12:19
28/2/2012

Przynajmniej w USA. Nakaz podania hasła/klucza do zaszyfrowanych danych jest niezgodne z konstytucją. Tak orzekł sąd. W Polsce też nie ma obowiązku podawania hasła/klucza do zaszyfrowanych danych. Warto jednak zwrócić uwagę, że w USA chodzi o przypadek, kiedy biegli sądowi nie wiedzą co jest zaszyfrowane/gdzie — gdyby wiedzieli co/gdzie i mieli na to dowód, wyrok mógłby być inny.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje pieniądze, dane i tożsamość przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy 3,5 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i prostych do wdrożenia porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo.

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze. Prowadzimy go przystępnym językiem, przeplatając demonstracjami ataków na żywo -- dlatego zabierz ze sobą swoich rodziców! W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Zawsze mozna delikwentowi skopiowac dysk, wpiac w komputer keyloggera i mu podrzucic/oddac ;)

  • Można przede wszystkim działać zgodnie z prawem a to nie pozwala na stosowanie keylogerów. Przy czym można to dobre słowo, bo da się to oczywiście obejść… ale co by nie spekulować to dowodowo nikt się jeszcze nie odważył.

  • Jak na zaszyfrowany dysk to władować? Po podłączeniu prosi o formatowanie :P

  • Może się lepiej nie wypowiadaj jak nie jesteś w temacie.

  • Kto?

  • @Darek:
   W przypadku szyfrowania partycji systemowej (hasło przed załadowaniem systemu operacyjnego) – [Evil Maid].
   W przypadku szyfrowania partycji z danymi (hasło po załadowaniu systemu operacyjnego) – keylogger na partycji systemowej (najlepiej raportujący przez internet).

  • Ale po co wgrywać na dysk, jak można dorzucić czip do klawiatury/płyty głównej…

 2. A nie było czasem tak że wtedy podejrzewano terroryzm i bez rozszyfrowania walono taki wyrok, że się podejrzanemu odechciewało?

 3. Ciekawe co by było, gdyby jednak zapadł wyrok, że mam ujawnić hasło do zaszyfrowanego wolumenu, a ja miałem hasło na karteczce przylepionej do laptopa :) ?

  • Śledczy powinien być człowiekiem ponadprzeciętnie spostrzegawczym. Wyrok “nakazu ujawnienia hasła” byłby zbędny, a śledczy przez długie lata opowiadałby kumplom po fachu anegdotkę o “takim jednym kryminaliście, co dowody przestępstwa chronił hasłem zapisanym na karteczce tuż obok”.

 4. @Rodzyn – ok, ujmę to trochę inaczej: ciekawe co by było, gdyby jednak zapadł wyrok, że mam ujawnić hasło do zaszyfrowanego wolumenu, a ja ZEZNAM, że miałem hasło na karteczce przylepionej do laptopa :) ?

  • Byłby ostry śmiech

 5. W Polsce jak najbardziej mozna stosowac keyloggery…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: