21:00
14/8/2011

Najniebezpieczniejsze wakacyjne zdjęcie

Marcin Wierzbicki podzielił się z nami fotografiami, które wykonał w Egipcie. Fotografie przedstawiają bankomat, który wbrew pozorom działa:

Bankomat jest otwarty, ale sprawny. Jego wnętrze jest dostępne dla każdego i o ile nie jest to równoznaczne z dostępem do kasetek z pieniędzmi w sejfie, to na pewno warto zastanowić się, czy chcemy z takiego urządzenia skorzystać:

Bankomat otwarty 1 Bankomat otwarty 5

Bankomat otwarty 2 Bankomat otwarty 4

Zwróćcie uwagę na możliwość fizycznego dostępu do urządzenia Cisco. Jak pisze Marcin:

zgodnie z polityką Cisco… “kto ma dostęp fizyczny — może wszystko” — więc niezbyt mądre rozwiązanie — pewnie zabezpiecznie kasującę NVRAM w przypadku resetu hasła też nie było założone (szkoda że nie miałem seriala).

I jeszcze jedna fotografia Marcina:

Bankomat otwarty 6

A czy ktoś z Was pstryknął bardziej “niebezpieczne” zdjęcie podczas wakacyjnych wojaży? Może zrobimy mały plebiscyt? :)

Przeczytaj także:

29 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Trochę brudno tam w środku :) – ostatnio dostałem taki komputer do naprawy, zawartością kurzu w obudowie niewiele różnił się od tego bankomatu :)

  • Ja bym z chęcią wyczyścił, może nawet kurz :P

 2. Szkoda, że ludzie nie przyklejali tam jeszcze karteczek z PIN-em i nie zostawiali ‘w szafeczce’ kart ‘na później’ ;)

 3. Jaki z tego wniosek ? Zawsze miej przy sobie serial i parę adapterów ;>

  • oczywiście błędny wniosek – bądź dobrym reprezentantem Europy i zgłoś to do obsługi hotelu, niech złożą zamówienie na support techniczny w Amerykańskiej korporacji

 4. I jeszcze pewnie automat w miejscu niemonitorowanym ;]

 5. sprzęt zapewne przetrwał rewolucję więc czemu by nie miał dalej służyć? ;)

 6. No i cóż to by były za niebezpieczne wakacje! :]

 7. Od razu widać ze koledzy z Egiptu nie mogli sobie poradzić z za wysoką temperaturą. Pewnie jak wpakowali do środka ten modem i UPSa i zamknęli bankomat to mieni non stop zwiechy, musieli wybrać mniejsze zło. ;) Ciekawy jestem jak w tym banku wygląda departament bezpieczeństwa?

  • Departament czego? :-)

  • Non-stop zwiechy to normalka jak to wszystko chodzi na Windows!

  • Po pierwsze w hotelowym hallu, bo pewnie tam stał bankomat jest chłodniej (klimatyzacja) a po drugie elektronika w bankomacie musi być po prostu wydajniej chłodzona. Odsłonięcie bebechów nie jest możliwe do zaakceptowania. Nie wyobrażam sobie bankomatu w takim stanie np. w Dubaju. Zresztą w Polsce rok i dwa lata temu były dni w których temperatura nie odbiegała od tej w egipcie, a jednak nikt nie odsłaniał wnętrzności bankomatu.

   Jesli zaś chodzi o chłodzenie to może warto wymienić komputer w bankomacie na taki z bardziej energooszczędnym procesorem a przez to wydzielającym mniej ciepła. To samo da się zrobić z innymi elementami, zaś w przypadku UPS-a temperatura zasadniczo spadłaby po przejściu na zasilanie DC (brak przetwornika z prądu stałego 12 V na zmienny 230 V). W takim układzie znajdowałby się tylko jeden zasilacz przed UPS-em. Oczywiście wymagałoby to pewnych zmian konstrukcyjnych (skoro tam był ruter Cisco musiałby on zostać pozbawiony zasilacza sieciowego), jednak moim zdaniem opłacałoby się to, bo po co dublować zasilacze w urządzeniu, które nie powinno być w środku zbyt gorące. Zresztą ogólnie może warto przejść na konstrukcję komputera zblizoną do AIO, bo takie konstrukcje są niewielkie i energooszczędne (z tym, że procesor nie mógłby być z tych najsłabszych, by bankomat się nie dusił i nie zastanawiał podczas pracy, jak typowy All in One). Dawałyby też mozliwość zintegrowania innych urządzeń typu rutery, które mogłyby przybrac postać małych energooszczędnych modułów (coś w stylu kart PCI). Całość byłaby dość zimna i tym samym nie istniałaby konieczność chłodzenia z naruszeniem elementarnych zasad bezpieczeństwa.

 8. W Egipcie widze open-source na calego :)

  • A nawet open-space!

  • Racja! :-)

 9. Open-Doors :)

 10. Identyczne pudelko (tj. ATM) z c1821 na wierzchu lezalo w zeszlym roku na lotnisku w Hurghadzie, w czesci “tranzytowej”. Router lezal na gorze ATM, a na nim stal jeszcze modem.

 11. Nie ma co – instrukcję obsługi i płytkę ze sterownikami nawet zostawili :D

 12. To jest trzeci swiat, skad zdziwienie?

 13. Tam są chyba inne kary niż w europie.

  • Raczej zdecydowanie ostrzejsze, co nie usprawiedliwia aż takich zaniedbań bezpieczeństwa urządzeń i aplikacji bankowych.

 14. czyli ladnie wygladajacy bankomat bedzie bardziej bezpieczny? :) bo ja myslalem ze to trzeba miec zaufanie do bankow i wiare ze ktos weryfikuje to wszystko ..

  wnioski: lepiej placic tylko karta albo gotowka z kraju przewieziona?

 15. W ten sposób egipscy rewolucjoniści są wspierani finansowo przez zagraniczne rządy za pośrednictwem swych tajnych agentów noszących kryptonim turysta ;-)

 16. ktoś mógłby nadesłać, jak bada się przed niebezpieczeństwem raka piersi! :D

 17. Children of Dune… :o)))

 18. Zdjęcia to nie mam, ale u nas w kraju nie lepiej.
  Z rok temu na dworcu PKP we Wrzeszczu z bankomatu na szynach do przodu wystawała cała góra urządzenia…

 19. Bankomat nie stał w klimatyzowanym pomieszczeniu — był to dwór. Początkowo myślałem, że to przypadek… np. coś zostało źle zamknięte. Jednak gdy zobaczyłem serwisantów pozostawiających bankomat w takim stanie — przestałem się łudzić.

 20. No proszę, jesteście na głównej JoeMonster xD
  jakby ktoś nie wiedział o czym mówię: http://www.joemonster.org/art/17945/Czy_odwazylbys_sie_skorzystac_z_tego_bankomatu_

 21. o ile wiem w Egipcie mogą uciąć tą rękę którą się kradło – na pewno było tak jakiś czas temu. Warto obejrzeć na przykład karty telefoniczne z Arabii Saudyjskiej aby zobaczyć jak się je (nie)zabezpiecza w krajach z kodeksem Koranicznym. I niech ktoś jeszcze mówi że kara nie odstrasza :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: