21:55
6/3/2012

Trwa czas rozliczeń. Kto nie korzysta z przywileju przekazania 1% swojego podatku na szczytny cel, ten gapa. Chcielibyśmy aby ten post wskazał inicjatywy mniej lub bardziej związane z bezpieczeństwem IT, które można wspomóc swoim 1% podatku.

Tej, która wychowała hackującego Google i Facebooka :)

Zaczynamy od prośby Kacpra Kwapisza, programisty, hobbystycznie zainteresowanego bezpieczeństwem komputerowym, który w sieci jest znany jako KKKas. Przypomnijmy, Kacper w ciągu 3 ostatni lat znalazł błędy w Faceboku i Google, za co został umieszczony na Facebook White Hats, Google Security Hall of Fame i Google Security.

Pomoc jednak jest potrzebna nie samemu Kacprowi, a jego mamie, która choruje na stwardnienie rozsiane. Oto dane wymagane do przekazania 1% podatku Grażynie Kwapisz:

Nazwa OPP: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Numer KRS: 0000083356
Informacje szczegółowe / cel szczegółowy 1%: “Mam Szansę” (PLIR) Grażyna Kwapisz
PIT Grażyna Kwapisz

Pani Grażyna skrupulatnie wylicza na swojej stronie, na co wydaje zebrane w ten sposób pieniądze — macie więc pewność, że nie zostaną one zmarnowane.

Komu jeszcze można pomóc?

Jeśli macie inne sugestie związane z przekazaniem 1% na pomoc dla osób związanych z branżą IT Security lub ich bliskich, dajcie znać w komentarzu. Po weryfikacji pojawią się w artykule.

PS: Ci z Was, którzy już się rozliczyli, mogą przesłać linka do tego posta tym, którzy się nie rozliczyli ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

37 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. jestem za!

 2. Niebezpieczniku, chwała Ci.

  • Niebezpiecznik++ :)

 3. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego takie akcje pojawiają się właśnie dopiero w marcu, niektóre nawet w kwietniu. Media powinny o tym huczeć dużo wcześniej. Ja już dawno zdążyłem się rozliczyć, ba, nawet zwrot już dostałem…

  • Większość pracowników dostaje PIT-a od pracodawcy ostatniego dnia lutego AFAIR.

  • Generalnie do ostatniego dnia lutego pracodawca musi PIT dać ale jak widać na moim przykładzie, zdarza się dużo wcześniej :)

 4. na wikipedię.

  • Ile z tych pieniędzy “na wiki” wędruje do wikipedystów, tworzących artykuły, a ile idzie na przeloty zarządu na konferencje?

  • Pieniądze z 1% zbiera Stowarzyszenie Wikimedia Polska, która co roku jako organizacja pożytku publicznego musi rozliczać się ze swoich wydatków, pieniądze natomiast idą na rozwój projektów wiki (poprzez np. kupienie książek autorom) oraz rozwój wolnych projektów (m. in. kursy edytowania i pomoc przy projektach akademickich). Nikt nie ukrywa, że wysyłane są też osoby na wyjazdy międzynarodowe, ale też są ściśle rozpisane i każdy wikipedysta ma prawo na nie jechać (tylko nie klasą biznes, a najtaniej jak się da). Aktualnie dofinansowani są także ludzie z kilku biedniejszych krajów (głównie ze wschodu). Z zarządu na wszystkie wyjazdy zagraniczne jedzie w większości przypadków 1 reprezentant, ale i to nie zawsze, np. na spotkanie programistów wysyłani są tylko programiści.

   Teraz druga organizacja, Fundacja Wikimedia. Tutaj fakt, że pieniądze na wikipedystów idą w mniejszości, głównie to cena serwerów i przeloty zarządu Fundacji, który oczywiście najtańszą klasą nie poleci;) jednak oni z 1% nic nie widzą, bo nie można tych pieniędzy wyprowadzać bez jasnego celu, który da się wykazać i jest zgodny ze statutem organizacji pożytku publicznego (mimo że Fundacja akurat bardzo by chciała je wyprowadzić).

   Są też wikipedyści, oni wprost nie dostają pieniędzy, bo nikt w Wikipedii nie zarabia za pisanie artykułów, ale mogą zgłosić się do Stowarzyszenia z prośbą o kupno sprzętu lub materiałów, które pomogą im tworzyć nowe artykuły, zdjęcia, itd., jednak muszą przedstawić w przypadku większych potrzeb biznesplan, a w każdym przypadku napisać sprawozdanie z tego, co osiągnęli dzięki kupionym rzeczą. Organizowane są także spotkania dla wikipedystów (nie muszą być członkami Stowarzyszenia), na które w zasadzie każdy chętny ma wstęp wolny. To są tylko takie standardowe wydatki dla wikipedystów, jak któryś wpadnie z nowym pomysłem, który jest dobrze rozpisany i nie wymaga kilku milionów złotych, to też będzie miał szansę dostać dofinansowanie:)

   Ufff, to tyle, czy ktoś chce płacić, to oczywiście całkiem jego sprawa, ale ten cały wpis był po to, żeby było jasne, że opłaty z 1% dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska nie idą w żadnym stopniu na przeloty zarządu jakiegokolwiek, a tym bardziej tego z USA.

  • Dzięki za obszerne informacje Viatoro!

 5. Mistrzu, masz moc :)

 6. Pod wskazanym adresem jest jedynie szczegółowe rozliczenie OTRZYMANYCH środków, a nie wydatków.

  Druga rzecz to czas… całkowicie zgadzam się z ~anon, trochę za późno… również się rozliczyłem, a pracodawca wcale nie śpieszył się z dostarczeniem PITów więc ten argument do mnie nie dociera.

  • No cóż, pozostaje Ci przesłać tego linka tym, którzy jeszcze się nie rozliczyli. Z góry dzięki w imieniu zainteresowanej :)

  • Bill, środki z 2010 nie zostały jeszcze wykorzystane – gdy tak się stanie, wszelkie rozliczenia zostaną umieszczone na stronie mojej mamy. PTSR (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego) w 100% zarządza środkami i nie ma możliwości, aby je wypłacić czy wydać na jakikolwiek cel niezwiązany z rehabilitacją czy inną pomocą (np. likwidowanie barier architektonicznych).

   I jeszcze raz, drogi Niebezpieczniku, wielkie podziękowania ode mnie i mojej mamy za ten wpis. <3

 7. może powstanie fundacja niebezpiecznik, aa?

 8. Akurat dzisiaj wypełniałem rubryczki. Przeszukiwałem organizacje używając hasła kluczowego “Internet”. 0 wyników…

 9. Sirs,

  Mój chrześniak ma 3 latka i cierpi na autyzm dziecięcy. Temu maluszkowi potrzebna jest rehabilitacja aby nie został społecznie wykluczony i wyrósł na innowatora IT, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.facebook.com/szymonbaran

  Możesz polubić stronę i umieść ją na swojej tablicy aby i Twoi znajomi mogli poznać jego historię. Możesz także przekazać 1% swojego podatku wpisując w zeznaniu podatkowym dane: KRS: 0000037904, Cel szczegółowy 1%: 15352 Baran Szymon.

  Pozdrawiam,

  Lukasz
  http://www.goldenline.pl/lukasz-podkalicki

 10. Dając na wikipedie nie o wikipedystów chodzi tylko o utrzymanie serwerów. Niestety wątpie aby jedna złotówka szła na ten cel z polskiego opp, czyż nie?

  • Tak jak napisałem powyżej, prawo nie pozwala wyprowadzać pieniędzy z organizacji opp do innej organizacji poza granicami kraju. Można tylko w ramach jakiegoś jasno określonego zadania je wydać tam (np. wyjazdy ludzi z Białorusi, Ukrainy, etc. na spotkania międzynarodowe). Jedyne serwery jakie ma Stowarzyszenie Wikimedia Polska to pomocnicze toolserwery, które są 3 pod względem wielkości tuż za oryginalnymi i niemieckimi (głównie służą do trzymania zewnętrznych narzędzi do wiki i utrzymywania botów).

   Natomiast ta wielka zbiórka z twarzą Jimbo idzie na serwery, rozwój oprogramowania i zarząd w USA. Z tamtych pieniędzy mały procent trafia do wikipedystów realnie. Wszędzie to jest kwestia tego, na co chcesz przekazać pieniądze. Oprogramowanie i sprzęt to zbiórka USA, rozwój haseł w polskich projektach wiki (nie tylko Wikipedii, Wikiźródła dostały skaner i same powoli digitalizują te książki, których nie ma jeszcze w bibliotekach internetowych) i rozwój głównie polskich wikipedystów, to zbiórka 1%.

   P.S. Przepraszam za literówki we wcześniejszym wpisie, pisałem go dość szybko:)

 11. Fundacja Nowoczesna Polska – świetne projekty takie jak Wolne Lektury, Wolne Podręczniki. Poza tym, walczą o neutralniść sieci.

 12. Witam facebook nie działa, jeżeli macie jakies info na ten temat to napiszcie cos. Bo niestety polska wersja i amerykańska nie działa, wersja niemiecka również.

 13. A bezpieczeństwo danych? Po przekazaniu 1% dostałem podziękowania (imię, nazwisko, adres zameldowania). Czyli wiedzą kim jestem i ile zarabiam 1 % * 100 ? :)

  • Od kogo dostałeś?

  • Co za różnica? Od organizacji pożytku publicznego.
   Przysłali mi pocztówkę, żonie również.

  • “Zaznaczenie kwadratu w poz. 125 jest wyrażeniem zgody na przekazanie OPP przez naczelnika urzędu skarbowego danych identyfikujących podatnika (odpowiednio małżonka), tj.: imienia, nazwiska i adresu, oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej OPP.
   Zaznaczenie kwadratu w poz. 125 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% należnego podatku.”

   źródło: BROSZURA INFORMACYJNA DO ZEZNANIA PIT-37 O WYSOKOŚCI OSIĄGNIĘTEGO DOCHODU (PONIESIONEJ STRATY) w 2011 ROKU

  • Sławomir : caa -> 1:0
   ;-)

  • Trzeba czytać i uważać co się wpisuje i zaznacza.
   “Podatnicy, którzy wypełnili część H, w poz.126 mogą podać cel szczegółowy 1%,
   a zaznaczając kwadrat w poz.127 wyrazić zgodę na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o kwocie z poz.125.” – cytat z ubiegłorocznego formularza.

  • W takiej sprawie przegrać to jak wygrać. Dzięki!

 14. Witam serdecznie odwiedzających niebezpiecznik.pl :)

  Chciałbym prosić wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie mi 1 % podatku.

  Nazywam się Wojciech Owsianka. Od 2008 roku próbuję pokonać nowotwór kości (osteosarcoma). Mieszkam na Śląsku, leczę się w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W 2010 roku przeszedłem amputację prawej ręki. Mimo to nadal robię to, co kocham – tworzę grafikę (owsianek.eu) :)

  Pieniądze z 1 % chciałbym przeznaczyć na leczenie i rehabilitację, a zwłaszcza na zakup protezy mechanicznej prawej ręki. Pozwoli mi ona na bycie bardziej niezależnym, samodzielnym.

  KRS: 0000037904
  Cel szczegółówy 1%: Wojciech Owsianka 10009

  Więcej informacji znajdziecie na mojej stronie internetowej: http://www.wojtekowsianka.pl

  Za okazaną pomoc z góry serdecznie dziękuję!!!,
  Wojciech Owsianka

 15. przeznaczmy 1% na adwokata dla Fubu (szanowny Niebezpiecznik wie w czym rzecz ;) )

 16. Piotrze, jeden ze znajomych programistów z hackinq.pl ma problemy ze wzrokiem fragment z forum: “Przekaż 1% podatku: W rubryce WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP) * Wpisz numer KRS: 0000270809 * Oblicz kwotę 1% W rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE (bardzo ważne!) * Wpisz: Matyjasiak, 1376” link do tematu: http://hackinq.pl/watek-zyskaj-pomagajac

 17. A ja przeznaczyłem na brata, który w 2007 roku uległ wypadkowi i jestem sparaliżowany od szyi w dół. Został podopiecznym fundacji “Zdążyć z Pomocą”

  KRS 0000037904
  w tabeli : informacje uzupełniające “cel szczegółowy” koniecznie wpisać trzeba : 16991 Adam Drobot

  Jeśli ktoś dalej waha się proszę o przekazanie 1% podatku z PITu, a jeśli przekażecie dane innym znajomym będę wdzięczny.

 18. Są jakieś organizacje zajmujące się badaniami naukowymi(z dziedzin matma, chemia, fizyka, biologia)?
  Najfajniejsze imo byłyby takie organizacje które dawałyby kasę za rozwiązanie konkretnego problemu, a nie na badania nad nim(coś w rodzaju kasy za problemy milenijne).

 19. Chialem przekazac 1% na wikipedie, ale gdy dostalem “list z podziekowaniami” ktory okazal sie byc LISTEM PROMOCYJNYM SKARBINKA OWEJ ORGANIZACJI POSTANOWILEM OLAC TE INSTYTUCJE, KTORA MARNUJE PIENIADZE NA PROMOWANIE JAKIEGOS KOLESI! – jak widac komuna NADAL ZYWA!!

 20. +1

 21. Też jestem w sytuacji w której bliska mi osoba walczy z bardzo ciężką chorobą. Gdyby ktoś był w stanie przekazać jeden procent mojemu bratu mierzącemu się każdego dnia z zanikiem mięśni, to zapraszam po więcej informacji na: http://tomaszbeyer.pl/help Dziękuję, a niezainteresowanych przepraszam za zawracanie czasu.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: