11:23
12/11/2019

Przerażeni podsyłacie nam ten artykuł z serwisu wsieci24.pl, który mówi o tym, że za odebranie połączenia telefonicznego z pewnych numerów może Was dużo kosztować. Nie przejmujcie się, artykuł z wsieci24 jest pełen bzdur — choć faktycznie w ostatnim tygodniu Polacy otrzymują dużo nieodebranych połączeń z Mali, to za ich odebranie nikt nie dostanie “gigantycznego rachunku”.

Faktycznie, dzwonią z takich numerów, ale…

Na przestrzeni ostatnich lat kilka razy pisaliśmy o telefonicznym scamie “na oddzwonienie”, w którym oszuści zarabiają na rozliczeniach międzyoperatorskich (tzw. interconnect) — mówiąc wprost, dostają pieniądze od każdego operatora, którego klienci zadzwonią na ich numer telefonu.

Aby zwiększyć zarobki, oszuści wybierają swoje numery telefonów tak, aby wyglądały jak połączenia z polskich numerów kierunkowych, ale w rzeczywistości są to prefiksy międzynarodowe (wyższa stawka interconnect).

Jeśli ofiara tego nie zauważy i odruchowo oddzwoni na nieodebrane połączanie, to (wtedy i tylko wtedy) zostanie mu naliczona opłata, zgodna z taryfą jego operatora. Może to być kilkanaście złotych, a może być zero — zależy od rodzaju abonamentu i operatora, a także od długości takiego połączenia (liczby impulsów).

Nigdy jednak samo odebranie takiego połączenia w żadnej z polskich sieci telefonii komórkowych nie spowoduje naliczenia opłaty. To bzdura. Koszt może ponieść jedynie dzwoniący, jeśli uda się Wam go szybko odebrać (lub jeśli dodzwoni się na Waszą pocztę głosową).

Poniższe fragmenty wspomnianego wcześniej artykułu z serwisu wsieci24.pl są po prostu błędne:

Kasę możesz stracić, ale w inny sposób

O ile przez odebranie rozmowy przychodzącej, nawet z Mali, nie stracisz pieniędzy, to w internecie ktoś może Cię okraść na kilka innych, zdecydowanie sprytniejszych sposobów. Zebraliśmy je wszystkie w 3,5 godzinny wykład pt. “Jak nie dać się zhackować?“, w ramach którego przeszkoliliśmy już ponad 10 000 Polaków. Niebawem pojawimy się w kilku miastach i zostały już ostatnie wejściówki, więc jeśli chcesz być bezpieczny w sieci — nie czekaj!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

PS. Fotografie połączeń z Mali pochodzą od naszych fanów na Facebooku, którzy wrzucili je w komentarzach (dzięki!). W ogóle, jeśli jeszcze nie jesteście naszym fanem na Facebooku, Instagramie, Twitterze albo LinkedIn, to warto — pojawia się tam trochę unikatowych rzeczy, których nie wrzucamy na serwis.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

43 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. do mnie byly polaczenia z nr
  +223 90 42 28 76
  +223 90 49 81 74

 2. Całe to “wsieci24.pl” jest stekiem bzdur, a to tylko jeden w przykładów.
  Jak się czyta takie idiotyzmy, to aż się prosi o ustawę o fake news (abstrahuję, że to też głupota) i karę z tego tytułu…

  • Właściwie ta reguła dotyczy większości portali na “w”, oprócz wprost.pl i wp.pl

  • Włącznie z nimi.

 3. Ja tez w sprawie telefonów ale trochę z innej beczki.

  Od lat stosuję taką zasadę że mam 2 telefony – jeden telefon służbowy a drugi prywatny.
  Prywatność uznaje wręcz za “świętość”. Wieczorem, w weekendy i na urlopie komórkę służbową wyłączam a prywatny numer zna tylko rodzina, znajomi i sekretarka która wie że w czasie wolnym ma dzwonić tylko na wypadek przysłowiowego “trzęsienia ziemi” w firmie. I od 10 lat ten system fajnie działał.

  Nagle kilka tygodni temu na prywatną komórkę zadzwonił do mnie jakiś tam Komornik Skarbowy z drugiego końca Polski w sprawie zajęcia faktury jednego z moich kontrahentów. Zadzwonił na numer telefonu którego nigdy mu go nie podawałem ani nigdy wcześniej z tym urzędem czy komornikiem nie maiłem nic do czynienia. Pomyślałem, że może jakimś cudem kiedyś, gdzieś dawno temu i przez pomyłkę mogłem go podać jako kontakt na jakimś swoim prywatnym rozliczeniu podatkowym i znalzł gdzieś numer w bazie Skarbówki. Tydzień później zadzwonili z innego urzedu – też na numer prywatny potęgując moje zdziwienie.

  Natomiast całkowicie zaszokowała mnie sytuacja z dzisiejszego dnia że podczas mojej nieobecności (akurat bylem na szkoleniu i wyłączyłem telefony) na telefon PRYWATNY mojego PRACOWNIKA zadzwoniła Pani z ZUS twierdząc że nie może się ze mną skontaktować i prosi abym ja się z nią pilnie skontaktował. Pracownik tez był zdziwiony bo raz nie przypomina sobie aby gdziekolwiek podawał swój numer telefonu w sprawach służbowych a dwa do tego mamy przecież numer biurowy i Panią Basię – sekretarkę, która większość spraw sama ogarnie.

  To że ZUS skojarzył pracownika z moją firmą mnie nie dziwi bo przecież co m-c dostają deklarację i wiedzą że u mnie pracuje, ale skąd oni biorą te prywatne numery? Spotkaliście się z takimi sytuacjami? Bo ja zaczynam wpadać w jakąś paranoję i zaraz uwierzę w jakieś teorie spiskowe o “Wielkim Bracie” albo totalnej inwigilacji społeczeństwa….

  • zapewne masz zarejestrowany numer prywatny na swoje imię i nazwisko wraz z numerem PESEL – więc wiedzą że masz 2 numery – jak pierwszego (służbowego) nie odbierasz to dzwonią na drugi i tyle w temacie – urzędu nie interesuje który telefon jest służbowy (FV na firmę) a który prywatny (FV na osobę fizyczną) – interesuje ich tylko to że po drugiej stronie słuchawki będziesz Ty – nawet lepiej że na prywatną bo na pewno będziesz to Ty a nie pracownik

   m.in. to jeden z powodów dla których już nie można posiadać niezarejestrowanych prepaidów + trwają prace nad systemem zbierającym wszystkie dane kontaktowe obywateli dla urzędów (telefony, maile, dane adresowe)

  • To nie żaden Wielki Brat lecz ustawa antyterrorystyczna z przed kilku lat (moment rejestracji prepaidów) daje państwu (służbom, skarbówce, sądom) dostęp do danych od operatorów. Nie są to jednak dane precyzyjne, np służby dowiedzą się od operatora że razem z abonamentem kupiłeś w salonie tel X o imei Y, jednak bez dodatkowych okoliczności nie będą weryfikować czy ten tel w ogóle jeszcze posiadasz.

  • Wszystkie numery telefonów muszą być obecnie rejestrowane. Nie zdziwiłbym się, gdyby urzędy miały dostęp do tego typu danych o obywatelach.

  • @Tomasz

   A na pewno to byli urzędnicy? Nie wrabia Cię ktoś?

  • Rok temu ZUS nie mogąc się ze mną skontaktować zadzwonił w mojej sprawie do… mojej narzeczonej, która nigdy nie miała żadnego kontaktu z ZUS’em.
   Jedyne co nas łączy w sprawach urzędowych to taki sam adres zamieszkania podany gdzieś na formularzach. Także podejrzewam, że mają listę osób zamieszkujących pod danym adresem oraz numery telefonów do tych osób.

  • @Tomasz,
   A nie instalowałeś kiedykolwiek jakiejkolwiek aplikacji na telefonie? Jeśli tak, to masz odpowiedź: zezwoliłeś aby miała uprawnienia do pobranie Twojej książki telefonicznej.

 4. Do mnie również z:
  +223 90 49 81 74

 5. Najlepiej po prostu aktywować blokadę usług premium, szczególnie starszym lub mniej technicznym członkom rodziny.
  U siebie mam filtrowanie połączeń przychodzących i również sobie bardzo chwalę, nawet telemarketerzy przebijają się raz na rok.

  • CO ma blokada uslug premium z dzwonieniem do innych krajow?

  • Tutaj przyda sie blokada połączen miedzynarodowych

 6. Doszedłem tylko do:
  “ZOBACZ TEŻ: Korwin-Mikke ZAORAŁ posłankę Lewicy! Poszło o SZYMPANSA!”
  w podlinkowanym arcie.

  “Skrajnie prawicowy inżynier” to jakiś oksyMORON…

  • Jeżeli w artykule widzę, że ktoś “zaorał” natychmiast przerywam czytanie. Wiadomo wtedy, że redaktor albo jest rolnikiem albo tylko udaje dziennikarza.

  • Żebyś się nie zdziwił, jak wielu fanów Korwin-Mikkego pracuje np. jako programiści. To niestety tak nie działa, że ktoś jest albo ogarnięty we wszystkim, albo w niczym. Można rozumieć technologię, nie rozumiejąc polityki i vice versa.

 7. Czapa, nie masz pojęcia ilu devów w blisko 1000 os firmie jest prawicowych…

  • Prawicowy inżynier bierze pod uwagę interwencję bóstwa w swoich obliczeniach? Czy liczy na to, że anioł stróż zapobiegnie zawaleniu się budynku?

  • “prawicowy” a “skrajnie prawicowy” to taka różnica jak między gościem co ma rower a debilem w obciślakach, który rozjeżdża przechodniów na chodnikach. Prawicowy może oznaczać poglądy ekonomiczne. Skrajnie prawicowy oznacza debilizm religijny.

  • A co to bycie “prawicowym” to jakas obelga ? A jak sie jest “lewakiem”, “teczowym” albo z “kodu” to juz cool i szafa gra ? Masz kompleksy i chcesz politykowac to przenies sie na wsieci24.pl.

 8. a tam
  fajniejszy ten post o ufo mają :)

 9. Operatorzy powinni dać możliwość filtrowania połączeń przychodzących według zdefiniowanych przez klienta numerów lub ich początków. Taka funkcja powinna działać po stronie sieci, niezależnie od posiadanego telefonu i oprogramowania. Kiedyś coś takiego miał Play w usłudze “Wizytówka” ale niestety to wycofali.

 10. Właśnie do mnie dzwonili…

 11. Do mnie ciagle dzwonia z 0700…

 12. Do mnie w sobotę dzwonili z +223 94 58 73 23 i +223 94 56 23 80. Zastanawiałem się czy ktoś się jeszcze na to nabiera.

 13. @tomasz, dane takie jak prywatny numer telefonu mogą być “niechcący” wysłane przez Wasz program kadrowo-płacowy w deklaracji zgłoszeniowej ZUS ZUA zawierającej dane zgłaszanych pracowników. Sprawdź w programie Płatnik w kartotece ubezpieczonych, czy tak się nie stało. Typowo w programach płacowych nie można wybrać, które dane pracownika są wysyłane i jeśli ktokolwiek kiedykolwiek uzupełnił prywatny numer pracownika, to może właśnie tak się stało, że został wysłany do XML i wczytany do Płatnika. Dobra praktyka to wysyłać im tylko niezbędne minimum danych :)

 14. Polecam aplikację “Odebrać telefon?” (dawniej Ośmiorniczka). Używa rozbudowanej bazy złośliwych numerów i blokuje połączenia od nich. U mnie załatwia to problem w 99% przypadków:)

  • ” Nigdy jednak samo odebranie takiego połączenia w żadnej z polskich sieci telefonii komórkowych nie spowoduje naliczenia opłaty.”
   To nie prawda.
   W zależności od operatora u którego jesteś i od strefy w której znajduje się dzwoniący są naliczane opłaty za połączenia odebrane.
   Przykładowo połączenie odebrane od numeru rosyjskiego kosztuje ciebie 0,39 groszy (w Orange przykładowo).
   Każdy operator ma inny cennik ale za odbieranie połączeń a zwłaszcza z krajów stref poza Europą są naliczane opłaty wykraczające poza twój abonament.

  • Przecież nie piszemy o roamingu…

  • Wieku ludzi jak Aru myli roaming z połączeniami międzynarodowymi albo po prostu nie wie czym jest roaming.

   Otóż roaming to sytuacja, w której korzystamy z sieci innej niż macierzysta. W przypadku play mamy zatem roaming krajowy i międzynarodowy. Pozostałe polskie sieci co do zasady oferują tylko roaming międzynarodowy (z wył. Sieci opartych o operatorów play i aero2).
   A zatem za odebranie połączenia zapłacisz tylko będąc za granicą i to niezależnie skąd do ciebie zadzwonia.
   Za połączenie odebrane w UE niezależnie od tego czy połączenie będzie z Polski, UE czy Mali albo nawet księżyca zapłacisz Maks. 4 gr za minutę.

 15. aplikacja odebrac telefon(android) blokuje takie polaczenie jak i wszystkie od marketerow ,widykacji.Używam od lat Polecam

 16. Co to za idiotyczna konwencja tytułowania artykułów, prosto z durnych anglojęzycznych portali? “Tak, cośtamcośtam”, “Nie, cośtamcośtam”. Jak dla inteligentnych inaczej. To jest w ogóle po polsku? Proszę Was, nie róbcie tak :)

 17. do mnie z Kiribati
  +686148738

 18. Da się w ogóle zablokować połączenia przychodzące z numerów spoza granicy Polski?

  • Nie da się. Mozesz tylko zablokawac możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych, wtedy nie będziesz mógł oddzwonic na taki numer

 19. Do mnie dzwonił ktoś z numeru +43 699 19550003 (Austria), ale numer odkryłam przypadkiem na liście z informacją “Odebrano na innym urządzeniu”. Czy to zwykła próba wyłudzenia, czy jakieś włamanie z przekierowaniem połączenia? Trochę mnie to przeraziło.

 20. “PRZERAŻENI podsyłacie nam ten artykuł z serwisu wsieci24.pl” – a czego się można spodziewać po ludziach wchodzących na takie portale jak wsieci24.pl

 21. +22394597406 mali. Przed chwilą do mnie dzwonili. Co jest z tymi oszustwami. Powinny być jakieś postępowania.

 22. O 14:00 dzisiaj dzwonił do mnie nr +223 94 54 29 71

 23. Bardzo często mnie nie ma przy telefonie a potem nie oddzieraniem nigdy tylko sprawdzam o ile się da numer w tych bazach numerów w internecie. Najgorzej by było czyli oddzwaniać na to, bo w odebranie też mi się nie wydaje aby mogło być samo w sobie naliczające. Choć teraz to już mnie mało rzeczy dziwi w tym świecie.

 24. A czy przez odebranie połączenia można zostać zhakowanym? Czy jest choć nuta podejrzenia? Ja jak czyszczę telefon otrzymuję połączenie z niemieckiego numeru. Nigdy nie oddzwaniam.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: