BIP-ie Ministerstwa Sprawiedliwości, jeden z Czytelników odnalazł publicznie dostępny dokument (opis przedmiotu zamówienia), w którym Ministerstwo ujawnia co ma. A tam:

Jawność przede wszystkim! Ale pewne rzeczy chyba jednak powinny zostać “utajnione”.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

28 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. WatchDogi pewnie zadowolone ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 2. To informacja publiczna, legalnie udostępniona przez organ państwowy. Więc moglibyście nie być świętsi od papieża i przynajmniej tym razem mieć jaja podać link.

  • Nie żartuj, że nie potrafisz sam znaleźć.

  • Nawet nie próbuję szukać. Po co mi te klucze? Chodzi mi o ideę, jaka powinna stać za serwisem dot. bezpieczeństwa: każdy powinien czytelnik dostać dostęp do wiedzy w możliwie przystępny sposób. Tak, aby nie dyskryminować np. młodych i gniewnych, dysponujących jeszcze minimalną wiedzą, ale znakomicie nadrabiających pomysłowością.

  • Tomasz potrzebuje link i keya. Chce mieć wreszcie choć jedno licencjonowane urządzenie w firmie ;-)

 3. klucze zostaną zbanowane a część ważniejszych usług w Państwie może przestać działać…dobrze że nie mamy broni jądrowej, bo jeszcze by przy pierwszym lepszym przetargu ujawnili dane dostępowe z procedurą odpalenia rakiet.

  • Przecież vSphere nie musi być podłączony do Internetu, więc jakby mieli klucze zbanować?

  • Piotrze miej litość. Choć daj nam złudzenie, mgliste ale złudzenie. Czy wszystko w administracji działa na zasadzie “ja tego nie instalowałem, ale działa więc nie restartuje i nie updajtuje” ;-)

 4. Tomasz Klim dobrze prawi :) skoro to publiczne to mamy prawo wiedzieć :)

  • A do tego kupione za publiczne pieniądze.. czyli z podatków… czyli z naszych pieniędzy…. czyli jesteśmy współwłaścicielami… czyli możemy korzystać? ;)

  • Per analogia, skoro klucz jest publiczny to masz prawo go używać, jako obywatel RP!

 5. Czasami tak jest, że jak urząd chce zakupić rozszerzenia licencji, to producent wymaga klucza, który już posiadają. Na bazie tego klucza powstaje wycena. Więc zamawiacz publikuje takie dane. Inaczej nie zakupisz upgradu czy przedłużenia oprogramowania, gdyż producent tego wymaga.

  Jeżeli jest to przetarg publiczny to wszystko musi być jawne, a urząd nie może przesyłać informacji w takim przetargu na wniosek. Dlatego zostało to opublikowane.

  • To można dane podać per mail. Robiliśmy tak w przetargach do 30 000e, odpowiadało się na zapytanie oferenta.

 6. @TomaszKlim – pierwsza linijka drugiego akapitu wystarczy do znalezienia tego DOCX-a

  Z ciekawostek – poszukałem, jedna licencja na ten upgrade kosztuje ~17.000 zł. Opublikowano 12 kluczy.

  • To chyba nie problem, że zamówili 12 aktualizacji. 17k na taką licencje to nie tak dużo. Poza tym przy liczbie 12 już się dostaje rabaty.

  • Licencje kupują bez VAT, jadą ze wschodu tranzytem.

 7. “Redakcja Niebezpiecznika do cenzury będzie używać tylko bloków jednolitego koloru”. I tak, wiem, że to jest w googlu, ale bądźcieże konsekwentni.

  • a jednolite kwadraty to nie są bloki ? :)

  • Jak coś nie będzie bez sensu, to będziemy.

  • “Redakcja Niebezpiecznika do cenzury będzie używać tylko bloków jednolitego koloru”

   Sami wiecie (?), jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zawsze, a nie wybiórczo… Jak coś będzie bez sensu, a potem okaże się, że ktoś się pomylił, to?…
   No, chyba, że jesteście spokojni o nieomylność redaktorów ;)

  • Nie widzę sensu dokładniejszego zamazywania kluczy, skoro cały dokument można znaleźć w czasie poniżej pół minuty.

  • @Mateusz:
   Skoro tak, to po co wcześniej zamazywali. Przecież również dokumenty można było znaleźć w czasie poniżej pół minuty…

 8. no co? warez must be shared :)

 9. jak za czasow Kevina:
  “information wants to be free!”

 10. Naprawde “niezle” rozeznanie rynku :)

 11. Zamiast podać numer kontraktu… ;-)

 12. Znane. Jedna ze spółek giełdowych na giełdzie w Warszawie w prospekcie emisyjnym w szczegółowym bilansie wymieniającym “wartości niematerialne i prawne” podała wszystkie numery licencyjne całego oprogramowania jakie miała… :-P

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: