14:18
6/4/2020

Rząd opracował zapisy tzw. “drugiej tarczy antykryzysowej”. Wiele w nich ciekawych zapisów, które mogą zainteresować Niebezpieczników. Poświęcimy im osobne artykuły. Zacznijmy od tego, który budzi najwięcej emocji. “Poczta będzie otwierać korespondencję, skanować ją i wysyłać elektronicznie do odbiorców”.

Przesyłka hybrydowa

O sprawie tzw. “przesyłki hybrydowej” w weekend rozpisały się różne media, ale niezbyt precyzyjnie. Padały np. takie zwroty:

Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie.

To nie do końca tak. Poczta NIE sięgnie do przesyłek prywatnych. Tłumaczy to na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji.

 • Po pierwsze: chodzi o korespondencję “urzędową”, czyli postępowania egzekucyjne, karne, administracyjne i karno-skarbowe, od których dat otrzymania biegną zdefiniowane w prawie terminy.
 • Po drugie: “nic bez zgody adresata”.

Co więcej, Envelo, czyli informatyczna odnoga Poczty Polskiej od jakiegoś już czasu ma w ofercie usługę otwierania i digitalizacji poczty przychodzącej. Zalinkowalibyśmy do niej, ale wygląda na to, że ktoś postanowił ją usunąć (zmienić?):

Na szczęście, zachowała się kopia strony:Poufność korespondencji? Jaka poufność?!

Niestety, nie istnieje gwarancja poufności korespondencji papierowej. Ktoś kto przechwyci przesyłkę, jeśli treść nie była szyfrowana lub “ukryta”, zaznajomi się z nią.

Można fakt nieautoryzowanego otworzenia koperty na szczęście wykryć. Mówiliśmy o tym w naszym webinarze poświęconym zdalnej pracy, do nagrania którego dostęp możecie uzyskać tutaj. Tam też sugerowaliśmy jak można dokumenty firmowe (nie tylko w czasach zarazy) przesyłać pocztą lub kurierem, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo.

Nie ma się czego obawiać (póki co)

Naszym zdaniem, na razie i w obecnym kształcie, proponowana usługa “poczty hybrydowej” nie stanowi istotnego zagrożenia. Jeśli wierzyć zeszłorocznemu opisowi usługi, to skany trafiają na konto w serwisie Envelo, a nie są wysyłane e-mailem. Ale być może to się zmieni?

Brak użycia SMTP to słuszna decyzja, bo e-maile mogłyby nie być w pełni szyfrowane, a serwery pocztowe Poczty Polskiej mogłyby wpaść na RBL i istniałoby ryzyko, że urzędowe pismo zostało dostarczone, terminy biegną zgodnie z KPA, a odbiorca o niczym nie wie, bo nawet awiza nie otrzymał. Podobne ryzyka istnieją oczywiście w wariancie z kontem w systemach Envelo, ale w tym przypadku, to nie na nas ciąży odpowiedzialność za “niewyłowienie e-maila ze spamu” lub użycie dostawcy poczty, który nie wspiera szyfrowania w tranzycie.

Dane mogą wyciekać nie tylko z usług Poczty Polskiej. Warto się na to przygotować i warto wiedzieć, co robić, kiedy już do wycieku dojdzie. Dowiedz się jak uchronić swoje dane (nie tylko osobowe) przed wyciekiem. Naucz się sprawdzać, czy już wyciekły oraz poznaj co krok-po-kroku trzeba zrobić, jeśli faktycznie wyciekły… Kliknij tu aby zapisać się na nasz praktyczny webinar!

Smuci nas trochę to, że w obliczu epidemii prawo nie zostało zmienione tak, aby wyeliminować niepotrzebną pracę i czas pocztowców. Przecież urzędy mogłyby wysyłać te pisma od razu elektronicznie obywatelom (a przynajmniej tym, którzy by wyrazili chęć). Przez EPUAP. Tak, wiemy, EPUAP nie jest idealny. Ale po części dlatego, że za mało instytucji jest zmuszone aby z niego aktywnie korzystać i na własnej skórze przekonać się ile rzeczy trzeba tam usprawnić.

PS. Ciekawe czy “przesyłki hybrydowe” będzie można tak samo łatwo przekierowywać, jak kiedyś listy polecone :) Por. Jak przejąć cudze listy? Wystarczy użyć tej usługi Poczty Polskiej!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

21 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czyli prawo interpretuje się teraz przez wpisy na Niebezpieczniku? ;) Czy możecie wskazać gdzie w tym projektowanym przepisie jest mowa o zgodzie adresata?

  Art. 15zzu(2). Do dnia 30 września 2020 r. ilekroć w:
  2) postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno skarbowych, w sprawach o wykroczenia przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy, kierowanych od sądów lub organów prowadzących postępowania na podstawie wskazanych przepisów, doręczenie to może nastąpić za pomocą przesyłki hybrydowej, jeżeli sąd lub organ prowadzący postępowanie wyrazi na to zgodę;

  • A to już pytanie do Ministerstwa Cyfryzacji, którego oświadczenie jest podlinkowane w naszym artykule i którego to wypowiedź kwestionujesz.

  • @PKonieczny
   Oswiadczenie contra zapis ustawy “jeżeli sąd lub organ prowadzący postępowanie wyrazi na to zgodę”.
   Kto wygrywa?

 2. Otwieranie poczty nadal jest niedopuszczalne, również w kontekście pism urzędowych/administracyjnych.
  Np. adwokatów obowiązuje tajemnica adwokacka. Otwieranie pism urzędowych może prowadzić do jej naruszenia.

 3. Można fakt nieautoryzowanego otworzenia koperty na szczęście wykryć.

  czasami nie bo żelazko i troche wody i klej do papieru

  Otwaram koperte parą

  potem skanujemy dokument lub zapoznajemy sie nim ew zdjecie

  wkładamy list zamykamy koperte klejem

  Takie rzeczy to tylko w laboratorium kryminalistycznym wykryją

  i tak wiem za dużo ksiązek o szpiegach

 4. Ty się tam “niebezpiecznik” tak nie ciesz ;-)
  Na dzień dzisiejszy większość kwarantann jest nielegalnie egzekwowana, mandaty za bieganie nielegalnie wystawiane, prawo w nielegalny sposób zmieniane, itp.
  A więc co innego mowi litera prawa, a co innego robi rząd, policja, a nawet poczta.
  Bo poczta – nielegalnie – nie dostarcza obecnie przesyłek pod adresy z kwarantanną. Kurier dostarczy, a poczta nie. MOPS przyniesie zakupy, a poczta nie.

  …a tak w ogóle to skąd ma te adresy osób w kwarantannie? i na jakiej podstawie prawnej je ma?

 5. […] nasz cykl postów o nowej tarczy antykryzysowej. Pisaliśmy już o masowym (nie)otwieraniu przez Pocztę Polską przesyłek Polaków, a teraz pora pochylić się nad tym, co operatorzy będą musieli na nasz temat przekazać […]

 6. Pierwsze co pomyślałem o otwieraniu listów było to że jest to chwyt pod wybory. Pozdro dla kumatych.

 7. w PP S.A. w piątek dokonała się zmiana na stanowisku prezesa – obecny prezes p. Tomasz Zdzikot – z wykształcenia radca prawny, tuż przed Pocztą w MON podlegał mu m.in. sektor cyberbezpieczeństwa….

 8. “Nie ma się czego obawiać (póki co)
  Naszym zdaniem, na razie i w obecnym kształcie, proponowana usługa “poczty hybrydowej” nie stanowi istotnego zagrożenia. Jeśli wierzyć zeszłorocznemu opisowi usługi, to skany trafiają na konto w serwisie Envelo, a nie są wysyłane e-mailem. Ale być może to się zmieni?” hej ale dokumenty zeskanowane trafiają tam w wersji niejawnej. Czy naprawdę nie ma się czym martwić?

 9. Mam na Poczcie Głównej w Warszawie usługę informowania mnie o listach poleconych mailem i usługa ta nawet działa, ale nie dla wszystkich poleconych.
  Okazuje się, że mają przepisy, które im uniemożliwiają doręczenie eINFO awizo w przypadku pism w postępowaniu: karnym, cywilnym, sądowo-administracyjnym, administracyjnym, podatkowym oraz pism w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  Poinformowano mnie ogólnikowo, że „szczegółowy tryb doręczanie reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w postępowaniu karnym oraz cywilnym”.
  Dlatego nie bardzo wierzę, że tak łatwo się zgodzą na skanowanie i to za darmo – chyba że dostaną taki rozkaz od nowego Prezesa Poczty.

  • Naprawdę Poczcie Polskiej nie wolno wysłać maila do (chcącego takiego usługi) adresata, do którego przyszedł list polecony z sądu?

   Bareja.

 10. Ale trzeba przyznać, że ładnie im to idzie – powoli, powoli, konsekwentnie i do celu.
  Cel – Rok 1984.

 11. Zanim przepisy wyszły na jaw to miałem z nimi do czynienia.

  Intencja była taka: PP otwiera przesyłkę, skanuje treść mając na celu odwzorowanie jej w możliwie najlepszej jakości. Wysłanie do urzędu/sądu lub adresata korporacyjnego na adres e-mail przeznaczony do doręczeń. Problem jest inny.

  Co dalej z kopertą? Co dalej z przesyłką papierową? Tego przepisy nie regulują i nie wiadomo co dalej dzieje się z taką korespondencją. Ponadto, PP ma faktycznie rozwiązanie Envelo ale działa ono niedostatecznie dobrze.

  MC twierdzi, że wszystko będzie za zgodą adresata. Nie do końca, ponieważ nadawca też może sobie tego nie życzyć, i co wtedy? Przepisy naruszają fundamentalne prawa człowieka do zachowania tajemnicy korespondencji.

  Szkoda, że rzad teraz budzi się z cyfryzacją, kiedy miał na to 5 lat.

 12. Szkoda, że nie napisaliści co to za ‘różne media’.
  Moglibyśmy sobie wyrobić zdanie na ich temat.
  Wszystko inne jest bardzo dokładnie opisane, a to one są źródłem problemu.

  ;)

 13. @ Marquee – ja się ich pytałem czy jakiś przepis im zabrania poinformowania mnie o poleconym ale odpowiadali wymijająco i nic nie wywalczyłem.
  Teraz w świetle wcześniejszych komentarzy rozumiem dlaczego tak jest: doręczenie to może nastąpić za pomocą przesyłki hybrydowej, jeżeli sąd lub organ prowadzący postępowanie wyrazi na to zgodę. Widocznie na zawiadamianie PP również musi mieć specjalne zezwolenie.

 14. Trochę nie rozumiem głównej idei: skoro pisma są urzędowe, i PP też jest urzędowa, to po co w ogole tworzyć papierowe wersje tych dokumentów, które ktoś w urzędzie na 90% musiał stworzyć elektronicznie?
  Jeżeli ktoś chce otrzymywać elektronicznie dokumenty, które zostały również elektronicznie stworzone, czemu by (zamiast angażowania PP), nie zrobić systemu EDI (Electronic Document Interface), dla ludzi?

 15. Jest wiele bezprawia w tym wszystkim co robią i tyle. Cyfryzacji można fajnie dokonać, ale nie z tymi ludźmi chorymi. Wystarczą chęci, a pocztę i Internet już mamy. Poczta tradycyjna też może się zmieniać i dostosować do czasów, ale takie wały niestety są zakopleksione i myślą, że to będzie wieczne i kiedyś upadnie, bo wszystko upada z dojącymi prezesami, a ich rozwiązania restrukturyzacji to tylko zwalnianie.

 16. Odnosnie reklamy: “Gdybym korzystał z tego klucza, nie zostałbym zhackowany przez Rosjan. — John Podesta, szef kampanii prezydenckiej Hillary Clinton” – czyli przyznal sie, ze wyciek byl prawdziwy :D

 17. Pięknie by było gdyby ludzie pisząc do urzędów podawali adres korespondencyjny ePUAP lub byłby adres taki wymagany wtedy nie było by tego problemu z pocztą i bezpieczniej i szybciej. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby napisać do urzędu miasta , skarbówki itp aby wszelką korespondencję przesyłali e-PUAP. Można z ePUAP wysłać to jednocześnie do kilku adresatów.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: